Skocz do zawartości

Ekonomiczne uzasadnienie zakupu pompy ciepła


Recommended Posts

Gość arturo72
Cytat

czy projektowane obciążenie cieplne to nie po prostu zapotrzebowanie na ciepło?


To nie jest to samo.
Obciążenie cieplne pokazuje nam jaką móc grzewczą potrzebujemy od urządzenia żeby dało radę ogrzać dom przy najmocniejszych mrozach i wyrażone jest w kW a zapotrzebowanie na ciepło pokazuje nam ilość energii jaką zuzyje dom na ogrzewanie przy określonej temperaturze wewnętrznej i wyrażone jest w kWh.


Cytat

Dlaczego do domu o zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok powierzchni 125m2 wstawia się urządzenie grzewcze o mocy 9kw ? Czy takie info będzie w ozc ?


Wyjaśniłem na FM ale tu też.
Zapotrzebowanie na ciepło jakie przytoczyles świadczy jedynie o tym,że na ogrzewanie zuzyje 40*125=5000kWh aa to nie ma związku z tym o czym piszesz.
Obciążenie cieplne mam 3,5kW a to znaczy,że przy -20st.C występują takie straty ciepla w ciągu godziny które muszę pokryć urządzeniem grzewczym o mocy min.3,5kW.
Czyli muszę grzać taką mocą przez 24h żeby utrzymać w domu 22st.C
Chcąc grzać np.przez 12h muszę mieć urządzenie grzewcze o podwójnej mocy czyli 7kW żeby w dalszym ciągu utrzymać 22st.C przez całą dobę.
A jako że grzeje jedynie w taniej taryfie która trwa 10h/dobę Czyli urządzenie muszę mieć max.wg wzoru 3,5kW*24h/10h=8,4kW
I chyba jasne.
Link do komentarza
Bo, to jest wyliczenie dla średniej temperatury otoczenia w całym sezonie grzewczym, która wynosi około 3 stopni ©.
Natomiast obliczeniową (maksymalną) moc urządzeń grzewczych wylicza się dla około -20 stopni ©.

Można szacunkowo przyjąć, że maksymalna moc obliczeniowa urządzeń grzewczych jest 2 razy większa (w kW), odliczając od tego wyniku CWU, jeśli jest ujęte w OZC.
Link do komentarza
Cytat

czy projektowane obciążenie cieplne to nie po prostu zapotrzebowanie na ciepło?



projektowe obciążenie cieplne -to moc jaką musi mieć urządzenie grzewcze żeby nagrzać dom -czyli np -20 (to zależy od strefy klimatycznej) i ustawionej temperatury w domu - czyli np -20/22,5
Przy doborze urządzenie nie można zapominać o CWU - przyjmuje się, że trzeba dodać 0,5kw/1 osobę na potrzeby CWU

Więc jeśli projektowe obciążenie cieplne wyszło 4,5kw a mają mieszkać docelowo 3 osoby, to potrzebujemy urządzenie o mocy 6kw

Cytat

Dlaczego do domu o zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok powierzchni 125m2 wstawia się urządzenie grzewcze o mocy 9kw ? Czy takie info będzie w ozc ?


urządzenie przewymiarowane wstawia się z różnych powodów
- kupuje się je w okazyjnej cenie
- specjalnie się przewymiarowuje, żeby uzyskać 100% zużycia w taniej tarfie(dotyczy grzania prądem i PC) - wtedy wyższy koszt urządzenie szybko się spłaca w rachunkach

Wyższa moc w przypadku PC p-w --> tu różnie bywa, bo one mają spadki mocy wraz z temperaturą na zewnątrz, a nadmiar mocy nie jest problemem (jak jest w korzystnej cenie) bo tam już praktycznie wszędzie jest inwerter

zapotrzebowanie xxkwh/m2/rok i wielkość powierzchni nie ma znaczenia - dla doboru urządzenia grzewczego wystarczy projektowe obciążenie cieplne i zapotrzebowanie na CWU (ilość osób)
mogą być przecież domy 125m2 i 300m2 i oba mieć takie samo projektowe obciążenie cieplne.
Link do komentarza
Cytat

Obciążenie cieplne mam 3,5kW a to znaczy,że przy -20st.C występują takie straty ciepla w ciągu godziny które muszę pokryć urządzeniem grzewczym o mocy min.3,5kW.
Czyli muszę grzać taką mocą przez 24h żeby utrzymać w domu 22st.C
Chcąc grzać np.przez 12h muszę mieć urządzenie grzewcze o podwójnej mocy czyli 7kW żeby w dalszym ciągu utrzymać 22st.C przez całą dobę.
A jako że grzeje jedynie w taniej taryfie która trwa 10h/dobę Czyli urządzenie muszę mieć max.wg wzoru 3,5kW*24h/10h=8,4kW
I chyba jasne.




To też nie ma nic wspólnego z pytaniem jakie zadał rustin
To o czym piszesz dotyczy tylko indywidualnej potrzeby dostosowania mocy źródła ciepła, np. pod tylko tanią taryfę prądową.
Link do komentarza
być może, ale w tym drugim przypadku (zapotrzebowanie na ciepło) to, o ile dobrze pamiętam, projektant ma obowiązek podać w projekcie, a wtedy to
Cytat

charakterystyki energetyczne przygotowane przez architektów najczęściej są niewiele warte, dodatkowo nie zawierają najważniejszej informacji - projektowego obciążenia cieplnego - ale to tak na marginesie

.........


jest nadinterpretacją, nie mówiąc już o tym stwierdzeniu niewiele warte

Cytat

To nie jest to samo.
Obciążenie cieplne pokazuje nam jaką móc grzewczą potrzebujemy od urządzenia żeby dało radę ogrzać dom przy najmocniejszych mrozach i wyrażone jest w kW a zapotrzebowanie na ciepło pokazuje nam ilość energii jaką zuzyje dom na ogrzewanie przy określonej temperaturze wewnętrznej i wyrażone jest w kWh.

...........


i to też :scratching:

system ETICS to kiedyś po prostu lekka mokra
można skomplikować? można, tylko po co :bezradny:
ciśnie się na usta pytanie: gdzie byli rodzice?
Link do komentarza
Ale to zupełnie inna sprawa.
Były zmiany także w definicjach - ludzie z branży dalej operują "synonimami", to i przeciętny też ich "naśladuje".

Kiedyś było prościej - była maksymalna moc obliczeniowa "kotła".

Teraz jest projektowe obciążenie cieplne, albo zapotrzebowanie na ciepło - w zasadzie tożsame, tyle, że liczone dla różnych (choć zbieżnych celów).

Link do komentarza
Cytat

być może, ale w tym drugim przypadku (zapotrzebowanie na ciepło) to, o ile dobrze pamiętam, projektant ma obowiązek podać w projekcie, a wtedy to



no właśnie...zapotrzebowanie na ciepło jest podawane w projekcie(budynku w kwh/m2/rok), a projektowego obciążenia cieplnego nie ma
a ta moja nadinterpretacja - to na podstawie projektów z którymi miałem do czynienia
i być może jestem zbytnio surowy w tej ocenie, ale mam takie a nie inne doświadczenia.
Korzyść z tych obliczeń w projekcie, jest dla statystycznego budującego - znikoma. Podobna, jak swego czasu ŚE
Link do komentarza
Witajcie,

Często w waszych odpwiedziach pojawia się cena - koszt gruntowej pompy ciepła jest wysoki, ale już powietrzne pompy ciepła są w przystępnych cenach. Co więcej... pompy ciepła to również takie urządzenia tylko do przygotowywania ciepłej wody. Masz kocioł gazowy a nie chcesz go uruchamiać w lecie kiedy jest gorąco? Nic prostszego - pompa ciepła przygotuje Ci cwu tanio i bezobsługowo, a w zimie może produkowac cwu a może spełniać rolę zasobnika na cwu - może współpracować z kotłem...

Koszty eksploatacyjne tych pomp są naprawdę atrakcyjne. Podaje przykład: dla jednego z naszych urządzeń vitocal 060a zrobiono obliczenia z których wynika, że koszt przygotowania cwu dla czterech osób na miesiąc to około 42 PLN.
Poza tym powietrzne pompy ciepła mają jeszcze kilka dodatkowych zalet.

Rozważaliście montaż takiego urządzenia?

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Witajcie,

Często w waszych odpwiedziach pojawia się cena - koszt gruntowej pompy ciepła jest wysoki, ale już powietrzne pompy ciepła są w przystępnych cenach. Co więcej... pompy ciepła to również takie urządzenia tylko do przygotowywania ciepłej wody. Masz kocioł gazowy a nie chcesz go uruchamiać w lecie kiedy jest gorąco? Nic prostszego - pompa ciepła przygotuje Ci cwu tanio i bezobsługowo, a w zimie może produkowac cwu a może spełniać rolę zasobnika na cwu - może współpracować z kotłem...

Koszty eksploatacyjne tych pomp są naprawdę atrakcyjne. Podaje przykład: dla jednego z naszych urządzeń vitocal 060a zrobiono obliczenia z których wynika, że koszt przygotowania cwu dla czterech osób na miesiąc to około 42 PLN.
Poza tym powietrzne pompy ciepła mają jeszcze kilka dodatkowych zalet.

Rozważaliście montaż takiego urządzenia?


Panie Konsultancie,może mniej sieczki marketingowej a więcej realnych konkretów ?
Głupotą jest mając inne źródło ciepła w Pana przykładzie gaz ziemny kupować do tego vitocal 060a.
Piszesz Pan o 42zł miesięcznie za cwu,grzejąc w taryfie G11 jest to 70kWh,biorąc pod uwagę COP na poziomie 3 realnie zużyliśmy 210kWh,grzejąc gazem te 210kWh da nam 52zł czyli o 10zł złoty miesięcznie więcej niż w przypadku vitocal 060a,w przypadku grzania w G12 a nie każdy z gazem ziemnym posiada to różnica będzie ok.50zł miesiecznie
Czy naprawdę sądzi Pan,że ludzie potrafiacy liczyć nabiorą się na takie sztuczki marketingowe i dla takich "oszczędności" wydzadzą ok.7000-8000zł ?
Link do komentarza
Cytat

Panie Konsultancie,może mniej sieczki marketingowej a więcej realnych konkretów ?
Głupotą jest mając inne źródło ciepła w Pana przykładzie gaz ziemny kupować do tego vitocal 060a.
Piszesz Pan o 42zł miesięcznie za cwu,grzejąc w taryfie G11 jest to 70kWh,biorąc pod uwagę COP na poziomie 3 realnie zużyliśmy 210kWh,grzejąc gazem te 210kWh da nam 52zł czyli o 10zł złoty miesięcznie więcej niż w przypadku vitocal 060a,w przypadku grzania w G12 a nie każdy z gazem ziemnym posiada to różnica będzie ok.50zł miesiecznie
Czy naprawdę sądzi Pan,że ludzie potrafiacy liczyć nabiorą się na takie sztuczki marketingowe i dla takich "oszczędności" wydzadzą ok.7000-8000zł ?



Każdy kalkuluje według swojego budżetu i swoich moźliwości oraz wymagań.... owszem coś, za coś, ale myśląc Twoim tokiem rozumowania wszyscy mieliby kilka ton węgla w osobnym pomieszczeniu (skłądzie opału), po powrocie do domu zimno w domu, zimą wodę, bo po co automatyka, po co usprawnienia itd...
Co region to inne ceny energii, gazu, inne taryfy. Nie można uwogólniać, najważniejsze to mieć z czego wybierać, dobrać system do swoich oczekiwań no i możliwości finansowych.

Oprócz pieniędzy może dla kogoś bardziej liczy się wygoda, bezobsługowość, ekologia. Może pewność, że z ewentualnym problemem nie zostaną samy - my np oferujemy 24 godzinny serwis (osoba pod telefonem) dla użytkowników.

Nie nam to oceniać i wypowiadać się w imieniu ogółu.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Każdy kalkuluje według swojego budżetu i swoich moźliwości oraz wymagań.... owszem coś, za coś, ale myśląc Twoim tokiem rozumowania wszyscy mieliby kilka ton węgla w osobnym pomieszczeniu (skłądzie opału), po powrocie do domu zimno w domu, zimą wodę, bo po co automatyka, po co usprawnienia itd...
Co region to inne ceny energii, gazu, inne taryfy. Nie można uwogólniać, najważniejsze to mieć z czego wybierać, dobrać system do swoich oczekiwań no i możliwości finansowych.

Oprócz pieniędzy może dla kogoś bardziej liczy się wygoda, bezobsługowość, ekologia. Może pewność, że z ewentualnym problemem nie zostaną samy - my np oferujemy 24 godzinny serwis (osoba pod telefonem) dla użytkowników.

Nie nam to oceniać i wypowiadać się w imieniu ogółu.


Zatem weźmy zwykły bojler na prąd,w którym zawsze będzie goraca woda,warty max.1000zł,210kWh z których powstało 42zł z vitocala przy tymże bojlerze da kwotę 126zł w taryfie G11 czyli o całe 80zł wiecej miesiecznie ale o 7000zł mniej w zakupie.
Jaki wniosek ?
Wygoda,bezobsługowość i ekologia identyczna czyli ?

Owszem,pompy ciepła powietrze-woda są z reguły zasadne ekonomicznie w nowych domach ale jako całość systemu grzewczego czyli c.o+cwu ale przemyślane już przed budową ale do samego cwu są głupotą.
Niestety Viesseman nie dość,że drogi to jeszcze parametrami technicznymi odstaje od innych producentów jesli chodzi o pompy p-w do c.o+cwu. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zatem weźmy zwykły bojler na prąd,w którym zawsze będzie goraca woda,warty max.1000zł,210kWh z których powstało 42zł z vitocala przy tymże bojlerze da kwotę 126zł w taryfie G11 czyli o całe 80zł wiecej miesiecznie ale o 7000zł mniej w zakupie.
Jaki wniosek ?
Wygoda,bezobsługowość i ekologia identyczna czyli ?

Owszem,pompy ciepła są zasadne ekonomicznie ale jako całość systemu grzewczego czyli c.o+cwu ale do samego cwu są głupotą.



Tak, boiler też może być, ale wtedy nie jest on w żaden sposób zintegrowany w system grzewczy - ten istniejący już w obiekcie system grzewczy, czyli pracuje nam przez cały rok.
Pompa ciepła w zimie może spełniać rolę zasobnika na cwu, a w lecie odciążać kocioł.

Powtórze raz jeszcze: Każdy liczy wobec siebie i swoich poglądów. Każdy system jest inny - i nie jest powiedziane, że pompa ciepła jest dla wszystkich idealnym rozwiązaniem. Urządzenie o którym wcześniej pisałem (vitocal 060a) jest dodatkowo przystosowane do współpracy z inteligentną siecią elektroenergetyczną. posiada system SG Ready - może służyć osobom, które posiadają instalację fotowoltaiczną jako magazyn energii. (sprężarka może współpracować z falownikiem fotowoltaicznym).
Wtedy, oczywiście jeżeli ktoś się zdecyduje na fotowoltaikę - może korzystać z tego urządzenia i zasilać go własną energią elektryczną.
Ile inwestorów, tyle pomysłów na obniżenie rachunków icon_smile.gif
Wspomnę jeszcze tylko, że wcale nie musimy z włąsnej kieszeni finansować takich inwestycji - są dofinansowania na takie rozwiązania - warto i powinno się o tym wiedzieć, jeżli już tak bardzo chodzi o koszty.

Link do komentarza
Jak dla mnie kupowanie pompy ciepła dla CWU, gdy ma się już inny system grzania jest ciut bezsensu. Przy kotle na węgiel można ewentualnie o tym pomyśleć, ale przy pellet czy gazie to już bezsens. Bo i jak ma wpływać kocioł na gaz na nasz dom latem ? Czy wydziela on aż tak dużo ciepła podczas pracy ?
Dla mnie i innych na moim etapie (budowa) jest sens myśleć o różnych opcjach, stąd ten wątek.
Link do komentarza
Cytat

linku nawet nie obejrzałeś



mylisz się, ale nie mam zamiaru kontynuować tematu icon_razz.gif

Cytat

Oprócz pieniędzy może dla kogoś bardziej liczy się wygoda, bezobsługowość, ekologia.



właśnie...podnoszenie argumentu bezobsługowości pc do cwu w porówananiu do kotła gazowego, albo grzania wody bojlerem - ciekawe...
takiego argumentu się nie spodziewałem
Link do komentarza
Cytat

Jak dla mnie kupowanie pompy ciepła dla CWU, gdy ma się już inny system grzania jest ciut bezsensu. Przy kotle na węgiel można ewentualnie o tym pomyśleć, ale przy pellet czy gazie to już bezsens. Bo i jak ma wpływać kocioł na gaz na nasz dom latem ? Czy wydziela on aż tak dużo ciepła podczas pracy ?
Dla mnie i innych na moim etapie (budowa) jest sens myśleć o różnych opcjach, stąd ten wątek.


Jeżeli masz na ekogroszek to po co Ci inne ogrzewanie wody ? Raz na 1-2 miesiące albo i rzadziej zrobisz zasyp i tyle Cię interesuje.
Link do komentarza
Nie wejdzie ze 150 kg groszku ?
Dzienne zużycie groszku to ok 2-4kg. No więc co w tym dziwnego ? Nie którzy mają zużycie 2kg , można zobaczyć na esterownik.

Tutaj jeszcze podane są kwoty itd
http://czysteogrzewanie.pl/2015/07/sposoby...lej-wody-latem/

wychodzi na to,ze miesięcznie zużywa kocioł ok 85kg Edytowano przez rustin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość arturo72
Cytat

wyczytałem ze koszt ogrzania domu powierzchni uzytkowej 118m2 za sezon pompa powietrza to 500zl. jak za sezon czyli ok 6 miesięcy to rewelacyjny wynik. Takie koszta są ogrzewania?

cytat
Czy w dalszym ciągu nie możecie pojąć,że moje 1750kWh za ogrzewanie daje 500zl za sezon ?


Dokładnie,dobrze wyczytales,1750kWh to zużycie energii na ogrzewanie od sierpnia do sierpnia bo tak liczę czyli 500zl.
Do tego dochodzi ok.1500kWh na cwu czyli ok.450zl też od sierpnia do sierpnia.

Ostatni post w moim dzienniku na FM pokazuje licznik zużycia energii na c.o+cwu od 2013r Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Patrząc np na innych co mają pompy 9kw aby grzać w taniej taryfie( nie wspominając o małym metrażu jaki mają ) i mieć niskie rachunki to ta pompa jula o mocy 6kw, nie da rady bo jak ? Sugerując się oczywiście wpisami innych użytkowników . Mocniejsza pompa w juli nie dostępna , przynajmniej na ich stronie i cena 2x taka.

ps. Bajbaga działa Ci pw bo nie wiem czy dochodzą Ci wiadomości. Edytowano przez rustin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A dlaczego PCi ma działać tylko w taniej taryfie ?
Jest to sztuczny wymysł, mający na celu wykazanie niezwykłej oszczędności w pozyskaniu niskiego kosztu 1kWh uzyskanej z PCi, a tym samym udowodnienia, że jest porównywalna z kosztem uzyskania 1kWh z węgla.

Kogo to obchodzi - zwłaszcza, ze porównuje się system bezobsługowy (PCi) z obsługowym (kocioł węglowy), których nijak nie można porównać.

Chcesz mieć tanio - zastosuj najprostszy kocioł na paliwo stałe i znajdź najtańsze paliwo dla niego, pal w nim czerpiąc radość z niskich rachunków.

Chcesz mieć większy komfort w obsłudze kotłowni - zainstaluj system prawie bezobsługowy, tzn. kocioł gazowy, olejowy, pellet i płac trochę wyższe rachunki.

Chcesz mieć luksus, czyli instalujesz, regulujesz i zapominasz - zainstaluj PCi, bo to rozwiązanie wcale nie dużo droższe.

Ps. Niechcący skasowałem sobie nieprzeczytane wiadomości w PW. icon_redface.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Widzisz i to jest manipulowanie i naginanie faktów jak to czyni arturek. Potem człowiek czyta i głupieje patrząc na koszty ogrzewania , mowa o ozc do domu gdzie zapotrzebowanie wychodzi kilka kw a pompa 9kw albo większa.


Jak to bajbaga napisał,pompa nie dla idiotów,zresztą nie tylko pompa ale i cała budowa domu icon_smile.gif
Zuzycie energii na ogrzewanie w moim domu od dwóch sezonów to przedział 1750-1900kWh,w pierwszym sezonie grzewczym miałem taryfę G11 i cenę 1kWh w niej 0,54zł czyli 1900kWh dało przy tej taryfie 1000zł,w drugim sezonie grzewczym zużycie energii na ogrzewanie wyszło 1750kWh ale przed sezonem zmieniłem taryfę z G11 na G12W gdzie grzałem 100% w tańszej czyli przy cenie za 1kWh 0,29zł i te zużycie na ogrzewanie dało 507zł.
Gdzie widzisz tutaj manipulowanie i naginanie faktów ?
Masz zrobione w końcu OZC domu ? Wiesz ile energii Twój dom zużyje na ogrzewanie ? Nie potrafisz operować kalkulatorem,że widzisz gdzieś jakieś manipulowanie ?

Cytat

A prawda jest taka, ze na to pytanie odpowiedź da tylko rzetelnie wykonane OZC.


Dotrze to rustin w końcu do Ciebie ?

I w dalszym ciągu posiadam taryfę G12W bo dwa pierwsze sezony grzewcze były testowe z różnymi taryfami no i stwierdziłem,że po jaką cholerę przepłacać jak mam taki sam komfort życia icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72

Wszystkiego co nie zasyfia otoczenia i co jest tańsze dla inwestora budującego dom od węgla zwanego eko czyli nawet ogrsewanie prądem,które jest czyste,bez obslugowe i tańsze od węgla.
Ale Ty tego nie wiesz bo nie wiesz ile energii zuzyje twój dom na ogrzewanie czyli jakie straty ciepła będzie miał icon_smile.gif

Aha i dodam jeszcze,że gdybym grzal prądem to te 1750kWh dałoby 5250kWh a to przy 0,30zl za kWh dałoby 1575zl czyli biorąc pod uwagę koszt kociolka na prąd 2,5tys.zł i oszczędność na kominie i kotłowni na etapie budowy było to rozwiązanie znacznie tańsze niż brudny węgiel zwany eko w nowiuskim domu icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zuzycie energii na ogrzewanie w moim domu od dwóch sezonów to przedział 1750-1900kWh,w pierwszym sezonie grzewczym miałem taryfę G11 i cenę 1kWh w niej 0,54zł czyli 1900kWh dało przy tej taryfie 1000zł,w drugim sezonie grzewczym zużycie energii na ogrzewanie wyszło 1750kWh ale przed sezonem zmieniłem taryfę z G11 na G12W gdzie grzałem 100% w tańszej czyli przy cenie za 1kWh 0,29zł i te zużycie na ogrzewanie dało 507zł.



Mam pytanie ile wynosił roczny, całkowity koszt energii w G11, a ile wyniósł w G12W ?

Cytat

To tak w odniesieniu do Twojej łaciny w profilu icon_biggrin.gif



to tylko wskazanie źródła icon_cool.gif poprawiam. icon_lol.gif

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Mam pytanie ile wynosił roczny, całkowity koszt energii w G11, a ile wyniósł w G12W ?


Szczerze to nie wiem,nie sprawdzałem,roczne zużycie całego prądu w domu to 6500-7000kWh czyli w G11 ok.3500zł a w G12W musiałbym sprawdzić faktury ale sądzę,że mniej i to znacznie bo "droższa" w G12W jest tylko o 6-7 groszy droższa niż w G11 a jest jej mniej godzin w miesiącu niż "tańszej".
Na bytowy idzie mi rocznie ok.3500kWh a reszta czyli 3500kWh na c.o+cwu "idzie" 100% w tańszej.

A takie proporcje były po miesiącu od "wejścia" G12W bez jakichkolwiek ruchów na bytowym:

Cytat

I male podsumowanie równo po miesiącu od przejścia na G12W:
-zużycie prądu w całym domu-731kWh
z czego:
-w taniej taryfie 561kWh
-w drogiej taryfie 170kWh
z czego 440kWh to c.o i cwu(c.o 330kWh) 100% w taniej taryfie i z tego wychodzi,że prąd bytowy za miesiąc to 291kWh i tu niespodzianka:
-prąd bytowy w taniej taryfie 121kWh
-prąd bytowy w drogiej taryfie 170kWh

Czyli prądu bytowego zużywam więcej w drogiej taryfie.

Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Aż wstyd się przyznać ale dawno nie czytałem tego wątku a widzę, że dyskusja nadal wrze.

Interesuje mnie jedno stwierdzenie:
Cytat

Chcesz mieć większy komfort w obsłudze kotłowni - zainstaluj system prawie bezobsługowy, tzn. kocioł gazowy, olejowy, pellet i płac trochę wyższe rachunki.

Chcesz mieć luksus, czyli instalujesz, regulujesz i zapominasz - zainstaluj PCi, bo to rozwiązanie wcale nie dużo droższe.



Czy aby na pewno można porównać korzystanie z kotła gazowego z korzystaniem z kotła na pellet ? Może się nie znam ale dorzucanie opału i czyszczenie pieca to jednak coś więcej niż praca przy kotle gazowym.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...