Skocz do zawartości

Indywidualny - kilka pytań


Recommended Posts

Po kilku miesiącach przebierania w projektach będzie indywidualny. Moje pytanie dotyczy długości domu - czy jest jakaś maksymalna długość przy której nie trzeba wprowadzać ścian nośnych oraz dachu kopertowego? Wymyśliłem sobie wstępnie taki projekt

PROJEKT

Z założenia ma on mieć mniej więcej 100m2 włącznie z garażem i kotłownią, czyli wychodzi ok 75m na część mieszkalną. Parterówka, strop teriva, dach dwuspad. Mogę dom wydłużyć gdyż pozwala mi na to działka. Zastanawiam się jednak czy wydłużenie domu np do 9-10m nie spowoduje, że będę musiał wprowadzać ściany nośne i dach kopertowy. Być może już teraz przy tych 8,88m będą musiały być ścianki nośne. Czy przy takim układzie pomieszczeń i ścian da się z którejś zrobić ścianę nośną? Czy np dom kwadrat dajmy na to 10mx10m i dach koperta będzie dużo droższy od tego?
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Po kilku miesiącach przebierania w projektach będzie indywidualny. Moje pytanie dotyczy długości domu - czy jest jakaś maksymalna długość przy której nie trzeba wprowadzać ścian nośnych oraz dachu kopertowego? Wymyśliłem sobie wstępnie taki projekt

PROJEKT

Z założenia ma on mieć mniej więcej 100m2 włącznie z garażem i kotłownią, czyli wychodzi ok 75m na część mieszkalną. Parterówka, strop teriva, dach dwuspad. Mogę dom wydłużyć gdyż pozwala mi na to działka. Zastanawiam się jednak czy wydłużenie domu np do 9-10m nie spowoduje, że będę musiał wprowadzać ściany nośne i dach kopertowy. Być może już teraz przy tych 8,88m będą musiały być ścianki nośne. Czy przy takim układzie pomieszczeń i ścian da się z którejś zrobić ścianę nośną? Czy np dom kwadrat dajmy na to 10mx10m i dach koperta będzie dużo droższy od tego?



Jeżeli masz mieć projekt indywidualny to pogadaj ze swoim architektem, on Ci wszystko wyjaśni...
I układ stropu, więźbę dachową, i dlaczego koperta nie jest konieczna, zmniejsza powierzchnię użytkową poddasza i ogólnie jest droższa....
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli masz mieć projekt indywidualny to pogadaj ze swoim architektem, on Ci wszystko wyjaśni...
I układ stropu, więźbę dachową, i dlaczego koperta nie jest konieczna, zmniejsza powierzchnię użytkową poddasza i ogólnie jest droższa....


Dom to parterówka więc poddasze mnie nie interesuje. Chodzi mi raczej o koszt i rozwiązania budowlane, chcę sobie rozrysować najpierw projekt i nie wiem na ile może być dom długi by pozostać przy dachu dwuspadowym oraz czy taki układ pomieszczeń nie przeszkodzi w tym by któraś ściana została ścianą nośną
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Dom to parterówka więc poddasze mnie nie interesuje. Chodzi mi raczej o koszt i rozwiązania budowlane, chcę sobie rozrysować najpierw projekt i nie wiem na ile może być dom długi by pozostać przy dachu dwuspadowym oraz czy taki układ pomieszczeń nie przeszkodzi w tym by któraś ściana została ścianą nośną


Jeżeli strop prefabrykowany i układany po krótszym wymiarze prostokątna (na rysunku kierunek północ-południe) to w zasadzie możesz sobie w kierunku zachodnim przedłużać ile chcesz ( rozpiętość płyt się nie zmieni tylko ich ilość) to samo też tyczy się więźby przy dachu dwuspadowym krokwiowo-jętkowym ( dochodzą kolejne pary krokwi).
Od razu na pokrycie dachu wybierz blachodachówkę lub blachę trapezową. Prawdopodobnie unikniesz w więźbie płatwi i słupów, czyli nie przeniesiesz obciążenia na strop, a jedynie na wieniec i zewnętrzne ściany nośne.
Nie przeprowadzam obliczeń, a jedynie sugeruję się rozsądkiem, więc ktoś może zasugerować lepsze rozwiązanie.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli strop prefabrykowany i układany po krótszym wymiarze prostokątna (na rysunku kierunek północ-południe) to w zasadzie możesz sobie w kierunku zachodnim przedłużać ile chcesz ( rozpiętość płyt się nie zmieni tylko ich ilość) to samo też tyczy się więźby przy dachu dwuspadowym krokwiowo-jętkowym ( dochodzą kolejne pary krokwi).
Od razu na pokrycie dachu wybierz blachodachówkę lub blachę trapezową. Prawdopodobnie unikniesz w więźbie płatwi i słupów, czyli nie przeniesiesz obciążenia na strop, a jedynie na wieniec i zewnętrzne ściany nośne.
Nie przeprowadzam obliczeń, a jedynie sugeruję się rozsądkiem, więc ktoś może zasugerować lepsze rozwiązanie.


Mi chodzi o przedłużenie odwrotne, tego boku który ma na rysunku 8,88. Obawiam się, że w pewnym momencie trzeba będzie zastosować ścianę nośną bo się to zawali. Nie wiem tylko o ile mogę przedłużyć i czy w ogóle mogę. Ewentualnie, które ściany mogą być w tym projekcie nośne.
Link do komentarza
Terriva - ma graniczną długość. Znajdziesz na stronach producentów.
Więźba - różne ustroje mają swoje graniczne rozpiętości.

(1) Kopertowy czy (2) dwuspadowy - ceny są porównywalne, bo w (1) więcej obróbek i ciesielki, a w (2) większy spadek, większa powierzchnia.

Ścianę nośną w środek wstawisz, a jakże.
Link do komentarza
Cytat

Terriva - ma graniczną długość. Znajdziesz na stronach producentów.
Więźba - różne ustroje mają swoje graniczne rozpiętości.

(1) Kopertowy czy (2) dwuspadowy - ceny są porównywalne, bo w (1) więcej obróbek i ciesielki, a w (2) większy spadek, większa powierzchnia.


Znalazłem info, że teriva może mieć rozpiętość max do 7.2m. Czyli dom nie może mieć więcej niż 7.2 długości? Czy to znaczy, że po 7.2m muszę zastosować ścianę nośną i mogę wydłużać dom dalej?
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Mi chodzi o przedłużenie odwrotne, tego boku który ma na rysunku 8,88. Obawiam się, że w pewnym momencie trzeba będzie zastosować ścianę nośną bo się to zawali. Nie wiem tylko o ile mogę przedłużyć i czy w ogóle mogę. Ewentualnie, które ściany mogą być w tym projekcie nośne.



Dlatego tłumaczę, żebyś porozmawiał z architektem. Zaproponuje układ ścian, umiejscowienie konstrukcyjnych, ewentualne podciągi. Nikt Ci tutaj obciążeń wyliczać nie będzie ( chyba, że się baaardzo nudzi)... Załóż sobie, że w połowie rozpiętości płyty stropowej będzie nośna/podciąg.
A najlepiej to zamiast utrudniać sobie życie poszerzając parter zagospodaruj poddasze- przynajmniej ja bym tak zrobił, lubię prostotę i maksymalne wykorzystanie kubatury budynku. icon_cool.gif

Cytat

(1) Kopertowy czy (2) dwuspadowy - ceny są porównywalne, bo w (1) więcej obróbek i ciesielki, a w (2) większy spadek, większa powierzchnia.



Wprowadzasz go w błąd, przy dachu dwuspadowym z użyciem płatwi uzyskasz również niewielki kąt nachylenia połaci, a przez to porównywalną powierzchnię do kopertowego.
Ogólnie to dwuspad i koperta na planie tegoż samego prostokąta i o tym samym kącie nachylenia połaci będą miały taką samą powierzchnię. (Czy może się mylę ? icon_biggrin.gif )


@erol, Ty tak będziesz przedłużać, i przedłużać, aż w końcu stropodach Ci się będzie bardziej opłacał... Edytowano przez Razmes (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

1. Znalazłem info, że teriva może mieć rozpiętość max do 7.2m.
2. Czyli dom nie może mieć więcej niż 7.2 długości?
3. Czy to znaczy, że po 7.2m muszę zastosować ścianę nośną i mogę wydłużać dom dalej?


2. Może. icon_smile.gif
3. Dokładnie tak. U mnie na ten przykład wygląda to tak:



Strop w moim dzienniku: linka
i troszeczkę tutaj: linka druga

A gdyby kto nie potrafił przerzucać stron w blogu: c.d. linki 2

Cytat

Wprowadzasz go w błąd, przy dachu dwuspadowym z użyciem płatwi uzyskasz również niewielki kąt nachylenia połaci, a przez to porównywalną powierzchnię do kopertowego.
Ogólnie to dwuspad i koperta na planie tegoż samego prostokąta i o tym samym kącie nachylenia połaci będą miały taką samą powierzchnię.


Racja!!! (Zapędziłem się w skrótach myślowych)
Link do komentarza
Cytat

Dlatego tłumaczę, żebyś porozmawiał z architektem. Zaproponuje układ ścian, umiejscowienie konstrukcyjnych, ewentualne podciągi. Nikt Ci tutaj obciążeń wyliczać nie będzie

Z architektem jestem umówiony na listopad i chcę mieć wtedy już gotową wizję ponieważ będę musiał się streszczać aby uzyskać PnB.
Cytat

A najlepiej to zamiast utrudniać sobie życie poszerzając parter zagospodaruj poddasze- przynajmniej ja bym tak zrobił, lubię prostotę i maksymalne wykorzystanie kubatury budynku.

Poddasze przy takim metrażu to niewspółmierne koszty. Nie opłaca się. Ćwierć tego domku mi zajmą schody, do tego na poddaszu wyjdą klitki. Lepiej wg mnie troszkę poszerzyć dom. Nie chcę by mi tu ktoś coś liczył. Myślałem, że są jakieś żelażne reguły - np dom po 10m długości musi mieć dach czterospadowy.
Cytat

Dokładnie tak. U mnie na ten przykład wygląda to tak:

A gdzie tam są ściany nośne? To te brązowe "kawałeczki"? Tzn, że ściana nośna nie musi iść przez pół domu i może to być zwykła podpora, np filar?
Link do komentarza
Cytat

A gdzie tam są ściany nośne? To te brązowe "kawałeczki"? Tzn, że ściana nośna nie musi iść przez pół domu i może to być zwykła podpora, np filar?


Ciemnobrązowy prostokąt to komin. Brązowe kwadraciki to słupy więźby (belki terivy położone po dwie obok siebie, a nawet trzy tam, gdzie słupek stoi na bardzo długiej belce.

Ściany nośne u mnie mają kształt ósemki.
Dodatkowy nośny element to oparta na dwóch słupach mega wielka belka - ten grubas przy klatce schodowej.
Taka o:


Tutaj lepiej wszystko widać:


Dodam, że żadna belka nie wisi w powietrzu - tam gdzie tak to wygląda, są nadproża, stąd takie wrażenie jakby nie było ściany (nośnej właśnie, tej o którą pytasz).
Link do komentarza
Cytat

przy dachu dwuspadowym z użyciem płatwi uzyskasz również niewielki kąt nachylenia połaci, a przez to porównywalną powierzchnię do kopertowego.
Ogólnie to dwuspad i koperta na planie tegoż samego prostokąta i o tym samym kącie nachylenia połaci będą miały taką samą powierzchnię. (Czy może się mylę ? icon_biggrin.gif )


Otóż jednak mylisz się. icon_smile.gif Sprawdziłem. A dlaczego mylisz się? Sprawdź. Zrób sobie model dachu z kartki.
Żeby było weselej, ja również się myliłem.
Jest zupełnie inaczej niż obu nam się wydaje.
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Otóż jednak mylisz się. icon_smile.gif Sprawdziłem. A dlaczego mylisz się? Sprawdź. Zrób sobie model dachu z kartki.
Żeby było weselej, ja również się myliłem.
Jest zupełnie inaczej niż obu nam się wydaje.


Ja ogólnie to za bardzo papieru i czasu nie mam. Tak czysto matematycznie mi wychodzi to samo. Załóżmy dowolny prostokąt i na nim obsadzamy dach dwuspadowy i kopertowy o takich samych kątach nachylenia połaci. Mi wychodzi w obu przypadkach to samo. icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja ogólnie to za bardzo papieru i czasu nie mam. Tak czysto matematycznie mi wychodzi to samo. Załóżmy dowolny prostokąt i na nim obsadzamy dach dwuspadowy i kopertowy o takich samych kątach nachylenia połaci. Mi wychodzi w obu przypadkach to samo. icon_confused.gif


Obawiam się, że tak tylko ci się wydaje, że robisz to czysto matematycznie, he he.
Jak to liczysz "czysto matematycznie"?

Bo ja policzyć tego nie potrafię, a wiem, że relacja koperta vs dwuspad zmienia się w zależności od:
1. kształtu podstawy dachu - innymi słowy kształtu jego rzutu na płaszczyznę; tylko przy podstawie kwadratu będzie tak jak piszesz
2. kąta nachylenia połaci; tylko przy kącie nachylenia = 0 będzie tak jak piszesz.

Wyprowadź mnie z błędu, jeśli się mylę. ;)
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Obawiam się, że tak tylko ci się wydaje, że robisz to czysto matematycznie, he he.
Jak to liczysz "czysto matematycznie"?

Bo ja policzyć tego nie potrafię, a wiem, że relacja koperta vs dwuspad zmienia się w zależności od:
1. kształtu podstawy dachu - innymi słowy kształtu jego rzutu na płaszczyznę; tylko przy podstawie kwadratu będzie tak jak piszesz
2. kąta nachylenia połaci; tylko przy kącie nachylenia = 0 będzie tak jak piszesz.

Wyprowadź mnie z błędu, jeśli się mylę. ;)



Uwaga, odpaliłem painta! icon_cool.gif

DSC01446.jpg



to jest rzut połaci dachu kopertowego (obrys budynku na planie prostokąta)
załóż sobie dowolny kąt nachylenia (alfa).
długość połaci z takiego rzutu liczymy: wymiar rzutu (a) dzielony przez cos(alfa) [a/cos(alfa)]
Dla dachu prostokątnego mamy dwie połacie : 2*[a/cos(alfa)] razy długość kalenicy/okapu [2a+b]
Pole wynosi 2*[a/cos(alfa)]*[2a+b] = [4a^2 +2ab]/[cos(alfa)]
Dla kopertowego:
Dwa trapezy: 2*[(2a +2b)]*[a/cos(alfa)]/2 = [2a^2 + 2ab]/[cos(alfa)]
+ dwa trójkąty : 2*2a/2*[a/cos(alfa)] = [2a^2]/[cos(alfa)]
Po zsumowaniu mamy: [4a^2 +2ab]/[cos(alfa)] czyli to samo, co przy dwuspadzie.
Tadam? icon_biggrin.gif
Albo coś poknociłem icon_cool.gif
Link do komentarza
koperta z kalenicą, czyli dach czterospadowy
Dach czterospadowy może mieć dwie pary połaci o tym samym kącie nachylenia lub też każda z czterech połaci dachowych charakteryzuje się innym kątem pochylenia
Przekroje dachu o dwóch parach połaci o tym samym kącie nachylenia prezentuje rys. 3, zaś rzut perspektywiczny prezentuje rys. 4.

Rys. 3. Dach z dwiema połaciami o takim samym kącie nachylenia:


Rys. 4. Dach z rys. 3 w rzucie perspektywicznym:


Zatem obliczmy powierzchnię dachu o rzucie z rys. 4.

Przyjmijmy następujące założenia:
kąt beta, alfa są sobie równe i wynoszą 70º zaś kąty gamma, sigma wynoszą 60º ,
długości boków AA’ i FE i F’E’ są sobie równe i wynoszą 8 m, zaś EE’, BB’ i FF’ mają po 12 m.

W związku z faktem, że mamy do czynienia z trójkątem równoramiennym AA’C, wysokość H dzieli podstawę na dwie równe części AI = IA’.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić to wyliczenie wysokości dachu H. Korzystając z twierdzenia tangensów mamy:


Mając wysokość dachu możemy obliczyć wysokość połaci 1 i 3:

Możemy teraz wyliczyć z pola powierzchni trójkąta wyliczyć pole połaci 1 i 3

Pola połaci 1 i 3 są sobie równe.

Kolejnym krokiem będzie wyliczenie długości odcinka a z trójkąta BDC. Odcinek ten odpowiada długościom odcinków EG i E’G’.

Tu możemy już skorzystać z twierdzenia Pitagorasa:

Kolejnym etapem jest przypomnienie sobie wzoru na pole powierzchni trapezu:

Ptrapezu = 1/2 (a + b) • h

Wzór ten jest nam niezbędny, aby policzyć powierzchnię połaci ECC’E’ (rys. 5).

Zatem musimy znaleźć długości boków EE’ i CC’:
Odcinek EE’ = EG + GG’ + G’E’
12 m = 1,20 m + GG’+ 1,20 m
GG’= CC’ = 9,60 m

Wysokość h2 połaci 2 jest równa:

Teraz mamy wszystkie dane do wyliczenia pola połaci (EE’ CC’):

Pola połaci 2 i 4 są sobie równe.

Pole powierzchni dachu jest równe sumie pól połaci 1 do 4:

Powierzchnia dachu = P połaci 1 + P połaci 2 + P połaci 3 + P połaci 4

P dachu = 141,32 m2

icon_mrgreen.gif icon_lol.gif (Źródło: Dachy, nr 7 (115) 2009)

Ps. Wyliczenie dla tych danych dachu dwuspadowego, to Mały Pan Pikuś (około 125m2)

dopisałem:

powierzchnia dachu dwuspadowego (dla tego przykładu) to h2 x BB’ x 2

Ps2. To jest czysto matematycznie icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Razmes
@bajbaga 90% rzutów dachów kopertowych ma wszystkie połacie o takim samym kącie nachylenia. Uproszcza to projektowanie, a później wykonanie więźby i pokrycie dachu, ale przecież sam o tym wiesz 😊
Przy pokryciu blachą trapezową mogę uzyskać wtedy niemalże zerowy odpad na materiale. To samo tyczy się dachów z naczółkami. Wyliczałem klientom bardziej skomplikowane pokrycia 😉
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Szacunek. Szacunek!

...wgryzam się... odpiszę, jak się wgryzę. Bo myślę czy to samo będzie, kiedy zmniejszymy długość kalenicy: inaczej mówiąc gdy szczytowe trójkąty nabiorą innego kształtu niż te robocze trójkąty w trapezie.
Time!


Gdy wszystkie połacie masz z takim samym kątem nachylenia dachu kalenica skróci się tylko wtedy, gdy wydłużysz krótszy bok. Proporcjonalnie aż do uzyskania w podstawie kwadratu i tym samym 4 połaci jako trójkątów równoramiennych 😊
Link do komentarza
Olrajt, Razmes. Na piechotę zrobiłem swoje obliczenia i wyszło mi to samo, co tobie, to znaczy mam te same wzory.
I dalej wyszło mi potwierdzenie tego co piszesz: powierzchnie dwuspada i trapeza będą takie same pod warunkiem, że trapez będzie tak zgrabnie i symetrycznie przycięty, że w rzucie na podstawę będzie można w narożniki wrysować kwadraty. icon_biggrin.gif

Okej. Szoruję ziemię w poszanowaniu. Masz tu rację

Żebym jednak uniknął ślęczenia całą noc nad kolejnymi wyliczeniami, odpowiedz jak się będą różniły powierzchnie dwuspadu i trapezu, jeśli skrócimy kalenicę. Inaczej piszą, co się wydarzy, kiedy te boczne trójkąty (szczytowe) staną się bardziej strzeliste, przez co kalenica się skróci?
Taki przypadek zapewne w przyrodzie rzadko występuje, bo, jak pisałeś, mnożą się trudności konstrukcyjne, ale czysto matematycznie...

No i nie rozumiem dlaczego w bajbagowych wyliczeniach trapez ma większą powierzchnię niż dwuspad.
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Olrajt, Razmes. Na piechotę zrobiłem swoje obliczenia i wyszło mi to samo, co tobie, to znaczy mam te same wzory.
I dalej wyszło mi potwierdzenie tego co piszesz: powierzchnie dwuspada i trapeza będą takie same pod warunkiem, że trapez będzie tak zgrabnie i symetrycznie przycięty, że w rzucie na podstawę będzie można w narożniki wrysować kwadraty. icon_biggrin.gif

Okej. Szoruję ziemię w poszanowaniu. Masz tu rację

Żebym jednak uniknął ślęczenia całą noc nad kolejnymi wyliczeniami, odpowiedz jak się będą różniły powierzchnie dwuspadu i trapezu, jeśli skrócimy kalenicę. Inaczej piszą, co się wydarzy, kiedy te boczne trójkąty (szczytowe) staną się bardziej strzeliste, przez co kalenica się skróci?
Taki przypadek zapewne w przyrodzie rzadko występuje, bo, jak pisałeś, mnożą się trudności konstrukcyjne, ale czysto matematycznie...

No i nie rozumiem dlaczego w bajbagowych wyliczeniach trapez ma większą powierzchnię niż dwuspad.


Zakładając te 60 stopni dla nachylenia połaci trapezowych i skracając kalenicę zbliżamy się do ostrosłupa. Jego powierzchnia to 12m x 5,22m +8m x 6,87m = 117,6 m2
Natomiast wydłużając kalenicę biegniemy do dwuspadu. Jednak chwilkę przed dwuspadem osiągniemy największą powierzchnię dachu. W trapezie górna krawędź będzie niemal równa z okapem. Czyli prawie pole dwuspadu+ pole dwóch bocznych trójkątów o kącie nachylenia prawie 90 stopni i pow. 125m2 + 3,36 m x 8 m czyli prawie 152 m2.
To trochę tak, jakbyś w dwuspadzie szczyty również pokrył 😉.
Chyba dobrze policzyłem, trochę na kolanie w samochodzie 😊
To tak jak z kubaturą budynku. Najmniejsza będzie przy ostrosłupie 1/3 powierzchni x wysokość. A największą przy dwuspadzie : 1/2 powierzchni razy wysokość.
Link do komentarza
Cytat

Zakładając te 60 stopni dla nachylenia połaci trapezowych i skracając kalenicę zbliżamy się do ostrosłupa. Jego powierzchnia to 12m x 5,22m +8m x 6,87m = 117,6 m2
Natomiast wydłużając kalenicę biegniemy do dwuspadu. Jednak chwilkę przed dwuspadem osiągniemy największą powierzchnię dachu. W trapezie górna krawędź będzie niemal równa z okapem. Czyli prawie pole dwuspadu+ pole dwóch bocznych trójkątów o kącie nachylenia prawie 90 stopni i pow. 125m2 + 3,36 m x 8 m czyli prawie 152 m2.
To trochę tak, jakbyś w dwuspadzie szczyty również pokrył ??.
Chyba dobrze policzyłem, trochę na kolanie w samochodzie ??
To tak jak z kubaturą budynku. Najmniejsza będzie przy ostrosłupie 1/3 powierzchni x wysokość. A największą przy dwuspadzie : 1/2 powierzchni razy wysokość.


Czytasz w myślach. Właśnie napisałem dygresję na ten murowania szczytów dwuspadu, ale zrezygnowałem z wpisu, bo nic by z mojej strony nie wniósł. I zastanawiałem się nad granicami.

OK. Wnioski mam takie, że:
1. koperta bez kalenicy ma najmniejszą powierzchnię
2. trapez i dwuspad mają taką samą powierzchnię, o ile kąt cięcia na rzucie ma 45st (kwadraty w narożnikach)
3. im bardziej trapez zbliża się do dwuspadu, tym większą ma powierzchnię w porównaniu z dwuspadem
4. no i odszczekuję wszystkie moje wątpliwości co do twojego czysto matematycznego podejścia. icon_biggrin.gif
Wielkie dzięki, Razmes. Sporo się nauczyłem.
icon_biggrin.gif Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
więźby drewniane prefabrykowane robią do 30m bez podpór
skoro poddasze Autora nie interesuje to po kiego teriva?
btw stropy a'la teriva robią do 11m, nazywa się to inaczej, ale wystarczy poszukać "stropy gęstożebrowe"

ale cóż - można i pod górkę, wtedy aż się prosi, że w linii ścian działowych dać ścianę konstrukcyjną (praktycznie w połowie 8.80) z podciągiem pomiędzy 16.11 a 7.94, odwróconym, aby belka nie szpeciła sufitu, a wtedy stropik teriva I bez fajerwerków z "goownianą' rozpiętością
Link do komentarza
Cytat

skoro poddasze Autora nie interesuje to po kiego teriva?

Jestem starej daty i nie przemawia do mnie strop z pudełka zapałek czyli drewniany. A teriva ma być kompromisem między drewnem a lanym. No i może kiedyś jakieś pomieszczonko będzie łatwiej zagospodarować
Czyli podsumowując koperta a dwuspad wyjdą podobnie metrażowo, ale koperta wyjdzie drożej z powodu większych odpadów przy cięciu?
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Jestem starej daty i nie przemawia do mnie strop z pudełka zapałek czyli drewniany. A teriva ma być kompromisem między drewnem a lanym. No i może kiedyś jakieś pomieszczonko będzie łatwiej zagospodarować
Czyli podsumowując koperta a dwuspad wyjdą podobnie metrażowo, ale koperta wyjdzie drożej z powodu większych odpadów przy cięciu?


Materiał: Koperta / Dwuspad
Blacha trapezowa: W zasadzie takie same ilości materiałów na pokrycie w obu przypadkach. Więcej mb obróbek (+orynnowania) na rzecz koperty.
Blachodachówka: Więcej odpadu przy kopertowym + więcej mb obróbek. (Również przy blachodachówce modułowej pozostaje sporo odpadu).
Dachówka betonowa/ceramiczna. Odpad pozostaje przy kopercie, jednak w niewielkim rozmiarze. Obróbki tak jak w pozostałych przypadkach - długość kalenicy + okapu jest większa, niż przy dwuspadzie. Wykonawca zwykle dolicza sobie za mb cięcia dachówki w kalenicach skośnych.

To wszystko tyczy się pokrycia.
Odnośnie więźby. Jeżeli chcesz od razu tańszą to załóż pokrycie z blachy powlekanej. Przekroje krokwi i jętek będą odrobinę mniejsze, a przez to mniej tarcicy zużyjesz.

Odnośnie tarcicy.
W projekcie zwykle wyszczególnione jako zaimpregnowana. Jeżeli tartak przewiduje dopłatę do impregnacji około 50zł/m3 tarcicy to weź już nieimpregnowaną. 50zł/m3 to "barwienie" przez zanurzenie na chwilę w roztworze. Zwykle tarcica jest kilka dni po ścięciu, więc nie chłonie impregnatu. Zobaczysz to potem przy przecięciu krokwi. Nawet łata 4x5 jest tylko zabarwiona powierzchniowo, nie mówiąc już o murłacie 14x14...

Jest jeszcze sporo drobiazgów, które zebrane razem mogą dać spore oszczędności, lub też produktów, na których lepiej nie oszczędzać.


@PeZeT ten kąt 45 w narożnikach na rzucie połaci to sygnał, że w rzeczywistości dwie sąsiednie połacie mają taki sam kąt nachylenia.
Od razu biorąc projekt do ręki można zauważyć zmianę kąta nachylenia, gdy nie ma go wpisanego na rysunku. (linia nie idzie pod kątem 45 stopni) icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...