Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

Decyzja o zastosowaniu rekuperatora została podjęta jeszcze przed pierwszym wbiciem łopaty na budowie, bo od początku planowałem zrezygnować z kominów wentylacyjnych - mówi Adiqq  aktywny uczestnik forum Budujemy Dom.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/14345-pomysl-na-rekuperator-wziety-z-forum

Gość Marta
witam, czy rekuperator ma podobne dzialanie do klimatyzacji??

Gość Rafał
Klimatyzacja tylko schladza powietrze. Rekuperator ma natomiast inne wlasciwosci. Nawilza, oczyszcza i wpuszcza czyste powietrze. Zupelnie inaczej sie oddycha w domu

Gość Basia
Dowiedziałam się od fachowca instalującego rekuperatory, że jest to super sprawa, same zalety, jedno "ale". Ludzie, u których zamontowano rekuperatory skarżą się na bardzo suche powietrze. W związku s tym muszą kupować urządzenia nawilżające lub stosują inne technologie, by nawilżyć pomieszczenia.

Dnia 13.07.2015 o 18:18, Gość Rafał napisał:

Klimatyzacja tylko schladza powietrze. Rekuperator ma natomiast inne wlasciwosci. Nawilza, oczyszcza i wpuszcza czyste powietrze. Zupelnie inaczej sie oddycha w domu

tu cytat z wikipedii:

Klimatyzacja – proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).

W języku potocznym mianem klimatyzacji określa się błędnie proces chłodzenia (np. samochód osobowy z klimatyzacją).

i jeszcze:

Rekuperator – urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. Rekuperator jest wymiennikiem ciepła.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)

Akurat w samochodach (w większości) jest klimatyzacja - wypisz wymaluj zgodna z podaną definicją.

Rekuperacja to tylko odzysk energii - niekoniecznie związanej z wentylacją.

Z osuszaniem powietrza bym nie

przesadadzał. Faktem jest, że przy pobieraniu powietrza z zewnątrz jest ono poddane kilku "przemianom": przechodzi przez rekuperator gdzie się ogrzewa i przez filtr, który również może, ale nie musi odbierać wilgotność, natomiast to nie wpływa na znacząca zmianę powietrza. Rekuperatory maja również specjalne wymienniki, które odzyskują wilgotność ale nie mam potwierdzenia, że znacząco wpływają one na zmianę powietrza.

facebook.com/marcinziebowiczdoradca/

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Internet nie zna odległości. A akurat w Londynie generalny remont + kopanie piwnicy pod gotowym domem (!). To sprawdziliśmy czy plan otworów ma ręce i nogi. Zapraszamy Inwestorów po wizualizację schodów na schody.online  
    • Planował bym to tak zrobić tylko czy zastosować po jednej skrzynce rozdzielczej na parter i poddasze czy na każdą kondygnacje oddzielne czyli 2 nawiewne i 2 wywiewne jak by było lepiej i czy ten plan jest dobry? I co ze strychem czy go wentylować czy nie ?
    • My długo szukaliśmy narożnika do salonu, mieliśmy duże ograniczenia metrażowe, więc zwiedziliśmy z 10 sklepów i w koncu w Agacie się udało. Później żałowaliśmy, że się pospieszyliśmy, bo w necie 2 dni późiej było 400 zł taniej, bo kolega kupił, tu znalazł listę rabatów https://kotrabatowy.pl/sklep/agata-meble/
    • 7. Szambo- ukończone. 8. Tymczasowe dojście do domu( podest z palet)- ukonczone. 9. Schody- do ukończenia. Drewno zamówione i czekamy. 10. Elewacja/tynk- ukończona Chłopaki czekali z robotą bo mi się drzwi opóźniły. 11. Mycie, odkurzanie, mycie, odkurzanie.... Trwa Trochę fotek : Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
    • W ostatnich dwóch tygodniach sporo się działo. Goniliśmy z pracami. Nieco info: 1. Gruntowanie i malowanie- ukończone Gruntowanie z wałka- nawet poszło. W planie było malowanie natryskowe. Ale to zabezpieczenia kabli, sufitów, podłóg... Mówimy spróbujemy wałkami. Próba malowania Ytonga wałkami niestety nieudana się okazała. Aby farba weszła w pory, trzeba było siły jak przy wyciskaniu ciężarów na siłowni. Więc wróciliśmy do natrysku. Były plany zakupu pistoletu, wynajęcia lub firmy. Zdecydowaliśmy się na firmę bo czas naglił I też wolałem uniknąć ewentualnych problemów z pistoletem, czyszczeniem itp. Ok. 3 dni zabezpieczania kabli, sufitów, podłóg, słupów, kominów, pieca i natrysk poszedł w ruch. 16 wiaderek farby przemysłowej akrylowo lateksowej Alpol 610 i pomalowane po ok. 2 dniach 400m2 ścian( 2 warstwy choć przy tej ilości farby 2 rakie4 domu by się pomalowało ) Odklejanie taśm z kabli- prawie 2 dni 2. Instalacja gazowa- ukończona( wewnętrzna I zewnętrzna. Gazomierz- ma być zamontowany jutro 3. Odbiór kominiarski oraz pieca CO- ukończony 4. Elektryka- ukończona Montaż gniazdek/łączników plus rozdzielnia. Całość zakończona protokołem. Na kolejny dzień Tauron zamontował licznik. 5. Drzwi zewnętrzne- ukończone. Zamontowane 2szt. czerwonych, strażackich drewnianych drzwi. 6. Drzwi wewnętrzne- do ukończenia. Zakupione i odebrane z magazynu, czekają na montaż. Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...