Skocz do zawartości

Kocioł na ekogroch - nie ma mniejszych?


Recommended Posts

Cytat

Doskonale o tym wiem,dlatego robi się stajenka ;)

W ramach konsensusu planuje się stopniowe zaostrzanie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika U [W/(m²·K)]. I tak np. dla ściany zewnętrznej budynku ustalono, że:
do końca 2013 r. wartość Umaks. będzie wynosić 0,28 W/(m²·K),
w latach 2014–2016 Umaks. = 0,25 W/(m²·K),
w latach 2017–2020 Umaks. = 0,23 W/(m²·K),
docelowo od 2021 r. Umaks. = 0,20 W/(m²·K).


W 2021r max.moc grzewcza jaka będzie potrzebna w domu ok.150m2 to ok.4kW. icon_smile.gif


I co to ma się do tematu? Trzepanie piany.
Nie rób chlewu bo już dość narobiłeś,.
Nawet po upomnieniu od Redakcji dalej śmiecisz.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

I co to ma się do tematu? Trzepanie piany.
Nie rób chlewu bo już dość narobiłeś,.
Nawet po upomnieniu od Redakcji dalej śmiecisz.


Ano pytanie od ZALOZYCIELA tematu:
Cytat

Tak naprawdę nie wiem co jest przeszkodą w skonstruowaniu takiego małego piecyka 4-5 kW


Odpowiedziałem czemu producent kotłów na węgiel zwany eko nigdy nie wyprodukuje kotła o mocy max.4kW bo raz że jemu się to nie opłaca a dwa samemu ale myslacemu i potrafiacemu myśleć i liczyć inwestorowi także się nie opłaca icon_smile.gif
Widzisz jakąś stajenke przy odpowiedzi na pytanie ZAŁOŻYCIELA tematu ?
Niezgodne z myśleniem wiodącej partii ? Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Arturo każdy wie ze jesteś chory, nie jest to obraza bo jak widać to prawda i po prostu trzeba się leczyć abyś był normalnym człowiekiem bo jak Narazie nie nadajesz się życ w społeczeństwie. Skoro ktoś pyta jaki jest najmniejszy kocioł to się odpowiada na pytanie. a przez ciebie jak zwykle druga strona o twoim chorym ego i pisanie w kółko to samo pc, prąd eko zwany cos tam.

Redakcjo nadal twierdzicie,że pisze ona na temat? nie robi spamu i nie promuje swoich pomp którymi handluje?

Wszyscy tak samo twierdza ,dlaczego on jeszcze jest na forum i tak syfi w każdym temacie?
Link do komentarza
Gość arturo72
Czemu nie zrobią takiego kotła to jest wiadomo jeśli ktoś w tym siedzi. Bo nie ma fizycznej możliwości żeby spalić w ciągu doby mniej niż potrzebuje tego dom i sprawność takiego kotła byłaby na poziomie 20% w najgorsze mrozy.
Już producenci mają problem ze sprawnisciami na kotłach 7kW a co dopiero na 4kW.
Ogień musi się palić i musi spalac ileś tam kg węgla,tego nie da się zatrzymać chyba że wymyśla zamogaszenie i samozapalanie


Cytat

bo se qr.wa włączę w kaskadę dwa czajniki elektryczne z allego za 60 pln każdy i będę miał 4kW, przebij to tą swoją zasraną pc


I o to chodzi Barbossa icon_smile.gif
Cytat

grudzień mamy taki jaki mamy
po zużyciu na co dochodzę do wniosku że zamiast pompy wkręciłbym 5-6 żarówek 100w i komfort cieplny byłby utrzymany
w czasie snu byłoby kłopotliwie ale jednak
albo inaczej 1000 w w grzejniku jakaś grzałka i 12 h na dobę i nic więcej do grzania nie trzeba do komfortu
zaczynam gadać jak jeden nawiedzony tutaj-cos w tym jest


To się wypowiadał gostek,który ma pc i dom jak w założeniach z 2021r icon_smile.gif
I na c.o+cwu rocznie wydaje znacznie poniżej 1000zł icon_smile.gif

A wy tu o ogniu w domu gadacie i to w domu 80m2 icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

spam

goowno zrozumiałeś, zresztą jak zwykle
gdy będzie to 4kW
to każdy będzie miał wyjeb... na te twoje pc, wystarczą jeden,dwa konwektorki

a zdjątko nic nie pomoże, spam spam spam, a jak ma "ludzką" postać to tym bardziej paskudny, prędzej ospuściłbym automatowi niż f&b


Jak zwykle bez konkretów,tylko żeby coś rzucić dla ludu ;)
Ja mam już dziś 3,5kW obciazenia cieplnego i prąd jak najbardziej byłby korzystny i był 3 lata temu o wiele tańszy niż wegiel zwany eko bo bez komina i kotłowni icon_smile.gif
Taki kociołek za jedyne 2,5 klocka by stykł i tańszy był od wegla już wtedy,czujesz to ? Takim chciałem właśnie grzać,polecam mój pierwszy post w dzienniku budowy icon_smile.gif
Stajenkę robisz Barbossa icon_smile.gif

A zdjęcie no cóż...dla kobitek żeby nie wystraszyly się takiego zgreda ;)
Cytat

A skąd taka pewna informacja ze producenci mają problem ze sprawnością kotłów przy 7kw? ze wszechwiedzący jesteś to każdy wie ale może jakiś dowód. Może jakiś producent się wypowie.

Po co któryś raz cytujesz opentanych ludzi pc z fm. Kogo to tutaj obchodzi?


Pozytaj dokładnie FM ale ze zrozumieniem tekstu icon_smile.gif
Może zajarzysz,dlaczego skampa 7kW nie ma w oficjalnej sprzedazy a tylko spod lady dla inwestorów powiedzmy...którym nie zalezy na kasie icon_biggrin.gif
Może sam Jarecki się wypowie w tym temacie ?

Pisowcy za ludzi opętanych uważają tych,którzy występują przeciw Prezesowi ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Arturo, proponuję założyć własny temat na forum. Nie uszczęśliwiaj innych na siłę. Z wieloma Twoimi twierdzeniami się nie zgadzam, bo są mocno przesadzone i słabo uargumentowane. I to nawet przy mojej sympatii dla pomp ciepła i głębokim przekonaniu, że znakomita większość dostępnych na rynku kotłów na paliwa stałe jest, najdelikatniej mówiąc, mocno niedoskonałymi konstrukcjami.
Załóż własny temat, jasno wyłóż swoje przekonania na temat ogrzewania, podeprzyj przemyślanymi, konkretnymi dowodami i kto chce, ten będzie prowadził dyskusję. W tamtym temacie. Na razie Twoje forsowanie „jedynie słusznej opcji” prowadzi do tego, że każdego kto zadaje konkretne pytanie i szuka konkretnej odpowiedzi bierze cholera.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Arturo, proponuję założyć własny temat na forum. Nie uszczęśliwiaj innych na siłę. Z wieloma Twoimi twierdzeniami się nie zgadzam, bo są mocno przesadzone i słabo uargumentowane. I to nawet przy mojej sympatii dla pomp ciepła i głębokim przekonaniu, że znakomita większość dostępnych na rynku kotłów na paliwa stałe jest, najdelikatniej mówiąc, mocno niedoskonałymi konstrukcjami.
Załóż własny temat, jasno wyłóż swoje przekonania na temat ogrzewania, podeprzyj przemyślanymi, konkretnymi dowodami i kto chce, ten będzie prowadził dyskusję. W tamtym temacie. Na razie Twoje forsowanie „jedynie słusznej opcji” prowadzi do tego, że każdego kto zadaje konkretne pytanie i szuka konkretnej odpowiedzi bierze cholera.


Pytanie zasadnicze,skąd przekonanie że chodzi mi o pompy ciepła ?
Czy chociaż słówko na ten temat padło w tym temacie ?
Myślę że jako poważny "doradca" rzucający takie twierdzenie powinien na to odpowiedzieć konkretnie łącznie z cytatami bo ja uważam to za bzdurę i nie potrzebne podgrzewanie atmosfery.


Zatem czekam...

Jeśli takiego sprostowania tekstu i cytatów nie będzie to liczę na edycję postu i przeprosiny za oskarżenia lub przynajmniej zreflektowania się za nie czytanie ze zrozumieniem tekstu pisanego...
Link do komentarza
Cytat

Dom będzie miał jednak 80m2. Gazu nie mam i nie będę miał. W prąd i 2 taryfy się bawił nie będę, stąd po długich przemyśleniach świadomie wybieram kocioł na groch lub pellet.Skłaniam się jednak ku grochowi, pellet musiałbym kupować tylko przez net i doliczać co najmniej 100 PLN do transportu niestety. Poza tym przy prądzie dom musi być ocieplony ponad standard, okna ponad standard, wentylacja z reku, to wszystko wyjdzie około 8 tys. Dom ocieplony standardowo, bez wentylacji mechanicznej będzie o ok. 8 tys tańszy. Te 8 tys będzie na piec. A małe pomieszczenie gospodarcze na tyłach garażu i tak bym budował ponieważ jest mi niezbędne, więc kilka metrów więcej na piec jest wliczone w ryzyko.

Może to i długie przemyślenia ale niezbyt głębokie. Zrób przynajmniej ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną przynajmniej nie spieprzysz do końca nowego domu .
Link do komentarza
W ramach czytania ze zrozumieniem: a gdzie tu napisałem, że chodzi Ci o pompy ciepła?
Napisałem, żebyś wyłożył swoje przekonania na temat ogrzewania. We własnym temacie. A nie uszczęśliwiał nimi wszystkich na forum. W każdym temacie związanym z ogrzewaniem. Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

nadinterpretujesz spamerze (w kwestii tekstu BD PBiI)
i szczekaj dalej


Poniżej to nie jest nadinterpretacja:
Cytat

I to nawet przy mojej sympatii dla pomp ciepła


Poważny doradca i to z ramienia FBD powinien wiedzieć,że alternatywą dla węgla zwanego eko tym bardziej w nowym domu i to jedynie 80m2 nie jest pompa ciepła.
Ja bym nawet rzekł,że w takim domu pompa ciepła to bzdura taka sama jak węgiel zwany eko.
Ale widać,że doradcy na FBD to chyba są z łapanki.

Cytat

W ramach czytania ze zrozumieniem: a gdzie tu napisałem, że chodzi Ci o pompy ciepła?
Napisałem, żebyś wyłożył swoje przekonania na temat ogrzewania. We własnym temacie. A nie uszczęśliwiał nimi wszystkich na forum. W każdym temacie związanym z ogrzewaniem.


Jeśli doradca FBD będzie operowal matematyką a nie przekonaniami to będzie podstawa do dyskusji poważnej a jak nie to doradcy FBD to tacy jak Jackowski...
Link do komentarza
Cytat

Poważny doradca i to z ramienia FBD powinien wiedzieć,że alternatywą dla węgla zwanego eko tym bardziej w nowym domu i to jedynie 80m2 nie jest pompa ciepła.
Ja bym nawet rzekł,że w takim domu pompa ciepła to bzdura taka sama jak węgiel zwany eko.
Ale widać,że doradcy na FBD to chyba są z łapanki.



Grzecznością, to jednak nie grzeszysz. A i zrozumieniem słowa pisanego też niekoniecznie. Przeczytaj jeszcze raz post doradcy (#73) i nie pleć farmazonów. Oraz przeprosić by wypadało... Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

:spam:


wklep se ćwoku choćby w googlach co to jest łapanka, a zobaczysz z czym jest kojarzona - i odszczekaj to, bo kompletnie stracę szacunek do ciebie

powieliło


Nie mam zamiaru.
Gość zdecydował się na mały kocioł na węgiel zwany eko i właśnie prawdziwy doradca tym bardziej z ramienia oficjalnego FBD powinien mu wyluszczyc wszelkie zalety i wady takiego rozwiązania bo od tego jest doradcą.
Ale czego się spodziewać od kogoś jak ktoś nie ma zielonego pojęcia o niczym a ma jedynie przekonania ?
Matematyka i fizyka widać były obce na studiach...
Zatem ja pisałem jedynie o minusach tak dużego kotła do takiego domu bo to są same minusy u nie z przekonania Panie doradco a z realnego myślenia i liczenia.
Czekam na Pańskie wyliczenia jako doradcy lub plusów takiego rozwiązania.
Jest Pan doradcą to niech Pan doradza bo sądzę,że każdy wie jakie są najmniejsze mocowo kotły na węgiel zwany eko także tutaj Pan się nie wysilil w poradzie.

Przy okazji niech Pan odpowie dlaczego skampa 7kW nie ma w oficjalnej sprzedaży... Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Napisałem o mojej sympatii do pomp ciepła i takim a nie innym przekonaniu na temat dostępnych na rynku kotłów na paliwa stałe. Czemu więc uważasz, że piszę o Twoich przekonaniach?
Reszty szkoda nawet komentować.
Po prostu z góry nie zakładam, że pompa ciepła, kocioł na paliwo stałe albo cokolwiek innego będzie w tym domu bez sensu. Zbyt mało o nim wiemy.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Grzecznością, to jednak nie grzeszysz. A i zrozumieniem słowa pisanego też niekoniecznie. Przeczytaj jeszcze raz post doradcy (#73) i nie pleć farmazonów. Oraz przeprosić by wypadało...


Również nie zamierzam,bo nie forsuje niczego.
Po prostu piszę o realnych sprawach technicznych ogolnych w tym przypadku o domu 80m2.
To inwestor ma sam decydować ale świadomie znając podstawy wyboru na podstawie własnego domu a nie być zdanym na przekonania czy bajeczki marketingowe.
Dlatego tak ważne jest OZC bo z nim inwestor nie da się zrobić w ciula nikomu.
Od "doradcy" nigdy tego nie usłyszałem czyli dla mnie to nie doradca bo to jest podstawa jakiekolwiek porady dot.systemu grzewczego.

Ciiicha noc...
Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Erol, przypominam moje pytanie z postu #55: czy realnie bierzesz pod uwagę układ z kotłem zasypowym i zbiornikiem akumulacyjnym? W typie rozwiązania PeZeta? Z twojego pierwszego postu wynikało, że tak. A to nam zupełnie zmienia relację moc kotła / zapotrzebowanie budynku na ciepło.


I w końcu coś konkretnego i na temat :-)
Do takiego domu jeśli ktoś na siłę upiera się na paliwo stałe bez patrzenia na koszty to jedynie bufor.
A jeśli bufor to z patrzeniem na koszty czemu nie z grzałką w środku zamiast smieciucha ?
Takie powinno być następne pytanie doradcy z konkretnymi wyliczeniani czemu tak a nie inaczej...
Doradca powinien wiedzieć ile taki dom zuzyje energii na ogrzewanie i powinien rzucać cyferkami od razu nawet dla domu budowanego wg standardu dzisiejszych norm.
Czy doradca zgodzi się,że ten dom zuzyje max.6000kWh na ogrzewanie ?
A może mniej ?
To kogo jak nie doradcy do ogrzewania się poradzić w sprawie konkretów ? Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ty widzę Arturo wierzysz w pisane jak wyznawcy PIS w geniusz prezesa.
I miedzy 15 a 25 cm uzyskasz te 900kWh ?.
A dla jakich to temperatur zewnętrznych jest ta tabelka, dla mrozów arktycznych czy jakichś średnich niezidentyfikowanych temperatur.




Cytat

Ja wierzę w matematykę,kbab jest kumaty i liczył tak jak liczy się w OZC czyli dla wartości -20st.C zależnie od strefy i +21st.C



Tiaaaaa.

OZC i wyliczone oszczędności zużycia energii, dla różnych grubości ocieplenia przegrody (bo o tym była mowa) podaje się dla delty t = 41 stopni icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Idąc tym tropem, daj deltę t = 93.5 stopnia - wykażesz jeszcze większe. icon_mrgreen.gif


Cytat

Dlatego napisałem,że się mylisz i taka jest prawda a co sobie myślisz to już twoja sprawa.



I dlatego Demo nie myli się, bo podana "prawda" jest tylko chciejstwem, wynikającym z przyjęcia założeń z kapelusza.
Link do komentarza
REDAKCJO dajcie bana temu bucowi arturowi bo to psychol. Wywalcie go póki nie za późno, czy Redakcja chce powtórki z rozrywki? Nie pamięta Redakcja niedawno przepychanek ze strawmanem-Irbisem?
Ale cóż jak zwykle Redakcja powie, że to znikoma szkodliwość, przyjdzie najmądrzejszy Kwiat naszego forum i zaplusuje wszystkie głupie wypowiedzi artura, artur jej znowu obieca darmowa kawę i kółko się będzie toczyć dalej.
Tylko, że to kółko może toczyć się dalej bez niektórych porządnych, rozsądnych forumowiczów.
Link do komentarza
Jak wiele spraw ta też stała się rozdmuchana.

Nie widzę tragedii w kotle 8 czy 10 KW.
Grzać będziesz też cwu a jeśli masz miejsce na chociaż 1000L bufor to będzie to rewelacyjne rozwiązanie.
Zwłaszcza dla podłogówki.
Moim zdaniem nie warto grzać go (bufora) jednak prądem.
Ja grzałbym zwykłym śmieciuchem.

Pozdrawiam Świątecznie.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

REDAKCJO dajcie bana temu bucowi arturowi bo to psychol. Wywalcie go póki nie za późno, czy Redakcja chce powtórki z rozrywki? Nie pamięta Redakcja niedawno przepychanek ze strawmanem-Irbisem?
Ale cóż jak zwykle Redakcja powie, że to znikoma szkodliwość, przyjdzie najmądrzejszy Kwiat naszego forum i zaplusuje wszystkie głupie wypowiedzi artura, artur jej znowu obieca darmowa kawę i kółko się będzie toczyć dalej.
Tylko, że to kółko może toczyć się dalej bez niektórych porządnych, rozsądnych forumowiczów.


Ciiiii.....

Cytat

Moim zdaniem nie warto grzać go (bufora) jednak prądem.
Ja grzałbym zwykłym śmieciuchem.

Pozdrawiam Świątecznie.


Dlatego tak ważne jest przed wyborem systemu grzewczego wyliczenie ile faktycznie dom potrzebuje energii na ogrzewanie czyli wykonanie OZC bo bez tego ani rusz.
Dajmy taki przykład,dom zuzyje na ogrzewanie 3000kWh bo tylko tyle bedzie potrzebowal na pokrycie strat energii co w takim domu 80m2 jest wielce prawdopodobne i teraz pakując grzalke do tego bufora np.9kW te 3000kWh dadzą nam ok.1000zl za sezon grzewczy mając taryfę G12W.
Jest sens bawić się w smieciucha za taką kasę ?
To już do inwestora należy decyzja czy jest sens ale niech inwestor będzie świadomy.
I to nie jest do niczego przekonywanie tylko porada że trzeba znać ilość energii potrzebnej do ogrzania domu przed wyborem jakiegokolwiek systemu grzewczego czy to będzie gaz czy węgiel czy prąd.
Wtedy mamy jasny obraz sytuacji co będzie najtańsze i najlepsze. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dlatego prosiłem wczoraj o zawieszenie dyskusji na Święta. Niech emocje opadną. Zaś Arturo niech przemyśli założenie odrębnego wątku, gdzie wyłoży swoje poglądy na ogrzewanie. Wyjaśni np. dlaczego dla domu 80 m2 budowanego z aktualnie obowiązującymi przepisami nie ma sensu instalować ani pompy ciepła ani kotła na paliwo stałe. Z porządną argumentacją. Na razie, pomimo powoływania się na matematykę i fizykę, dostaliśmy tylko osobiste przekonania autora. Na początek, może być wyjaśnienie skąd w ostatnim poście wzięło się roczne zapotrzebowanie na ciepło 3000 kWh, jako wielce prawdopodobne w takim domu?
Nie chcę tu powtórki z dyskusji niczym z TB. Konkrety i bez inwektyw. W osobnym temacie, a nie zaśmiecanie całego działu ogrzewania.
Na razie wszystkim życzę dużo spokoju w Święta.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Dlatego prosiłem wczoraj o zawieszenie dyskusji na Święta. Niech emocje opadną. Zaś Arturo niech przemyśli założenie odrębnego wątku, gdzie wyłoży swoje poglądy na ogrzewanie. Wyjaśni np. dlaczego dla domu 80 m2 budowanego z aktualnie obowiązującymi przepisami nie ma sensu instalować ani pompy ciepła ani kotła na paliwo stałe. Z porządną argumentacją. Na razie, pomimo powoływania się na matematykę i fizykę, dostaliśmy tylko osobiste przekonania autora. Na początek, może być wyjaśnienie skąd w ostatnim poście wzięło się roczne zapotrzebowanie na ciepło 3000 kWh, jako wielce prawdopodobne w takim domu?
Nie chcę tu powtórki z dyskusji niczym z TB. Konkrety i bez inwektyw. W osobnym temacie, a nie zaśmiecanie całego działu ogrzewania.
Na razie wszystkim życzę dużo spokoju w Święta.


Nie ma sensu zakładanie nowego tematu skoro tutaj jest autor tematu posiadający dom 80m2 który zastanawia się nad instalacją systemu grzewczego w tym kotła na paliwo stałe do swojego domu.
Jak widać,no może niektórzy nie dostrzegli tego,że od początku toczy się dyskusja właśnie na temat takiego kotła.
Np że zanim się wybierze taki kocioł konieczne jest poznanie czy taki kocioł będzie odpowiedni do tego domu i na ile taki kocioł będzie sprawnie funkcjonował.
Inwektyw nie zauważyłem a że kogoś boli to że jestem i piszę jak to powinno wyglądać to już nie do mnie pretensje.
Skąd zużycie energii 3000kWh na ogrzewanie w takim domu 80m2 ?
Ano doradca na temat ogrzewania powinien to wiedzieć,że Ek wynosi wtedy ok.40kWh/m2/rok a to w nowobudowanych domach współczynnik jak najbardziej do osiągnięcia.
A że nie znamy Ek bo autor tematu nie ma zrobionego audytu OZC to pierwszą poradą odpowiedzialnego doradcy dot.ogrzewania powinna być porada żeby poznać ten współczynnik zanim się coś wybierze a nie rzucać od razu producentami kotłów bo sądzę ze I bez tego każdy zna takich producentów.
I tyle.
Nie będę tutaj roztrzasal i nie roztrzasam co mi się zarzuca co lepsze co gorsze bo nie znamy konkretów i dlatego piszę tak żeby to sam inwestor wpadł na to.

A przypomnę może pierwszy post założyciela tematu:
Cytat

Czym ogrzać dom ok. 73 m2?

Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czym ogrzać dom ok. 73 m2? Tzn jestem na 90% zdecydowany na paliwo stałe, myślałem o ekogrochu jakimś z zasobnikiem. Szukam, szukam i nie ma mniejszych niż 12kW. Pomyślałem, że już wezmę kocioł na węgiel, najwyżej raz dziennie do pieca dorzuce, żaden problem. I tańsze, i są 8kW. Dlaczego więc nie ma kotłów na ekogroch np 8-10kW? A może wstawić piec na pellety? Aha, oprócz c.o. będzie też grzał c.w.u.. Ale takie 12kW to chyba i tak za dużo




Cytat

A przypomnę może pierwszy post założyciela tematu:

Cytat

Czym ogrzać dom ok. 73 m2?



Ty faktycznie jesteś jakiś nie teges. Przytaczasz jedno, pierwsze zdanie z zadanego pytania co zniekształca całą pozostałą treść zadanego pytania.
Jak zawsze, pod swoje kopyto wszystko przerabiasz. Po co? Chcesz udowodnić, że koło jest kwadratowe?
To co zaznaczyłem na czerwono to jest sedno tematu.
Link do komentarza
Jako podsumowanie ?????????

Pytający zdaje się być bardzo rozsądnym człowiekiem.
Chce ogrzać dom i dokonał świadomego wyboru, że chce ogrzewać kotłem na paliwo stałe, mając też na uwadze to, ze potrzebuje kocioł o małej mocy, a nie potrafił takiego znaleźć
Rozwiązanie takie jest zgodne z obowiązującymi przepisami.
Liczył, że otrzyma konkretną informację, tak jak w pozostałych tematach.

Przeliczył się, bo do akcji wkroczył arturo - współczesny Don Kichot walczący z eko syfem.
Ale kopia arturo nie ma ostrości, a sama taktyka walki jest gorsza niż Don Kichota z wiatrakami.
Co więcej arturo namawia do łamania prawa - tzn. kombinacji z EP, bo arturo nie rozumie pewnych zależności, a kopią (wyszczerbioną i zbutwiałą) macha na oślep.

Dlatego też, Drogi Autorze zapytania - Drogi erol.
Zapomnij co Don Kichot namieszał i popatrz na sprawę inaczej.

Twój przyszły i zdefiniowany przez Ciebie dom, zbudowany tylko w zgodzie z dzisiaj obowiązującymi przepisami (do stycznia 2017r), potrzebuje "kotła" o mocy 4 - 5kW, przy czym większość czasu pracować będzie z mocą mniejszą niż 2kW.
Ten dom (ustawowy) raczej nie "spali" rocznie więcej niż 10.000kWh (sezon grzewczy 4.500h) na ogrzanie powierzchni, wentylację (grawitacyjną) i CWU.
Jeśli zastosujesz lepsze ocieplenie przegród (ścian), lepsze okna, drzwi - możesz zjechać ze „spaleniem” do 7.000kWh.

Rozważ zatem, czy pierwotny wybór ogrzewania kotłem na paliwo stałe ma sens – zwłaszcza jeśli chcesz mieć ogrzewanie podłogowe po całości.
Być może, dojdziesz do wniosku, że nieznaczne i ewentualne zwiększenie kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych, warte jest komfortu, jakie daje ogrzewanie bezobsługowe.

I ostatnia uwaga – jeśli się zdecydujesz to licz koszty eksploatacyjne z maksa – czyli np. energie elektryczną tylko w jednej taryfie, bo to jest odnośnik. Ewentualne 2 taryfy, czy też taryfy W, są ewentualnym miłym bonusem.

Ps. Inwestycyjnie wszystko licz ze średniej półki cenowej.

dopisałem:

Ps.2. Trochę ten wpis stracił na "aktualności" bo Redakcja przeniosła część wpisów do których (pośrednio) się odniosłem. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Podzieliliście temat i teraz nie wiadomo który aktualny icon_confused.gif

Cytat

Może to i długie przemyślenia ale niezbyt głębokie. Zrób przynajmniej ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną przynajmniej nie spieprzysz do końca nowego domu .

Uzasadnij swoje przemyślenia. Póki co nic nie wniosłeś do rozwiązania dylematu. Dlaczego uważasz, że dom zbudowany "standardowo", bez ulepszeń typu podłogówka, wentylacja mechaniczna - jest z założenia spieprzony? Bo ja z kolei wyznaję zasadę, że im mnie kombinowania tym mniej do spieprzenia. Stąd prosty dom, proste instalacje. Chcę do tego prostego domu z prostymi instalacjami dobrać źródło ciepła tak, aby miało to z grubsza sens. Część z was robiła OZC, użytkuje różne rodzaje ogrzewania. Myślałem, że pi raz drzwi potraficie ocenić ile taki "standard" budowlany będzie potrzebował kW

Cytat

czy realnie bierzesz pod uwagę układ z kotłem zasypowym i zbiornikiem akumulacyjnym?

Kocioł zasypowy to rozumiem zwykły "węglak" do zasypywania codziennie? Do bufora nie może być podajnikowy? I czy taki bufor będzie poprawnie współpracował z grzejnikami?

Cytat

Twój przyszły i zdefiniowany przez Ciebie dom, zbudowany tylko w zgodzie z dzisiaj obowiązującymi przepisami (do stycznia 2017r), potrzebuje "kotła" o mocy 4 - 5kW, przy czym większość czasu pracować będzie z mocą mniejszą niż 2kW

No tak też sobie myślę, że z CWU to standardowo około 4 kW będzie palił. Zakładając, że będzie to 3-4 kW - to będzie się dusił taki piec? Niby może pracować na mocy minimalnej 30% więc około 2.5kW. Teoretycznie powinno być więc ok

Cytat

Rozważ zatem, czy pierwotny wybór ogrzewania kotłem na paliwo stałe ma sens – zwłaszcza jeśli chcesz mieć ogrzewanie podłogowe po całości.

Nie chcę mieć podłogówki. Chcę "jak u mamy" - kocioł, palacz, kaloryfery. Ale chce to zrobić z głową ( na ile się da ;) )
Link do komentarza
Cytat

(...)
1. Kocioł zasypowy to rozumiem zwykły "węglak" do zasypywania codziennie? Do bufora nie może być podajnikowy? I czy taki bufor będzie poprawnie współpracował z grzejnikami?
(...)
2. Nie chcę mieć podłogówki.


Z buforem to jest tak:
załóżmy, że zapakujesz go prawie do pełna ciepłem. W całej objętości niech wtedy ma 80*C.
Ale ile z tego ciepła jest do wykorzystania?

Jak masz kaloryfery, to musisz je grzać do temperatury około 55stC, czyli z baniaka wyciągniesz tylko to co jest pomiędzy 80*C i 55*C. W 1000dm3 wody w baniaku zakumulujesz więc 29kWh energii, tej najbardziej efektywnej. Cała reszta między 55 i temperaturą pomieszczeń to już powolne stygnięcie chałupy. Bardzo powolne, niemniej temp raczej zacznie spadać.

Jeśli masz podłogówkę, to musisz ją grzać do około 25*C, czyli z baniaka wykorzystasz to co pomiędzy 80*C i 25*C. W 1000dm3 zgromadzisz 64kWh energii. Wypas.

Skoro chcesz mieć kaloryfery, to chyba - podkreślam, że nie mam pewności - chyba baniak akumulacyjny też ma sens, chociaż jego zastosowanie raczej spełni funkcję sprzęgła, niż akumulatora. Inaczej pisząc - ciepło z pieca będzie łagodniej odbierane przez kaloryfery, a w kotle będziesz mógł hajcować najzdrowiej dla kotła i komina, czyli na maks.

Konkluzja: w moim wyobrażeniu kocioł z podajnikiem kłóci się z ideą baniaka. Albo podajnik, albo baniak.

Za to zwykły kocioł "węglak" + baniak i kaloryfery to moim zdaniem ma sens.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie chcę mieć podłogówki. Chcę "jak u mamy" - kocioł, palacz, kaloryfery. Ale chce to zrobić z głową ( na ile się da ;) )


To do takiego domu czyli z tak niskim obciążeniem cieplnym i do takich wymagań (oczywiście wiadomo,że nie na rok dwa tylko do dożycia ? ) idealny będzie kocioł na pellet z zapalarką,bez bufora.
Inne kotły na paliwo stałe bez bufora w tym domu to tragiczna wręcz sprawność i koszt wytworzonej w sezonie energii będzie na podobnym poziomie co prądu.
Ale jak mają być grzejniki to PeZet wyżej napisał,że bufor musiałby być ogromniasty.

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Póki co nic nie wniosłeś do rozwiązania dylematu. Dlaczego uważasz, że dom zbudowany "standardowo", bez ulepszeń typu podłogówka, wentylacja mechaniczna - jest z założenia spieprzony?


Nie był to mój cytat ale pozwolisz,że się odniosę bo uważam podobnie ;)
Podłogówka to nie jest żadne ulepszenie,to poprostu normalny grzejnik z tym,że nie na scianie tylko w podłodze który to ma wiele zalet których nie będę wymieniał tylko jednym słowem,ten grzejnik jest zdecydowanie bardziej komfortowy w życiu niż grzejnik scienny.
Co do wentylacji,wiadomo że dzisiejsze domy są szczelne przez co potrzebują odpowiedniej wentylacji,żeby pozbyć się nadmiernej wilgoci z domu i wiadomo,że wentylacja grawitacyjna tego nam nie gwarantuje w takim zakresie jak wentylacja mechaniczna.Co grozi nadmiar wilgoci a w nowych domach o to nie trudno to poczytaj.
I tak dom nie buduje się na rok,dwa,trzy ale często na dziesięciolecia i to on jest dla nas a nie my dla niego icon_smile.gif


Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...