Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Uszczelnienie plastikowych listw parapetów zewnętrznych


Recommended Posts

Na chwilę obecną mam ocieplony dom, zaciągnięty klejem i gruntem. Parapety i te plastikowe listwy mam tak jak na tym zdjęciu.

Na zdjęciu jest już tynk który dochodzi ładnie do listwy i miedzy listwą a glifem nie ma szpary, u mnie póki tynku nie ma i pewnie nie prędko będzie jest na kilka mm szpara bo i wiadomo nie przylega. Czy to miejsce do czasu tynkowania zaciągnąć silikonem ? Akrylem ? Dać jakieś rozpórki aby te listwy ładnie przyległy do glifu i się przykleiły ?

W rogu okna gdzie dochodzi do niego listwa jest między oknem,parapetem pod listwą mała dziurka, bo aby można było wsunąć listwę trzeba było o grubość listwy ściąć parapetem. Czy tam też wpuścić silikon , akry ? Co lepsze ?

Ogólnie nie spodziewałem się, że te listwy taka lipa , przy końcu parapetu luźno na nim siedzie itd. Z wpuszczoną blacha chyba są lepsze ale już po temacie w tej kwestii. Edytowano przez rustin (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stach
Cytat

W rogu okna gdzie dochodzi do niego listwa jest między oknem,parapetem pod listwą mała dziurka, bo aby można było wsunąć listwę trzeba było o grubość listwy ściąć parapetem.

O co chodzi?

Na pewno nie akryl, na dłuższą metę nie jest wodoodporny...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Razmes
Jak już mamy być tacy dokładni, wszystko ma przylegać i prawidłowo pracować, to dlaczego na styku glifu i ramy okna nie dałeś listwy przyokiennej?
A jeżeli gdzieś tam masz szczelinkę ledwo widoczną to wpuść brązowy silikon dekarski...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Razmes
Cytat

Nie silikon a uszczelniacz dekarski. A to jest duuuża róznica . Jan


Fakt, czytałem wpis o silikonie i akrylu i tak jakoś odruchowo dodałem ten "silikon" do "dekarski".
Uszczelniacz dekarski, dobierzesz sobie kolor i wytrzyma swoje.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CytatO co chodzi?Zapewne tak nie powinno być i jest to błądz za bardzo wycięty parapet .Dziurka patrząc pod kątem jest w zaznaczonym miejscu, pod plastikową zaślepką, tak ok 0,5x0,5cm . W to miejsce właśnie chcę dać uszczelniacz.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zapewne tak nie powinno być i jest to błądz za bardzo wycięty parapet .Dziurka patrząc pod kątem jest w zaznaczonym miejscu, pod plastikową zaślepką, tak ok 0,5x0,5cm . W to miejsce właśnie chcę dać uszczelniacz.To jest źle zrobione. Bok blachy parapetu powinien być wywiniety do góry i schowany pod tynkiem, osłona plastykowa boczne natomiast dana wyłącznie na część parapetu wystającą poza płaszczyznę ściany. Oczywiście, zakładam, że fałda parapetu została własciwie wprowadzona w profil ramy okiennej od dołu, a nie przylepiona do ramy jak na obrazku. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stach
Cytat

zakładam, że fałda parapetu została własciwie wprowadzona w profil ramy okiennej od dołu, a nie przylepiona do ramy jak na obrazku.Się okaże po pierwszych ulewnych deszczach, czy po pierwszym roztapiającym się śniegu, nawianym na parapet
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie temu...
Odbiegnę trochę od tematu i napędzę komuś rynek:
czy widzieliście już aluminiowe zakończenia do parapetów? Cena mało zachęcająca, bo coś ok 30zł /kpl by tak sobie spróbowaćicon_biggrin.gif.
Dla mnie kiedyś idealne zatyczki robił Helopal. To co się teraz proponuje to zwykła lipa..
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
Cytat

To jest źle zrobione. Bok blachy parapetu powinien być wywiniety do góry i schowany pod tynkiem, osłona plastykowa boczne natomiast dana wyłącznie na część parapetu wystającą poza płaszczyznę ściany. Oczywiście, zakładam, że fałda parapetu została własciwie wprowadzona w profil ramy okiennej od dołu, a nie przylepiona do ramy jak na obrazku.Tak , parapet jest wsunięty w otwór w ramie okna.
Narazie nic z tym nie robię. Próbowałem uszczelniaczem dekarskim przykleić te plastiki bo odstają od ściany ale nic się nie trzyma, badziewie takie te plastiki. Na półce ładnie wyglądały.
Gość od ocieplenie mówił, że jak będę tynkował to wtedy będzie się trzymało bo nałożą tynk jak na foto.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To zaznaczone na poprzednich zdjęciach miejsce jednak bym wypełnił uszczelniaczem dekarskim. A ze szparą pomiędzy tą plastikową zaślepką na końcu parapetu i murem jest ten problem, że jednak wskazane byłoby ją wypełnić. Przecież nawet przy tynkowaniu miejsce styku plastiku z tynkiem trzeba będzie wypełnić uszczelniaczem. Inaczej i tak zrobi się tam szczelina, bo plastik ma zupełnie inna rozszerzalnośc niż tynk.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miejsce styku blachy z tynkiem i tak trzeba będzie uszczelnić trwale elastycznym materiałem. Więc nie wiem czy warto wyrzucać cały nowy parapet. Tu uszczelniasz połączenie plastiku (zaślepki) z tynkiem.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

To jest źle zrobione. Bok blachy parapetu powinien być wywiniety do góry i schowany pod tynkiem, osłona plastykowa boczne natomiast dana wyłącznie na część parapetu wystającą poza płaszczyznę ściany. Oczywiście, zakładam, że fałda parapetu została własciwie wprowadzona w profil ramy okiennej od dołu, a nie przylepiona do ramy jak na obrazku.


Tak teraz to przeczytałem na spokojnie icon_smile.gif W tych parapetach nie da się tak zrobić jak piszesz, jeżeli by blachę wywinąć na górę i otynkować to nie dało by się założyć tego plastiku. On właśnie jest wsuwany w parapet w stronę okna. Jeżeli by dać tylko na część wystającą poza płaszczyznę ściany , ten plastik by się niczego nie trzymał.Cytat

Miejsce styku blachy z tynkiem i tak trzeba będzie uszczelnić trwale elastycznym materiałem. Więc nie wiem czy warto wyrzucać cały nowy parapet. Tu uszczelniasz połączenie plastiku (zaślepki) z tynkiem.


Ale jak uszczelnić i czym ? ona są pod kątem do ściany , po prostu takie badziewie i wygląda to mnie więcej tak \| do ściany. Próbowałem przykleić uszczelniaczem dekarskim do glifu ale nie trzyma. W jednym oknie zrobiłem takie rozpórki aby ten plastik był równolegle do glifu i dałem ten uszczelniacz pomiędzy ścianę a parapet . Zostawiłem na dobę, wyciągnąłem rozpórkę i po paru dniach znowu wykrzywiły się te plastiki .
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to chyba zostaje uzupełnienie uszczelniaczem całej szpary pomiędzy tą plastikową listwą i tynkiem. Nie bardzo rozumiem, czy ściany glifu masz proste (ta sama szerokość przy samym ramiaku okiennym i przy zewnętrznej krawędzi ściany z ociepleniem), czy też otwór okienny jest węższy przy samym oknie i rozszerza się ku zewnętrznej?
Coś takiego:
|_____|
czy może tak:
\______/
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszędzie jest równo tylko ta listwa od staje pod kątem. myślałem ze jak będą tynkowac to jakoś grubiej go położą aby naszedł na listwę i ja przykleił i wyprostował. czy tak się nie uda?
jakim uszczelniaczem?

będę na budowie to zrobię zdjęcia.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Póki nie mam zdjęć dodam jeszcze , że przed montażem czytałem o błędach icon_smile.gif A czy się ustrzegłem....
Parapety mam metalowe, między innymi chciałem aby zakończenie parapetów nie było pod warstwą ocieplenia z racji ich rozszerzalności tylko aby była dylatacja tak jak znalazłem na różnych stronach
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/remonty-i-modernizacje/a/18-wymiana-parapetow-zewnetrznych-na-co-zwracac-uwage
Jedynym ich mankamentem jest duża rozszerzalność cieplna (1,2 mm na każdy metr długości) i przez to konieczność stosowania szczelin dylatacyjnych zarówno na końcach parapetu, jak i wokół śrub mocujących.
Lub
http://oknotest.pl/galerie-zdjec/bledy-mon...ow-zewnetrznych

Błąd montażu. Parapet zewnętrzny. Zatynkowana końcówka parapetu. Pod tynkiem widoczna warstwa termoizolacji.


Parapet zewnętrzny. Wadliwie zamontowana końcówka parapetu. Zamakanie tynku i ściany. Brak ciągłości izolacji termicznej.

Czy jednak powinny być wpuszczone jak na tych dwóch zdjęciach ?

U mnie są na równo ze ścianą , jest ten jeden problem co mi spać nie daje, te plastikowe końcówki właśnie są pod katem jak na tych zdjęciach , przez co nie przylegają ładnie do ściany.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak na moje oko to ewidentna wina montażu. Żeby to prawidłowo zrobić trzeba by było wszystko rozwalić i robić od początku. Litwy maskujące powinny do połowy szerokości (patrząc na nie z góry) się schować w ścianie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mthyl ale post #18, zdjęcia i linki które zamieściłem. Jest napisane aby była dylatacja i nie ma być wpuszczone w styropian. Chciałem zrobić według profesjonalnych tekstów , czyli źle tam piszą ? Więc , jeśli chodzi o montaż w tej kwestii to mogę obwiniać siebie , że czytałem te artykuły.
Druga sprawa, że teraz już i tak nie zrobię jak piszesz, bo parapetu nie wydłużę aby schować to listwę w styropianie.
W poście pierwszym i siódmym te listwy nie są schowane ,wyglądają po ludzku i co ważniejsze nie ma szpar.
Co teraz zrobić? Nowe parapety ?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odpowiadałem na szybkiego nie czytałem całego tematu. Dylatacja musi być ale dla parapetu, bo to parapet z metalu więc kurczy się i wydłuża i ta dylatacja jest w tej plastikowej listwie. Czyli te listwy-zaślepki parapetu powinny być cofnięte bo to co widać na fotkach to one są na wcisk w stosunku do parapetu.
Albo te listwy zostawić a skrócić parapet.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mimo wszystko też tam jest napisane , żeby nie zatapiać plastików w styro. Tutaj też nie są zatopione a jest dobrze. Dlaczego? Jak tak zrobić?Właśnie co teraz zrobić aby to jakoś poprawić. Mówisz, listwy zostawić i skrócić parapet , nie rozumiem icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

mthyl zazwyczaj powoli kumam :-) ale tego wogole nie rozumiem. Mam rozumieć, ze musze całkiem wyciągnąć parapet który jest zapianowany,obciąć i od nową obsadzac?
tego chciałbym uniknąć


Po mojemu tak by było trzeba zrobić to czego Ty chciałbyś uniknąć icon_biggrin.gif
No a co fachmany którzy to montowali? Zwracałeś się do nich o poprawkę?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powiedzieli, że oni nic innego z tym nie zrobią , mogli wpuścić w styro ale sam tego nie chciałem po tych artykułach. Mówili, że może podczas tynkowania tynkiem na to najadą i będzie się trzymać.

Czyli wychodzi na to , że dlatego tak odstaje , że są za długie parapety ?
Jeżeli miałbym je zrywać to już pewnie bym kupił drugie z wywiniętą blachą do góry zamiast tych nakładek.

Myślałem żeby każdą nakładkę złapać dwoma długimi kołkami, nie by ich widać bo były by schowane tych rantach. Tylko , że tam jest sam styropian i nie będzie trzymać.
Ciągle kombinuje jak to je przymocować aby się trzymały prosto. Edytowano przez rustin (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Powiedzieli, że oni nic innego z tym nie zrobią , mogli wpuścić w styro ale sam tego nie chciałem po tych artykułach. Mówili, że może podczas tynkowania tynkiem na to najadą i będzie się trzymać.


To sobie jaja z Ciebie robią. Jak to nic nie zrobią? jak spieprzyli to łaski nie robią, musza poprawić.
Pokaz im jak prawidłowo powinno wyglądać, i tynkiem co niby mieli miało się wyrównać jak te listwy maskujące są skoszone, a jak przyjdzie upał to dopiero Ci to wypchnie bo metal przecież się wydłuża przy wysokich temperaturach.
Zapytaj się tych fachmanów czy masz wezwać na oględziny niezależnego eksperta czy sami to poprawią.

Cytat

Czyli wychodzi na to , że dlatego tak odstaje , że są za długie parapety ?
Jeżeli miałbym je zrywać to już pewnie bym kupił drugie z wywiniętą blachą do góry zamiast tych nakładek.


Jeżeli miałbyś już kupić inne to nie blaszane.

Cytat

Myślałem żeby każdą nakładkę złapać dwoma długimi kołkami, nie by ich widać bo były by schowane tych rantach. Tylko , że tam jest sam styropian i nie będzie trzymać.
Ciągle kombinuje jak to je przymocować aby się trzymały prosto.


Musiałbyś mieć tak długie kołki aby przeszły za styropian i zakotwiczyły się w pustaku, ale i to może dać efekty tylko doraźne bo latem wszystko może się wybrzuszyć.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba nie ma innej opcji jak próba skrócenia. W sumie nie jest to problem , bo ostrożnie gumówką podejdę raczej ( bez wyciągania parapetu) ale nie mam pojęcia jak wyciąć przy oknie bo tarczą nie podjadę pod samo okno :/
Okno jest z licowane z murem i na całej długości listwy jest styropian,dlatego jaki długi kołek by nie dał to muru nie ma. Edytowano przez rustin (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Chyba nie ma innej opcji jak próba skrócenia. W sumie nie jest to problem , bo ostrożnie gumówką podejdę raczej ( bez wyciągania parapetu) ale nie mam pojęcia jak wyciąć przy oknie bo tarczą nie podjadę pod samo okno :/
Okno jest z licowane z murem i na całej długości listwy jest styropian,dlatego jaki długi kołek by nie dał to muru nie ma.


Chyba nie wiesz co piszesz z ta gumówką bo nie widziałeś jak ta zaślepka wygląda i jak w nią wchodzi parapet.

Parapetu nie możesz dociąć przy zaślepce bo wtedy zaślepka nie będzie potrzebna.
Lepiej zostaw tak jak to jest, z czasem na to nie będziesz zwracał uwagi.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ściąga zaślepkę i jeżeli w ogóle by się dało, skracam parapet z obu stron o np 0,5cm i z powrotem je nakładam . Dlaczego nie będzie wtedy potrzebna nakładka ?

A teraz przyszło mi jeszcze do głowy icon_smile.gif Jakby ściągnąć te zaślepki i wyciąć na kilka mm siatki z klejem . Czy to jeszcze gorszy pomysł ?

Nawet nie chodzi o sam efekt wizualny bo jak piszesz z czasem nie będę zwracał uwagi, dwa , że trzeba podejść aby to zobaczyć a jak dojdzie tynk to trochę to zakryje.
Tylko wydaję mi się, że problem będzie z wodą która się będzie dostawała tamtędy ,dlatego próbowałem uszczelnić styk zaślepki z glifem, uszczelniaczem dekarskim co nie dało efektu . Po paru miesiącach zaślepka odeszła a uszczelniacz pękł na słońcu po zrobił się miękki, tylko wymazałem ścianę icon_smile.gif Edytowano przez rustin (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teraz widzę w czym problem, bo są zdjęcia. Moje pytania o kształt glifu możesz w związku z tym sobie darować. Listwa jest wykrzywiona w innej płaszczyźnie, niż się spodziewałem. Dobrze napisał mhtyl - po prostu blacha parapetu jest zbyt długa i przekrzywia listwy, ewentualnie są niechlujnie nałożone. Nie wpuszczałbym zaślepek w tynk i styropian, optymalna wersja to zrobić to tak jak w poście #1, czyli blacha parapetu docięta na taka długość, żeby zaślepki na końcach miały minimalny luz na długości (dosłownie milimetr) a krawędź zewnętrzna zaślepki stykała się z tynkiem, plus w tym miejscu uszczelniacz.
Generalnie u Ciebie trzeba podciąć blachę parapetu. Jako ostateczność bez ich wycinania pozostaje wpuszczenie zaślepki w tynk i uzupełnienie jej styku z tynkiem trwale elastycznym uszczelniaczem. Ale to nędzne i niepewne rozwiązanie i nie widzę powodu dla którego monterom pozwalać na obsadzanie parapetu w ten sposób zamiast na prawdę dobrze.
Wpuszczenie zaślepek ani też wywiniętej do góry blachy z zasady nie polecam. Takie połączenie prędzej czy później zaczyna pękać, z racji różnej rozszerzalności materiałów. A plastik rozszerza się pod wpływem temperatury wielokrotnie bardziej niż stal.
  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jak dojdziesz do samego okna? Szlifierką kątową się nie da, pomijają nawet kwestię pryskających opiłków. Może jakoś nożycami? Może się da, ale poziom komplikacji jak lewą ręką do prawej kieszeni przez plecy ;(
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powiedz mi jeszcze czy napewno dobrym rozwiązaniem jest nie montowania parapetów w styro po bokach, czy to z wywinieta blacha do góry czy zakonczeniami plastikowymi? bo mi mówią , że mam źle i powinny być w styropianie.

Czy tak jak jest teraz, jest bardzo źle jeśli chodzi o wodę?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pisałem już, że nie jestem zwolennikiem wpuszczania parapetów w tynk i styropian, bo na styku zwykle prędzej czy później robią się szczeliny, a tynk pęka.
To jak się sprawdzi obecna wersja pod względem odporności na wodę zależy od staranności uszczelnienia. A patrząc na dotychczasową jakość pracy, może z tym być kiepsko.
  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co myślisz o takim rozwiązaniu aby nie czepiać tych parapetów ( do obcinania trzeba je demontować a wolałbym tego nie robić czy sam czy 'fachowcy' , bo może być gorzej i więcej szkód)

Jak się uda ściągnąć zaślepki , wkręcić w styro po dwa wkręty do styropianu , założyć zaślepki i przykręcić je wkrętami ?
Na to dać uszczelniacz dekarski bezbarwny a w przyszłości tynk ?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy dobrze rozumiem, że chcesz przyczepić te zaślepki do styropianu? Żeby wreszcie były prosto i nie było szpary pomiędzy zaślepka i styropianem?
Teoretycznie mogłoby to nie być nawet złe, o ile uda się to dobrze umocować, a z tym może być problem. I zaślepka nie może być wciśnięta na siłę i przez to wykrzywiona, a na razie chyba właśnie tak jest.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie temu...
Parę postów wcześniej pisałem już, że nie jestem zwolennikiem wpuszczania parapetów w styropian i tynk. To rozwiązanie nie zdaje próby czasu. Po paru sezonach będziesz miał pęknięcia tynu wokół parapetów. Lepiej dobrze ułożyć parapety (docięte na odpowiednią długość) i dać zaślepki na styk z tynkiem.
Ale to Twój dom i Twoja decyzja.
  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...