Skocz do zawartości

podloga na legarach z paroizolacja czy paroprzepuszczaniem ?


Recommended Posts

Witam

Mam dom z 1935 z wilgotna nie ogrzewana i nie ocieplona piwnica, ktora strasznie wyziebia parter domu.
Niedlugo bede zrywal dechy z podlogi w celu ocieplenia wata szklana
W podlodze jest pustka ok 16 cm.

Podloga bedzie na parterze.
Od strony piwnicy wyglada to nastepujaco >

mata slomiana pociagnieta tynkiem albo gipsem>> deska przybita do belek stropowych>> pustka 16 cm>> deska podlogowa na pioro wpust przybita do belek stropowych (podloga parteru)

Pytanie jest czy wnetrze podlogi przed polozeniem izolacji wylozyc folia paroprzepuszczalna czy paroizolacyjna ?? W roznych miejscach roznie pisza.



Piwnica jest dosc wilgotna poza tym podczas ostatnich upalow na podlodze skraplaly sie masakryczne ilosci wody, nawet po kilku tygodniach deszczow nie bylo wody tyle co podczas upalow

Link do komentarza
Cytat

Paroizolacja od strony Pomieszczenia ogrzewanego.
Piwnica powinna mieć sprawna wentylację.



Sprawna wentylacja to w moim przypadku otwarte okna dookola jedynie.

czy jezeli poloze wate na gole dechy to mi ta wata nie przesmierdnie piwnica ??

wykladziny ktore obecnie leza na podlodze parteru smierdza a najbardziej w pokoju nad pomieszczeniem mokrym.
Link do komentarza
Cytat

Co sadzisz o takim rozwiazaniu.

Od strony piwnicy na sufit przykleic 3 cm eps, szczeliny przyscienne wypelnic pur/em. Pluis wata szklana 14 cm w pustke podlogi z folia paroizolacyjna na wierzchu izolacji.

Czy przyklejony eps zlikwiduje wedrowke zapachow w gore ??



Twój budynek ma od lat ustalone relacje cieplno-wilgotnościowe a ingerencja w nie wymaga fachowego podejścia.

Proponuję dwa rozwiązania:
1. Zachowanie relacji wymiany powietrza i wypełnienie pustki wełną mineralną do 3/4 wysokości. Tu pozwolisz na samoregulację wilgotności a jednocześnie ocieplisz podłogę.
2. Zmiana relacji wilgotnościowych poprzez wykonanie wentylacji w piwnicy i zainstalowanie izolacji paroszczelnej od strony pomieszczenia - pod posadzką. Wełna mineralna j.w.
Powodzenia.
Link do komentarza
Dzieki bardzo za odpowiedz.
Decyduje sie na wariant 2
I mam male pytanko.

Jako ze moja podloga to tzw podloga plywajaca i powinna byc wentylowana a ze w celu zlikwidowania unoszacego sie z piwnicy smrodu przykrywam to folia paroizolacyjna oraz steropianem od strony piwnicy w celu uszczelnienia bariery.

Dodatkowo chce dac folie dookola scian zeby wata nie miala kontaktu z wilgotna sciana. Zastanawiam sie czy ta folie ze scian moge wyciagnac ponad poziom podlogi oraz izolacji poziomej sciany na ok 10 cm i ukryc pod listwami przysciennymi ???
Link do komentarza
Cytat

Dzieki bardzo za odpowiedz.
Decyduje sie na wariant 2
I mam male pytanko.

Jako ze moja podloga to tzw podloga plywajaca i powinna byc wentylowana a ze w celu zlikwidowania unoszacego sie z piwnicy smrodu przykrywam to folia paroizolacyjna oraz steropianem od strony piwnicy w celu uszczelnienia bariery.

Dodatkowo chce dac folie dookola scian zeby wata nie miala kontaktu z wilgotna sciana. Zastanawiam sie czy ta folie ze scian moge wyciagnac ponad poziom podlogi oraz izolacji poziomej sciany na ok 10 cm i ukryc pod listwami przysciennymi ???


Jeżeli 2 wariant to:
1 - wentylacja piwnicy, czyli dwa otwory nawiewny i wywiewny wielkości 15x15 cm. Latem otwarte, zimą zamknięte.
2 - żadnych dodatkowych paro czy termo izolacji od strony piwnicy. Konstrukcja podłogi musi oddychać, nawet nie najświeższym powietrzem ale musi.
3. - z folią na ściany bardzo ostrożnie, nie wiadomo czy nie podciągają wilgoci z piwnicy. Folia może przyczynić się do powstawania pleśni przy listwach.
Niewielkie przenikanie powietrza wokół podłogi bardziej pomoże niż zaszkodzi.
ZADBAJ O PORZĄDNĄ WENTYLACJĘ WILGOTNEJ PIWNICY.

Powodzenia.
Link do komentarza
  • 6 lata temu...

Dzień dobry!
Właśnie zmagam się z tym tematem. Byłabym wdzięczna za podpowiedź. Dom z 1937 roku... 
Nurtuje mnie temat zastosowania folii w izolacji podłogi, która wcześniej nie miała żadnej izolacji i oddychała. Czy podane rozwiązanie się sprawdziło??
Teraz chcę dać pod nowe deski wełnę, bo jednak zimna podłoga, ale obawiam się czy folia nie będzie powodowała gromadzenia się wilgoci. 
Dodam, że otwory wentylacyjne naszej pustki zostały zamurowane lata temu, w tym roku mamy opcję wybić najwyżej jeden (pozostałe sąsiadujące pomieszczenia są zasypane jakimś żwirkiem, zostało najwyżej 15 cm pustki). Mimo to pustka jest sucha, brak pleśni, jedynie lekko piwniczny zapach.
Pozdrawiam

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...