Skocz do zawartości

Samodzielny lokal


Recommended Posts

Moja sytuacja wygląda następująco:

moja babcia chce przepisać na mnie górę domu, w którym obecnie mieszkam. Góra nigdy nie była zagospodarowana i używana. Jest praktycznie w stanie surowym. Planujemy z moim przyszłym mężem zaadoptować ją na osobne mieszkanie.
Dowiadywalismy się w banku o możliwość uzyskania kredytu na remont. Okazało się, że aby go dostać nie wystarczy tylko przepisanie połowy domu u notariusza (w formie darowizny) na mnie, ale musi to być samodzielny lokal mieszkalny z własnym wejściem.
I teraz pojawia się problem, bo nie wiemy jakie dokuemty są potrzebne do tego, aby udowodnić bankowi, że jest to osobne mieszkanie czy że ma takie być w przyszłości. Co musimy mieć, zanim wybierzemy się do notariusza?

Bardzo proszę o pomoc!!!
Link do komentarza
W sensie prawnym dom jednorodzinny jest niepodzielną nieruchomością i w wyniku darowizny można stać się jedynie jego współwłaścicielem w części ułamkowej określonej w akcie notarialnym - również i działki na której on stoi. . Natomiast jeśli dom taki chcemy przekształcić w dwurodzinny -a o taką sytuacje tu chodzi - konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na przebudowę na postawie m. in. opracowanego projektu spełniającego wymagania stawiane dla dwóch samodzielnych lokali. Odrębna sprawa to warunki jakie stawia bank przy ubieganiu się o uzyskanie kredytu. Prawdopodobnie chodzi tu o uzyskanie kredytu budowlanego i bank może stawiać różne wymagania zależnie od własnej polityki kredytowej. W przypadku uzyskania pozwolenia na przebudowę w większości banków nie powinno być kłopotów z udzieleniem kredytu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...