Skocz do zawartości

Nieogrzewany garaż w bryle budynku a wentylacja mechaniczna


Recommended Posts

Garaż, jak w tytule. W projekcie, w części opisowej, wzmianka, że dom będzie wentylowany mechanicznie i tyle.
Ale tak sobie myślę, że skoro garaż będę miał nieogrzewany, a do tego zdylatowany od części mieszkalnej/ogrzewanej, to projektant powinien dorysować mi w garażu wentylację grawitacyjną, np. w postaci kratki nawiewnej przy podłodze i po przeciwnej stronie jakiś wywiew - otwór w ścianie zewnętrznej, pod stropem.

A piszę, żeby uzyskać potwierdzenie lub zaprzeczenie.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli tak Cię boli brak tej wentylacji to jaki problem w trakcie budowy ją zrobić??

Jest to zmiana nieistotna i kierownik budowy może to zatwierdzić.

Macie ludzie problemy


Nie rozumiesz problemu, za to nadrabiasz ironią.

Więc pomogę Ci zrozumieć. Otóż moim zdaniem nie ma sensu pchania do centrali wentylacyjnej zimnego powietrza z garażu. Sens rekuperacji polega na oddawaniu ciepła z wyciąganego z pomieszczeń powietrza. A myślisz, że jakie powietrze jest w nieogrzewanym garażu?

Zmiana sposobu wentylacji nie wydawała mi się błahostką, stąd zapytanie czy powinienem z tym pójść do projektanta.

Dzięki Rysiek za pomoc. icon_wink.gif
Link do komentarza
Dla pełnej jasności - obowiązujące z Rozporządzenia:
Cytat

§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylacje:

1) co najmniej naturalna, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach
przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów
wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi,
stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych
lub wbudowanych w inne budynki,

2) co najmniej grawitacyjna, zapewniającą 1,5-krotna wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych
garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk
postojowych,



Garaż nie jest ogrzewany - czyli można jak w pkt.1). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...