Skocz do zawartości

GWC i upały


Recommended Posts

Za tydzień mam wkopać resztę rur - ale się pewnie jeszcze złoże nie zregeneruje
Na razie jestem mega zadowolony ze styropianowego stropu - do tej pory mam zamknięte drzwi i okna a jak otworze to jakbym klimę włączył.. ale mam jeszcze chudziak i pewnie dlatego chłód z gruntu bije bo niby skąd ?
Link do komentarza
Spotkałem się dzisiaj z Piczmanem. Zakopywaliśmy kolektor pod glikolowy wymiennik ciepła. Zapytałem go o tę sprawę.
- "Napisz na forum, że na wylocie z wymiennika tego lata temperatury nie były wyższe od 18 st. C, przy temperaturach zewnętrznych w okolicach 36 st. C. W domach temperatury oscylowały w okolicach 22-24 st. C, a wilgotność 55%".

Ta informacja dotyczyła jego domu oraz domów, w których zakładał GWC, a które tego roku odwiedził.

Rozumiem, że wszędzie stosuje podobną długość kolektora, tj. 150 m.b. (dwie pętle po 75 metrów) wypełnionego glikolem.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 lata temu...

Jeżeli ważnym zadaniem GWC jest schładzanie latem, trzeba zwrócić uwagę na przegrzewanie wymienników podczas długotrwałych upałów.

Dla niektórych typów GWC zaleca się  zmniejszenie ilości powietrza za dnia ???? Chyba, że mocno przewymiarujemy wymiennik, ale to kosztuje.

Ciekawe rozwiązanie ma  Grzebieniowy GWC - instalację zroszeniową. Z wodą dostarczamy dużo chłodu i grunt wilgotny szybciej się regeneruje. Potrzeba niedużo wody aby nawiew miał temperaturę <17oC (sprawdzone w boju) nawet przy wydajności wentylacji powyżej nominalnej (zalecane 1,5wymiany/h).

Jak jesteśmy zabezpieczeni przed nadmiernymi zyskami słonecznymi (zewnętrzne żaluzje, markizy, drzewo liściaste od południa) przy dzisiejszym standardzie izolacji ścian i okien , mamy komfort.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...