Skocz do zawartości

Warunki zabudowy - III klasa gruntu


Recommended Posts

Czy na działkę rolną w III klasie gruntu ( nie przeznaczonego pod budownictwo mieszkaniowe) trzeba być rolnikiem aby wystąpić o WZ ?
Wiadomo zabudowa byłaby siedliskowa/zagrodowa (zawsze nie wiem która nazwa jest właściwa) i w gminie dostałem taką informację, że z wnioskiem o WZ na takiej działce muszę złożyć także jakiś dokument potwierdzający, że jestem rolnikiem.
Link do komentarza
Zgodę na zabudowę zagrodową, może dostać rolnik indywidualny (ustawowy), czyli taki który spełnia wszystkie n.w. wymagania:

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego:
Cytat

Art. 6.
1. Za rolnika indywidualnego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

2. Uważa się, że osoba fizyczna:

1) osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:
a) pracuje w tym gospodarstwie,
b) podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie;

2) posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:
a) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe lub
b) tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
c) wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
d) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

3. Za staż pracy, o którym mowa w ust. 2, uznaje się okres, w którym osoba fizyczna:

1) podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub

2) prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub

3) była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub

4) wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub

5) odbyła staż, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm. 7) ), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej(...)"



Ps. Ważne - z KC wynika, że minimalny areał to 1 ha użytków rolnych.
Link do komentarza
Cytat

Zgodę na zabudowę zagrodową, może dostać rolnik indywidualny (ustawowy), czyli taki który spełnia wszystkie n.w. wymagania:

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego:



A czy zgoda na zabudowę zagrodową jest równoznaczna Warunkom Zabudowy, czy chodzi w tym określeniu o Pozwolenie na budowę? Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Teoretycznie, wystąpić o WZiZT może każdy.
Praktycznie WZiZT dla zabudowy zagrodowej i to na gruntach III klasy, urząd raczej nie wyda w ciemno - zwłaszcza, że WZiZT jest "przypisane" zarówno do określonej działki (terenu) jaki do konkretnej (z nazwiska) osoby, a ta musi spełniać kryterium rolnicze.
Zwracam uwagę również na to, że przy cesji WZiZT (dotyczy to też PnB) na inną osobę, osoba taka musi spełniać wszelkie wymagania określone w decyzji WZiZT (i PnB także).
Link do komentarza
No to dla przykładu:
Osoba posiada kilka lat działkę rolną 0,2 ha. Posiada wykształcenie wyższe - nie związane z rolnictwem - i nie posiada żadnych innych szkoleń rolniczych ani innych dokumentów potwierdzających, że pracowała w rolnictwie itd.
Teraz weźmie w dzierżawę powiedzmy 3 ha pola.
W takim przypadku są podstawy, aby była ona traktowana jako rolnik i mogła otrzymać WZ na działkę 0,2 ha w III klasie ?. Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zgodę na zabudowę zagrodową, może dostać rolnik indywidualny (ustawowy), czyli taki który spełnia wszystkie n.w. wymagania:
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego: (...)
Ps. Ważne - z KC wynika, że minimalny areał to 1 ha użytków rolnych.


Chodzi o tak zwany hektar przeliczeniowy - który jest inny dla każdej gminy i gmina sama go ustala. Czasem może on wynosić sporo powyżej 1ha powierzchni, bo jest wyznacznikiem średniej powierzchni pól na mieszkańca w danym obszarze.

W urzędzie gminy można się dowiedzieć jaki jest hektar przeliczeniowy w danej gminie. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Chodzi o tak zwany hektar przeliczeniowy .........



Niekoniecznie, bo:

Ustawa o kształtowaniu ......

Cytat

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

2) „gospodarstwie rolnym” — należy przez to rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego o obszarze nie mniejszym niż 1 ha użytków rolnych;




dopisałem:

Cytat

No to dla przykładu:
Osoba posiada kilka lat działkę rolną 0,2 ha. Posiada wykształcenie wyższe - nie związane z rolnictwem - i nie posiada żadnych innych szkoleń rolniczych ani innych dokumentów potwierdzających, że pracowała w rolnictwie itd.
Teraz weźmie w dzierżawę powiedzmy 3 ha pola.
W takim przypadku są podstawy, aby była ona traktowana jako rolnik i mogła otrzymać WZ na działkę 0,2 ha w III klasie ?.



A uważasz, że ta osobo spełnia:

Cytat

Za rolnika indywidualnego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dla mnie jest tu sprzeczność- ale mogę się mylić dlatego pytam a nie chcę coś udowodnić. icon_smile.gif
Jeżeli, aby być rolnikiem trzeba:
- mieć kwalifikacje rolnicze
- być zameldowanym w danej gminie przez co najmniej 5 lat
- przez 5 lat prowadzić gospodarstwo rolne.

W takim razie kim jest osoba, która przez okres krótszy niż to 5 lat prowadzi gospodarstwo rolne i mieszka w nim?
Jest rolnikiem czy nie jest i czy gospodarstwo rolne może prowadzić "nierolnik"? Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...