Skocz do zawartości

Kocioł na ekogroch - nie ma mniejszych?


Recommended Posts

Czym ogrzać dom ok. 73 m2? Tzn jestem na 90% zdecydowany na paliwo stałe, myślałem o ekogrochu jakimś z zasobnikiem. Szukam, szukam i nie ma mniejszych niż 12kW. Pomyślałem, że już wezmę kocioł na węgiel, najwyżej raz dziennie do pieca dorzuce, żaden problem. I tańsze, i są 8kW. Dlaczego więc nie ma kotłów na ekogroch np 8-10kW? A może wstawić piec na pellety? Aha, oprócz c.o. będzie też grzał c.w.u.. Ale takie 12kW to chyba i tak za dużo Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jedyna informacja jakiej udzieliłeś to ilość m2.
Nie za bardzo też wiem co Cię interesuje - czym ogrzać czy jakiej mocy kocioł?
Wrzuć więcej danych:
Ile pomieszczeń, jak ogrzewane, jak wysoko, jakie okna, jakie ocieplenie, co ponad stropem...
Wróżenie z fusów będzie bardziej dokładne.
A może masz ozc? (tak tylko pytam, bo pewnie nie)
Link do komentarza
Więcej danych? Hm, dom będzie się budował dopiero i szukam czegoś by już na tym etapie mieć to dograne. Będzie więc nowy dom, parterówka,3 małe pokoiki + salon, strop pewnie drewniany by było taniej, na ściany jakieś 15cm styro, może 20 nawet. Do bryły dokleić garaż, nieogrzewany, za garażem zrobić pomieszczenie gospodarcze, które będzie też robić za kotłownie. Rozważam coraz częściej pellet i piec Kostrzewy Mini Bio 10kW, ale nie wiem czy i on nie będzie za duży do c.o. + c.w.u.
Link do komentarza
Cytat

Więcej danych? Hm, dom będzie się budował dopiero i szukam czegoś by już na tym etapie mieć to dograne. Będzie więc nowy dom, parterówka,3 małe pokoiki + salon, strop pewnie drewniany by było taniej, na ściany jakieś 15cm styro, może 20 nawet. Do bryły dokleić garaż, nieogrzewany, za garażem zrobić pomieszczenie gospodarcze, które będzie też robić za kotłownie. Rozważam coraz częściej pellet i piec Kostrzewy Mini Bio 10kW, ale nie wiem czy i on nie będzie za duży do c.o. + c.w.u.


Jak dom się będzie budował to i ozc będzie.
Wtedy dobierzesz kocił o takiej mocy jak będzie potrzeba.
Nie myślałeś o PCI? Przy takim metrażu to chyba aż się prosi?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
Gość arturo72
Cytat

Na różnych forach spotkałem się z konkurowaniem ekogroszku z pelletem, czym się różnią? Dlaczego wybrałeś ekogroszek?


Niczym pod względem zasyfiania powietrza i jako paliwa stałe nie są zasadne ekonomicznie w nowobudwanych domach icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Najmniejszą moc z kotłów z podajnikiem dostępnych na rynku ma prawdopodobnie LOGITERM duoMAX 8 kW
http://www.logiterm.pl/index.php/2009/04/l...rm-duomax-8-kw/
Nieznacznie większą moc ma Ogniwo Ekoplus (10 kW)
http://www.ogniwobiecz.com.pl/eko-plus/

Choć warto pomyśleć też o innych sposobach ogrzewania, bo przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło koszty eksploatacyjne i tak będą dość niskie. A wobec małego metrażu pojawia sie problem, gdzie wstawić kocioł na węgiel?
Link do komentarza
Jest jeszcze skamp 7kw, a po nowym roku ma być rbr jakiś mały.

Dom 73m2, baaardzo mały domek ,gdzie chcesz upychać kotlownie chociaż 10m2, aby to miało ręce i nogi?
Zapewne będzie dobrze ocieplony więc taki termosik ogrzejesz tanim kosztem ,czym by nie było, tylko teraz koszta inwestycji.
Jeżeli masz dostęp do gazu, to zkladaj gaz,przyłączę w zależności od odległości, jeżeli blisko to ok 5k( u mnie sąsiedzi tyle płacili 2 lata temu jak robili sieć) i jakiś kociołek drugie tyle, komina nie trzeba ,można przez ścianę wywalić 'komin'.Jeżeli nie to przy takim domeczku to i samym prądem drogo Ci nie wyjdzie ,ale za to kociołek na prąd najtańszy . Można tez PC ale to już droższa inwestycja i przy takim metrazu szkoda zachodu.
Moim zdaniem.
1. Prąd
2. Gaz
3. Pellet
4. PC
5. Ekogroch Edytowano przez rustin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dom będzie miał jednak 80m2. Gazu nie mam i nie będę miał. W prąd i 2 taryfy się bawił nie będę, stąd po długich przemyśleniach świadomie wybieram kocioł na groch lub pellet.Skłaniam się jednak ku grochowi, pellet musiałbym kupować tylko przez net i doliczać co najmniej 100 PLN do transportu niestety. Poza tym przy prądzie dom musi być ocieplony ponad standard, okna ponad standard, wentylacja z reku, to wszystko wyjdzie około 8 tys. Dom ocieplony standardowo, bez wentylacji mechanicznej będzie o ok. 8 tys tańszy. Te 8 tys będzie na piec. A małe pomieszczenie gospodarcze na tyłach garażu i tak bym budował ponieważ jest mi niezbędne, więc kilka metrów więcej na piec jest wliczone w ryzyko. Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Przy tak małym domu problemem może być to, że i 8 kW zwykle będzie zbyt wysoką mocą. Zapotrzebowanie na ciepło wyznacza się dla tzw. obliczeniowej temperatury zewnętrznej, około -20°C. Przy 0°C będzie potrzebna połowa tego. Kocioł będzie pracował z połową mocy nominalnej. A więc i z gorszą sprawnością. Dlatego sprawdzaj też jaką moc minimalną przewiduje producent (zwykle 30% nominalnej).
Kocioł na pellety niczego pod względem mocy nie załatwia, bo mniejszego niż 10 kW i tak nie dostaniesz.
Pomyśl ewentualnie o jakimś zbiorniku buforowym na wodę grzewczą (choćby taka typowa beczka 200 l). Trochę złagodzi to problem nadmiernej mocy kotła i umożliwi przepływ wody przez kocioł, nawet kiedy głowice termostatyczne pozamykają przepływ przez grzejniki przy chwilowym braku zapotrzebowania na ciepło.
Link do komentarza
Cytat

Przy 0°C będzie potrzebna połowa tego

Zdaję sobie z tego sprawę. Niestety mniejszych piecy niż 7kW nie wymyślono. Niechby przy temp 0 C taki domek potrzebował z 3kW, do tego ciepła woda jakiś 1kW to wychodzi 4kW.Mam nadzieję, że przy 4kW nie będzie jeszcze tragedii i ten piecyk się nie zadusi. Tak naprawdę nie wiem co jest przeszkodą w skonstruowaniu takiego małego piecyka 4-5 kW
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Zdaję sobie z tego sprawę. Niestety mniejszych piecy niż 7kW nie wymyślono. Niechby przy temp 0 C taki domek potrzebował z 3kW, do tego ciepła woda jakiś 1kW to wychodzi 4kW.Mam nadzieję, że przy 4kW nie będzie jeszcze tragedii i ten piecyk się nie zadusi. Tak naprawdę nie wiem co jest przeszkodą w skonstruowaniu takiego małego piecyka 4-5 kW


W domu 80m2 przy 0st.C będzie potrzeba max.2kW a prędzej 1-1,5kW.
A co za tym idzie sprawność takiego kotłą na takiej mocy będzie masakrystyczna czyli z 1000zł 700zł wyleci kominem a tylko 300zł zostanie w domu ale kto bogatemu zabroni ;)
A co stoi na przeszkodzie wyprodukowania kotła z małą mocą ?
Bo producentowi się nie opłaca bo nikt myślący nie kupi do tak małego,nowego domu systemu grzewczego rodem ze średniowiecza icon_smile.gif


A takie pytanie pomocnicze,żeby wszyscy wiedzieli konkretnie.
Ile Twój dom rozumiem 80m2 będzie potrzebował energii do ogrzania czyli jakie straty ciepła występują ?
Od tego powinieneś zacząć zastanawiając się nad systemem grzewczym i sadzę,że jako świadomy inwestor wiesz o tym.
Możesz podać ?
Link do komentarza
Przeszkoda są koszty. Będzie miał 5 kW, a cenę taką samą jak 15 kW. I chętnych do kupna niewielu. Niedawno i kotłów 10 kW praktycznie na rynku nie było. Do producentów dociera dośc powoli, że takie małe kociołki też są potrzebne.
PS. Zanim kupisz kocioł, sprawdź czy masz gdzieś w pobliżu serwis tej marki.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Przeszkoda są koszty. Będzie miał 5 kW, a cenę taką samą jak 15 kW. I chętnych do kupna niewielu. Niedawno i kotłów 10 kW praktycznie na rynku nie było. Do producentów dociera dośc powoli, że takie małe kociołki też są potrzebne.
PS. Zanim kupisz kocioł, sprawdź czy masz gdzieś w pobliżu serwis tej marki.


Od 2020r to i kocioł o mocy 4kW będzie za duży do nowego domu ok.150m2 icon_wink.gif
Także przyszłość należy do producentów kotłów na węgiel icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

W domu 80m2 przy 0st.C będzie potrzeba max.2kW a prędzej 1-1,5kW.

Skąd to wiesz skoro 2 linijki niżej piszesz
Cytat

Ile Twój dom rozumiem 80m2 będzie potrzebował energii do ogrzania czyli jakie straty ciepła występują ?

icon_biggrin.gif
Czyli jak rozumiem niby wiesz, że mój dom będzie potrzebował 2kW, ale nie znając technologii budowy to jednak nie wiesz. Czyli wiesz, że nie wiesz ;) Ja rozumiem, że ty byś do wszystkiego wpakował prąd, nawet do garażu, ale nie bierzesz pod uwagę czynników innych niż swoje

Odpowiadając na Twoje pytanie odnośnie zapotrzebowania - nie wiem. Zrobię OZC, póki co sądzę, że będzie to około 5kW, ponieważ dom będzie wykonany w technologii do bólu standardowej, 24cm pustak, 10-15cm białego styro, wentylacja standard, okna standard ( nie 3 szybowe ). Co byś polecił zamiast pieca? Wiem - ocieplić super dom, zrobić podłogówkę, zrobić wentylację z reku, okna 3 szyby, postawić kominek ( w razie w ), zapodac sobie 2 taryfy z PGE i nie otwierać drzwi za bardzo coby ciepło nie uciekało. Zgadłem?

Chcę zminimalizować ryzyko przewymiarowania pieca i stąd moje pytania

Cytat

Będzie miał 5 kW, a cenę taką samą jak 15 kW. I chętnych do kupna niewielu

A dlaczego. Świadomy inwestor zapłaci więcej za kocioł idealnie dobrany do swojej powierzchni i zapotrzebowania. Mając do wyboru idealny piec 5kW a 12kW w tej samej cenie wybrałbym ten 5kW i nie martwił się, że się zadusi

Cytat

Zanim kupisz kocioł, sprawdź czy masz gdzieś w pobliżu serwis tej marki.

Tak, wiem. Obawiam się jednak, że na podkarpackim zadupiu może być z każdym ciężko ;)

Cytat

Od 2020r to i kocioł o mocy 4kW będzie za duży do nowego domu ok.150m2 icon_wink.gif

A to wiadomo już, że w 2020 pustaki staną się mniej przenikliwe i że styropian będzie mniej przepuszczał? Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Żeby uświadomić w czym rzecz ja budując dom 4 lata temu czyli 125m2 potrzebowałem źródła ciepła o mocy max.3,5kW czyli przy -20st.C 3,5kW ogrzalo by mi dom do 21st.C lub inaczej,uzupelniloby straty ciepła czyli straty energii przy tej temperaturze :-)
Link do komentarza
Cytat

Żeby uświadomić w czym rzecz ja budując dom 4 lata temu czyli 125m2 potrzebowałem źródła ciepła o mocy max.3,5kW

Nie podając rozwiązań budowlanych to nic nie znaczy. Bo mogłeś wydać grubą kasę, żeby chałupę ocieplić do takiego stanu, że potrzebujesz tylko 3.5 kW
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Czyli jak rozumiem niby wiesz, że mój dom będzie potrzebował 2kW, ale nie znając technologii budowy to jednak nie wiesz. Czyli wiesz, że nie wiesz ;)


Wiem,że nie możesz budować inaczej niż przewidują tego normy budowlane i dlatego napisałem,że przy 0st.C Twój dom 80m2 będzie potrzebował max.2kW a bliżej 1-1,5kW.

Cytat

Odpowiadając na Twoje pytanie odnośnie zapotrzebowania - nie wiem. Zrobię OZC, póki co sądzę, że będzie to około 5kW, ponieważ dom będzie wykonany w technologii do bólu standardowej, 24cm pustak, 10-15cm białego styro, wentylacja standard, okna standard ( nie 3 szybowe ).


I to jest clou problemu,ja Ci się nie pytam o obciążenie cieplne domu czyli o moc źródła ciepła ale o zapotrzebowanie domu na ciepło czyli ilość energii jaką dom będzie potrzebował,żeby uzupełnić straty ciepła.

Cytat

Co byś polecił zamiast pieca?


Zrobić OZC,poznasz wtedy ilość energii potrzebnej do ogrzania domu a nie moc grzewczą źródła ciepła a dopiero potem wybierać.
Koszty 1kWh znasz dla każdego źródła:
-dla węgla zwanego eko-0,15-0,20zł ( U ciebie będzie wyższa wartosć z uwagi na znaczne przewymiarowanie kotła a tym samym niską sprawność)
-dla pelletu ok.0,20zł
-dla gazu ziemnego 0,22-0,25zł
-dla prądu w G12W 0,30zł
-dla pompy p-w i g-w 0,08-0,12zł
Podstaw te wartości pod zuzycie energii twojego domu na ogrzewanie,porównaj koszty eksploatacji z kosztami inwestycji i wybieraj.


Cytat

Nie podając rozwiązań budowlanych to nic nie znaczy. Bo mogłeś wydać grubą kasę, żeby chałupę ocieplić do takiego stanu, że potrzebujesz tylko 3.5 kW



Koszt 1m2 ściany na gotowo z U=0,13 to 70zł(silikat 18cm+20cm styro z lambdą 0,031),w cenie komina do kotłowni z którego zrezygnowałem kupiłem rekuperator (Brookvent 4tys.zł),kanały 1500zł,rozkładałem sam,w stropie zamiast 20cm jest 30cm izolacji+18cm proszku PUR-gratis proszek.
Nie wybudowałem kotłowni,bo na etapie już przed wyborem projektu odrzuciłem paliwo stałe do domu jako bardzo drogie.
Ale już przed budową miałem OZC i mogłem sobie wybierac i decydować. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

(...)
Zrobię OZC, póki co sądzę, że będzie to około 5kW
(...)
Chcę zminimalizować ryzyko przewymiarowania pieca i stąd moje pytania
(...)
Mając do wyboru idealny piec 5kW a 12kW w tej samej cenie wybrałbym ten 5kW i nie martwił się, że się zadusi


Erol, sądzę, że jeśli dom będzie miał zapotrzebowanie na poziomie 5kWh i będziesz go grzał piecem 5kW, to cały czas będziesz musiał w nim palić. Nic nie zakumulujesz. Teoretycznie, bo to są wszak szacunki dla -20stC.
Niemniej, ja bym Tobie radził zastanowić się nad tym co ile godzin w piecu ma się palić.
Innymi słowy skalkuluj, ile kWh potrzebujesz na zrównoważenie strat cieplnych i ile kWh musisz zgromadzić, żeby w piecu paliło się co jakiś czas, np dwa razy na dobę, a nie cały czas. Te dodatkowe kilowatogodziny energii cieplnej zgromadzisz w akumulatorze, zwanym buforem. A potem... potem zaczyna się przeszeroki temat dotyczący tego, jak to ciepło najskuteczniej i najprzyjemniej rozprowadzić po domu.
Podsumowując, weź pod uwagę, że samo zapotrzebowanie domu na ciepło to jeden z czynników decydujących o doborze mocy źródła ciepła.

PS. Ja mam kominek z płąszczem o mocy 15kW, baniak 500l i podłogówkę, a moc strat ciepła mojego domu to wg OZC około 5kW. Kominkeim o mocy 15kW ogrzewam go paląc raz dobę.

Pozdrowienia
PeZet
Link do komentarza
Cytat

Wiem,że nie możesz budować inaczej niż przewidują tego normy budowlane i dlatego napisałem,że przy 0st.C Twój dom 80m2 będzie potrzebował max.2kW a bliżej 1-1,5kW

Ale tyle będzie potrzebowal aby utrzymać jaką temperaturę wewnątrz? Bo czegoś tutaj chyba do końca nie rozumiem. Zakładając tak jak piszeszz, że dom potrzebuje 2kW przy 0st, wstawiam piec 2kW i palę nim non stop. Jaką temperaturę mam wtedy w domu?
Cytat

Podsumowując, weź pod uwagę, że samo zapotrzebowanie domu na ciepło to jeden z czynników decydujących o doborze mocy źródła ciepła.


No właśnie w tym miejscu chyba czegoś do końca nie rozumiem. Ja to rozumiem tak - zakładając, że OZC wyjdzie mi na poziomie 5 kW ( dla - 20st ) to muszę do chałupy wstawić piec o mocy min. 5kW, żeby... no właśnie, żeby co? Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

OZC wyjdzie mi na poziomie 5 kW ( dla - 20st ) to muszę do chałupy wstawić piec o mocy min. 5kW, żeby... no właśnie, żeby co?


Żeby utrzymać stałą temperaturę. Stałą przy -20stC na zewnątrz.
Stałą czyli że jak masz w chacie zaprojektowane +20stC, a na zewnątrz przyjęte -20stC, to te 5kWh hipotetycznie wyliczone przez OZC zagwarantuje ci, że taką energię = 5kWh na każdą godzinę musisz dostarczyć do chałupy, żeby temperatura nie spadła z tych +20. Przy -20 na zewnątrz.

edit: korekta jednostek, jak zwykle.

Wiadomo natomiast że te -20stC to w naszym kraju bywa sporadycznie, więc to jest sytuacja ekstremalna.
Mam z życia porównanie, bom sam liczył OZC i z tego potem zbudowałem sobie ogrzewanie. Trochę się pokopałem z tym OZC, raz wychodziło więcej, raz mniej (stąd taki mam podpis w stopce), ale powiem ci, że ogrzewanie bazujące na wyliczonym w miarę uczciwie OZC ciężko jest spieprzyć. Bardzo ciężko. Bardzo się starałem, a wyszło super. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ale tyle będzie potrzebowal aby utrzymać jaką temperaturę wewnątrz? Bo czegoś tutaj chyba do końca nie rozumiem. Zakładając tak jak piszeszz, że dom potrzebuje 2kW przy 0st, wstawiam piec 2kW i palę nim non stop. Jaką temperaturę mam wtedy w domu?


Obliczeniową czyli 21st.C ale ilość zużytej energii czyli kWh czyli węgla zależy od sprawności danego urządzenia.
Wiadomo,że większą część doby kocioł będzie pracował w podtrzymaniu czyli bardzo duża część tej energii czyli kWh czyli wegla czyli kasy pójdzie w komin.


Cytat

No właśnie w tym miejscu chyba czegoś do końca nie rozumiem. Ja to rozumiem tak - zakładając, że OZC wyjdzie mi na poziomie 5 kW ( dla - 20st ) to muszę do chałupy wstawić piec o mocy min. 5kW, żeby... no właśnie, żeby co?


No właśnie,zakładając,że potrzebujesz źródło ciepła przy temperaturze obliczeniowej -20st.C +21st.C o mocy max.5kW to znaczy tylko tyle i nic więcej,że taka moc grzewcza przy -20st.C gwarantuje Ci utrzymanie temp.+21st.C w środku przez całą dobę.
A ile zużyje energii przy tym te urządzenie grzewcze w kWh to zalezy od sprawności z jaką będzie te urządzenie pracowało i widać,że jest to słodka tajemnica producentów kotłów bo niechętnie podają takie sprawnosci icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale tyle będzie potrzebowal aby utrzymać jaką temperaturę wewnątrz?


Robiąc obliczenia w OZC przyjmujesz jakąś temperaturę wewnątrz. Normową. W pokojach norma to 20st, w łazience ileś ta,, a w kotłowni ileś tam. I względem relacji między tą temperaturą w pomieszczeniu a zewnętrzem określa się zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło i po zsumowaniu - zapotrzebowanie domu na ciepło.
Jak sobie przyjmiesz +24st w pokoju, i -10stC na zewnątrz, to zapotrzebowanie będzie mniejsze, bo mniejsza jest ta różnica temperatur.
OZC daje przy okazji możliwość symulowania sobie sytuacji, jak zmieni ci się zapotrzebowani na ciepło, kiedy obniżysz w pomieszczeniach temperaturę, i podasz jakąś inną temperaturę zewnętrzną, inną niż projektowe -20stC ( dla Polski centralnej, bo są przecież różne strefy klimatyczne)
To bardzo ciekawy wynalazek.

Na koniec, średnia temperatura w Polsce w sezonie grzewczym to zdaje się +3stC

Dodam jeszcze, że moc kotła podawana przez producenta zdaje się uwzględnia już jego sprawność.
dopisałem: ale relację mocy i sprawności lepiej sprawdzić u producenta albo dopytać kogoś kto się zna na tym. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Na koniec, średnia temperatura w Polsce w sezonie grzewczym to zdaje się +3stC


A no właśnie icon_smile.gif
Od dwóch dni ogrzewanie w domu nie włączyło się ani razu z tego co widzę a temp.wewnątrz +23,5st.C od zysków bytowych jedynie a temp dzisiaj na zewnatrz to chyba rekord bo +12,5st.C icon_smile.gif
Gdybym miał kocioł na wegiel zwany eko to on musiałby non stop pracować czyli kasa by kominem wylatywała cały czas.
Link do komentarza
Cytat

w stropie zamiast 20cm jest 30cm izolacji+18cm proszku PUR-gratis proszek.


Moim zdaniem mając 30cm izolacji, jakiejś izolacji, zakładam że dobrej i do tego pakować jeszcze 18 jakiegoś proszku, to naprawdę czysta głupota i przerost formy nad treścią. Nasłucha się taki i naczyta że najwięcej ciepła ucieka dachem i jedzie z tym światem bez opamiętania.
Kurna a co Ci szkodziło ze dwa metry dać tego ocieplenia, albo trzy ?. Wtedy pewno to ciepło jeszcze byś sprzedawał po sąsiadach. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Moim zdaniem mając 30cm izolacji, jakiejś izolacji, zakładam że dobrej i do tego pakować jeszcze 18 jakiegoś proszku, to naprawdę czysta głupota i przerost formy nad treścią. Nasłucha się taki i naczyta że najwięcej ciepła ucieka dachem i jedzie z tym światem bez opamiętania.
Kurna a co Ci szkodziło ze dwa metry dać tego ocieplenia, albo trzy ?. Wtedy pewno to ciepło jeszcze byś sprzedawał po sąsiadach.


Mylisz się i tylko tyle icon_smile.gif
Gdyby mnie było stać na kotwy JB-D to na sciany dałbym 30cm styro z najniższą lamdą zamiast 20 obecnie icon_smile.gif
A wtedy już bez żadnego ale grzałbym prądem z rachunkami 1000zł za sezon icon_smile.gif
Dla mnie straty ciepła to konkretne kWh do uzupelnienia a nie usłyszane gdzieś.


Dom nie jest na rok,dwa,trzy bo dla mnie na dożycie czyli na jakieś jeszcze 40 i nawet na emeryturze chcę,żeby mnie było stać na ogrzewanie a ceny nosników nie będą topniały a wręcz przeciwnie,bedą rosły i im niższe stray ciepła tym niższe rachunki za ogrzewanie icon_smile.gif
A 500zł(0,5-0,7t wegla zwanego eko) za ogrzewanie za sezon nie wzieło się jedynie tylko z COP a z niskich strat ciepła przede wszystkim. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

a ceny nosników nie będą topniały a wręcz przeciwnie,bedą rosły


Benzyna na ten przykład tanieje, a co będzie w przyszłości tego nie wiemy.
Ja twierdzę że styropian powyżej 15 cm daje więcej tyle co umarłemu kadzidło i tego się trzymam.

A wracając do tematu pieca na groszek to jest udowodnione że powinien być większy niż to wynika z zapotrzebowania na ciepło.
Sam miałem dla domu 240m2 piec 24kW i wcale nie uważam że był za duży. Piece tego typu powinny sobie pykać na pół gwizdka a nie zapierniczać z maksymalną mocą, bo wtedy żrą dużo węgla. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Benzyna na ten przykład tanieje, a co będzie w przyszłości tego nie wiemy.
Ja twierdzę że styropian powyżej 15 cm daje więcej tyle co umarłemu kadzidło i tego się trzymam.

Dlatego napisałem,że się mylisz i taka jest prawda a co sobie myślisz to już twoja sprawa.
Masz prawo myśleć i mylić się icon_smile.gif

Cena prądu w przeciągu 10 lat wzrosła o 80% cena węgla w zwanego eko wzrosła w przeciągu 10 lat o 110%,cen gazu nie obserwowałem.


Zapewne za 10 czy 20 lat ceny prądu,węgla czy gazu spadnie icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zapewne za 10 czy 20 lat ceny prądu,węgla czy gazu spadnie icon_smile.gif


To może w końcu zdecyduj się, spadną czy podrożeją ?

Bo wyżej pisałeś że będą rosły, więc ?:
Cytat

a ceny nosników nie będą topniały a wręcz przeciwnie,bedą rosły



Kolego zajmujesz się chyba wróżeniem na temat wydarzeń przyszłych i niepewnych, ale jakoś tak w dwie strony, będzie albo drożej a jak nie to taniej. Bardzo fajna taka wróżba i zawsze trafna. icon_lol.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

To w końcu zdecyduj się, spadną czy podrożeją ?

Bo wyżej pisałeś że będą szły w górę, więc ?:


Przecież,że spadną to było twierdzenie retoryczne,wiadomo,że nie spadną,no chyba,że ktoś głosował i wierzy w PIS ;)

A poniżej porównanie jak ma się grubość izolacji w stosunku do zużycia energii na ogrzewanie:



900kWh miedzy 15cm a 25cm drogą nie chodzi a co dopiero 2300kWh miedzy 10cm a 25cm icon_smile.gif

Jak mówiłem,każdy ma prawo się mylić i myśleć co chce ale matematyka jest jedna i taka sama dla wszystkich icon_smile.gif
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...l=1#post5288086

DSC01446.jpg

Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A jakiś opis do tej tabelki? To Pałac kultury ?

Bo jakoś z normalnych wyliczeń wynika, ze dla 1m2 ściany/przegrody ocieplonej:
- 20cm styropianu U wynosi około 0,17
- 25cm styropianu U około 0,14
- 30cm styropianu U około 0,12.


Z tego co widać kbab to liczył dla swojego domu czyli:
dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur),
Link do komentarza
Cytat

Przecież,że spadną to było twierdzenie retoryczne,wiadomo,że nie spadną,no chyba,że ktoś głosował i wierzy w PIS ;)



Jasne, że ceny spadną. Rząd wykupi węgiel jeszcze niewydobyty, żeby dać kasę kopalniom, a tym co na hałdach, to Straszydlo i Prezes bedą się przerzucać jak śnieżkami, jako że zimy i śniega ni ma... Bo co z nim zrobią? kupować nikt nie chce...
A wtedy poschylać się trochę i pozbierać...
Link do komentarza
Cytat

Robiąc obliczenia w OZC przyjmujesz jakąś temperaturę wewnątrz

O właśnie o to mi chodziło. Czyli temperaturę sobie zakładamy z góry. No to zakładając, że trzeba mi te 5kW przy -20st, ile trzeba mi kW przy temperaturze 0st? Wykładniczo będzie to 2,5 kW? Dodać do tego cwu to wyjdzie około 4kW. Producent pieca pisze, że kocioł może pracować na zakresach od 30% mocy kotła, czyli od około 2,5kW dla pieca Skam 7kW. Czysto teoretycznie nie powinno być jeszcze tragedii z tym piecem przy takich założeniach.

Cytat

OZC rób sam, naucz się programu, dostępny jest, darmowy, a frajda z symulacji jest bezcenna.



A co to z program? Ściągnąłem jakieś demo Audytora OZC, ale tam jest miliard zmiennych i chyba samemu ciężko się będzie tego naumieć
Link do komentarza
Gość arturo72
Wykladniczo to przy 0st.C można przyjąć i 5kW icon_smile.gif
Pobaw się tym OZC,nie wiem skąd go sciagnales ale na stronie sankom jest demo do pobrania.
A jak za skomplikowane to linkiem który zapodalem się pobaw ale z głową ;)
Mam kilka chwil z takimi zabawami bo przed budowa najróżniejsze opcje wydziwialem i wiem ze w takim domu przy 0st.C będziesz potrzebował 1-1,5kW.


Cytat

Ty widzę wierzysz w pisane jak wyznawcy PIS w geniusz prezesa.
I miedzy 15 a 25 cm uzyskasz te 900kWh ?.
A dla jakich to temperatur zewnętrznych jest ta tabelka, dla mrozów arktycznych czy jakichś średnich niezidentyfikowanych temperatur.


Ja wierzę w matematykę,kbab jest kumaty i liczył tak jak liczy się w OZC czyli dla wartości -20st.C zależnie od strefy i +21st.C
Link do komentarza
Jak zwykle zrobił się jeden wielki syf,wiadomo przez kogo. Następny temat zaśmiecony o prądzie i pc.
Autor dostał na początku rady,wyjaśnienia i skoro chce ekogroch to jego sprawa.Pytanie jest w temacie.

Najmniejszy na ekogroch to skamp 7kw, jak pisałem ma też być rbr taki mały.

Przestań w końcu zasmiecac każdy temat. Z mojego tez zrobiłeś śmietnik przez swoja wojenke i naganianie o pc a pytałem o podlogowke
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jak zwykle zrobił się jeden wielki syf,wiadomo przez kogo. Następny temat zaśmiecony o prądzie i pc.
Autor dostał na początku rady,wyjaśnienia i skoro chce ekogroch to jego sprawa.Pytanie jest w temacie.

Najmniejszy na ekogroch to skamp 7kw, jak pisałem ma też być rbr taki mały.

Przestań w końcu zasmiecac każdy temat. Z mojego tez zrobiłeś śmietnik przez swoja wojenke i naganianie o pc a pytałem o podlogowke


Święta się zbliżają a ty taki nie życzliwy dla bliźnich ;)
Życzysz,żeby erol więcej kasy wyrzucal kominem jak na ogrzewanie ?
Bo to tego dojdzie jak kupi tak mocno przewymiarowany kocioł nawet 7kW.
Trochę matematyki bo ja w przeciwienstwie do Ciebie jestem ludziom życzliwy icon_smile.gif
Potrzeba nam przy - 20st.C źródła ciepła o mocy 5kW;żeby przy ciągłym grzaniu 24h utrzymywać 21st.C.
Zatem w ciągu 24h kocioł na węgiel zwany eko grzejac z mocą 5kW zuzyje w tą dobę 5kW*24h=120kWh
I tyle energii na ogrzewanie w tą dobę potrzebuje ten dom.
Czyli ?
Czyli zakładając,że 1kWh z węgla zwanego eko to 0,15zl czyli 120kWh*0,15zl=18zł Ale czy to prawda ? Nie sądzę bo 18zl to ok.20kg węgla zwanego eko a takim zużyciem na dobę przy - 20st.C nikt się nie chwali.
Zatem w czym tkwi problem i jakie jest wyjaśnienie zagadki matematycznej ?
Wydaje mi się,że wyjaśnieniem będzie źle przyjęty koszt 1kWh z węgla zwanego eko,wg mnie deczko za niski. Ba nawet nie deczko za niski ale aż boję się napisać ;)

rustin,matematyka jest jedna i taka sama dla wszystkich.
Wystarczy ją zakumac a naprawdę życie stanie się prostsze icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Proponuję zawiesić dyskusję w tym temacie na czas świąt. Jeszcze ktoś z nerwów dostanie niestrawności przy wieczerzy wigilijnej.
Albo przynajmniej wrócić do właściwego tematu. Dywagacje, jakiej mocy grzewczej będzie potrzebował budynek nowy od 2020 r. możemy sobie w związku z tym darować. Proponuję przyjrzeć sie doświadczeniom PeZeta z eksploatacji układu kominek + zbiornik akumulacyjny. Przy małym zapotrzebowaniu ma to wiele zalet w porównaniu z kotłem z podajnikiem. Tylko czy dla Ciebie erol wchodzi w grę rozpalanie raz dziennie w kotle zasypowym i będziesz miał dość miejsca na zbiornik wody grzewczej tak z 1000 litrów? To dodatkowy 1 m2 zajętej powierzchni w pobliżu kotła.

PS. Kolejne zaostrzenia przepisów dla domów jednorodzinnych wchodzą w życie od 2017 r. i 2021 r., a nie od 2020 r.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

To w końcu życzliwy czy nieżyczliwy ?. icon_lol.gif


Jak widać jedni są nie życzliwi bliźniemu swemu podpowiadajac jaką wybrać petelke do pewnego zawisniecia na drzewku a drudzy są życzliwi bliźniemu swemu podpowiadając,że życie jest bardziej kolorowe i przejrzyste niż temu owemu się wydaje icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

PS. Kolejne zaostrzenia przepisów dla domów jednorodzinnych wchodzą w życie od 2017 r. i 2021 r., a nie od 2020 r.


Doskonale o tym wiem,dlatego robi się stajenka ;)

W ramach konsensusu planuje się stopniowe zaostrzanie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika U [W/(m²·K)]. I tak np. dla ściany zewnętrznej budynku ustalono, że:
do końca 2013 r. wartość Umaks. będzie wynosić 0,28 W/(m²·K),
w latach 2014–2016 Umaks. = 0,25 W/(m²·K),
w latach 2017–2020 Umaks. = 0,23 W/(m²·K),
docelowo od 2021 r. Umaks. = 0,20 W/(m²·K).


W 2021r max.moc grzewcza jaka będzie potrzebna w domu ok.150m2 to ok.4kW. icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...