Skocz do zawartości

Gres 60 x 60 jaka grubośc kleju / jaki grzebień


Recommended Posts

Witam serdecznie,

pytanie wydaje się banalne, ale moim zdaniem takie nie jest i dlatego zwracam się do fachowców w branży o konkretną poradę

posadzka będzie wylana anhydrytowa więc powierzchnia powinna być bardzo równa i mam nadzieję wypoziomowana. Ogrzewanie w całym domu podłogowe. Dwa rodzaje materiału chcę położyć – Gres wielkoformatowy 60x60 (grubość płytki to 90,30 mm konkretna płytka to Firma Nova Gala model Excellent krem 60 x 60 poler .Ta płytka będzie na pewno kładziona na powierzchni około 100 m 2 .Teraz bardzo ważne pytanie –jaką grubośc kleju muszę tutaj policzyć aby jak będę wylewał posadzki na różnym poziomie bo w jednych będą te kafle w innych panele i teraz muszę już to bardzo dokładnie wymierzyć .
Proszę o fachową poradę jaki grzebień użyć pod ten rodzaj płytki i ile generalnie policzyć na gotowo całą płytkę 90,3 mm + ile kleju .

Bardzo proszę o pomoc,z góry dziękuję

Pozdrawiam
Przemo
Link do komentarza
Cytat

A klej grzebieniem tylko na płytkę czy tez na posadzkę ?



A kto tak klei płytki i to jeszcze taki rozmiar , i to jeszcze na ogrzewanie podłogowe ???

Przestrzeń pod płytką powinna, właściwie musi być całkowicie być wypełniona klejem (oczywiście odpowiednim!). Tego nie uzyska się takim "smarowaniem" - powinno się zastosować metodę kombinowaną, tzn. klej rozkłada się na posadzce grzebieniem, i to najlepiej takim:
http://allegro.pl/kubala-paca-nierdzewna-z...5427122100.html ,
a na płytce rozprowadza się klej na całej powierzchni warstewką o grubości 1-2 mm i po dociśnięciu płytki uzyskuje się warstwę kleju ok 8 - 9 mm.
Klej również powinien być odpowiedni - szczególnie przy płytkach o dużych rozmiarach, polecam wypróbowane kleje Atlasa, szczególnie samorozpływny ATLAS PLUS MEGA;
http://atlas.com.pl/pl/produkty/grupa/148/...ATLAS_PLUS_MEGA ,
ważne jest stosowanie odpowiedniej, zalecanej przez producenta ilości wody, użytej do przygotowania kleju.
Link do komentarza
Właśnie dostałem newsletter z artykułem dotyczącym powyższego tematu:

http://www.chemiabudowlana.info/index,art,...pomieszczeniach

Zwróć uwagę na opis przygotowania jastrychu pod płytki: szlifowanie, gruntowanie. Płytki o rozmiarach 30x30 możesz próbować układać samemu, ale już te 60x60 zleć komuś z dużym doświadczeniem... bo widzę, że masz zamiar nadowiadowywać się i samemu to zrobić - oszczędność może być pozorna... icon_rolleyes.gif

A doświadczony da radę icon_lol.gif

Tu polecają inną chemię budowlaną - ja robiłem na ATLASie
Link do komentarza
witam serdecznie ,

bardzo dziękuję za cenne wskazówki,oczywiście będzie to robił fachowiec,ale póki co zgłębiam temat i chciałbym przed wykonaniem jeszcze tego w miarę dokładnie policzyć grubości materiału - rozumiem więc tak
grubość płytki 9,3mm + warstwa kleju wykonana na posadzce i rozsmarowana na całej powierzchni płytki to około 8-9mm -przyjmuję 9mm - czyli po wyschnięciu 9,3+9=około 18,3 mm .Oczywiście wszystkie materiały zalecane przy tego typu wielkości i reżim w ich przygotowaniu i stosowaniu -to oczywiste.
Ale proszę o odpowiedz -przy gresie 60 x 60 -posadzce anhydrytowej ( wylewanej przez firmę ) potem gres kładziony przez doświadczonego kafelkarza ,zastosowanie odpowiednich materiałów bez żadnych oszczędności - czy w takim przypadku generalnie są jakieś inne przeciwwskazania do układania takich dużych formatów na ogrzewaniu podłogowym ?
Czy mogą się wydarzyć jakieś inne ,,złe'' rzeczy -po wielu męczących godzinach zostały wybrane konkretne płytki gresowe 60x60 -czy teraz trzeba z nich zrezygnować na rzecz mniejszego formatu ?

wdzięczny będę za konkretne odpowiedzi .
z góry dziekuję
Link do komentarza
Tak na marginesie...
Położyłem gres u siebie na wsi w łazience... Porażka! I to na całej linii! Kazda kropla nawet czystej wody zostawia ślad, podłoga jest wiecznie brudna, gorzej niż przy wejściu do supermarketu. Nigdy więcej gresu!

Cytat

Czy mogą się wydarzyć jakieś inne ,,złe'' rzeczy -po wielu męczących godzinach zostały wybrane konkretne płytki gresowe 60x60 -czy teraz trzeba z nich zrezygnować na rzecz mniejszego formatu ?



Nie ma znaczenia, oprócz oczywiście umiejętności płytkarza, bardzo niewdzięczny wymiar do układania.
Link do komentarza
Hmm... czyli znowu problem mam ,ja zamierzam położyć ten sam gres w wiatrołapie ,holu,salonie,jadalni,kuchni korytarzu i małej garderobie -te wszystkie pomieszczenia łączą się w jedną właściwie otwartą całość -tak jak pisałem gres 60 x 60 co zamiast gresu byłoby lepsze ? Ten wymiar bo dobrze komponuje się z dużą otwartą powierzchnią .Proszę mnie nie martwić ,czyżby tyle długich godzin spędzonych na poszukiwaniu organoleptycznym miałoby pójść na marne ?


ponad 100 metrów na dole
Link do komentarza
Jak pisałem to Firma Nova Gala model Excellent krem 60 x 60 poler konkretny model polerowany 4 stopień ścieralności -robiliśmy nawet próbę w sklepie po dwóch płytkach przeciągneliśmy mopem ze średniej czystości wodą -po wyschnięciu efekt był zadawalający ,nie było żadnych plam ,smug itd -powierzchnia jest wysoce wypolerowana ( trochę śliska jak mokra ale trudno z tym się pogodziliśmy nawet przy małych dzieciach ) .
Sprzedawca też mówił ,że pracuje w branży od 10 lat i gwarantuje ,że żadnych smug i plam nie będzie widać .

Hmmm.....

sprawa techniczna z techniką i klejami rozwiązana a tutaj bach ... całkiem inny problem się pojawił
Link do komentarza
Cytat

Sprzedawca też mówił ,że pracuje w branży od 10 lat i gwarantuje ,że żadnych smug i plam nie będzie widać .



Może i ma racje, ja znawcą nie jestem, jednak na sam dźwięk słowa gres robi mi się niedobrze. Mam miejską łazienkę, płytki kładzione w tym samym roku, umywalka mała, więc też się chlapnie to i owo, ale takiego cyrku nie mam, żeby po czystej wodzie zostawały ciemne plamy. I to po wyschnięciu również. Przy czym woda na wsi jest normalna, z wodociągu, żadnych brudów w niej nie ma. Ale myć całość trzeba parę razy na dzień, bo wyglada jak na dworcu w czasach PRL-u.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

posadzka anhydrytowa wylana -równa jak stół -więc powinno się udać położyć ten duży rozmiar 60x60 -jaką szerokość fugi jest zalecana do takiego rozmiaru płytki ? Czy to rzecz inwestora ? Ja dałbym jak najmniejszą właściwie żadnej -czy tak można ?


jeżeli nie masz podłogówki to 1,5 mm wystarczy

Edytowano przez joks (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

posadzka anhydrytowa wylana -równa jak stół -więc powinno się udać położyć ten duży rozmiar 60x60 -jaką szerokość fugi jest zalecana do takiego rozmiaru płytki ? Czy to rzecz inwestora ? Ja dałbym jak najmniejszą właściwie żadnej -czy tak można ?


Nie. Nie można. Przypomnę, że mówimy o płytkach kładzionych na ogrzewanie podłogowe.

Cytat

jeżeli nie masz podłogówki to 1,5 mm wystarczy


rzecz w tym, że ma ogrzewanie podłogowe Joksiu icon_wink.gif
Link do komentarza
ok,czyli mam zastosować fugę 2,5mm -sprawa jasna dziękuję za konkret icon_smile.gif Fuga musi być wysoce elastyczna ok także konkret bardzo dziękuję icon_smile.gif
Przy tym temacie doszło kolejne moje pytanie - wiadomo jastrych musi być wygrzany i pozbawiony wilgoci przed kładzeniem
kafli - a czy przed ich położeniem muszę czymś go zagruntować ? i czy klej na którym te wielkie kafle 60x60 będą kładzione
musi też być elastyczny i czy sa takie w ogole są ?
Bo skoro mam już tą podłogówkę to zimą niech grzeje (czyli będzie się rozszerzała ,mam nadzieję że brzegowa dylatacja 10mm da radę ) a w lecie gdyby upały dokuczały tak chciałbym wpiąć pompę ciepła ,żeby chłodziła podłogę ( czyli będzie kurczenie się materiału ) i wracając do kleju do gresu i takiego formatu czy to jest wykonalne wszystko ?
Ktoś może konkretnie polecić jakiś klej no też musi być elastyczny .
Tak jak o tym coraz więcej myślę to zaczynam mieć wątpliwości czy to wszystko tak da radę zrobić ,żeby za rok / dwa nie zaczęło pekać . Podłogówka,jastrych anhydrytowy,gres 60x60 z fugą 2,5mm ,na powierzchni ponad 100 m2 - czy to wszystko razem nie ma jakiegoś potencjału nie spojności i braku współdziałania?
Choć z drugiej strony myślę że nowe technologie budowlane dają sobie z tym też radę icon_smile.gif

Ktoś może potwierdzić lub zaprzeczyć - każda opinia pomoże
Pozdrawiam Edytowano przez przemooo33 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeden z lepszych klejów to Ceresit CM17 super lflexible {czy jakoś tak} , ale kosztuje coś koło stówy za worek 25kg , ale jest na prawdę dobry , Atlas Plus też powinien dać rade , zagruntować trzeba koniecznie , z tym że ja robię w ten sposób że grunt - powiedzmy Atlasa rozcieńczam 1do 1.5 litra wody , jeszcze nic złego nigdy się nie stało , niektóre podłogi mają już z 10 lat i jakoś klienci z reklamacjami nie dzwonią .Podłoga przed gruntowaniem oczyszczona i odkurzona tak aby można było z niej jeść.
Link do komentarza
Zbierając wszystkie wskazówki ,powstała mała instrukcja kładzenia gresu 60x60 ,w punktach wypiszę najważniejsze sprawy tak ,żeby w przyszłości służyło następnym pokoleniom 

1-płytka gresowa 60 cm na 60 cm –generalnie różne opinie są co do użyteczności tego rodzaju materiału ,ponoć każda inna glazura czyli inny rodzaj materiału jest lepszy ,ale to już inna sprawa ,sprawa trochę gustu


2-płytka 60x60 kładziona na ogrzewanie podłogowe musi być smarowana klejem na całej powierzchni oraz na posadzce także ,tgz metoda kombinowana .
na płytce rozprowadza się klej na całej powierzchni warstewką o grubości 1-2 mm
W tym miejscu uciekła mi konkretnie grubość grzebienia którym smarujemy posadzkę
To będzie grzebień o wysokości zęba 10 mm ?
Czy stach mógłby to doprecyzować ?  lub ktoś inny -jaki ten grzebień powinien być

3- Fuga 2,5 mm – fuga musi byc wysokoelastyczna ( może być firmy Atlas , Mapei )


4-przed klejeniem idealnie wysprzątać posadzkę i zagruntować – można użyć
grunt ceresit ct17

5-oczywiście do klejenia używac należy także kleju wysoce elastycznego jeśli gruntujemy ceresitem to klej też z tej rodziny polecany przez praktyka na forum
Ceresit CM17

Na pewno są też innych firm kleje,grunty,fugi ja oparłem się na forum - to nie jest żadna reklama bo z takową nie mam nic do czynienia - nie mam innych konkretów dlatego oparłem się na tym co było dostępne na forum


Starałem się zebrać najważniejsze fakty ,gdyby coś trzeba dodać to proszę dać znać
Mam nadzieję,że komuś taka konkretna ,,recepta ‘‘ też się przyda 
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Kiedyś, na jakiejś robocie miałem tylko pace z kwadratowymi zębami i zauważyłem, że nie wypełniała się klejem przestrzeń pod płytką - to tak na biegu, szlifierką, na kolanie pozwężałem ząbki i pozaokrąglałem przestrzenie, powiększając znacznie ich wymiar, co poprawiło funkcjonalność tej pacy. Taka firmowa paca oczywiście leżała w składziku i się śmiała icon_twisted.gif
Chciałem wrzucić jej fotkę, ale nie mogę póki co jej namierzyć...

Teraz to można znaleźć nawet taki wynalazek

http://stilo-tools.pl/index.php?id_product...troller=product

- nie sprawdzałem go w praktyce...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...