Skocz do zawartości

Co na okna?


Recommended Posts

  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Mogą Cię jeszcze zainteresować markizy zewnętrze. Widziałem takie od Fakro, oprócz ograniczenia światła słonecznego zmniejszają jeszcze nagrzewanie się pomieszczenia wewnątrz, więc jeśli Twoje okna są wystawione na bezpośrednie promienie to jeszcze o tym można pomyśleć.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ja mam same zasłony, bez firanek. BTW - nie dobieraj jasnych zasłon do jasnych scian. kupiłam ostatnio pod presją chłopaka taki powiedzmy ala płócienny i teraz muszę wykminić jakieś dobre dodatki, bo w IKEI ta zasłona wydawała mi się ciemniejsza i wygląda to nijako icon_biggrin.gif





Tutaj obrazowe rozwinięcie tego o czym pisałem w poprzednim poście, ja to chciałbym mieć coś takiego. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Mieszkałam jakiś czas za granicą i na początku trudno było mi się przyzwyczaić do tego, że w oknach nikt nie ma tam firan, tym bardziej, że domy były przeważnie parterowe i bez piwnic, a więc wszystko widać na wysokości wzroku. Ale z czasem do tego przywykłam i nawet polubiłam. Teraz mieszkamy na 3. piętrze, naprzeciwko naszego bloku jest tylko niski budynek, więc odpuściliśmy sobie firany, zwłaszcza że trudno byłoby przywiesić karnisze ze względu na nietypowy kształt okna.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Cytat

Tylko, że niewiele obniżą temperatury w upał. I dlatego warto rolety zamienić na markizy.


Kolego, a wiesz jak wyglądają markizy icon_biggrin.gif
Jeżeli mowa o roletach okiennych wewnętrznych i markizach to jedne i drugie nie obniżają temperatury ani nie zatrzymują ciepło uciekające z domu.
Jedynie rolety zewnętrzne spełniają w/w kryteria.
Link do komentarza
Cytat

Markizy Fakro obniżają temperaturę i są zewnętrzne. Ten produkt jest już jakiś czas na rynku. Jeśli oczywiście rozróżniamy markizy i rolety. ;)


Od kiedy "szmata" ciemnego koloru obniża temperaturę?
Markizy a rolety to dwa odrębne tematy i dziwi mnie fakt że piszesz że rolety i markizy to to samo, jeśli nie umiesz odróżnić markizy od rolety icon_wink.gif

 

 

 

Cytat

Markizy to chyba tylko są wewnętrzne, z tego co mi wiadomo.

ps. a jednak są i wewnętrzne, tak piszą hmm nie wiedziałem.

 


Typowe markizy są zewnętrzne, a wewnętrzne? ja prawdę mówiąc nie słyszałem ani nie widziałem markiz wewnętrznych.

 

Link do komentarza
Cytat

Markizy to chyba tylko są wewnętrzne,


Oczywiście miało być - zewnętrzne.
Przepraszam się pomyliłem.

A o wewnętrznych czytałem tu:
http://www.velux.pl/produkty/rolety-i-markizy/markizy
ale jak się okazuje to też chyba moja pomyłka i chodzi nie o to gdzie są zamontowane, ale o fizyczny ich montaż, znaczy że do zamontowania nie trzeba wchodzić na dach. Czy jakoś tak. icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście miało być - zewnętrzne.
Przepraszam się pomyliłem.


Naturą ludzką jest się mylić ale i też przyznać się do pomyłki, to nie żadna ujma icon_smile.gif

Gdyby taka pomyłka trafiła się jednego gościowi na a to o przyznaniu się do pomyłki nie było by mowy icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Od kiedy "szmata" ciemnego koloru obniża temperaturę?



Nie musi być ciemnego koloru, nawet lepiej żeby była jasna. Tak jak się mówi, że na wysoką temperaturę ubierać jasne rzeczy, bo odbijają światło.

Do rzeczy - właśnie akurat zatrzymywanie promieniowania cieplnego przez tą szmatę sprawia, że okno, a dalej pokój nie nagrzewa się tak jak okno wystawione na promienie słoneczne. Szczególnie różnica odczuwalna jest w lato, od strony południowych okien. Pozdrawiam. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie musi być ciemnego koloru, nawet lepiej żeby była jasna. Tak jak się mówi, że na wysoką temperaturę ubierać jasne rzeczy, bo odbijają światło.

Do rzeczy - właśnie akurat zatrzymywanie promieniowania cieplnego przez tą szmatę sprawia, że okno, a dalej pokój nie nagrzewa się tak jak okno wystawione na promienie słoneczne. Szczególnie różnica odczuwalna jest w lato, od strony południowych okien. Pozdrawiam. :icon_smile:


Niech będzie nawet jasnego ale to i tak nie ma większego wpływu na zatrzymanie ciepła od słońca.
A temat z tego co pamiętam markizy zewnętrznej, a jak już wspomniałem nie widziałem aby okno dachowe miało markizy. Markizy są fasadowe a nie dachowe.
Uważam, że na okno dachowe to tylko roleta zewnętrzna spełni swoje zadanie, jest co prawda to przedsięwzięcie kosztowne ale się opłaca zainwestować.

Link do komentarza
Cytat

a jak już wspomniałem nie widziałem aby okno dachowe miało markizy. Markizy są fasadowe a nie dachowe.


Muszę sprostować bo markizy zewnętrzne na okna dachowe istnieją, sam takie posiadam, a wyglądają np. tak:
https://www.youtube.com/watch?v=EyeTy2FuTpQ

DSC01446.jpg


Może nie wyczerpują wszystkich znamion jakiegoś potocznie rozumianego znaczenia markiz, ale jest to taka gęsto tkana, czarna, półprzeźroczysta siateczka. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A temat z tego co pamiętam markizy zewnętrznej, a jak już wspomniałem nie widziałem aby okno dachowe miało markizy. Markizy są fasadowe a nie dachowe.
Uważam, że na okno dachowe to tylko roleta zewnętrzna spełni swoje zadanie, jest co prawda to przedsięwzięcie kosztowne ale się opłaca zainwestować.


Parę lat temu przerabiałem temat zabezpieczenia strychu i pokoju na poddaszu przed nadmiernym ogrzewaniem promieniami słonecznymi przez 4 okna dachowe (2 w pokoju i 2 na strychu).
W pierwszej kolejności odrzuciłem tradycyjne zabezpieczenia wewnętrzne typu firanki, rolety jako nieefektywne.

Rolety zewnętrzne są faktycznie najskuteczniejszym rozwiązaniem, gdyż zabezpieczają pomieszczenia zarówno przed przegrzewaniem latem, jak i utratą ciepła w zimie, ale ich koszt (w moim przypadku około 1200zł/okno) spowodował, że zacząłem szukać innych rozwiązań. Alternatywą były jeszcze systemowe markizy zewnętrzne lub dużo tańsze, ale podobno równie skuteczne folie zewnętrzne o różnym stopniu przepuszczalności.

W sumie wybrałem właśnie markizy zewnętrzne do okien dachowych i klimatyzację multisplit. Koszt całkowity tego rozwiązania (biorąc pod częściowy koszt klimatyzacji dla tego pokoju na poddaszu) jest porównywany z roletami, a efektywność i komfort są nieporównywalnie większe.
Link do komentarza
Na okna dachowe dumnie nazywają się markizy ale tak naprawdę to są rolety, ale nie ma o co się tu sprzeczać bo tylko kwestia nazewnictwa.
Przecież od x lat były markizy zewnętrzne elewacyjne i tak nazwa powinna się kojarzyć, nazywając rolety na okna dachowe szumnie markizami jest to trochę na wyrost.
Natomiast co do wyższości rolet/markiz materiału a rolet to rolety wygrywają ten ranking icon_biggrin.gif




Czy rolety nie wyglądają lepiej? I czy nie będą bardziej trwale od tych "markiz" z płótna?
Link do komentarza
Cytat

Czy rolety nie wyglądają lepiej? I czy nie będą bardziej trwale od tych "markiz" z płótna?


Nie ma wątpliwości że rolety lamelowe będą trwalsze i lepiej wyglądają, natomiast te dachowe z siateczki nie są wykonane z płótna, lecz z czegoś co wygląda na tkaninę z włókna szklanego, pokrytego jeszcze dodatkowo jakąś substancją lekko gumowatą. U mnie po 15 latach na dachu, już widać na nich ślady działania czasu i czynników atmosferycznych. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Markizy w odróżnieniu od rolet mają wpuszczać światło, a zatrzymać ciepło - więc te dwa produkty różnią się nieco zastosowaniem. Materiał markiz może być siatką o przezierności 10% - w dużym nasłoneczenieniu straty światła na szybie są stosunkowo niewielkie, natomiast temperatura wyraźnie niższa.
Link do komentarza
Cytat

Markizy w odróżnieniu od rolet mają wpuszczać światło, a zatrzymać ciepło - więc te dwa produkty różnią się nieco zastosowaniem. Materiał markiz może być siatką o przezierności 10% - w dużym nasłoneczenieniu straty światła na szybie są stosunkowo niewielkie, natomiast temperatura wyraźnie niższa.



Zdecydowanie rolety! Miałam markizy w pokoju, który służy mi jako gabinet, coś strasznego. Słońce wdzierało się przez nie, raziło w oczy!
Link do komentarza
Tak jak pisałem - rolą markiz jest zatrzymywanie promieniowania cieplnego, a nie światła. Jeśli stosowałeś takie markizy do zaciemniania pokoju - to faktycznie z początku twój wybór padł na zły produkt. Ewentualnie alternatywą może być markiza Fakro, której gęstość wynosi 1%. Z tego co wiem zainteresowanie skupia się na 10%, która faktycznie przepuszcza sporo światła.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Zastanawialismy sie kiedyś nad zamontowaniem sobie rolet zewnętrznych. Zrezygowaliśmy z tego pomysłu z uwagi na wysoki koszt rozwiązania.
Nie odpowiadały nam również firany i zasłony wewnątrz mieszkania z uwagi na to, że mieszkanie mamy nowoczesne i po prostu nie zgrywało nam sie to z koncepcją dekoracji. W koncu wybraliśmy tradycyjne wewnętrzne rolety ( dla dodatkowych oszczedności zamawialiśmy je w sieci. Mieszkanie jest utrzymane w neutralnych barwach. Rolety są jednak dość intensywne:
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...