Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
fret2

ścianka do wyburzenia

Recommended Posts

Chciałbym wyburzyć ściankę, która pełni rolę ścianki nośnej. Ścianka, którą chcę wyburzyć znajduje się na piętrze, w budynku jednorodzinnym wolnostojącym wyżej jest już tylko strych a więc nie ma tam żadnych dodatkowych obciążeń poza ciężarem własnym stropu. Dom został wybudowany w latach 80. Ścianka ma długość 4,7 m strop Kleina belki dwuteowe stropu są równoległe do ścianki, którą chciałbym wyburzyć. W trakcie wykonywania stropu w miejscu ścianki działowej nie dano belki tylko ściankę działową potraktowano jak belkę. Rozstaw belek jest ok. od 1,0 do 1,4 m.
Jak należałoby wzmocnić strop (w miejsce ścianki wstawić podciąg lub belkę żelbetową), żeby można było wyburzyć ściankę i w ten sposób połączyć pomieszczenia nie powodując żadnej katastrofy.
Czy znacie jakąś firmę remontowo – budowlana która mogła by to wykonać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja widzę dwa rozwiązania


1. Wykonać belkę stalową w ścianie planowanej do wyburzenia - nie ruszając stropu - pojawi ci się wtedy "nadproże"

2. rozwalić ścianę i dwa przęsła stropu oparte na tej ścianie, wykonać belkę stalową w grubości stropu, wykonać dwa brakujące przęsła stropu.


W karzdym przypadku zalecam zrobić projekt - i nie żyłować na max-a wielkości belki stalowej

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z opisu można wnioskować, że nie jest to ściana nośna, gdyż nie opierają się na niej belki stropowe, ani też inne elementy konstrukcyjne domu. Niestety z opisu nie wynika jak wykonane jest wypełnienie między belkami stropowymi i czy nad ścianką w stropie umieszczone zostało zbrojenie poprzeczne. Jeśli bowiem ścianka została wybudowana przed wykonaniem stropu i wchodzi w jego grubość, a nie ma zbrojenia poprzecznego to po jej wyburzeniu , wypełnienie między belkami może się zawalić. Konieczne jest więc wykonanie ekspertyzy w celu stwierdzenia czy płyta międzybelkowa jest zbrojona czy też nie. Jeśli zostało ułożone zbrojenie to ściankę można bez obaw wyburzyć bez konieczności montowania jakichkolwiek wzmocnień. Jeśli tak nie jest to konieczne będzie zaprojektowanie wzmocnienia w formie podciągu np z belki stalowej lub zazbrojenie i wybetonowanie płyty od strony strychu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do Redakcji !!

Proszę nie wprowadzać w błąd forumowiczów!

Cytat

Z opisu można wnioskować, że nie jest to ściana nośna, gdyż nie opierają się na niej belki stropowe, ani też inne elementy konstrukcyjne domuWyrażnie w tekście napisano, że ściankę działową potraktowano jak belkę - i oparto na niej płytę stropu !
Czyli jest to ściana nośna i opiera się na niej element konstrukcyjny domu - płyta stropowa.

Cytat

Niestety z opisu nie wynika jak wykonane jest wypełnienie między belkami stropowymi i czy nad ścianką w stropie umieszczone zostało zbrojenie poprzeczne.Niestety jednak wynika - podano strop Klaina - co jest jednoznaczne.
Co do zbrojenia - nie podano - ale nikt przy stropie klaina mie stosuje żadnych poprzecznych dozbrojeń.

Cytat

Jeśli bowiem ścianka została wybudowana przed wykonaniem stropu i wchodzi w jego grubość, a nie ma zbrojenia poprzecznego to po jej wyburzeniu , wypełnienie między belkami może się zawalićJeśli jest ścianą nośną to musiała być wymurowana przed stropem.
natomiast niew wchodzi w jego grubość tylko dochodzi do dspodyu stropu.

Cytat

Konieczne jest więc wykonanie ekspertyzy w celu stwierdzenia czy płyta międzybelkowa jest zbrojona czy też nieJeżeli forumowicz napisał prawdę to ekspertyza w podanym zakresie jest bez sensu - zmarnowane pieniądze.
Ekspertyzę (a właściwie opinię) może zropbić projektant który zaprojektuje (przeliczy) belki stalowe które należałoby wstawić zamiast ścianki

Cytat

Jeśli zostało ułożone zbrojenie to ściankę można bez obaw wyburzyć bez konieczności montowania jakichkolwiek wzmocnieńj.w.

Cytat

Jeśli tak nie jest to konieczne będzie zaprojektowanie wzmocnienia w formie podciągu np z belki stalowejTu jest ok - jednakrze nie jest to wzmocnienie , tylko belka zastępująca ścianę.

Cytat

zazbrojenie i wybetonowanie płyty od strony strychui znowu babol - nie wytrzymają tgo istniejące belki - jeśli dotychczas przenosiły 1-1.4m płyty, to napewno nie przeniosą płyty 2-2,8m - tutaj trzebaby najpierw powzmacniać istniejące belki i dopiero wylać jedną płytę - ale jest to drogie i bez sensu - lepiej wykonać belkę zamiast istniejącej ściany i dwie krótsze płyty (mogą być wylane z bertonu (oczywiście ze zbrojeniem)


Dodatkowe Uwagi

- proponowałbym nie robić tego bez jakiegoś projektu - trzeba przewidzieć oparcie dla tej dodatkowej belki i dokonać oceny stanu technicznego stropu i ścian - na miejscu. No i oczywiście dobrać wielkość belki stalowej (powinna być podobna do tych wbudowanych - no chyba, że z powodu wylania płyty (orginalna jest murowana - więc trochę lżejsza) będzie to belka o "numer większa"

pozdrawiam
Slawku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W każdym przypadku potrzeba jest ekspertyza wykonana na miejscu i to zostało zaznaczone w odpowiedzi Redakcji. Gwoli wyjaśnienia - w budynku z pewnością nie ma "klasycznego' stropu Kleina, bo takie nie były już wykonywane w latach 80. Strop Kleina murowany jest bowiem z cegły z poprzecznym zbrojeniem bednarką a tak wykonana płyta opiera się na belkach dwuteowych. W opisanym przypadku wypełnienie między belkami prawdopodobnie wykonane zostało w formie płyty żelbetowej którą zbroi się wzdłużnie i poprzecznie i taki rodzaj stropu popularnie nazywany jest stropem Kleina, choć nieprawidłowo. Problem sprowadza się więc do tego, czy została zachowana ciągłość zbrojenia między sąsiadującymi ze ścianą belkami i jaki jest ich rozstaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jakaś ekipa do remontu mieszkania? https://zleca.pl/zlecenie/remont-mieszkania-krakow-1573477895
  • 1. "zbyt masywny" - wrażenie subiektywne. "Wrażenie zwalistości" dla kogoś innego będzie  "wrażeniem solidności, związania z podłożem, organiczności" . 2. Kolumny - kto powiedział że mają być wg jakiegoś wzorca. Architekt swoje wymyślił i tyle. Nie słyszałem o obowiązku - nawet estetycznym - trzymania się wzorca - poza konserwacją. 3. Garaż zaburza proporcje ? Najwyżej brama, bo z zewnątrznie widać, co tam jest - można się jedynie domyślić. A proporcja to rzecz subiektywna. Jednemu pasi, innemu nie. Nie do udowodnienia przy braku konkretnego stylu, a nawet wtedy rzadko. 4. Może chodziło o taki kontrast - kontrast jako środek artystyczny    Ja cię szanuję Elfir, jak wiesz - ale wszystkie twoje uwagi powinny się zaczynać: "Jak dla mnie", albo "mój smak mówi mi, że"... Bo to wszystko miesci się w granicach gustu i smaku osobistego, nie zadekretowanego niczym pewnym.  I dlatego nie mogą one być traktowane jako konkretny zarzut udokumentowany sprzecznością z prawem lub nawet ogólnie przyjetymi zasadami, tylko jako opis twego osobistego wrażenia. Co wcale nie osłabia wartości twej opinii - ale pozostaje tylko twą opinią. Zaokrąglę - opinią opartą o twój smak i gust  ja bym oczywiście brał go pod uwagę, ale pewnie nie mam identycznego
  • Zrób tak jak przewiduje projekt. Po pierwsze, zmieniając miejsce musisz zrobić nowy projekt, po drugie  masz krótsza drogę do rozprowadzenie wody gdy umieścisz licznik w kotłowni. Nie widzę sensownego uzasadnienia zmiany punktu wpuszczenia wody do domu.
  • Twoje ogródki są przeładowane różnej maści kruszywem i krzaki są zbytnio podsypywane korą ....jesteś architektem zieleni ...nie umiesz nic innego wymyślić?? Szkoły poszły na marne ...odstawiasz lipę ....ale to tylko moje zdanie... Więcej czepiać się Ciebie nie będę ...
  • Jeszcze Wam nie zbrzydło to krytykowanie??????!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ileż można klepać jedno i to samo?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...