Skocz do zawartości

Jakie rodzaje wentylacji stosowane są w domach jednorodzinnych?


Recommended Posts

W domku jednorodzinnym z kominkiem wentylacja z rekuperacją to podstawa.Kiedyś o tym nikt nie myślał, ale dziś to standard.Mam taką wentylację od dwóch lat i oszczędzam na ogrzewaniu ok 15%
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Gość bob budowniczy
rekuperacja to następny gadżet za który ludzie płacą, i szczerze mówiąc ja nie widzę różnicy czy jest rekuperacja czy tylko sprawna wentylacja tradycyjna, z podkreśleniem słowa sprawna...
Link do komentarza
2 minuty temu, Gość bob budowniczy napisał:

rekuperacja to następny gadżet za który ludzie płacą, i szczerze mówiąc ja nie widzę różnicy czy jest rekuperacja czy tylko sprawna wentylacja tradycyjna, z podkreśleniem słowa sprawna...

 

Ty tak teoretycznie, czy mieszkasz mieszkasz w domu z rekuperacją?

Link do komentarza
4 godziny temu, Gość bob budowniczy napisał:

rekuperacja to następny gadżet za który ludzie płacą, i szczerze mówiąc ja nie widzę różnicy czy jest rekuperacja czy tylko sprawna wentylacja tradycyjna, z podkreśleniem słowa sprawna...

Przecież sprawność grawitacyjnej zależy od ciśnienia, pogody.  Tylko w mechanicznej masz możliwość sterowania.

Link do komentarza
4 godziny temu, Elfir napisał:

Przecież sprawność grawitacyjnej zależy od ciśnienia, pogody.  Tylko w mechanicznej masz możliwość sterowania.

Tylko po co płacić za coś co ma sie za darmo. Jeżeli grawitacyjna jest wykonana poprawnie to będzie działać prawidłowo.

Link do komentarza
2 godziny temu, zenek napisał:

ak by tak było - to wymagane by były wentylacje tylko mechaniczne np. w kotłowniach domowych, w kuchniach, łazienkach - w tym z piecykami gazowymi.

dlatego w XXI wieku sa kuchnie indukcyjne i piece gazowe z zamknięta komora spalania :D

 

A śmierci i zatruć czadem powstałym, gdy wentylacja grawitacyjna zawodzi, co roku w Polsce jest mnóstwo. 
Przykład: sprawna instalacja, ale zaburzona wentylacja niskim ciśnieniem - https://plus.dziennikzachodni.pl/cudem-przezyla-zatrucie-czadem-teraz-ostrzega-innych-infografika/ar/9409437
 

Tutaj tez wspominają o tym, że ciśnienie i wiatr zaburzają działanie wentylacji grawitacyjnej: http://www.e-instalacje.pl/a/zatrucie-czadem-jak-zapewnic-sobie-bezpieczenstwo-19661.html

2 godziny temu, mhtyl napisał:

Jak żyje nie mieszkałem nigdy w domu z rekuperacją, tylko wentylacja grawitacyjna i muszę powiedzieć że powietrza mi nigdy nie brakowało :) 

 

bo starczyło otworzyć okna. Tak, dziurawy dom może mieć sprawną wentylację, jak wiatr wieje na przestrzał :D 

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Parami działamy, parami... panowie...

Jeden potwierdza słuszność słów drugiego, a taka podwójna prawda jest prawdziwsza!

 

Często wystarczy zbudować zbyt niski/krótki komin wentylacyjny, który nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej różnicy ciśnienia na jego końcu i już po wentylacji... Ileż to razy tutaj na forum pisali userzy o wilgoci, zaduchu, cofkach - toż to działanie nieumiejętnej obsługi "bezobsługowej" wentylacji grawitacyjnej...

 

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Bzdury i brednie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 godzin temu, Elfir napisał:

bo starczyło otworzyć okna. Tak, dziurawy dom może mieć sprawną wentylację, jak wiatr wieje na przestrzał :D 

 

Okna, oknami ale mieszkam teraz w nowym domku z oknami z pcv i z wentylacją grawitacyjną.

10 godzin temu, Elfir napisał:

dlatego w XXI wieku sa kuchnie indukcyjne i piece gazowe z zamknięta komora spalania :D

 

Nie wiem ale wydaje mi sie że nawet  przy kotle z komora zamkniętą  nie można stosować wentylacji mechanicznej.

 

 

10 godzin temu, Elfir napisał:

A śmierci i zatruć czadem powstałym, gdy wentylacja grawitacyjna zawodzi, co roku w Polsce jest mnóstwo. 

 

Czadem się ludzie zatruwają na własne życzenie, lekceważą własnie wentylacje bo wcale jej nie mają.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
12 godzin temu, Elfir napisał:

A śmierci i zatruć czadem powstałym, gdy wentylacja grawitacyjna zawodzi, co roku w Polsce jest mnóstwo. 

Takich śmierci w ogóle nie jest mnóstwo, a kiedy zawodzi grawitacja (bez "pomocy" człowieka) - prawie nigdy.

Wentylacja mechaniczna też może zawieść z różnych powodów - więc to nie jest argument.

 

Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że dobra wentylacja grawitacyjna jest mnie :12_slight_smile:j zawodna od mechanicznej...

No i mniej kosztuje w eksploatacji, a i w budowie.

Mechaniczna ma takie plusy, że w połączeniuz rekuperacją oszczędza energię cieplną, a w połączeniu z klimą - oże zapewnić komfort użytkowania. 

Natomiast jest wylęfarnią zarazków.

Tak więc - trudno powiedzieć, co wybrać.

Link do komentarza
Dnia 1.07.2020 o 09:29, mhtyl napisał:

 

Nie wiem ale wydaje mi sie że nawet  przy kotle z komora zamkniętą  nie można stosować wentylacji mechanicznej.

 

Dnia 1.07.2020 o 09:29, mhtyl napisał:

Czadem się ludzie zatruwają na własne życzenie, lekceważą własnie wentylacje bo wcale jej nie mają.

Można, ale konkretny typ.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 
Dz.U. 2019 poz. 1065

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

***

w przytoczonym przeze mnie powyżej przykładzie instalacja była sprawna. Doszło po prostu do zbiegu okoliczności wywołanych tym, że wentylacja grawitacyjna jest zależna od kaprysów pogody. 

 

Dnia 1.07.2020 o 11:25, zenek napisał:

Takich śmierci w ogóle nie jest mnóstwo, a kiedy zawodzi grawitacja (bez "pomocy" człowieka) - prawie nigdy.

Gdyby była wentylacja mechaniczna - najprawdopodobniej nie byłoby ich.

 

Dnia 1.07.2020 o 11:25, zenek napisał:

Wentylacja mechaniczna też może zawieść z różnych powodów - więc to nie jest argument.

Z braku prądu. I wówczas doskonale wiesz, że nie działa i możesz podjąć odpowiednie kroki np. otwierając okna. 

Dnia 1.07.2020 o 11:25, zenek napisał:

 

Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że dobra wentylacja grawitacyjna jest mnie :12_slight_smile:j zawodna od mechanicznej...

Bo ciebie to "ryzykowanie" nic nie kosztuje. Ile osób zmarło z powodu niesprawnej WG a ile WM?

Dnia 1.07.2020 o 11:25, zenek napisał:

No i mniej kosztuje w eksploatacji, a i w budowie.

Tak, ale czy bezpieczeństwo przelicza się na złotówki?

Dnia 1.07.2020 o 11:25, zenek napisał:

 

Natomiast jest wylęfarnią zarazków.

 

WTF? 
Chyba mylisz wentylację z klimatyzacją.
Albo nie masz zielonego pojęcia o temacie.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
23 godziny temu, Elfir napisał:

Gdyby była wentylacja mechaniczna - najprawdopodobniej nie byłoby ich.

Pod warunkiem, że nigdy nie defektuje. Jak wiadomo taka instalacja nie istnieje.

23 godziny temu, Elfir napisał:

Z braku prądu. I wówczas doskonale wiesz, że nie działa i możesz podjąć odpowiednie kroki np. otwierając okna. 

Nie tylko z braku prądu. Samochód to też urzadzenie -jak wiesz, nie staje tylko z powodu braku paliwa.

Możesz otwozyć okno - gdy nie śpisz.

Zaczadzenia bywaja w czasie snu, kąpieli. W czasie kapieli moze sie zepsuć klima, i nie z powodu braku prądu.

23 godziny temu, Elfir napisał:

Tak, ale czy bezpieczeństwo przelicza się na złotówki?

No ale bezpieczeństwo - jak wykazałem - ma sie nijak do tego, jaki jest typ wentylacji - przynajmniej w domu jednorodzinnym, bloku.

Co innego większe gabarytowo budynki np użyteczności publicznej.

23 godziny temu, Elfir napisał:

Chyba mylisz wentylację z klimatyzacją.
Albo nie masz zielonego pojęcia o temacie.

Wentylacja i rekuperacja mechaniczne - to scentralizowany system kanałów powietrznych - no i to właśnie ułatwia mnożenie i zalegane bakterii we wnętrzu.

 

A klima często jest zintegrowana z systemem wentylacji (albo obok wentylacji). Bo nie da się w nieskończoność poprawiać jakości powietrza tego samego, tak, żeby było zdatne do użycia.

 

No to ze źródła:

http://www.wentylacja.org.pl/pages-79.html

"Klimatyzacja najczęściej jest kojarzona z chłodzeniem powietrza. Jednak prawdziwa klimatyzacja to zarówno chłodzenie, jak i podgrzewanie powietrza, ale także jego nawilżanie lub osuszanie i oczyszczanie z zanieczyszczeń.
Klimatyzacji nie należy mylić z wentylacją. Klimatyzacja może stanowić wraz z wentylacją jeden wspólny układ, który nie tylko wymienia powietrze w budynku, ale także utrzymuje parametry powietrza na oczekiwanym przez użytkowników poziomie.

Najczęściej w budynkach wyposażonych w pełny układ wentylacyjno-klimatyzacyjny jest ustalona zarówno temperatura jak i wilgotność powietrza.
Aby zapewnić żądane warunki konieczne jest zainstalowanie rozbudowanej instalacji. Możliwych jest wiele koncepcji. Do decyzji projektanta i inwestora należy wybór sposobu obróbki powietrza oraz transportu energii z pomieszczeń i do pomieszczeń. Aby schłodzić pomieszczenie trzeba usunąć z nich nadmiar ciepła. Można to osiągnąć doprowadzając do pomieszczeń schłodzone powietrze lub za pomocą odpowiednich urządzeń schładzać powietrze znajdujące się w pomieszczeniu.

 

 

Link do komentarza

zenek - nie, wentylacja i klimatyzacja nie są tożsame. Klimatyzacja to wilgotne powietrze w kanałach. Wentylacja to suche i przefiltrowane. W suchym środowisku żadne grzyby ci się nie namnożą.

A już bardziej prawdopodobne sa grzyby w cofce z kanału wentylacji grawitacyjnej niż z WM, gdzie masz wymuszony obieg powietrza.

 

W podanym przez ciebie cytacie jest jak byk napisane: "Klimatyzacji nie należy mylić z wentylacją." Reszta cytatu odnosi się do instalacji mieszanej, o której nie pisałam.

Więc nie myl i nie pisz głupot.

 

Nie bardzo wiem co ma wspólnego klima z kąpielą?

Link do komentarza
Dnia 1.07.2020 o 09:15, uroboros napisał:

Często wystarczy zbudować zbyt niski/krótki komin wentylacyjny, który nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej różnicy ciśnienia na jego końcu i już po wentylacji...

Aaaa... to już wiem czynu mój kierownik do majstra powiedział tak: nie kombinuj tylko wybuduj mu normalny wysoki komin, co byśmy później nie musieli się wszyscy wk...., a nie jakies "koguciki wentylacyjne".

Link do komentarza
25 minut temu, Elfir napisał:

Nie bardzo wiem co ma wspólnego klima z kąpielą?

To samo co łazienka z mieszkaniem, klima z mieszkaniem i klima z łazienką.

 

31 minut temu, Elfir napisał:

zenek - nie, wentylacja i klimatyzacja nie są tożsame.

Ja tego nie pisałem. Napisałem, że często się uzupełniają. Wentylacja z rekuperacją też nie są tożsame.

Wentylacja grawitacyjna i mechanieczna też nie są tożsame.

To ty napisałaś:

Dnia 2.07.2020 o 15:24, Elfir napisał:

Chyba mylisz wentylację z klimatyzacją.

Nie mylę. Pisaliśmy nt. wentylacji mechanicznej z rekuperacją - czyli scentralizowanym sytemie rur (przewodów) wentylacyjnych.

 

Ale OK - ja temat wyczerpałem :12_slight_smile:

Link do komentarza

nie, pisaliśmy o wentylacji grawitacyjnej vs mechanicznej. 

Potem dodałam warunki techniczne do działania mechanicznej przy otwartym spalaniu, bo pojawiły się teksty, że nie da się jednego z drugim połączyć.

 

Ty napisałeś bzdury o grzybie w wentylacji mechanicznej (co jest fizycznie niemożliwe) i grzybie w klimatyzacji (co jest normalne i oczywiste) a potem ni stąd ni zowąd pisałeś już o klimatyzacji, która nie ma nic wspólnego z wentylowaniem pomieszczeń i czadem.

 

Więc jaki jest sens o niej wspominać w tej dyskusji?

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 godziny temu, Elfir napisał:

Ty napisałeś bzdury o grzybie w wentylacji mechanicznej (co jest fizycznie niemożliwe) i grzybie w klimatyzacji (co jest normalne i oczywiste) a potem ni stąd ni zowąd pisałeś już o klimatyzacji, która nie ma nic wspólnego z wentylowaniem pomieszczeń i czadem.

 

Więc jaki jest sens o niej wspominać w tej dyskusji?

Uparta jesteś jak osioł i zaczepna. No to sobie poczytaj, doucz się :

 

http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id887,przyczyny-i-zrodla-zanieczyszczen-instalacji-wentylacyjnych-i-klimatyzacyjnych?print=1

 

Fragmenty:

"STRONA 1 z 4

Jedną z przyczyn zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach cząstkami stałymi, drobnoustrojami i nieprzyjemnymi zapachami jest zły stan higieniczny instalacji wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych. W Stanach Zjednoczonych The National Institute for Occupational Safety (NIOSH) przedstawił wyniki badań przeprowadzonych w ponad 500 budynkach.

Na ich podstawie wykazano, że w 53% przypadków podstawową przyczyną skarg na jakość powietrza wewnętrznego były systemy HVAC. W Kanadzie Public Works and Goverment Services Canada (PWGSC) przebadał 95 budynków „z problemami”. Okazało się, że w 48% przypadków za kłopoty związane z niedostateczną jakością powietrza odpowiedzialna była wentylacja lub klimatyzacja [1].

Napływ do wnętrza instalacji niedostatecznie oczyszczonego powietrza zewnętrznego lub, w przypadku instalacji z recyrkulacją powietrza, powietrza obiegowego prowadzi do gromadzenia się pyłu, namnażania się w warstwie zanieczyszczeń bakterii i grzybów pleśniowych oraz związanego z tym powstawania i emisji nieprzyjemnych zapachów.

Konsekwencją takiego stanu instalacji jest niewłaściwe funkcjonowanie urządzeń uzdatniających powietrze wentylacyjne. Zanieczyszczone powietrze może zmniejszyć efektywność pracy instalacji i doprowadzić do podwyższenia kosztów eksploatacji w wyniku dodatkowego obciążenia systemu oraz do awarii urządzeń. Problemem jest także pojawienie się zagrożenia pożarowego związanego z obłożeniem zanieczyszczeniami wnętrza instalacji (czego sztandarowym przykładem są wyciągowe instalacje kuchenne odprowadzające znad okapu kuchennego powietrze zawierające cząstki tłuszczu).

Zanieczyszczone powietrze wentylacyjne jest nie tylko powodem skarg na czystość i jakość powietrza, lecz także przyczyną pogorszenia stanu zdrowotnego użytkowników pomieszczeń oraz pojawienia się nowych, wcześniej niewystępujących schorzeń. Dla pracodawcy następstwem takiej sytuacji będzie zmniejszenie wydajności pracy u pracowników, ich absencja, a np. w szkołach, uczelniach – szybsze zmęczenie uczniów i studentów, brak koncentracji, gorsze wyniki w nauce.

Zanieczyszczenia występujące w instalacjach

. W zWewnątrz instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pojawiają się zanieczyszczenia stałe, biologiczne, mikrobiologiczne oraz gazoweależności od ilości zanieczyszczeń przenoszonych przez powietrze wentylacyjne do wentylowanych czy klimatyzowanych pomieszczeń oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników pomieszczeń zanieczyszczenia te mogą w różnym stopniu wpływać na pogorszenie zdrowia ludzi lub na wystąpienie nowego, wcześniej  iezdiagnozowanego schorzenia.

Dla chorych o osłabionym układzie immunologicznym oraz dla osób starszych i dzieci, czyli najbardziej wrażliwych na stan powietrza, nawet niewielkie stężenia, niestanowiące zagrożenia w przypadku zdrowych osób dorosłych, mogą stać się powodem dodatkowych komplikacji zdrowotnych.

Pył i inne zanieczyszczenia (także mikrobiologiczne) dostają się do wnętrza instalacji wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych wraz z powietrzem zewnętrznym oraz powietrzem recyrkulacyjnym pochodzącym z obsługiwanych pomieszczeń.

Poza napływającymi z powietrzem wentylacyjnym „nowymi” zanieczyszczeniami w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych ukrywa się wiele nagromadzonych przez wiele lat użytkowania instalacji, zanieczyszczeń, takich jak: zanieczyszczenia pochodzące z okresu budowy, wykańczania i wyposażania budynku, sadze, grzyby pleśniowe, zarodniki roślin i grzybów, pyłki kwiatowe, pył, bakterie, włókna azbestu, cząstki smarów i smoły oraz dymów, roztocza, włókna wyrobów tekstylnych oraz inne zanieczyszczenia [2]. W instalacjach pył zbiera się i akumuluje na filtrach powietrza oraz na powierzchniach innych urządzeń uzdatniających powietrze oraz na wewnętrznych powierzchniach przewodów.

Poza przedostawaniem się zanieczyszczeń w sposób bezpośredni, na drodze transmisji powietrznej, do klimatyzowanego obiektu, do pomieszczeń dostają się także pyły i mikroorganizmy  w wyniku tzw. wtórnego zanieczyszczenia. Powstaje ono w wyniku porywania przez strumień powietrza nawiewanego zanieczyszczeń wcześniej  osiadłych na wewnętrznych powierzchniach przewodów wentylacyjnych i na powierzchniach urządzeń uzdatniających powietrze.

Zanieczyszczenia stałe

Ze względu na często wieloletnią pracę instalacji bez czyszczenia jej wewnętrznych powierzchni i dużą powierzchnię wewnętrzną przewodów wentylacyjnych (którą można w przybliżeniu dla biurowców oszacować na 10% całkowitej powierzchni podłogi w budynku) na ściankach przewodów może zgromadzić się znaczna ilość zanieczyszczeń. Taka warstwa pyłu sprzyja nie tylko przeżyciu, ale przede wszystkim namnażaniu się drobnoustrojów."

 

To tylko poczatek artykułu DR INŻ. ANNY CHARKOWSKIEJ Adiunkta na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Ale chyba jasno dostatecznie jasno mówi o bakteriach grzybach drobnoustrojach itp w systemach wentylacji, powołuje sie przy tym na badania amerykańskie.

Link do komentarza
Gość mhtyl
20 godzin temu, usiek napisał:

Aaaa... to już wiem czynu mój kierownik do majstra powiedział tak: nie kombinuj tylko wybuduj mu normalny wysoki komin, co byśmy później nie musieli się wszyscy wk...., a nie jakies "koguciki wentylacyjne".

Wysokość komina też ale bardziej jego lokalizacja.

Uważam że nie ma sensu płacić za coś co ma się za darmo. I nie widzę najmniejszego uzasadnienia do stosowania reku, ale jak też widzę Adrian znakomity znafca tematu bo posiada reku będzie tu zachwalał bo przecież jak on ma to musi być dobre :takaemotka:

 

Link do komentarza

Zenek - amerykańskie systemy klimatyzacyjne połączone z wentylacją  TO NIE JEST wentylacja mechaniczna, tylko system kombinowany. W ilu domach stosowany jest w Polsce? Znajdziesz chociaż jeden? Nie, bo to systemy zwykle do biurowców.

 

Z mojej strony EOT, bo to jest kompletnie bez sensu pisać o dwóch kompletnie rożnych rzeczach i w dodatku z twojej stronie kompletnie nie na temat.

 

BTW - czy w ogóle czytasz, co cytujesz?

bo tam jest o " recyrkulacji powietrza". Możesz mi powiedzieć, gdzie w wentylacji mechanicznej masz "RE-cyrkulację"?

Gdzie w najprostszym rekuperatorze masz "RE-cyrkulację"? Strumień wywiewany NIE MIESZA się z nawiewanym.

Człowieku, piszesz coraz większe bzdury, bo po prostu nie masz podstawowej wiedzy.

i o tym, że klimatyzację trzeba dezynfekować wie każdy posiadacz klimy w samochodzie. Ale klima to nie wentylacja. 

Link do komentarza
7 godzin temu, Elfir napisał:

BTW - czy w ogóle czytasz, co cytujesz?

bo tam jest o " recyrkulacji powietrza". Możesz mi powiedzieć, gdzie w wentylacji mechanicznej masz "RE-cyrkulację"?

 

Dalej nie czytasz dokładnie:

 

19 godzin temu, zenek napisał:

Cytat z artykułu cytowanego przeze mnie (wytłuściłem to na niebiesko):

W Kanadzie Public Works and Goverment Services Canada (PWGSC) przebadał 95 budynków „z problemami”. Okazało się, że w 48% przypadków za kłopoty związane z niedostateczną jakością powietrza odpowiedzialna była wentylacja lub klimatyzacja [1].

Napływ do wnętrza instalacji niedostatecznie oczyszczonego powietrza zewnętrznego lub, w przypadku instalacji z recyrkulacją powietrza, powietrza obiegowego

teraz chyba widać - mam nadzieję.

Widzę, że dalej też nie czytałaś - to nie jest artykuł o jednym firmowym systemie, tylko z różnymi źródłami.

Następny fragment:

"Zanieczyszczenia stałe

Ze względu na często wieloletnią pracę instalacji bez czyszczenia jej wewnętrznych powierzchni i dużą powierzchnię wewnętrzną przewodów wentylacyjnych (którą można w przybliżeniu dla biurowców oszacować na 10% całkowitej powierzchni podłogi w budynku) na ściankach przewodów może zgromadzić się znaczna ilość zanieczyszczeń. Taka warstwa pyłu sprzyja nie tylko przeżyciu, ale przede wszystkim namnażaniu się drobnoustrojów.

W nowych, przekazywanych do eksploatacji instalacjach znajdujący się w nich pył zgromadził się albo podczas produkcji przewodów,ich transportu, magazynowania, albo podczas montażu instalacji. W przewodach nawiewnych i wywiewnych zanieczyszczenia akumulują się w inny sposób (rys. 1). W przewodach nawiewnych gromadzą się na dolnej połowie przewodu, natomiast w przewodach wywiewnych warstwa pyłu pojawia się na całej powierzchni wewnętrznej. przewód nawiewny przewód wywiewny Ilość zakumulowanego pyłu zależy od wielu czynników, takich jak np.:

stężenie pyłu w powietrzu zewnętrznym,

udział powietrza recyrkulacyjnego w całkowitym strumieniu powietrza wentylacyjnego,

w przypadku zastosowania recyrkulacji powietrza – stężenie i wielkość cząstek pyłu znajdujących się w powietrzu usuwanym z pomieszczenia lub grupy pomieszczeń,

ilość filtrów powietrza i ich skuteczność filtracji,

lokalizacja filtrów w instalacji,

prędkość powietrza wentylacyjnego i turbulencja przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych,

masa cząstki pyłu (np. droga transportu przez powietrze w przypadku pyłu lekkiego jest dłuższa niż pyłu cięższego, przy założeniu, że inne parametry wpływające na przepływ cząstek są takie same),

gładkość/chropowatość wewnętrznej powierzchni przewodów,

początkowa czystość wewnętrznej powierzchni przewodów,

pojawienie się czynników sprzyjających adhezji cząstek pyłu (np. warstwa oleju, zawilgocenie przewodu lub powierzchni urządzeń),

ilość i rodzaj kształtek wentylacyjnych,

zamontowane w przewodach urządzenia do zdatniania powietrza, przepustnice itp."

 

Dalej możesz więcej przeczytać.

 

Chodzi o to, że wentylacja grawitacyjna to krótkie stosunkowo odcinki, pionowe - a więc zaleganie w nich kurzu, osadów i bakteri jest utrudnione, i ograniczone pod względem pow. przewodów wentylacyjnych.

Wentylacja zintegrowana z rekuperatorem zcentralizowana (mechaniczna - to o wiele więcej rur, wiele o położeniu poziomym) - to o wiele więcej powierzchni dla kurzu osadów i drobnoustrojów. 

 

Myślę, że może to jest zrozumiałe i logiczne.

Co nie znaczy, że neguję wentylację mechaniczną - przy większym budynku i innych wymaganiach wentylacja mecjhaniczna jest przymusem i jedynym wyjściem. Natomiast przy domku jednorodzinnym - jest to dla mnie dyskusyjne - wszystko zależy od zagęszczenia tej wentylacji i od mądrego ustawienia takich pomieszczeń jak łazienki, kuchnia, pralnia, inne "uciążliwe" i rozplanowania całego domu. Np przy parterowym i zwentylowaniu wszystkich pomieszczeń tych poziomych odcinków wentylacji bedzie duzo. Z drugiej strony zapewnienie ciągu grawitacyjnego w budynku parterowym jest trudne, szczególnie przy płaskim dachu. 

 

Ale - są filtry. I zastosowanie takich filtrów zapewne zmniejsza radykalnie możliwość zalegania zanieczyszczeń w systemach wentylacyjnych (i klimie) - oraz możliwość okresowego czyszczenia - czego zresztą wymaga i grawitacyjna wentylacja.

Ale znowu czyszczenie pionowych i stosunkowo krótkich odcinkow wentylacji grawitacyjnej jest dużo prostsze chyba, niż czyszczenie sytemu wentylacji mechanicznej.

 

taki link: https://kotly.pl/czyszczenie-wentylacji-czy-jest-potrzebne/

 

Tak więc - jak pisałem - jest to wszystko nieoczywiste.

Oczywiście dla mnie :12_slight_smile:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

A w każdym budynku z wentylacją grawitacyjną masz 

1 godzinę temu, zenek napisał:

Napływ do wnętrza instalacji

bardzo dobrze  oczyszczone powietrze zewnętrzne...

 

I co z tego, że

1 godzinę temu, zenek napisał:

wentylacja grawitacyjna to krótkie stosunkowo odcinki, pionowe

a  pewnie wszystkie nawiewniki oczywiście filtrują i oczyszczają powietrze zewnętrzne...

 

1 godzinę temu, zenek napisał:

Ale - są filtry [...] itd - nie będe do końca cytować...

I ty przyznać trzeba rację...

 

2 godziny temu, zenek napisał:

czyszczenie pionowych i stosunkowo krótkich odcinkow wentylacji grawitacyjnej jest dużo prostsze

Tiaaaa... szczególnie w wieżowcach, z wentylacją grawitacyjną, tych starszych, których nabudowano tysiącami...

Link do komentarza

zenek - cytat jest o biurowcach. Gdzie występują bardzo długie odcinki wentylacji i współpracuje ona z klimatyzacją. Na dodatek nadal moim zdaniem autor tego tekstu pisze o instalacji wspólnej, bo stale dopisuje teksty o klimie i recyrkulacje wymienia jako jeden z elementów zanieczyszczenia. 

 

na Muratorze ludzie wklejali zdjęcia swoich przewodów WM z rekuperatorem zrobione sondą z kamerą. Czyste i lśniące po kilku latach używania. Jak zaglądam w swoje - co prawda niezbyt daleko, tyle, ile widać po zdjęciu anemostatu, to też nie widzę jakiegoś kurzu, nie mówiąc o pleśni. Ok, napyliło się do środka przy szlifowaniu k-g i wówczas trzeba było wytrzeć. 

Za to jak sobie przypomnę jak obrzydliwie wyglądał kanał wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu, gdy zdjęłam kratkę bo kominiarze czyścili kominy to śmiać mi się chce z twoich naiwnych wpisów idealizujących WG. 

Albo jak wyglądają filtry rekuperatora po sezonie grzewczym...

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Nie wiem czy było wcześniej czy nie - ale dla mnie osobiście najważniejszy jest tutaj komfort..tak, bo WM to z perspektywy czasu przede wszystkim komfort.

Wiem doskonale jaka jest róznica w jakości powietrza u mnie w domu i u rodziny/znajomych, którzy mają WG.

 

Dziwnym trafem, najwięcej kwestionują zalety WM ci co jej w domu nie mają...szczerze mówiąc, nie znam przypadków, żeby ktoś miał w domu i narzekał....jest tylko lęk i niewiedza tych co tego nie mają u siebie....jak ktoś ma, używa , to na 99,9% w kolejnym domu też dałby WM.

Link do komentarza
Gość mhtyl

O czym Ty piszesz????!!!!

Kto kwestionuje??? To że uważam jak uważam to już ma być lek i niewiedza???

O jakiej jakości powietrza piszesz? Policz sobie ile godzin spędzasz w domu a ile poza domem, i te godziny spędzony w domu w tak cudownie oczyszczonym powietrzu na pewno  przełożą się na dłuższą egzystencję na tej ziemi :) 

Ja nie mam WM i też nie narzekam ale nie wciskam wszystkim aby montowali na umór reku, każdy ma swój rozum i zrobi jak uważa.

Link do komentarza

Nie lek a lęk...

jest różnica - dla mnie wyczuwalna...ja osobiście spędzam dużo czasu w domu, 1/3 życia przesypiam w domu właśnie...a dodatkowo moja okolica to chyba smogowa stolica Polski....

A czy ja komuś coś wciskam? Trzeba prostować pewne mity o WM - wynikające właśnie z niewiedzy i lęku przed czymś, czego się nie zna....

Ale już od dawna wiadomo, że koszt instalacji jako całości WM nie jest jakoś drastycznie wyższy niż dobrze wykonanej WG....można znaleźć artykuły na ten temat -  uwzględniając dodatkowe aspekty - bije na głowę WG.

Jak zwykle było też o kosztach eksploatacji WM - daaaawno temu przytaczałem te liczby...ale wrzucę wg aktualnych cen....na 1 biegu 100m3/h pobór to 23W, czasami leci więcej, więc przyjmę średnio 30W...czyli miesięcznie 21,6kWh...dla pracy non stop w taryfie G12w to zużycie 58,3% w taniej taryfie, czyli  średnia cena 1kWh u mnie =0,4646, czyli koszt pracy WM=10,03zł. No nie wiem jak przeżyję te gigantyczne wydatki związane ze sprawnie działającą wentylacją...

Link do komentarza
Gość mhtyl

Literówka, wiadomo że chodzi o lęk.

Ja też nie mam PCi a nieraz innym doradzałem aby montowali tak samo jak z reku, nie mam ale też tu na forum proponowałem takie rozwiązania innym.

Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji czy całkowite WM to uważam jak w innych przypadkach że ważniejszy jest komfort i wygoda.

Link do komentarza
8 godzin temu, aaaa napisał:

Dziwnym trafem, najwięcej kwestionują zalety WM ci co jej w domu nie mają..

Jak by chcieli WM to by zamontowali. Skoro nie ccą to nie montuja.

Nie ma tu dziwnego trafu - tylko wybór.

Kwestie finansowe, jak twierdzisz, są pomijalne - bo koszty są podobne. Więc pozostaje tylko wybór - i tyle.

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

 

Kwestie finansowe, jak twierdzisz, są pomijalne - bo koszty są podobne. Więc pozostaje tylko wybór - i tyle.

Częstio niewiedza i lęk o czym pisałem

Co do kosztów - widziałem już lata temu zestawienie porównawcze kosztów wykonania jednej i drugiej instalacji. koszt jednej i drugiej instalacji bardzo podobny - różnica w koszcie to był koszt rekuperatora. A że rekuperator można kupić za 2k a można i za 7K - a zdarza się, że niektóre firmy podchodzą do wycem WM tak jak niektóre do wycen PC :D - to wielu ludzi się nie zdecydowało....

Ale faktem jest, że ciężko (lub niemożliwe) zbudować dzisiaj energooszczędny dzień bez WM....nie mam na myśli domu "normowego" - bo to dla mnie nie jest dom energooszczędny - tylko takiego który jest klasę albo 2 wyżej.

Kiedyś robiliśmy chyba na innym forum obliczenia - nie pamiętam szczegółow już, ale najbardziej się to opłaca do domów ogrzewanych drogim "paliwem" (co oczywiste - a dla odmiany w przypadku PC wręcz się nie opłąca, ale patrz komfort...) - natomiast oszczędność z tytułu posiadania WM wyliczyliśmy na 3500kWh rocznie...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...