Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,
budujemy właśnie dom http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m4441f705b81e1

Chciałbym Was doświadczonych już budowlańców zapytać o moje połączenie grzewcze, które sobie wymyśliłem. Niestety nie znam się na tym - albo wiem tyle ile wyczytałem. Bardzo proszę o rady i informacje - jeżeli oczywiście macie ochotę.

Otóż... wymyśliłem sobie piec c.o na paliwo stałe - najprawdopodobniej ekogroszek plus możliwość palenia zwykłym węglem i przede wszystkim drzewem. Z racji, że mam dostęp do dość taniego opału drzewnego.

C.W.U - tutaj mam dylemat, obecnie w domu mam na dziś piec c.o na ciepłą wodę paląc drzewem - muszę codziennie zapalić, by woda była wieczorem - jest to odrobinę męczące. Chciałbym coś możliwie taniego - ale jednak zautomatyzowanego tj. np. żeby gdy woda będzie zimniejsza albo po południu - np. samo uruchamiało się grzanie. Myślałem o pompie ciepła tkz. powietrze-woda.

Generalnie jeżeli macie jakieś spostrzeżenia, najlepiej doświadczenia z tego typu instalacji, kosztów ponoszonych w trakcie grzania - byłbym wdzięczny za info icon_smile.gif Edytowano przez featmilka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zastanów się nad buforem z wężownicą CWU - myślę że to by było idealne rozwiązanie Twego problemu. Dom masz niewielki (w sumie porównywalny z moim) więc przy paleniu ekogroszkiem bufor robiłby za sprzęgło.

Można też zastosować zwykły kocioł z podajnikiem + zasobnik CWU. Wprowadzasz automatykę w tryb letni i kocioł grzeje tylko CWU.
Link do komentarza
W przypadku bufora dla samej ciepłej wody wystarczy jedno na 5-7 dni. W przypadku kotła z podajnikiem i tradycyjnego zasobnika CWU - można zastosować tryb letni (kocioł grzeje tylko samą cwu). - niestety czasami po przeliczeniu opału, ludzie dają sobie spokój i włączają grzałkę.
Jakie ogrzewanie planujesz (podłogówka czy grzejniki?

Ps. O buforze możesz poczytać w moim dzienniku budowy.
Link do komentarza
W takim razie skłaniałbym się do tradycyjnego zasobnika CWU + kocioł z podajnikiem. Zasobnik może być stojący z 2 wężownicami. Jeżeli opcjonalnie podłączysz pompę ciepła to pod górną wężownicę ( przy zasobniku 300l będzie ona grzała 150L), kociołek będzie ogrzewał całe 300.
Jeżeli skusisz się na kolektory słoneczne to taki zasobnik podłączysz tradycyjnie tzn. górną wężownicę pod kocioł, a dolną pod kolektory.
Przy okazji zajedz do swojej gminy i wypytaj o planowane inwestycje w OZE - może uda się sporo zaoszczędzić ;).
Link do komentarza
http://allegro.pl/kociol-piec-defro-akm-mi...5387036152.html
http://allegro.pl/hewalex-pcwu-300sk-2-3kw...5395256216.html
Lub opcjonalnie zamiast PC
http://allegro.pl/hewalex-2tlp-kompakt300h...5393082428.html
Należy dodać armaturę i robociznę (myślę że ok 10000)
Koniecznie podjedź do gminy - jest sporo programów i może gmina będzie brała udział. W takim przypadku kolektory lub PC wyjdą w cenie samego zasobnika - naprawdę warto.
Link do komentarza
Dzięki. Teraz jest nad czym się zastanawiać. Obawiam się niestety, że w mojej gminie brakuje tego typu programów ponieważ nie widzę żeby ktoś zakładał kolektory.

A jak jest z kosztami obu zastosowań? Jest ktoś w stanie wypisać mniej/więcej wydatki powiedzmy miesięczne? Przyjmując dom 150m2.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Bogatemu wszystko wolno, nawet instalowanie drogich i uciążliwych systemów grzewczych...


Nie oceniaj innych swoja miarą. To co pasuje Tobie nie oznacza, że innym musi. Nie zastanowiłeś się, że nie każdy może sobie zafundować PCi z różnych powodów a nie tylko z powodu, że ktoś jest bogaty.
A to ogrzewanie na podczerwień o którym wspomniałeś to nie jest jakieś cudo, a na pewno do tanich nie należy, a koszty eksploatacji są zawsze, nie wiem jakie źródło ogrzewania byś nie wybrał to koszty będą mniejsze albo większe, nic nie jest perpetuum mobile.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
budujemy właśnie dom http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m4441f705b81e1

Chciałbym Was doświadczonych już budowlańców zapytać o moje połączenie grzewcze, które sobie wymyśliłem. Niestety nie znam się na tym - albo wiem tyle ile wyczytałem. Bardzo proszę o rady i informacje - jeżeli oczywiście macie ochotę.

Otóż... wymyśliłem sobie piec c.o na paliwo stałe Chciałbym coś możliwie taniego - ale jednak zautomatyzowanego tj. np. żeby gdy woda będzie zimniejsza albo po południu - np. samo uruchamiało się grzanie. Myślałem o pompie ciepła tkz. powietrze-woda.

Generalnie jeżeli macie jakieś spostrzeżenia, najlepiej doświadczenia z tego typu instalacji, kosztów ponoszonych w trakcie grzania - byłbym wdzięczny za info icon_smile.gif


Centralne ogrzewanie, to nie Twój pomysł kolego, to archaiczny drogi system grzewczy.

Cytat

Nie oceniaj innych swoja miarą. To co pasuje Tobie nie oznacza, że innym musi. Nie zastanowiłeś się, że nie każdy może sobie zafundować PCi z różnych powodów a nie tylko z powodu, że ktoś jest bogaty.
A to ogrzewanie na podczerwień o którym wspomniałeś to nie jest jakieś cudo, a na pewno do tanich nie należy, a koszty eksploatacji są zawsze, nie wiem jakie źródło ogrzewania byś nie wybrał to koszty będą mniejsze albo większe, nic nie jest perpetuum mobile.


Informacja dla szukających taniego ogrzewania domu
https://enerbau.pl/zuzycie-energii/budy-zaklasztorne-84-m2
https://enerbau.pl/zuzycie-energii/dobroszo...lesnicki-169-m2
Link do komentarza
Cytat

Centralne ogrzewanie, to nie Twój pomysł kolego, to archaiczny drogi system grzewczy.


A kto mówi, że to jego pomysł? Co ty kolego chcesz nam tu wciskać? Ogrzewanie na podczerwień?
Nie krytykuj jakiegoś rozwiązania które jest w tysiącach czy setkach tysięcy domów. Sądzisz, że p takim gadaniu wszyscy się rozpędzą i zaczną montować na podczerwień? Sorki, ale chcesz tu wykładać swoje racje, to wykładaj ale trochę w inny, bardziej stonowany sposób a przede wszystkim nie zalatujący reklamą.

Cytat

Informacja dla szukających taniego ogrzewania domu


icon_lol.gif Wiesz co? Te wyliczenia są tyle warte co ta pisanina. Podajesz stronkę firmową, wyliczenia firmowe, przecież to logiczne że nie napiszesz na swojej stronce że ta podczerwień nie sprawdza się czy jest bardzo prądożerna.
Niech opinie wystawią użytkownicy którzy to użytkują, a nie firma która to sprzedaje.
Link do komentarza
Nikomu nic nie wciskam, tylko informuję o innych opcjach dotyczących ogrzewania.
To że jakiś system sprawdza się w setkach tysięcy domów nie oznacza, że musi on być systemem obowiązującym dla wszystkich! Nie żyjemy w komuniźmie i nie musimy wszędzie stosować tych samych rozwiązań.

Podane przykłady zużycia energii w naszych domach wzorcowych, to nie są wyliczenia na papierze, tylko faktyczne
zużycie energii przez inwestorów, którzy założyli nasze systemy grzewcze!
My przedstawiamy tylko informacje z opomiarowanych systemów grzewczych. Z użytkownikami tych systemów mamy
zawarte umowy cywilno/prawne, które pozwalają nam na udostępnianie informacji o rzeczywistym zużyciu energii
potrzebnej do ogrzewania w domach inwestorów.

Insynuacje, jakoby była to tylko firmowa reklama są co najmniej nie na miejscu, chyba, że Kolega jest zwolennikiem
innych systemów grzewczych i ogrzewanie podczerwienią może stanowić zagrożenie dla jedynie słusznych ogrzewań centralnych!

Albo Kolega nigdy o podczerwieni nie słyszał, albo coś słyszał, tylko nie do końca rozumie o co chodzi w tym temacie.

Jeżeli Kolega uważa, że my coś inwestorom wciskamy, to jak nazwać wszechobecną reklamę kotłów i ekogroszku?

Inwestorzy mają praktycznie do wyboru tylko pomiędzy jednymi albo drugimi producentami kotłów.
Alternatywy żadnej!
Link do komentarza
Cytat

Nikomu nic nie wciskam, tylko informuję o innych opcjach dotyczących ogrzewania.



Wciskasz, wciskasz - marketing bez polotu.

1. Ten (taki) rodzaj ogrzewania (podczerwień) nie jest żadną nowością - można powiedzieć, że jest najstarszym znanym systemem grzewczym.

2. Podpieranie się certyfikatem - Firma Godna Zaufania 2015r, nie świadczy dobrze o firmie, bo nawet mało kumaty osobnik wie, że jest to "produkt" kupowany od podmiotu gospodarczego (Sp.z.o.o), a propozycje kupna takiego certyfikatu zalegają w skrzynkach wszystkich przedsiębiorców.

3. Samo ogrzewanie powierzchni to nie wszystko. Dom zużywa także CWU - często w dużych ilościach, no ale wasza firma pomija to milczeniem - ciekawe dlaczego?

dopisałem:

4. I mistrzu drogi, uzupełnijcie te wszystkie tzw. dane dotyczące zużycia energii na ogrzewanie i koszty inwestycyjne w tym zakresie, o zużycie energii potrzebnej do chłodzenia + koszty inwestycyjne w tym zakresie.

Cytat

Inwestorzy mają praktycznie do wyboru tylko pomiędzy jednymi albo drugimi producentami kotłów.
Alternatywy żadnej!



Oj mają wybór, mają - tyle, że niekoniecznie w tej firmie. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wciskasz, wciskasz - marketing bez polotu.

1. Ten (taki) rodzaj ogrzewania (podczerwień) nie jest żadną nowością - można powiedzieć, że jest najstarszym znanym systemem grzewczym.

2. Podpieranie się certyfikatem - Firma Godna Zaufania 2015r, nie świadczy dobrze o firmie, bo nawet mało kumaty osobnik wie, że jest to "produkt" kupowany od podmiotu gospodarczego (Sp.z.o.o), a propozycje kupna takiego certyfikatu zalegają w skrzynkach wszystkich przedsiębiorców.

3. Samo ogrzewanie powierzchni to nie wszystko. Dom zużywa także CWU - często w dużych ilościach, no ale wasza firma pomija to milczeniem - ciekawe dlaczego?

dopisałem:

4. I mistrzu drogi, uzupełnijcie te wszystkie tzw. dane dotyczące zużycia energii na ogrzewanie i koszty inwestycyjne w tym zakresie, o zużycie energii potrzebnej do chłodzenia + koszty inwestycyjne w tym zakresie.



Oj mają wybór, mają - tyle, że niekoniecznie w tej firmie.




Każdy tekst o czymś można nazwać reklamą, albo wciskaniem czegoś. Kwestia interpretacji. Kiedyś za głoszenie prawdy innej niż jedynie słuszna, palili na stosach. Dzisiaj hejtują w internecie.

Jest oczywiste, że ogrzewania podczerone są najstarszą formą ogrzewań. Pytanie brzmi: ile osób o tym wie i dlaczego wciąż promuje się centralne systemy grzewcze oparte na spalaniu. Gdyby ludzie mieli świadomość, tego co robią, to nigdy by czegoś takiego nie instalowali.

Następną rzeczą jaką nam zarzucisz, będzie wątpliwość w orginalność obrazu wiszącego w Firmie i będącego artystyczną wizją podczerwieni. Można się wszystkiego czepiać. Sam występujesz pod nickiem. Czyżbyś miał coś do ukrycia?
Ludzie uczciwi nie wsydzą się występować z otwartą przyłbicą...

Podajemy informacje o kosztach ogrzewania, gdyż nasza firma się ogrzewaniami zajmuje. Nie znaczy to jednak, że nie
polecamy innych systemów np. do ogrzewania CWU. Wybór należy i tak do klienta.
Naszym klientom polecamy do CWU powietrzne pompy ciepła, które latem mogą pełnić funkcję klimatyzatorów.
Sądzimy jest to obecnie jedna z najlepszych form wykorzystania pomp ciepła.
W połączeniu z fotowoltaiką taka pompa może pracować praktycznie za darmo, a koszty inwestycji amortyzują się w krótkim czasie.

Nie mamy powodu aby uzupełniać koszty ogrzewania o koszty CWU. Jest to inna bajka i każdy może ten problem
rozwiązać w najbardziej odpowiedni sposób, w zależności od przewidywanego zapotrzebowania na CWU.
Łączenie tych dwóch wartości jest robieniem ludziom wody z mózgu. Łatwiej jest wtedy ludźmi manipulować i wciskać im jedynie słuszne systemy grzewcze.

Nie rościmy sobie prawa do monopolu na ogrzewania podczerwienią. W Polsce jest więcej firm oferujących takie
systemy grzewcze i klienci mogą sami decydować o tym gdzie zakupią swoje ogrzewanie...
Link do komentarza
Cytat

Nie mamy powodu aby uzupełniać koszty ogrzewania o koszty CWU.
.......................
Łączenie tych dwóch wartości jest robieniem ludziom wody z mózgu. Łatwiej jest wtedy ludźmi manipulować i wciskać im jedynie słuszne systemy grzewcze.



No własnie, bo:
Cytat

01.11.2014 r - 16.04.2015 r - 4079 kWh x 0,54 zł brutto* = 2202,66 zł



dla 163m2 - tylko samo ogrzewanie i to w niepełnym sezonie grzewczym.

A robienie wody z mózgu, zapewne polega na tym, że całoroczne koszty ogrzewania z CWU, przy innych systemach grzewczych w gorzej ocieplonych domach, o porównywalnej powierzchni, nie przekraczają 3.000zł - czego przykłady są też na tym Forum (sporo ich jest).

Ps. I wytłumacz łaskawco, które ogrzewanie podłogowe nie jest ogrzewaniem podczerwienią.
Link do komentarza
Cytat

Sam występujesz pod nickiem. Czyżbyś miał coś do ukrycia?
Ludzie uczciwi nie wsydzą się występować z otwartą przyłbicą...



Możesz mówić do mnie PHILIPS - czy to wystarczająco otwarta przyłbica?



Ps. I dla porządku - to co piszę nie ma na celu dyskwalifikację produktu, bądź systemu grzewczego.
To tylko odpowiedź na mierną formę marketingu, która raczej nie świadczy dobrze o firmie.
Link do komentarza
Cytat

No własnie, bo:


dla 163m2 - tylko samo ogrzewanie i to w niepełnym sezonie grzewczym.

A robienie wody z mózgu, zapewne polega na tym, że całoroczne koszty ogrzewania z CWU, przy innych systemach grzewczych w gorzej ocieplonych domach, o porównywalnej powierzchni, nie przekraczają 3.000zł - czego przykłady są też na tym Forum (sporo ich jest).

Ps. I wytłumacz łaskawco, które ogrzewanie podłogowe nie jest ogrzewaniem podczerwienią.



Radzę lepiej czytać podane informacje. Dom ma 169 m2 powierzchni. Zasiedlony został zaraz po zakończeniu budowy pod
koniec pażdziernika. Każdy wykształcony budowlaniec wie, że nowy dom zawiera wilgoć technologiczną, która musi odparować. To skutkuje ok. 30 % większym zużyciem energii na ogrzewanie. Stąd takie, a nie inne zużycie.

Zgadzam się, że są systemy grzewcze, które zużywają mniej energii. Dlaczego nie napiszesz ile takie systemy kosztują, jaki jest ich koszt eksploatacji, wymiany części i serwisu. To też są koszty ogrzewania, które się chętnie przemilcza.

Łaskawco, ogrzewania podłogowe pracujące w temperaturze powyżej 24 °C powodują powstawanie konwekcji, która występuje tylko w niewielkim stopniu w przypadku ogrzewań podczerwonych. Poza tym są to systemy akumulacyjne,
co sprawia, że są trudno sterowalne. Ogrzewania podczerwone są systemami bezpośrednimi, a tym samym prostszymi
i elastycznymi w sterowaniu. Nie posiadają żadnych części ruchomych ani nie generują strat ciepła przy produkcji energii.
Pracują w temperaturze komfortu termicznego, tzn. ok. 21 °C. Niższa temeratura, to też niższe koszty ogrzewania.
Link do komentarza
Cytat

Łaskawco, ogrzewania podłogowe pracujące w temperaturze powyżej 24 °C powodują powstawanie konwekcji, która występuje tylko w niewielkim stopniu w przypadku ogrzewań podczerwonych.



icon_eek.gif
Czyżby?
Podtrzymuję - mierny marketing firmy, bazujący na marnej wiedzy ich przedstawiciela.

Cytat

Ogrzewania podczerwone są systemami bezpośrednimi, ........
Pracują w temperaturze komfortu termicznego, tzn. ok. 21 °C.



Też zachowane dla potomnych + dla zobrazowania rysunek:
Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif
Czyżby?
Podtrzymuję - mierny marketing firmy, bazujący na marnej wiedzy ich przedstawiciela.



Też zachowane dla potomnych + dla zobrazowania rysunek:


Wygląda to bardziej na ogrzewanie podłoża poprzez przewodzenie ciepła (brak izolacji termicznej pod folią grzewczą) i znacznie mniejsze ogrzewanie pomieszczenie poprzez promieniowanie i konwekcję w podobnym udziale.
Ponadto na rysunku zamiast "ogrzewania podczerwonego" powinno być "element grzewczy w postaci folii.
Natomiast co do temperatury powierzchni posadzki, to jest ona funkcją emisji ciepła, bez względu na rodzaj czynnika grzewczego.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
W nowym rozporządzeniu, zdaje się, mówi się o tym, że nie każdy dom można grzać samym czystym prądem. W jakichś sytuacjach musi być spełniona jakaś zależność i mało tego, warunki techniczne wiążą systemu ogrzewania prądem z systemem pozyskiwania cwu. Niespełnienie warunków skutkuje niedopuszczeniem budynku do użytku.

Jeden z warunków to, zdaje się, powierzchnia ogrzewana nie mniejsza niż 100m2, a kolejny to roczne zapotrzebowanie nie większe niż 40 kWh/m2/rok.

Szczegółów nie znam. Tyle wyczytałem na szybko w wątku muratorowym, tu się zaczyna temat warunków i dalej leci: linka

Co oznacza 40kWh/m2/rok?
W przypadku domu o powierzchni dajmy na to 160m2 oznacza, że moc cieplna strat wynosi 3,3kW, a w przeliczeniu na m2 daje to 20W/m2.
To bardzo mało. To bardzo bardzo bardzo bardzo! dobrze ocieplony musi być dom.
Można go ogrzać konwektorami za 7 tys zł i wyjdzie na to samo co omawiany tu system wart 25 tys. W kieszeni zostanie 18tys.
Link do komentarza
Dlatego pisałem o CWU, a "przedstawiciel" ucieka od tematu. icon_mrgreen.gif

Przy ogrzewaniu energią elektryczną - wygląda to tak, że obecnie ilość energii elektrycznej zużytej do ogrzania domu, ogrzania powietrza wentylacyjnego i CWU nie może przekraczać 40kWh/m2/rok.

Od 2017 to już 32kWh/m2/rok, a od 20211 to 24kWh/m2/rok.

Co do wyliczeń dla CWU - od lutego 2015r. liczy się 1,4l/m2 powierzchni ogrzewanej/ dobę.
Inaczej mówiąc jest to 365 x 1,4 x 0,9 (współczynnik nieobecności) = 459,9 l na 1m2 powierzchni ogrzewanej domu w ciagu roku.

Przeliczając na kWh, daje to około 18kWh/m2/rok



Gdyby ogrzewanie CWU miało też być elektryczne, to na ogrzewanie powierzchni zostaje tylko 22kWh/m2/rok, a od 2017 to 14kWh/m2/rok, a po 2021 to tyciuńko, bo 6kWh/m2/rok.

dopisałem:

Ps. Nie jestem pewien, czy to 1,4l/m2/dobę nie uwzględnia już współczynnika nieobecności (jak uwzględnia to jest około 20kWh/m2/rok)- zapis nie jest jednoznaczny. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nikomu nic nie wciskam, tylko informuję o innych opcjach dotyczących ogrzewania.
To że jakiś system sprawdza się w setkach tysięcy domów nie oznacza, że musi on być systemem obowiązującym dla wszystkich! Nie żyjemy w komuniźmie i nie musimy wszędzie stosować tych samych rozwiązań.


Kolego, nie bądź taki skromny, o jakich jeszcze innych opcjach ogrzewania wspominałeś? bo ja tylko dopatrzałem się o podczerwieni.
Ale przecież nikt nie twierdzi, że ogrzewanie na ekogroszek czy węgiel jest jedyne słuszne.


Cytat

Insynuacje, jakoby była to tylko firmowa reklama są co najmniej nie na miejscu, chyba, że Kolega jest zwolennikiem
innych systemów grzewczych i ogrzewanie podczerwienią może stanowić zagrożenie dla jedynie słusznych ogrzewań centralnych!

Albo Kolega nigdy o podczerwieni nie słyszał, albo coś słyszał, tylko nie do końca rozumie o co chodzi w tym temacie.


A co to jest jak nie reklama. Sprzedajesz te urządzenia, wypowiadasz się o tym jako to jest jedyne słuszne i mówisz, że to nie reklama?
Tu kolegę zaskoczę, słyszałem o podczerwieni i powiem Ci, na setki tu piszących (a jestem tu na forum kilka lat) nie spotkałem się z jakikolwiek inwestorem który ma ogrzewanie na podczerwień. No może jakiś mi umknął,nikt nie jest nieomylny, ale gdyby było to rozwiązanie dobre zapewne niejeden by tu na forum o tym pisał.

Cytat

Jeżeli Kolega uważa, że my coś inwestorom wciskamy, to jak nazwać wszechobecną reklamę kotłów i ekogroszku?

Inwestorzy mają praktycznie do wyboru tylko pomiędzy jednymi albo drugimi producentami kotłów.
Alternatywy żadnej!


Wiesz co? Pisać a pisać jest różnica. Twoje dotychczasowe posty trącą wręcz powiedziałbym jakimś fanatyzmem ogrzewania na podczerwień.
Dobrze, że jesteś tu na forum i możesz napisać coś konkretnego ale obiektywnego i bez podtekstów co do innych rodzajów ogrzewania.
Widzę, że oprócz kotłów na paliwo stałe innych źródeł nie znasz, a szkoda bo są i to nawet chyba lepsze jak ta podczerwień.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Przy ogrzewaniu energią elektryczną - wygląda to tak, że obecnie ilość energii elektrycznej zużytej do ogrzania domu, ogrzania powietrza wentylacyjnego i CWU nie może przekraczać 40kWh/m2/rok.
...


Czy ja dobrze rozumiem, że określono maksymalne dopuszczalne zużycie energii elektrycznej przez chałupę?

... w sensie: maksymalne zużycie na ogrzanie wody i chałupy?
Link do komentarza
Cytat

Każdej energii, ale w przeliczeniu na energię pierwotną.
Energia elektryczna ma przelicznik x 3.


Zmiany w izolacyjności budynku, a tym samu w ograniczaniu strat ciepła, naturalnie zmniejszają koszty eksploatacyjne.

Podobnie zmieniają się relacje między kosztami inwestycyjnymi a eksploatacyjnymi.

W tej sytuacji ogrzewanie bezpośrednie energią elektryczną, w całości kosztów, z czasem będzie bardziej opłacalne.

Dodatkowo buforowanie ciepła z G12 znacznie zmniejsza koszty eksploatacyjne.

Wspomniany bufor cieplny w grubej wylewce betonowej pokrytej okładziną z drewna pozwala na zgromadzenie odpowiedniej ilości ciepła w nocy i spokojnie dystrybuowanej podczas dnia.

Całość wymaga odpowiedniego projektu uwzględniającego izolację płyty grzewczej, jej pojemność cieplną odpowiednią do potrzeb.

Wiadomo, że każdy bufor w jastrychu zmniejsza komfort cieplny, jednak odpowiednio dobrana okładzina drewniana, korzystnie przesuwa czas pełnej efektywności cieplnej podłogi, a jednocześnie łagodzi zmiany temperatury posadzki.

Ot jedno z rozwiązań z zakresu ogrzewania energią elektryczną.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Niespełnienie warunków skutkuje niedopuszczeniem budynku do użytku.



Jest trochę inaczej (od marca br.).

Nowe przepisy już nie nakazują inwestorowi, wykonania ŚE w przypadku budowy (nowego) budynku lub domu jednorodzinnego na własne cele.

ŚE jest wymagane (nawet bardziej "restrykcyjnie") przy zbyciu lub wynajmie nieruchomości - przy czym jest nowa metoda obliczania zużyciowego, dla paliw gazowych i ciepła z "centralnej kotłowni" (miejskiej). Przymierzają się także do stosowania metody zużyciowej w przypadku ogrzewania elektrycznością.

Dalej jest wymagana charakterystyka energetyczna na etapie projektowym. I własnie na tym etapie, jest realna możliwość "odrzucenia" przez urząd zgłoszenia lub PnB (do poprawki), jeśli projekt nie spełnia wymagań energetycznych, co do "przegród" i przeliczenia zużycia na nieodnawianą energię pierwotną. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jest trochę inaczej (od marca br.).

Nowe przepisy już nie nakazują inwestorowi, wykonania ŚE w przypadku budowy (nowego) budynku lub domu jednorodzinnego na własne cele.



Chwilunia. Czy to znaczy, że na przykład moja osoba, oddająca niebawem budynek do użytku, nie będzie musiała zabiegać o ŚE?
Link do komentarza
Moim zdaniem - nie musi wykonywać ŚE

Nie mniej jednak, PB zmieniono w ostatnich 12 miesiącach kilka razy, a tekstu jednolitego - niet.
Urzędnicy nie bardzo są na bieżąco - czyli mogą się upierać.

Wymóg dostarczenia ŚE wynikał z PB art.57.1.7).
Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (obowiązuje od marca br.) w art.43.7). zmieniła PB, skreślając ten wymóg.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

icon_biggrin.gif



W moim rozumieniu tematu ogrzewania:
1. ludzie wybierają węgiel i drewno bo nie mają tańszej alternatywy
2. samo słowo "centralne" daje nam tylko jeden "słuszny" wybór
3. alternatywne próby ogrzewania powiązane z odzyskiem energii są w powijakach
4. termomodernizacja kojarzy się w głównej mierze z otuleniem domu jak najgrubszą warstwą izolacji do momentu aż przestanie się opłacać albo pojawią się problemy techniczne
5. pompa ciepła to wciąż "technologia kosmiczna" i Wielu jeszcze myśli, że wystarczy jej zakup jak lodówki a tak się nie da
6. kolektory słoneczne w powiązaniu z ogrzewaniem wysokotemperaturowym ograniczają nas tylko do pozyskania energii na c.w.u. a to wg mnie mało opłacalny interes.
7. ogrzewanie prądem mogłoby się opłacać jeśli Państwo by nam pozwoliło go tanio pozyskać a od monopolu pośredników i dostawców chyba się nie uwolnimy. Poza tym Wielu jeszcze do tej pory myli tzw. Solary z Fotowoltaiką czyli o czym tu mówić?
8. ogrzewanie prądem obecnie może się opłacać pod jednym warunkiem - ograniczyć do minimum straty ciepła (bo na produkcję na własny rachunek bez ponoszenia znacznych kosztów chyba nie mamy co liczyć) i zdecentralizować system grzewczy w powiązaniu z optymalnym sterowaniem temperatury.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

W moim rozumieniu tematu ogrzewania:
1. ludzie wybierają węgiel i drewno bo nie mają tańszej alternatywy


Z tym się w żaden sposób nie zgodzę,oczywiście,że mają tańszą alternatywę ale być może nie zdają sobie z tego sprawt bo z dziada pradziada i po sąsiadów opalają się węglem i w żaden sposób nie dociera i nie dotrze do nich,że można taniej i zdecydowanie czyściej jak się oczywiście pomyśli nad budową przed budową.
Bo ogrzewanie węglem to nie tylko kocioł na węgiel czy drzewo,to także koszt wystawienia komina i koszt koniecznej kotłowni obwarunkowanej odpowiednimi normami oraz koszt miejsca na skłąd opału.
Te składniki systemu grzewczego na węgiel czy drzewo w przeliczeniu na PLN dają nam kwotę 15-30tys.zł a za taką kwotę czyżby nie było tańszej alternatywy ? Oj,nie sadzę bo system grzewczy na prąd to jedynie kociołek elektryczny za uwaga 2,4tys.zł + bojler za 1tys.zł czyli mamy system grzewczy za 3,5tys.zł nie wymagający komina za ok.4-6tys.zł i kotłowni i składu opału za ok.10-15tys.zł.
Ktoś powie,ze przecież prąd jest drogi,w wcale tak nie jest bo to jest właśnie mit bo cena jednostki energii kWh z prądu jest praktycznie w takiej samej cenie jak z gazu ziemnego lub troszkę droższa.
Ale ok,jak ktoś się boi prądu,to w cenie systemu grzewczego na węgiel bo za ok.20-25tys.zł sa powietrzne pompy ciepła gdzie eksploatacja jest niższa niż przy węglu.
I z czego wynika w takim razie,że ludzie wybierają do nowych domów węgiel ???

Cytat

4. termomodernizacja kojarzy się w głównej mierze z otuleniem domu jak najgrubszą warstwą izolacji do momentu aż przestanie się opłacać albo pojawią się problemy techniczne


No jest to główny skłądnik ograniczenia strat energii,w powiazaniu z odpowiednim usytuowaniem domu,odzyskiem ciepła z wentylacji,odpowiednim przeszkleniem daje nam całość i niskie zużycie energii na ogrzewanie i ogrzewanie nawet prądem w takim domu będzie nei dużo kosztowało.
Cytat

5. pompa ciepła to wciąż "technologia kosmiczna" i Wielu jeszcze myśli, że wystarczy jej zakup jak lodówki a tak się nie da


Tu również się nie zgodzę,nie jest to technologia kosmiczna a rzecz jak najbardziej przyziemna,dla inwestorów takich jak wyżej napisałem,byś może jest to kosmos że bez ognia jest ciepło w domu ale takich ludzisków mi szkoda ;)

Cytat

7. ogrzewanie prądem mogłoby się opłacać jeśli Państwo by nam pozwoliło go tanio pozyskać a od monopolu pośredników i dostawców chyba się nie uwolnimy.


Tu się zupełnie nie zgodzę,1kWh z prądu to ok.0,30zł a 1 kWh z gazu ziemnego z kondensata to 0,22-0,25zł.
różnica max. 8 groszy na 1kWh między gazem ziemnym a prądem.

Cytat

8. ogrzewanie prądem obecnie może się opłacać pod jednym warunkiem - ograniczyć do minimum straty ciepła (bo na produkcję na własny rachunek bez ponoszenia znacznych kosztów chyba nie mamy co liczyć) i zdecentralizować system grzewczy w powiązaniu z optymalnym sterowaniem temperatury.


Zawsze wydawało mi się normalne i logiczne,że im mamy mniejsze straty ciepła domu tym nasze rachunki za ogrzewanie będą niższe niezaleznie czym grzejemy.
Dla kogo jest to nie logiczne i kto tego nie rozumie ?
Link do komentarza
Cytat

Bo ogrzewanie węglem to nie tylko kocioł na węgiel czy drzewo,to także koszt wystawienia komina i koszt koniecznej kotłowni obwarunkowanej odpowiednimi normami oraz koszt miejsca na skłąd opału.


Komin i tak sie stawia. Wentylacyjny. Dobudować do niego kanał z kotłowni w czasie budowy jest tanią bajką.
Cytat

Te składniki systemu grzewczego na węgiel czy drzewo w przeliczeniu na PLN dają nam kwotę 15-30tys.zł a za taką kwotę czyżby nie było tańszej alternatywy ?


Mam tańszą alternatywę. Koszty - dwa litry benzyny do piły i trzy litry ropy do busa. Dwa dni pracy i 10 kubików drzewa mam w domu. Chyba nie powiesz, że to drogo?
Cytat

Tu również się nie zgodzę,nie jest to technologia kosmiczna a rzecz jak najbardziej przyziemna,dla inwestorów takich jak wyżej napisałem,byś może jest to kosmos że bez ognia jest ciepło w domu ale takich ludzisków mi szkoda ;)


Ironiu nie paniał? A z tym "szkoda" to się powstrzymaj.
Cytat

Zawsze wydawało mi się normalne i logiczne,że im mamy mniejsze straty ciepła domu tym nasze rachunki za ogrzewanie będą niższe niezaleznie czym grzejemy.
Dla kogo jest to nie logiczne i kto tego nie rozumie ?


Rozumienie nie ma tu nic do rzeczy. Wielu rozumie, lecz tego nie zrobi, bo ich nie stać. Zapłacić rocznie 500 PLN dodatkowo za opał jakoś wytrzymają, ale znalezienie 10 tysięcy na "już" przekracza ich możliwości. Bank kredytu im nie da, nie mają zdolności, a ile kosztuje pożyczka z Providentu też wiedzą.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Komin i tak sie stawia. Wentylacyjny. Dobudować do niego kanał z kotłowni w czasie budowy jest tanią bajką.


A no właśnie,że nie koniecznie stawia się komin i o tym pisałem ;)

Cytat

Mam tańszą alternatywę. Koszty - dwa litry benzyny do piły i trzy litry ropy do busa. Dwa dni pracy i 10 kubików drzewa mam w domu. Chyba nie powiesz, że to drogo?


Rozmawiamy o nowobudowanych domach,gdzie nie ma jeszcze kotłowni,komina i kotła a ognisko na środku salonu to tak nie teges ;)
Może właśnie przed budową trzeba o tym pomyśleć że te 10 kubików łącznie z kominem i kotłownią to jednak drogi biznes ?


Cytat

Rozumienie nie ma tu nic do rzeczy. Wielu rozumie, lecz tego nie zrobi, bo ich nie stać. Zapłacić rocznie 500 PLN dodatkowo za opał jakoś wytrzymają, ale znalezienie 10 tysięcy na "już" przekracza ich możliwości. Bank kredytu im nie da, nie mają zdolności, a ile kosztuje pożyczka z Providentu też wiedzą.


A do czego dopłacać mają te 10 tysięcy bo teraz ja nie rozumiem ;)
Dzisiejsza norma na przenikalność cieplną ścian jest rygorystyczna a będzie jeszcze bardziej. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ano, usłyszałem "termomodernizacja" i z remontami mi się tak powiązało. Ta dycha to tak z sufitu wzięta, ale nawet ona jest często nieosiągalna.


Ano tu się mylisz i to bardzo,jeśli chodzi o nowobudowane domy.
Jeśli chodzi o izolację to standartem wymaganym przez normy jest dzisiaj 15cm styropianu i tyle nam wystarczy do spełnienia norm na przenikalność cieplną ścian,czyli dodając do tego grubszą izolację o min.5cm styropianu z niską lambdą dla domu o średniej wielkości gdzie pow.ścian to ok.120m2 daje nam to 6m3 styropianu więcej czyli jakieś 1200zł,podobnie jest ze stropem czy tam dachem czyli mamy max.2500zł za grubszą izolację względem projektu z podłgogą również czyli dodatkowy 1000zł i mamy już bardzo dobrze zaizolowany dom i zbliżający się do energooszczędnego.Jeśli chodzi o okna,dzisiaj też standartem w nowych domach są okna trzyszybowe czyli tutaj nie ma żadnej dopłaty do "ponadnormatywnego" domu.Uzbierało się tych dopłat az 3500zł.
Ale,do takiego domu nie będzie się nadawał żaden kocioł na paliwo stałe bo ze względu na zmniejszone obciązenie cieplne domu,po prostu nie ma tak małych mocowo kotłów na rynku i każdy będzie znacznie przewymiarowany co będzie skutkowało tym,że sprawnosć na niskich mocach będzie tragiczna czyli nie opłacalna ekonomicznie pod wzgledem eksploatacyjnym jak i pod względem ekologicznym bo nie będzie odpowiedniego spalania czyli sadza i dym wokoło.
A jak nie będzie paliwa stałego w takim domu to do czego nam będzie potrzebny komin w "kotłowni" za ok.4-6tys.zł ? Jak i do czego będzie nam potrzebne wybudowanie odpowiedniego miejsca na niego czyli "kotłowni" ?
Ano nie będzie nam potrzebne i na samym kominie mamy tyle kasy do przodu czyli już redukujemy znacznie koszty "innego" domu niż z weglem w środku.
O koszcie kotłowni nie piszę,bo przecież można na etapie adaptacji lub wyboru projektu decydując się na wyrzucenie wegla z domu wyrzucić i ją lub przeprojektować na pomieszczenie użytkowe.
Wentylacja też na etapie przed budową może być również zamieniona z grawitacyjnej gdzie również oszczędzamy na kominie i nawiewnikach i nie potrzebujemy dziurawienia nowych i szczelnych okien a instalujemy wentylację mechaniczną,np z GWC lub z rekuperatorem.

I właśnie tu wychodzi,że trzeba myśleć i liczyć i to przed budową a nie mówić bez znajomości tematu,że 10 tysięcy zł to mało i ze jedynie wegiel jest tani bo to jest bzdura.

Link do komentarza
Arturo, w twojej wypowiedzi jest sporo racji.
Odniosę się jednak to tego fragmentu twego wpisu:

Cytat

(...) do takiego domu nie będzie się nadawał żaden kocioł na paliwo stałe bo ze względu na zmniejszone obciązenie cieplne domu,po prostu nie ma tak małych mocowo kotłów na rynku i każdy będzie znacznie przewymiarowany co będzie skutkowało tym,że sprawnosć na niskich mocach będzie tragiczna czyli nie opłacalna ekonomicznie pod wzgledem eksploatacyjnym jak i pod względem ekologicznym bo nie będzie odpowiedniego spalania czyli sadza i dym wokoło.



Do dobrze ocieplonego domu doskonale nadaje się kominek z płaszczem wodnym i zasobnik buforowy oraz podłogówka w całym domu. Połączenie komfortu, totalnie niskich kosztów inwestycji i użytkowania.
A posiadanie kominka w domu, w pokoju, daje frajdę porównywalną chyba z sam nie wiem z czym. ;)

A teraz wytłumaczę dlaczego piszę to odnośnie cytatu. Bufor pozwala kominkowi pracować z pełną mocą. Bufor odbiera nadmiar ciepła, a podłogówka później z bufora zasysa powolutku ciepło i ogrzewa cały dom. W kominku pali się raz na dobę. Jeden załadunek i spokój jest na całą dobę.
Mój buforek to Wolf SEM-2, ma pojemność 500dm3 i kosztował 600zł. Ma 2 wężownice i jest fabrycznie opiankowany.

Wieczorne odpalenie kominka to nieopisana frajda.

At last, często w dyskusjach pojawia się argument o budowaniu kotłowni w salonie. Mym zdaniem jest nietrafiony.

Kończąc, napiszę o kosztach. Mnie urządzenia do ogrzewania, czyli kominek i baniak, kosztowały około 4tys złotych. Koszty ogrzewania drewnem mam niższe niż gdybym grzał się prądem. Dlaczego tak mało? Jeśli jesteś ciekaw, zajrzyj do mojego dziennika, gdzieś między sierpniem 2013 a styczniem 2014. Kominek z castoramy, a baniak okazyjnie (nowy)

Pozdrowienia
PeZet
Link do komentarza
Cytat

Ano tu się mylisz i to bardzo,jeśli chodzi o nowobudowane domy.
Jeśli chodzi o izolację to standartem wymaganym przez normy jest dzisiaj 15cm styropianu



Nie jest to prawdą - wprowadzasz w błąd.
I zamiast zbędnej dyskusji przywołaj/pokaż łaskawco normę, jej odpowiedni punkt, co ja przywołało, albo przepis który tak stanowi.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie jest to prawdą - wprowadzasz w błąd.
I zamiast zbędnej dyskusji przywołaj/pokaż łaskawco normę, jej odpowiedni punkt, co ja przywołało, albo przepis który tak stanowi.


Kto jak kto ale Ty powinieneś to wiedzieć :

Od 2014 roku zmienią się wymagania cieplne stawiane ścianom zewnętrznym. W nowych Warunkach technicznych pojawiają zarówno wartości współczynnika przenikania ciepła, które zaczynają obowiązywać w 2014 r., jak i te, które wejdą w życie w przyszłości. Harmonogram czasowy podaje kolejne zmiany ? w ciągu następnych 7 lat wymagania będą stopniowo zaostrzane od 0,25 do 0,20 W/(m2.K).

Dla ścian w pomieszczeniach o temperaturze niższej niż 16oC będą zróżnicowane wymagania dla współczynnika U ? zaostrza się je jedynie tam, gdzie temperatura nie spada poniżej 8oC. Dotychczas ściany zewnętrzne pomieszczeń ogrzewanych musiały mieć U ? 0,3 (jeśli panowała w nich temperatura powyżej 16oC) lub U ? 0,8 (gdy temperatura była nie wyższa niż 16oC).
Podstawa prawna: DzU poz. 926 z dnia 13.08.2013 r. [Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie]



Cytat

Arturo, w twojej wypowiedzi jest sporo racji.
Odniosę się jednak to tego fragmentu twego wpisu:



Do dobrze ocieplonego domu doskonale nadaje się kominek z płaszczem wodnym i zasobnik buforowy oraz podłogówka w całym domu. Połączenie komfortu, totalnie niskich kosztów inwestycji i użytkowania.
A posiadanie kominka w domu, w pokoju, daje frajdę porównywalną chyba z sam nie wiem z czym. ;)

A teraz wytłumaczę dlaczego piszę to odnośnie cytatu. Bufor pozwala kominkowi pracować z pełną mocą. Bufor odbiera nadmiar ciepła, a podłogówka później z bufora zasysa powolutku ciepło i ogrzewa cały dom. W kominku pali się raz na dobę. Jeden załadunek i spokój jest na całą dobę.
Mój buforek to Wolf SEM-2, ma pojemność 500dm3 i kosztował 600zł. Ma 2 wężownice i jest fabrycznie opiankowany.

Wieczorne odpalenie kominka to nieopisana frajda.

At last, często w dyskusjach pojawia się argument o budowaniu kotłowni w salonie. Mym zdaniem jest nietrafiony.

Kończąc, napiszę o kosztach. Mnie urządzenia do ogrzewania, czyli kominek i baniak, kosztowały około 4tys złotych. Koszty ogrzewania drewnem mam niższe niż gdybym grzał się prądem. Dlaczego tak mało? Jeśli jesteś ciekaw, zajrzyj do mojego dziennika, gdzieś między sierpniem 2013 a styczniem 2014. Kominek z castoramy, a baniak okazyjnie (nowy)

Pozdrowienia
PeZet



O kominku nie musisz mi mówić,bo mam i też dla frajdy,w pierwszym sezonie odpalany był z 8 razy i zawsze jeden wsad po południu i wieczorkiem i tylko w weekend,w drugim sezonie już tylko 4 razy a do dzisiaj ostatnie odpalenie było na Święta Bożego narodzenia 2014 ;)
Wkład kosztował 3 klocki a to dlatego tak drogo bo z podwójną szybą,żeby mi ukropu w salonie nie robił a się palił icon_smile.gif
Ale pomimo,że lubię jak się pali w kominku to nie wyobrażam sobie,żeby kominek był podstawowy, źródłem ciepła nawet z buforem,być moze dla kogoś jest to komfortowe ale nie dla mnie bo chciałbym ogień w kominku jak będzie mi sie chciało a nie dlatego,że jestem zmuszony do tego bo bufor woła papu ;)
Jeśli bufor to jedynie z grzałkami i też zmieścisz się sadzę w tej kasie,no może ciut więcej ale masz komfort pełną gębą icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kto jak kto ale Ty powinieneś to wiedzieć :



Ja to wiem, ale Ty najwyraźniej stosujesz sztuczki (?) albo jest to wynik braku stosownej wiedzy.


Dzyń, dzyń, dzyń - ????

1. To nie jest norma.

2. To co cytujesz nie jest podstawą prawną, tylko jakimś streszczeniem wprowadzonych zmian.

3. Podstawa prawna na którą się powołujesz, czyli Rozporządzenie w sprawie WT ......., a w zasadzie pkt.1.1. Załącznika nr.2. do niego stanowi, że U przegrody/ściany wynosi od.01.01.2014r. nie więcej niż 0,25, od 01.01.2017 nie będzie mógł być nie większy niż 0,23, a od 01.01.2021. nie większy niż 0,2.

4. Łżesz nie wiem, czy świadomie czy też nie, ale łżesz, bo 15cm styropianu to U około 0,2 (w zależności od rodzaju styropianu) . Czyli będzie wymagane dopiero w 2021r. - przy czym jest jeszcze sama ściana, która ma też jakąś tam izolacyjność cieplną. No chyba, że rzeczony dom jest zbudowany tylko ze ścian styropianowych icon_biggrin.gif .

5. Natomiast prawdą jest, że dla celów ogrzewania elektrycznego, takie ocieplenie (ustawowe) może nie starczyć bo jest jeszcze EP, a ten zgodnie z § 329.2.1. wynosi odpowiednio 2014r. - 120, 2017r. - 95, 2021r. - 70, a to oznacza, że dom ogrzewany tylko elektrycznością + CWU + wentylacja nie może zużywać w ciągu roku na 1m2 więcej niż - odpowiednio: 2014r - 40kWh ,2017r. - 32kWh, 2021r. - 23kWh.

6. Świadomie czy nie, stosujesz socjotechnikę, bo te 15cm ocieplenia styropianem wymagane może być tylko w przypadku grzania czystą elektrycznością.


cytata - dodałem + pogrubiłem Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ja to wiem, ale Ty najwyraźniej stosujesz sztuczki (?) albo jest to wynik braku stosownej wiedzy.


Dzyń, dzyń, dzyń - ????

1. To nie jest norma.

2. To co cytujesz nie jest podstawą prawną, tylko jakimś streszczeniem wprowadzonych zmian.

3. Podstawa prawna na którą się powołujesz, czyli Rozporządzenie w sprawie WT ......., a w zasadzie pkt.1.1. Załącznika nr.2. do niego stanowi, że U przegrody/ściany wynosi od.01.01.2014r. nie więcej niż 0,25, od 01.01.2017 nie będzie mógł być nie większy niż 0,23, a od 01.01.2021. nie większy niż 0,2.

4. Łżesz nie wiem, czy świadomie czy też nie, ale łżesz, bo 15cm styropianu to U około 0,2 (w zależności od rodzaju styropianu) . Czyli będzie wymagane dopiero w 2021r. - przy czym jest jeszcze sama ściana, która ma też jakąś tam izolacyjność cieplną. No chyba, że rzeczony dom jest zbudowany tylko ze ścian styropianowych icon_biggrin.gif .

5. Natomiast prawdą jest, że dla celów ogrzewania elektrycznego, takie ocieplenie (ustawowe) może nie starczyć bo jest jeszcze EP, a ten zgodnie z § 329.2.1. wynosi odpowiednio 2014r. - 120, 2017r. - 95, 2021r. - 70, a to oznacza, że dom ogrzewany tylko elektrycznością + CWU + wentylacja nie może zużywać w ciągu roku na 1m2 więcej niż - odpowiednio: 2014r - 40kWh ,2017r. - 32kWh, 2021r. - 23kWh.

6. Świadomie czy nie, stosujesz socjotechnikę, bo te 15cm ocieplenia styropianem wymagane może być tylko w przypadku grzania czystą elektrycznością.


cytata - dodałem + pogrubiłem



Ściany dwuwarstwowe z pustaków ceramicznych
Do budowy ceramicznych ścian warstwowych najczęściej wybiera się pustaki grubości 25 cm. Opór cieplny takich murów ma zwykle wartość mniejszą niż 0,9, dlatego wymagają ocieplenia grubości 10-13 cm, aby osiągnąć U = 0,25.


Ściany dwuwarstwowe z silikatów
Silikaty wymagają najgrubszej izloacji, ale ich atutem jest to, że umożliwiają wymurowanie najcieńszych murów konstrukcyjnych ? warstwa konstrukcyjna ściany ma 18 cm. Aby ściany miały U = 0,25 W/(m2.K), obkłada się je 11-14-centymetrową warstwą izolacji termicznej.


U = 0,25 W/(m2.K) czyli wymagane od 01.01.2014 icon_smile.gif
Czy ktoś daje 11 albo 13cm styropianu ??? Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ty najwyraźniej stosujesz sztuczki (?) albo jest to wynik braku stosownej wiedzy.

Dzyń, dzyń, dzyń - ????
(...)

6. Świadomie czy nie, stosujesz socjotechnikę(...)



To sztuczki, w moim przekonaniu widać je z kilometra. Handlowcy są w nich dobrzy. TB był w nich miszczem.
Mam jedynie nadzieję, że i inni czytający, mniej oblatani w temacie też to widzą i podchodzą z ostrożnie do wszelkich zachwytów i krytyk.

Arturo wierzy w swój system i ma prawo do tego, a jeśli jeszcze u niego to działa tak jak pisze, to tylko życzyć by tak pozostało.

Dzięki, Bajbago, za rzeczowość.

Pozdrowienia.
PeZet
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

To sztuczki, w moim przekonaniu widać je z kilometra. Handlowcy są w nich dobrzy. TB był w nich miszczem.
Mam jedynie nadzieję, że i inni czytający, mniej oblatani w temacie też to widzą i podchodzą z ostrożnie do wszelkich zachwytów i krytyk.

Arturo wierzy w swój system i ma prawo do tego, a jeśli jeszcze u niego to działa tak jak pisze, to tylko życzyć by tak pozostało.

Dzięki, Bajbago, za rzeczowość.

Pozdrowienia.
PeZet


Ale przecież wyżej pokazałem i zacytowałem z branżowego pisma budowlanego jak to wygląda to nie jarzę o jakie sztuczki chodzi.
To bajbaga własnie uprawia sztuczki bo wziął pod uwagę styropian z najniższą lambdą a to jest właśnie typowa socjotechnika żeby wyszło na jego.
Powyżej w moich cytatach jest "od-do" i właśnie zalezy to od lambdy i jak widać tak jak pisałem nie 11 nie 13 a 15cm izolacji na ścianie jest wymagane od 2014r żeby spełnić wymagania dorm na przenikalnośc ścian 0,25 a nie tak jak bajbaga pisał 0,20 bo przecież nikt nie da 11 czy 13cm izolacji a poniżej dom nie zostanie oddany do użytku czyli bajbaga ściemnnia i wprowadza w błąd innych także za bardzo mu nie dziękuj PeZet a raczej kiwaj z politowaniem głową...


A żródło jest tutaj:
http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/n...e,13_11118.html

Także bajbaga wyssał sobie to poniżej z brudnego swojego palca ;)
Cytat

4. Łżesz nie wiem, czy świadomie czy też nie, ale łżesz, bo 15cm styropianu to U około 0,2 (w zależności od rodzaju styropianu) . Czyli będzie wymagane dopiero w 2021r. - przy czym jest jeszcze sama ściana, która ma też jakąś tam izolacyjność cieplną.


A gdyby był bajbaga taki mądry,to wiedziałby,że istnieje kalkulator termoorganiki,gdzie nawet tak tak ssący z brudnych palców jak on mógły bez problemu się naprostować icon_smile.gif
http://termoorganika.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-przegrody
Gdzie widać,że przy ceramice 15cm styropianu z lambdą 0.044 daje przenikalność ścian 0.2347 a to nie jest ok.0,2 i bajbaga kłamie pisząc,ze tyle czyli 0,2347 z 15cm warstwą będzie wymagane od 2021r.

A moje wypowiedzi to tylko cytaty z pism branżowych to macie geniusza w postaci bajbagi,który to kwestionuje i jego ziomków zielonowiedzących ;)
Coż,Jarosław też obwołał się Namiestnikiem i ma swoich przudupasów ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...