Skocz do zawartości

Brak zgody sąsiadów na przesył kanalizacji


Recommended Posts

W gminie planowana jest budowa kanalizacji. Prowadzone są wstępne ustalenia nad przebiegiem przyłączy kanalizacyjnych,
i tu pojawia się problem. Mój dom oraz rodziców znajduję się w drugiej linii zabudowy od drogi gminnej,
oba domy nie posiadają bezpośredniego dostępu do drogi gminnej. Zaś w tejże ma być prowadzona rura do której mają
być podłączane poszczególne domy. Trzeba prowadzić przyłącze przez działki sąsiadów.

Sytuacja jest opisana na rysunku w załączniku. Działka nr 1 jest rodziców, moja ma nr 2.
Właściciele działek czyli nr 3,4,5,6 (droga dojazdowa w kolorze czerwonym należy do działek nr. 6)
nie wyrażają zgody na prowadzenie tamtędy kanalizacji do działki 1 i 2, nawet za wynagrodzeniem.
Służebność drogi w kolorze czerwonym zawiera jedynie przejazd i przechód, bez przesyłu mediów.
Spadek terenu zaznaczyłem strzałką wiec odpada prowadzenie kanalizacji z działki 2 poprzez 1 przez alternatywna drogę dojazdową "od góry"

W tej sytuacji gmina jako inwestor kanalizacji "nabiera wody w usta" a uznali te działki 1 i 2 w planie kanalizacji.
Czy przysługuje w tym przypadku sądowe ustanowienie przesyłu?

Pozdrawiam

DSC01446.jpg



Link do komentarza
Cytat

W tej sytuacji gmina jako inwestor kanalizacji "nabiera wody w usta" a uznali te działki 1 i 2 w planie kanalizacji.
Czy przysługuje w tym przypadku sądowe ustanowienie przesyłu?


A mi się wydaje, że jeżeli gmina jest inwestorem to w jej gestii należy załatwienie sprawy pomyślnie. W końcu Ty będziesz płacił za ścieki i zapewne częściowo za wykonanie przyłącza.
U mnie jak kładli kanalizacje w całej miejscowości to chodził wykonawca z mapkami i uzyskiwał zgodę od właścicieli gruntów oraz chęć do podłączenia się do kanalizacji, nie zawsze było łatwo taką zgodę na przejście przez ich grunty uzyskać bo zawiść ludzka nie zna granic.
Z tego co pamiętam to na całą dokumentacje wraz z owymi pozwoleniami czekał wykonawca ponad dwa lata, ale w końcu się doczekał i swoją robotę wykonał.
Link do komentarza
Cytat

A mi się wydaje, że jeżeli gmina jest inwestorem to w jej gestii należy załatwienie sprawy pomyślnie. W końcu Ty będziesz płacił za ścieki i zapewne częściowo za wykonanie przyłącza.



Gmina by chciała, może namawiać, ale zmusić nie może. I to jest pewne. U mnie sam burmistrz składał ludziom wizyty, bywało że nie jeden raz. Część załatwił, ale wszystkich nie.
Link do komentarza
Cytat

Gmina by chciała, może namawiać, ale zmusić nie może. I to jest pewne. U mnie sam burmistrz składał ludziom wizyty, bywało że nie jeden raz. Część załatwił, ale wszystkich nie.


Stasiu, bo z tym jest podobnie jak z przyłączem prądu czy wody. Jeżeli ja mam zapewnienie dostaw mediów i za to płacę to w interesie dostawcy/wykonawcy przyłącza jest jak to zrobi aby zrobił.
U nas też podobnie było, tak długo załatwiali aż załatwili. Nie wiem ile razy plany się zmieniały, ale fakt jest taki, że cała wiocha jest skanalizowana.
Link do komentarza
Cytat

Czy przysługuje w tym przypadku sądowe ustanowienie przesyłu?


Przyznam szczerze że ustanowienie przez sąd służebności gruntowej - to znam.
Ale ustanowienie przesyłu - to pierwszy raz słyszę.
Służebność ustanowiona sądownie dotycząca dojazdu do posesji, niestety nie gwarantuje jak wspominasz możliwości ani zgody właściciela kopania w cudzej działce dziur i rowów potrzebnych do pochowania kabli oraz rur niezbędnych.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...