Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - grzanie latem


Recommended Posts

witam, proszę o pomoc w takiej kwestii, otóż posiadam centralę wentylacyjna FAN 400 firmy Ciecholewski wentylacje z bypassem. dodatkowo GWC ok 40m od 2 do 4 m głębokości. Latem miałem mieć w domu ładne chłodne świeże powietrze, a mam ciepłotę od 26 w nocy do 30 w dzień. czekam już na serwis firmy ale trochę to trwa. czujniki w centrali pokazują takie wartości:
Tz 18,6 jak myślę temperatura wchodząca do rekuperatora z zewnątrz;
Tref 24,2 nie wiem co to jest;
Tn 23,5 myślę ze to temperatura nawiewu
Tp 29,4 nie wiem
Tw 24,2 nie wiem
Tr 27,9 nie wiem

dodatkowo:
t w domu 28,3
na zew 28,6
na wylotach 27 mierzone zwykłym termometrem

bypass jest otwarty a podobno odzysk zamknięty - tego akurat nie widać
czy ktoś może mi wyjaśnić co oznaczają skróty których nie wiem, i co sie dzieje z tym powietrzem że na wylotach mam 27 C.
dodam:
domek 130m wentylowane 100
parter: nawiew salon x2; wywiew kuchnia WC i wiatrołap
piętro: nawiew w każdym pokoju 3; wywiew łazienka hol pralnia i garederoba

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
GWC może nieco schłodzić powietrze i dom latem, ale klimatyzacji jako takiej nie zastąpi. Pytanie jakie parametry (wielkość GWC, przepływ powietrza) musiałby mieć wymiennik gruntowy, żeby odczuwalnie schłodzić latem dom?
A tu właściwie nic nie wiemy. Pytanie ile wynosiłaby temperatura w domu, gdyby GWC nie było? Wtedy można coś powiedzieć na temat skuteczności obecnego rozwiązania. Może dom po prostu mocno sie nagrzewa przez duże okna bez osłon przeciwsłonecznych?
Link do komentarza
Tutaj serwis nic nie pomoże, rekuperator nie służy chłodzeniu, tym bardziej przy takich temperaturach jakie są w lecie w Polsce (35 stopni w słońcu) Przez same okna wleci ci tyle ciepła ze gwc nie wyrobi na 100%. Grube i zasłonięte rolety przez cały dzień przy takich upałach to podstawa. Polecam poczytać https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wied...owietrza,31.html i dowiedzieć się jak działa taka wentylacja.
Link do komentarza
Cytat

Tutaj serwis nic nie pomoże, rekuperator nie służy chłodzeniu, tym bardziej przy takich temperaturach jakie są w lecie w Polsce (35 stopni w słońcu) Przez same okna wleci ci tyle ciepła ze gwc nie wyrobi na 100%. Grube i zasłonięte rolety przez cały dzień przy takich upałach to podstawa. Polecam poczytać https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wied...owietrza,31.html i dowiedzieć się jak działa taka wentylacja.



Zawsze możemy posadzić lipę przed domem lub pas innych drzew liściastych o rozłożystych koronach. Za 20 lat będziemy mieli cień.

A tak całkiem serio - szyby anti-sun, rolety, markizy, żaluzje - jest w czym wybierać i tu nikt "dynamitu" drugi raz nie wymyśli. Częśc przeszkleń możemy umieścić od północy/wschodu.

Nie zmienia to faktu, ze GWC może funkcjonować jako wspomaganie chłodzenia/ogrzewania.

Wracamy do oznaczeń - > strona 7 i 9 dokumentu pdf na przykładzie przypadkowego sterownika
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Może autor tematu się odezwie z informacją, jaka temperaturę powietrza z centrali i z GWC ma teraz, kiedy zaczęły się mrozy? Ciekawie byłoby porównać temperaturę powietrza przed GWC (zewnętrzna) i po przejściu przez wymiennik gruntowy. Na ile chroni to przynajmniej przed zaszronieniem wymiennika w centrali?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...