Skocz do zawartości

Zakup domu od dewelopera - żądanie Projektu Budowlanego


Recommended Posts

Witam,

Zakupiłem od Dewelopera mieszkanie w zabudowie segmentowej. Niedługo zbliża się termin odbioru mieszkania.

Bardzo proszę o informację, czy ja jako przyszły właściciel mieszkania mogę żądać od Dewelopera przekazani mi kopii Projektu Budowlanego, dokumentacji podwykonawczej budynku oraz kopii dziennika budowy?

Pytam ponieważ chciałbym być pewien, że zakupione przeze mnie mieszkanie jest wybudowane zgodnie z Projektem Budowlanym i dokumentacją powykonawczą.
Nie posiadając Projektu Budowlanego nie jestem w stanie stwierdzić, czy budynek, a w nim moje mieszkanie jest wykonane zgodnie z Projektem.

Wiem, że przysługuje mi 5-letnia rękojmia, ale niektóre wady mogą się pojawić dość późno. Chciałbym, przynajmniej w miarę moich możliwości sprawdzić wykonanie z Projektem, tak by wykazać wszystkie ewentualne wady i usterki oraz zminimalizować ryzyko pojawienia się ewentualnych wad w przyszłości.

Bardzo proszę o odpowiedź także z podaniem podstawy prawnej.

Dziękuję i Pozdrawiam
nie_fachowiec

Link do komentarza
Cytat

jesteś budowlańcem, masz uprawnienia?

a to "mieszkanie w segmencie" to co to? spółdzielnia, wspólnota?


Nie, nie jestem budowlańcem i nie mam uprawnień.
Jest to małe osiedle domków w zabudowie bliźniaczej. Każdy dom posiada dwa lokale mieszkalne.

Nie ukrywam, że chciałbym posiadać pełną dokumentację budowlaną. Tym bardziej, że po przeniesieniu praw własności będę właścicielem mieszkania, więc z natury prawa wydaje się logiczne, że powinienem otrzymać dokumentację - Projekt Budowlany i dokumentację powykonawczą. Nie wiem natomiast jak to jest w rzeczywistości.

Bardzo proszę o opinię.
Link do komentarza
więc niby jak chcesz stwierdzić czy budynek, a w nim moje mieszkanie jest wykonane zgodnie z Projektem., skoro nie masz do tego predyspozycji, vel uprawnień, co reguluje PB i Rozporządzenie Dz.U. 2006 nr 83 poz. 578

z natury prawa wcale to nie wynika, że musisz to (wymienioną dokumentację) mieć Ty, chyba że byłeś inwestorem
natomiast domniemam, że zapewne można to potraktować jako wspólnotę (małą lub "normalną jeżeli to aktualne), wiec takowa powinna dostać dokumentację powykonawczą jak i związane z procesem inwestycyjnym decyzje, niekoniecznie dokumentację budowlaną, bo ta w zasadzie jest bezwartościowa, chyba, że w umowie nie były wskazane standardy wykonania/wykończenia, wtedy można ewentualnie porównywać (jeżeli nastąpiły zmiany), ale to też kwestia zapisów umownych kupna/sprzedaży;
wspólnota dysponuje dokumentacją, a Ty jako członek wspólnoty masz do niej prawo dostępu


nie napisałeś jakie wady masz na myśli
Link do komentarza
Cytat

więc niby jak chcesz stwierdzić czy budynek, a w nim moje mieszkanie jest wykonane zgodnie z Projektem., skoro nie masz do tego predyspozycji, vel uprawnień, co reguluje PB i Rozporządzenie Dz.U. 2006 nr 83 poz. 578

z natury prawa wcale to nie wynika, że musisz to (wymienioną dokumentację) mieć Ty, chyba że byłeś inwestorem
natomiast domniemam, że zapewne można to potraktować jako wspólnotę (małą lub "normalną jeżeli to aktualne), wiec takowa powinna dostać dokumentację powykonawczą jak i związane z procesem inwestycyjnym decyzje, niekoniecznie dokumentację budowlaną, bo ta w zasadzie jest bezwartościowa, chyba, że w umowie nie były wskazane standardy wykonania/wykończenia, wtedy można ewentualnie porównywać (jeżeli nastąpiły zmiany), ale to też kwestia zapisów umownych kupna/sprzedaży;
wspólnota dysponuje dokumentacją, a Ty jako członek wspólnoty masz do niej prawo dostępu


nie napisałeś jakie wady masz na myśli


Nie jestem fachowcem, ale to nie jest żaden problem. Poprawność wykonania mogę zlecić osobom, które się na tym znają.
Dlaczego dokumentacja budowlana jest bezużyteczna?
A jak będę chciał sprawdzić np. rodzaj użytego materiału, to jak to sprawdzić bez dokumentacji budowlanej?
Przykładowo chciałbym sprawdzić:
* grubość wykonanego jastrychu z informacjami w dokumentacji budowlanej
* grubość ścian nośnych wewnętrznych i zewnętrznych
* wykonanie dopływów i odpływów wody zaznaczone w projekcie
* ilość i rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych z zapisami w projekcie
* wykonany tynk zew. (w tym jakość i grubość styropianu, rodzaj tynku-akrylowy, silikonowy, etc.) z zapisami w projekcie
* ...etc.

Nie mając Projektu Budowlanego nie jestem w stanie sprawdzić(dla ścisłości osoba posiadająca uprawnienia) poprawności wykonania wielu elementów mieszkania/budynku. Moim zdaniem Projekt Budowlany i dokumentacja powykonawcza jest niezbędna do rzetelnego sprawdzenia poprawności wykonania budynku.
Bardzo proszę o odpowiedź, w jaki sposób najprościej uzyskać Projekt Budowlany?

 

Link do komentarza
Cytat

od tego jest projekt powykonawczy

wydaje ci się, że jak będziesz ryczał to coś więcej uzyskasz?
jeżeli nie jesteś inwestorem to możesz se porównywać - jabłka z gruszkami, ewentualnie umowę z dokumentacją powykonawczą


Barbossa nie bardzo rozumiem Twoją mało konstruktywną odpowiedź. Piszesz tak jakbyś był pokrzywdzonym Deweloperem, któremu nie udało się wpuścić w maliny kumatego nabywcę, który zna swoje prawa i wie jak walczyć o swoje.

Po mimo Twoich negatywnych odpowiedzi nadal uważam, że kupujący dom/mieszkanie, nizależnie czy to od Dewelopera, czy innego podmiotu ma swoje prawa i jeżeli chce, a chcieć powinien, to musi sprawdzić dokładnie co i w jakim stanie kupił. Nie jest tak, że sprzedający ma tylko prawa, a kupujący tylko musi kasę wyłożyć. Tu się mylisz.
Powiem więcej, zrobię wszystko żeby jako nabywca uzyskać pełną dokumentację budynku, a jak to zrobię to nie omieszkam się tym podzielić na forum.

Dziękuje za taką pomoc i komentarze, które zamiast doradzić zniechęcają do aktywnej postawy...przypomnę, kupiłem mieszkanie od Dewelopera, zgodnie z zapisami umowy , "w stanie wolnym od wad i usterek..." i mam prawo sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

Wszystkim kupującym i zainteresowanym radzę, musicie znać swoje prawa i nie dajcie się rolować. Najgorsza jest bierność i brak zaangażowania.

Będę wdzięczny za konstruktywne komentarze i pomoc jak w temacie.

Ps. Barbossa, pomimo tego, że nie jestem fachowcem w dziedzinie budownictwa, to z zamiłowania zajmuję się prawem. Z tego też względu nawet niechęć Dewelopera dot. przekazania pełnej dokumentacji budowy nie przeszkodzi mi w jego uzyskaniu.
Link do komentarza
Cytat

Barbossa nie bardzo rozumiem Twoją mało konstruktywną odpowiedź. Piszesz tak jakbyś był pokrzywdzonym Deweloperem, któremu nie udało się wpuścić w maliny kumatego nabywcę, który zna swoje prawa i wie jak walczyć o swoje.


cóż masz prawo uznać moje odpowiedzi za mało konstruktywne, ale pamiętaj jaki input taki output
no i jeżeli to Ty masz być tym kumatym nabywcą, to o tego pokrzywdzonego dewelopera wcale się nie boję icon_biggrin.gif

Cytat

Po mimo Twoich negatywnych odpowiedzi nadal uważam, że kupujący dom/mieszkanie, nizależnie czy to od Dewelopera, czy innego podmiotu ma swoje prawa i jeżeli chce, a chcieć powinien, to musi sprawdzić dokładnie co i w jakim stanie kupił. Nie jest tak, że sprzedający ma tylko prawa, a kupujący tylko musi kasę wyłożyć. Tu się mylisz.
Powiem więcej, zrobię wszystko żeby jako nabywca uzyskać pełną dokumentację budynku, a jak to zrobię to nie omieszkam się tym podzielić na forum.


Ty chyba pierwszy raz w życiu coś kupiłeś i Ci szorty falują - znajdź sobie porządnego budowlańca i niech pomoże Ci w odbiorze tego zanabytego mieszkanka

Cytat

Dziękuje za taką pomoc i komentarze, które zamiast doradzić zniechęcają do aktywnej postawy...przypomnę, kupiłem mieszkanie od Dewelopera, zgodnie z zapisami umowy , "w stanie wolnym od wad i usterek..." i mam prawo sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

Wszystkim kupującym i zainteresowanym radzę, musicie znać swoje prawa i nie dajcie się rolować. Najgorsza jest bierność i brak zaangażowania.


Ty chyba jednak już zostałeś wydy...ny przez dewelopera :hahaha2:
niemniej wychodząc z takich założeń, jakie Ty tu przedstawiasz (typu kto kogo wy...) to wydaje mi się, że niewiele uzyskasz

Cytat

Ps. Barbossa, pomimo tego, że nie jestem fachowcem w dziedzinie budownictwa, to z zamiłowania zajmuję się prawem. Z tego też względu nawet niechęć Dewelopera dot. przekazania pełnej dokumentacji budowy nie przeszkodzi mi w jego uzyskaniu.


ale może masz i inne zamiłowania, bo te akurat nie bardzo Ci służą, skoro najprawdopodobniej podpisałeś jakąś nędzną umowę, bez wskazania choćby standardów

i ja też będę z niecierpliwością czekał na efekty Twego zamiłowania, nie zapomij


ps
w zasadzie Kolega wyznaje doktrynę opartą na zapisie z mojej stopki wink.gif
Link do komentarza
Cytat

..przypomnę, kupiłem mieszkanie od Dewelopera, zgodnie z zapisami umowy , "w stanie wolnym od wad i usterek..." i mam prawo sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

 


1. Tyle, że te wady i usterki sprawdzasz organoleptycznie - zwłaszcza przed zakupem.
2. Jako nabywca/konsument masz określone ustawowo (KC) stosowne gwarancje i rękojmie.

 

 

Cytat

W ramach rękojmi deweloper odpowiada względem nabywcy za wady fizyczne sprzedanego mieszkania, które polegają m.in. na:
- zmniejszeniu wartości i użyteczności mieszkania (na przykład nierówne podłogi,uszkodzone instalacje, nieszczelne okna, rdzewienie obróbek blacharskich);
- niekompletności (na przykład brak drzwi, okien, instalacji, które zgodnie z umową powinny znaleźć się w wykończonym mieszkaniu);
- braku określonych właściwości (na przykład niezgodny z umową rozkład bądź powierzchnia pomieszczeń, użycie innych materiałów niż określone w umowie, inny niż obiecywany widok z okien, .


3. Mieszkanie ma odpowiadać, temu za co zapłaciłeś, a co określono w umowie.
4. Mieszkanie jest towarem takim samym jak np. samochód - też wołasz o projekty samochodu ?
5. Obowiązujące prawo, w tym budowlane, dopuszcza wprowadzanie zmian na każdym etapie budowy.
6. Do umowy powinno być dołączone Świadectwo Energetyczne - tam znajdziesz sporo interesujących Cię informacji - istotnych informacji i bardzo łatwych do weryfikacji.

Link do komentarza
Dziwi mnie ten okres 5 lat rękojmi... na naszym osiedlu obowiązywała 3 letnia,chyba, że w umowie macie taki zapis? albo coś sie zmienilo od 2012 r? tak na marginesie, to w budownictwie zawsze sa jakieś skuchy.. i trzeba sie uzbroic w cierpliosc w działaniach z developerami, i trochę nerwy stonowac.. I tak zawsze cos zaskoczy nabywce i tak...np. u nas popękane ściany w całym mieszkaniu.. (bo to naturalne-odp developera)
Link do komentarza
Cytat

Bardzo proszę o informację, czy ja jako przyszły właściciel mieszkania mogę żądać od Dewelopera przekazani mi kopii Projektu Budowlanego, dokumentacji podwykonawczej budynku oraz kopii dziennika budowy?

Pytam ponieważ chciałbym być pewien, że zakupione przeze mnie mieszkanie jest wybudowane zgodnie z Projektem Budowlanym i dokumentacją powykonawczą.
Nie posiadając Projektu Budowlanego nie jestem w stanie stwierdzić, czy budynek, a w nim moje mieszkanie jest wykonane zgodnie z Projektem.



a w umowie masz, że kupujesz mieszkanie zgodne z PB czy ze standardem wykończenia dewelopera? jeśli z PB to musi udostępnić, jeśli ze "standardem" to nie licz na to.

Cytat

wiem, że przysługuje mi 5-letnia rękojmia, ale niektóre wady mogą się pojawić dość późno. Chciałbym, przynajmniej w miarę moich możliwości sprawdzić wykonanie z Projektem, tak by wykazać wszystkie ewentualne wady i usterki oraz zminimalizować ryzyko pojawienia się ewentualnych wad w przyszłości.


zgodnie z projektem to możesz sprawdzić powierzchnię, ściany i otwory. Sprawdzisz konstrukcję budynku, czy sposób rozłożenia instalacji? Nie. Bez PB czy PW rękojmia też obowiązuje.

I po co Tobie potrzebny dziennik budowy?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Właśnie stoję przed tym samym problemem. Czy możesz się podzielić informacją jak sprawa wydania dokumentów przez dewelopera się skończyła? 

Ja trochę poszukałam w przepisach, głównie w ustawie prawo budowlane. 

Wygląda to następująco.

Art. 60. Inwestor, oddając do użytkowania obiekt budowlany, przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą. Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

Czym dokładnie są te dokumentacje określa słownik zawarty w ustawie prawo budowlane.

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

12) pozwoleniu na budowę – należy przez to rozumieć decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego;

13) dokumentacji budowy – należy przez to rozumieć pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książkę obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu – także dziennik montażu;

14) dokumentacji powykonawczej – należy przez to rozumieć dokumentację budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi;

Jeszcze jeden ważny przepis: 
Art. 63. 1. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu dokumenty, o których mowa w art. 60, oraz opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania.

Edytowano przez Baśka KW (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...