Skocz do zawartości

Schody jednobiegowe - o jeden stopień za mało!


Recommended Posts

Wysokość schodów nie jest dla mnie komfortowa, bo mam kłopoty z kolanami. Wydawało mi się, że dam radę, lecz różnica rzędu 2, 3 cm ma jednak znaczenie! Na razie pokonuję schody "na raz", ale liczę się z tym, że za kilka lat nie będzie to możliwe. - mówi Ania, która wraz z Krzyśkiem, jest Członkiem Klubu Budujących Dom. Schody użytkują od 2012 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wykanczanie/schody/a/20657-schody-jednobiegowe-o-jeden-stopien-za-malo

Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Gość Wojtek
Dzień dobry. A czy mógłbym Państwa prosić o informację, jak długie są całe schody, oraz jak wysoko macie sufit (lub jaka jest wysokość schodów - od podłogi do podłogi). Jestem na etapie projektu domu i informacja taka byłaby dla mnie bardzo pomocna. Pozdrawiam
Link do komentarza

Wygodny stopień ma wysokość między 16 a 18 cm a szerokość między 27 a 32 cm.

Podziel wysokość swojego wnętrza + grubość stropu przez pożądaną wysokość stopnia i ci wyjdzie ile stopni musisz mieć. Potem wynik pomnóż przez szerokość stopnia i wyjdzie ci długość schodów.

Link do komentarza
2 godziny temu, Elfir napisał:

Wygodny stopień ma wysokość między 16 a 18 cm a szerokość między 27 a 32 cm.

Schody z artykułu  - 20 cm wysokości - bardzo niewygodne. W zasadzie daje się takie i wyższe, na strych, do piwnicy, jeśli nie można niższych.

Dodam, że nawet 18 cm może sprawiać już trudność niektorym.

A tu wzór na szerokość stopnia:

 2h + s = 60-65 cm.

gdzie: h – wysokość stopnia, s – szerokość stopnia.

 63 cm to długość krótkiego kroku ludzkiego, który został przyjęty na podstawie badań i doświadczeń (średnia).

 

Myślę, że 15.5 - 17.5 cm - to jest to - blizej 17.5 to kompromis między miejscem a wygodą 

Wiki podaje tak:

"W praktyce budowlanej najczęściej spotykane wielkości to:

wysokość stopni h = 14-19 cm (schody bardzo wygodne – 15 cm, wygodne – 16 cm, przeciętne – 17 cm, podrzędne – 19 cm);

szerokość stopni s = 25-32 cm (schody bardzo wygodne – 32 cm, wygodne – 30 cm, przeciętne – 29 cm, podrzędne – 25 cm);"

Uważam, że to słuszne wartościowanie.

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...