Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazem płynnym wyniosło 3680 zł za rok


Recommended Posts

Z dostawcą gazu podpisaliśmy umowę na stałą w ciągu roku cenę gazu oraz rozliczenie roczne kosztów jego zużycia. W poprzednim roku oszacowano nasze zużycie na 430 zł miesięcznie, lecz po upływie roku, w momencie rocznego rozliczenia w lipcu, okazało się, że mamy nadpłatę 1480 zł - mówią Monika i Łukasz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują system grzewczy od 4 lat.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/20492-ogrzewanie-gazem-plynnym-wynioslo-3680-zl-za-rok

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość mhtyl
Cytat

Gaz nie jest dla chytrusów , wygoda, wygoda, bezobsługowy - a koszty za 500 m2 dom za sezon 0k. 7000 zł , w tym ciepła woda do woli .


Jaki bezobsługowy? Co Cię opętało z tym wychwalaniem bezobsługowym przy gazie?
Bezobsługowy to jest prąd.
Link do komentarza
Coś mi się tutaj nie zgadza.
Przy zbiorniku dzierżawionym opłata za zbiornik to minimum 70 zł/m-c za dzierżawę i telemetrię.
Z deklarowanych kosztów 280 zł na propan zostaje 210 zl.
Koszt propanu do takiego zbiornika /w dzierżawie/ to min. 9,5 zł/m3. Z prostego przeliczenia wychodzi 22 m3 propanu na miesiąc.
1 m3 propanu = 26 kWh.
Miesięcznie Monika i Łukasz zużywają 22 m3 x 26 kWh = 572 kWh, rocznie ok. 6 800 kWh na CO i CWU.
Odejmijmy od ogólnego zapotrzebowania CWU /3 osoby x 500 kWh/ 6 800 kWh - 1 500 kWh = 5 300 kWh.
Roczne jednostkowe zapotrzebowanie wychodzi 37 kWh/m2.
W opisywanym domu - 15 cm styropianu i wentylacji grawitacyjnej nie jest to możliwe do uzyskania.
Nie uwzględniłem sprawności kotła oraz przyjąłem najniższe z możliwych cen na propan i za dzierżawę zbiornika. Przy tak nikłym zużyciu prawdopodobnie są o ok. 30 % wyższe.
Po co zamontowano kocioł dwufunkcyjny o mocy minimalnej 6,8 kW, zwłaszcza, że jest bufor 250 litrów, kominek 16 kW, itd. itp.

Jaki był cel publikacji tego artykułu? Co Wy na to?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
"Ciekawe ile kosztuje "kWh" tak pozyskanego ciepła z gazu płynnego ?"
Na dzień dzisiejszy uzyskanie 1kW gazu to koszt:
Gaz ziemny 1kW = 0,223zł
Propan Butan od dostawcy z umową 1kW = 0,427 zł
Propan butan Własny zbiornik 1kW = 0,209 zł
(gaz kupowany indywidualnie na wolnym rynku)

"Coś mi się tutaj nie zgadza."
zbiornik nie musi być na ryczałcie, można kupić lub mieć na kaucji zwrotnej i wtedy jest bez dzierżawy.

Co do zużycia gazu to mógłbym przytaknąć jakby tego drewna było więcej zużyte a nie tylko 200zł co daje ok 1,5m3 drewna
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość praktyk
Cztery lata i dwa razy tankowali zbiornik! Miszcze! Jeszcze nigdy nie znalazłem rzetelnych (prawdopodobnych)opisów faktycznych kosztów używania gazu propan - butan do ogrzewania. Mój dom to 160 mkw, ( 142 PU), kocioł zwykły dwufunkcyjny, z zasobnikiem wody 150 l. , Junkers, zbiornik na gaz 2700 l własny. Muszę tankować 2 razy do roku , wiosną i jesienią. Zużycie gazu najwięcej zależy od temp. na zewnątrz. Średnio jednorazowo tankuję 1200-1500l. Ogrzewam duży pokój i jadalnię kozą na drewno ( dobrze wysuszone ) - zużycie ok. 4 m sześcienne na rok. Wentylacja grawitacyjna, Ściany domu Porotherm 44cm, centralne ogrzewanie tradycyjne grzejniki. Gaz idzie też do kuchenki , jednak na gotowanie i ogrzanie wody dla 4 osób schodzi max ok. 130 l gazu na miesiąc, co powoduje że panele słoneczne są bezsensownym wydatkiem ( pozdrawiam instalatorów - dopełniaczy glikolu ). W ogrzewaniu gazem płynnym największe przekręty są na kupowaniu gazu na stałą umowę ( powiązaną z dzierżawą zbiornika) - wtedy dostawcy gazu liczą strasznie drogo. Jeśli masz swój zbiornik tankujesz taniej niż LPG na stacji benzynowej.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

Zużycie gazu w Polsce ciągle rośnie, warto przeliczyć ile przypada na jeden dom, przy pomocy kalkulatora łatwo to policzyć. Dzięki zwiększeniu świadomości wśród Polaków w tym temacie, może poszukali by innych możliwości, a tym samym stopień wykorzystania tego surowca, przestał tak gwałtownie rosnąć.

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość Darek
Bardzo śmieszne: "W ciągu czterech lat napełnialiśmy go 2 razy". Powinno być odwrotnie: "W ciągu 2 lat napełnialiśmy go 4 razy" - nie dajcie się nabrać. Zbiornik 2700L (rzeczywista pojemność 85% to 2300L) nie starczy na rok nawet dla bardzo małego domu. Zużycie roczne to minimum 3000L. Mam takie ogrzewanie u siebie. Wychodzi porównywalnie z gazem ziemnym przy cenach na poziomie 1,6-1,8zł za litr LPG, zbiorniku 4850L i instalacji własnej. Dzierżawa to złodziejstwo, a ten artykuł to reklama.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Krzys
Ogrzewam propanem dom o pow.uzytkowej 140mkw i już od 2 lat wystarcza nam 2300l na rok. Temp. Ustawiona w budynku 23.5 C , budynek jest z pustaków ceramicznych i ocieplony styropianem o gr.15cm oraz poddasza wełna 4x10cm. Bardzo ważne jest oczywiście ocieplenie które co rok wpływa na nasze koszty ogrzewania. Budynek ocieplalem osobiście sam i wiem że jest dokładnie to zrobione.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Witam, jestesmy bardzo zadowoleni z kupna domu z ogrzewaniem na propan, napelniamy raz w roku 1700 litrow, cena w zeszłym roku Petrol Gaz była 1.70, a w tym roku 1.51. Wystarcza na rok ogrzewania, ciepła woda do woli, koza w salonie, 4 metry drewna po 180 za metr. Dom 120 m. pietrowy. Pustak ceramiczny z 20 cm ociepleniem. Wygoda i czystość. Koszt przeglądu roczny pieca 250 zł. Jak na razie sie nie psuje. Temp w domu 20 st, wystarczy :)
Link do komentarza

Wychodzi na to, ze jednak trzeba się dogrzewać drewnem spalanym w kominku/kozie etc. Najlepszym sposobem będzie w okresie zimowym stosowanie rekuperacji a na lato otwieramy okna i przechodzimy na grawitację. W zimę i tak nie otwieramy okien czyli rekuperacja by się tu sprawdziła idealnie. Dodatkowe koszty na prąd dla wentylatorów.

 

Oszczędności trzeba będzie gdzieś wygenerować czyli odzysk ciepła z powietrza na wywiewanego.

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
To ja też się wypowiem: instalacja własna (zbiornik podziemny) zrobiona w 2014r., dom 130m2 z 2009r., bez podłogówki (tylko kaloryfery), ocieplony styropianem 15cm, piec dwufunkcyjny (ogrzewanie i ciepła woda, nie kondensat - z powodu braku podłogówki), tankowanie 1 raz w roku (najtaniej udało się kupić gaz po 1 zł, najdrożej 1,52 zł), przepalanie w kominku tylko rekreacyjnie w weekendy (dla klimatu), temperatura w domu 22 stopnie, 3 osoby dorosłe, co dwa lata przegląd z UDT = 250 zł. Jesteśmy bardzo zadowoleni, zawsze ciepło i czysto :) Sąsiedzi mają gaz ziemny, dom ok. 180 m2, 4 osoby w domu, roczny koszt ogrzewania 6000 zł. Uważam, że gaz ze zbiornika nie kosztuje dużo więcej niż gaz ziemny.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Gaz gaz i tylko gaz 🤣🤣🤣🤣
Nie ma to jak mieć gaz i palic w kominku. I max 20 stopni w domu to sa jaja jakies. Kotłownia w salonie ale pieca na wegiel absolutnie🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Też to miałem

Tak to jest jak się dzierżawi zbiornik gazu i płaci podwójnie za gaz + opłaty. Miałem Gaspol więc wiem. za 1 kW wychodziło mi u nich 0,48gr/kW, gdzie przy własnym zbiorniku i dowolnego dostawcy max 0,23gr/kW. Na dodatek w umowie miałem wpłaconą kaucję zwrotną za zbiornik i bez opłat za dzierżawę oraz urządzenie telemetryczne. Po 12 latach użytkowania przy lichwiarskiej cenie gazu 22 stycznia 2018r dostałem informację o zmianie regulaminu w którym to wprowadzili naliczanie opłat za zbiornik + urządzenie telemetryczne. Nie wyraziłem zgody na zmianę regulaminu gdyż naruszała ona warunki umowy. W związku z nieprzyjęciem nowego regulaminu nastąpiło rozwiązanie umowy. Po czym Gaspol naliczył mi opłaty za niewykorzystanie 5000 m3 gazu. (proporcjonalną różnicę pomiędzy zużytym gazem a 5000m3, co dało kwotę ok 1300zł którą potrącili sobie z kaucji zwrotnej. To się nazywa rozbój w biały dzień.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Zbigniew
Witam 9 lat już ogrzewam dom 110m2 jednopoziomowy.sciany24cm superex+stropiam 15cm Gazem propan .mom swój zbiornik 2700l.kociol kondensacyjny Junkers ZWSB 24/28-3A DO instalacji podlaczona jest też kuchenka gazowa..temperatura w domu 24 stopnie.ciepla woda nonstop.80% domu odrzewanie podlogowe.spalanie gazu to 2000 litrow na15 miesiecy ! Koszt to 2700zl ! .180 zloty miesiecznie ! Kupcie swój zbornik .porzadny kocioł.i kupujcie gaz gdzie taniej .a nie gdzie musicie ! Nie zamienił bym na zadne inne ogrzewanie ! Jesli ktoś ma pytania .udzielę info tel 783673107 pozdrawiam Zbigniew
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Gaz płynny z AmeriGas. Cena za metr 3 8,40 netto. Ogrzewanie 67 m 2 + używanie gazu w łazience i kuchni. Zużycie w okresie grzewczym 100 m 3 miesięcznie , w okresie letnim około 2 m 3 miesięcznie. Dodatkowe opłaty to raz w roku 30 za obsługę. Piec łazienkowy , dwufunkcyjny , kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Dom otynkowany nie ocieplony. Taka jest prawda. Niech nikt nie pisze, że ogrzewa dom 150 m2 i raz na 2 lata uzupełnia gaz nawet wtedy jak ma dom ocieplony Tak już jest od 4 lat. Zbiornik 2700 1 raz w roku po okresie grzewczym uzupełniany
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...

Przecież jest pełno portali o tematyce LPG, na których sa kalkulatory i tabelaryczne zestawienia cen od różnych dostawców. Ja bym tu raczej chciał poczytać o "studium przypadku", z którego dowiem się o różnicach: zbiornik na własność i zbiornik wypożyczony. O samych formalnościach mam jako takie pojęcie ponieważ w rodzinie mam taki przypadek. Samemu trzeba biegać za przedstawicielem, jechać 100 km na spotkanie, załatwi formalności w gminie i dodatkowe utrudnienie - strefa archeologiczna, wysyłać zapytanie do konserwatora wojewódzkiego o dalsze wytyczne, wykopać rów do ułożenia instalacji poza budynkiem. Dostawca łaskawie wyleje płyte i wykona podłączenie. Takie mam doświadczenia. Nazwy dostawcy nie podam bo nie chce nikomu popsuć dnia :) Ceny gazu i zbiorników są czasem "z kosmosu" ale już lepsze takie rozwiązanie niż przyłącze lub alternatywne paliwo.

Decyzja zależy od ścisłej kalkulacji, na którą składa się wiele czynników. Zawsze kończymy na planowanym zużyciu i nic na zapas.

Proszę zwrócic uwagę, że w artykule źródłowym do którego odnosi się pierwszy komentarz, jest mowa o dodatkowym źródle ciepła kominek DGP 16kW + jeszcze solary do CWU. Kocioł gazowy ma moc max 18 kW, ale wyobraźmy sobie zużycie gazu w rozliczeniu rocznym bez dodatkowego wspomagania. Na samo przygotowanie CWU poza sezonem grzewczym zużyjemy pewno tyle gazu, co na ogrzanie domu 143 m2 podczas normalnej zimy z temperaturami ujemnymi.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 13.01.2021 o 09:06, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

. Na samo przygotowanie CWU poza sezonem grzewczym zużyjemy pewno tyle gazu, co na ogrzanie domu 143 m2 podczas normalnej zimy z temperaturami ujemnymi.

Jest sposób na to by odwrócić te proporcje - mniej kąpania, więcej perfum.:yahoo:

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
tego nie mogę zrozumieć mam 80 parę metrów kwadratowych dom wycieplony z Ytongu jeszcze Szwedzkiego okna trzyszybowe z gazem ,a gaz używam tylko do gospodarstwa domowego , woda kąpiel i wypalam ok.10-12 m sześciennych gaz plus wat to daje ok 250 zł miesięcznie , a co by było gdybym ogrzewał dom . Pani Liliano może to Pani pobożne życzenia , a rzeczywistość przyniesie fakturę ?
Link do komentarza

Przecież zmiennych jet o wiele więcej niż dobre ocieplenie, powierzchnia domu i super zoptymalizowana instalacja grzewcza. Wystarczy kilka dni wietrznej pogody i dom się wychładza szybciej niż zwykle przy wentylacji grawitacyjnej. Tutaj też by się przydał ciepły/szczelny montaż okien. Poza tym powierzchnia powierzchni nie równa. Temperatura w pomieszczeniach, układ pomieszczeń, lokalizacja domu wzgledem stron świata, powierzchnie przeszklone etc. Dane, o których tu mowa mogą służyć za szacunki. Po sezonie już będzie wiadomo - jak powiedział Przedmówca - faktura jest wykładnią.

Link do komentarza
Gość realne koszty
Mój przykład: Zbiornik i dostawy gazu z Amerigas, rozliczane z licznika. Dom 180 m2, w tym 150 m2 pow. mieszkalnej, średnia wys. kondygnacji 2,7 m, trzy dorosłe osoby. Gaz do kuchni, c.o. i c.w.u. koszt za miniony rok 8 800 zł plus 5 m3 drewna kominkowego.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
18 godzin temu, Gość Zenek napisał:

A mi wychodzi zero zł. Fotowoltaika + pomocą ciepła. Propan miałem i wiem że przy dzierżawionym zbiorniku taniej wychodzi prądem. Przy własnym zbiorniku wychodzi podobnie jak na gazie ziemnym.

Bez podania konkretów można sobie tak szacunkowo gdybać, ale w nadchodzącym roku będą nowe opinie z uwagi na nowe ceny prądu i gazu. Jedno jest pewne. Przy dobrze ocieplonym domu koszty ogrzewania są do zaakceptowania. Przygotowanie CWU to już odrębna historia. Cena za tonę węgla w sezonie grzewczym 2021/2022 zbliża się do absurdu i dlatego śmiem twierdzić, ze w miejscowościach bez infrastruktury gazowej będzie można już myśleć o ogrzewaniu gazem płynnym. Koszty będą podobne, a komfort - bez porównania. Mam oczywiście świadomość, że cena propanu grzewczego od poprzedniego sezonu grzewczego wzrosła o złotówkę.

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
Gość Anonimowy
U mnie cena gazu propan od Amerigas to 15,40 netto za m3, prawie 19 zł złotych brutto za m3, po okresie promocyjnym jest bardzo drogo, narzucają wysoką cenę, jak się nie zgadzasz to musisz wypowiedzieć umowę zapłacić karę za nieodebraną minimalną ilość gazu, zbiornika nie odsprzedają,
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...