Skocz do zawartości

Izolacja tarasu na legarach podkładki pod legary


Recommended Posts

Witam.

Remontuje własnoręcznie domek na działce. Borykam się z pewnym problemem. Przed domem stoi mały tarasik 2,5m x 5m, kilka lat. Zauważyłem że drewno nasiąka wodą, wydaje mi się iż wynika to z niewłaściwej izolacji. Legary położone są na wylewce betonowej i odizolowane miejscowo papą. Woda zacieka przez co cały taras jest do wymiany ponieważ drewno jest przegnite. Jak izolować legary od podłoża? W wielu sklepach internetowych widziałem również podkładki z plastiku grubości 4 - 6mm. Zależy mi na rozwiązaniu dobrym i tanim ze względu na to że jest to domek na działce.

Proszę o radę jak odizolować taras oraz czy podany przykład podkładek rozwiąż mój problem. Nie chciał bym za kilka lat kłaść nowych legarów.

Link do komentarza
Gość mhtyl
Podkładki jak podkładki powinny być, a jakie dasz kwestia gustu. Podkładki za wiele Ci nie pomogą jak dobrze nie zaimpregnujesz drewna.
Ta posadzka na której są ułożone legary tego tarasu ma spadek czy jest równa.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Posadzka ma lekki spadek. Domyślam się że dobra impregnacja drewna to podstawa.


Dobrze było by gdyby legary były ułożone prostopadle do spadku, wtedy spływającą wodę legary nie będą tamować.
Jeżeli dasz równolegle do spadku to przekładki daj 1 cm wysokości tak aby woda pod legarami mogła sobie spływać.
Link do komentarza
Cytat

Dobrze było by gdyby legary były ułożone prostopadle do spadku, wtedy spływającą wodę legary nie będą tamować.
Jeżeli dasz równolegle do spadku to przekładki daj 1 cm wysokości tak aby woda pod legarami mogła sobie spływać.



Legary muszę dać równolegle do spadku. Podkładki epdm mają 10mm tak więc myślę, że woda pomiędzy nimi będzie swobodnie spływać.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Legary muszę dać równolegle do spadku. Podkładki epdm mają 10mm tak więc myślę, że woda pomiędzy nimi będzie swobodnie spływać.


Jeżeli tak to przekładki nie dawaj na całej długości legarów tylko dawaj kawałkami aby pod legarami została przestrzeń tak aby woda swobodnie sobie spływała.
Link do komentarza
Cytat

Zrób zdjęcie tarasu (chodzi mi o układ desek). Z jakiego drewna są legary?



Postaram się dodać zdjęcia w weekend. Legary wykonane są z drewna świerkowego. Myślę, że epdm jako podkład to dobry wybór. Podkładki nie nasiąkają wodą i są dość elastyczne, położyłem legary podkładka 10mm lekko siadła legar znajduje się 8mm ponad posadzką. Czy podkładki mają być nieco szersze od legarów czy powinny chować się pod nim w całości ?
Czy stosować jakąś dodatkową izolacje?
Jaką impregnację drewna zastosować?
Bardzo dziękuję za dotychczasowe rady.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...