Skocz do zawartości

Ocena wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Prośba o sprawdzenie mojego projektu wentylacji mechanicznej (przeze mnei wykonanego)

Jestem w trakcie budowy domu względem tego projektu: http://www.kbprojekt.pl/150/turowice

Poniżej załączam rzuty gdzie widzę rekuperator i rozmieszczenie rur




Rekuperator o jakim myślałem to Onyx Sky 250
Rekuperator planuję umieścić w kotłowni z której wychodziłyby dwie rury Fi160 pod sufitem przez wiatrołap do WC. Nad stropem WC umieścić skrzynkę nawiewną oraz skrzynkę wywiewną. Stamtąd rozprowadzić w warstwie wylewek rury do anemostatów które byłyby skierowane do pomieszczeń na parterze.

oraz z tych skrzynek wyprowadzając też po 4 rury z jednej i drugiej skrzynki przy ścianie, aby później rozprowadzić je w suficie podwieszanym poddasza użytkowego.

Proszę o ocenę, obiektywną opinię, doboru rekuperatora, rozmieszczenia anemostatów bądź innych wskazówek jeśli coś jest wykonane nie tak jak być powinno. Edytowano przez pecet0 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dobór centrali wymaga ustalenia, jakie opory przepływu wystąpią w poszczególnych gałęziach (spadki ciśnienia). Z charakterystyki rekuperatora można wtedy odczytać czy uzyska się wtedy założoną wydajność wentylacji dla konkretnego urządzenia.




Przy takim układzie gdzie od skrzynki rozdzielczej najdłuższa rura ma maks 10m to będzie miało jakieś znaczenie ?
Przy takich długościach opór powietrza nie przekroczy zapewne 100 Pa.

Link do komentarza
Opory przepływu mają zasadniczy wpływ na dobór parametrów wentylatorów, gdyż wydajność przepływu powietrza zależy od od wymaganego ciśnienia dyspozycyjnego - czym większy opór tym mniejszy strumień wentylacyjny.

Z wykresu charakterystyki rekuperatora można odczytać jaką wydajność uzyska on przy przewidywanym oporze przepływu. Podawane przez producentów parametry dotyczą skrajnych warunków pracy - przepływ przy zerowym ciśnieniu, spręż przy braku przepływu i służą jedynie do wstępnej oceny przydatności określonego modelu urządzenia.
Link do komentarza
Cytat

Opory przepływu mają zasadniczy wpływ na dobór parametrów wentylatorów, gdyż wydajność przepływu powietrza zależy od od wymaganego ciśnienia dyspozycyjnego - czym większy opór tym mniejszy strumień wentylacyjny.

Z wykresu charakterystyki rekuperatora można odczytać jaką wydajność uzyska on przy przewidywanym oporze przepływu. Podawane przez producentów parametry dotyczą skrajnych warunków pracy - przepływ przy zerowym ciśnieniu, spręż przy braku przepływu i służą jedynie do wstępnej oceny przydatności określonego modelu urządzenia.



wybór samego rekuperatora jest tak na prawdę jeszcze otwartym tematem, natomiast na dniach będą mi zalewali betonem strop stąd chciałem sobie pozostawiać przepusty i poradzić się Was koledzy czy taki układ rozprowadzenia rur i umieszczenia skrzynek rozdzielczych wygląda sensownie. Edytowano przez pecet0 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...