Skocz do zawartości

Budować czy remontować?


Recommended Posts

Witam serdecznie,
Otrzymałem w spadku po dalekim krewnym opuszczony dom na Śląsku. Jestem młody i szukam miejsca na założenie rodziny, niestety dom ten nadaje się do kapitalnego remontu. Proszę bardziej doświadczonych kolegów o opinie... Czy bardziej opłaca się wybudować nowy mały domek gdzie indziej, czy remontować ten stary? Dodam, że dom znajduje się w dalszej odległości od większych miast i miejsc pracy.

Oto skrócony opis "domku":
-rok budowy ok. 1960,
-powierzchnia ok. 100m2, 3 duże pokoje, kuchnia, łazienka, częściowo podpiwniczony,
-ściany zewnętrzne z cegły pełnej, wewnętrzne- lany hasz na szalunkach, nieocieplone,
-wewnątrz na tynku znaczne ilości grzyba,
-dach- stara dachówka, przecieka
-strop- drewniany na legarach ale pokryty tynkiem, wysoki na 3m z haczykiem
-poddasze użytkowe nigdy nie wykończone
-stare centralne ogrzewanie z piecem gazowym(chociaż w każdym pokoju i kuchni również piec kaflowy)

Liczę się z następującymi wydatkami: kucie tynku, odgrzybianie, wykonanie nowego tynku, obniżenie stropu i wykonanie go z betonu, wykonanie sprawnej wentylacji, ocieplenie budynku, wymiana drzwi i okien, wymiana instalacji grzewczej, wymiana dachu, adaptacja poddasza, renowacja kuchni i łazienki, wymiana instalacji elektrycznych.
W sumie wszystko jest do zrobienia. Jestem jednak do przodu o koszty pozwoleń, przyłączy, fundamentów i ścian.
Z drugiej strony, może zdecydować się na budowę małego domku bliżej miasta? Co o tym sądzicie? Liczę na Waszą pomoc icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

Jestem jednak do przodu o koszty pozwoleń, przyłączy, fundamentów i ścian.



No, nie wiem...
Fundamenty pewnie musisz doizolować i ocieplić, ściany ocieplić, wyrównać, otwory wymienić (nietypowe, "niedzisiejsze" pewnie wymiary), zasilanie elektryczne wymienić (większe moce), a i doprowadzenie wody pewnie też...
Cała więźba i pokrycie, strop (konstrukcja domu może nie wytrzymać betonowego)...
Zostają tylko ściany...

Jeśli nie łączy Cię z tym domem jakiś WIELKI i silny stosunek emocjonalny, to wszystko mówi za tym, żeby tą posiadłość sprzedać, może wystarczy kasy na działkę bliżej miasta, wybierzesz POD SIEBIE jakiś projekt domku i zamiast pchać kasę w remont i potem narzekać, że można było ...bliżej, ...inaczej, ...po nowemu czy jeszcze coś - wybudować nowy. Co do kosztów wyjdzie pewnie na to samo.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...