Skocz do zawartości

Uzbrojenie działki w prąd


erol

Recommended Posts

Jak wygląda procedura uzbrojenia działki w prąd, tak krok po kroku? Na dzień dzisiejszy mam wydane warunki przyłącza, czyli zapewnienie o dostawie. Działka jest nieuzbrojona, prąd mam około 100m od działki. Rozumiem, że pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o doprowadzenie prądu. I teraz tak:

1. We wniosku podaję moc przyłączeniową, zakładam, że na budowę wystarczy mi 8kW
2. Podaję date planowanego rozpoczęcia budowy ( np czerwiec 2016)

Nie rozumiem jednak kilku kwestii.

1. Opłata za doprowadzenie kabla i ustawienie skrzyneczki jest stała? Pan w rejonie coś wspominał o jakimś ryczałcie. Nie potrafił mi konkretnie odpowiedzieć ILE
2. Dostawca energii musi mi doprowadzić ten prąd do działki, czyli wykopie rów, położy kabel i zamontuje skrzyneczkę na działce przed czerwcem 2016, tak?
3. Dostawca wykona przyłącze załóżmy w styczniu 2016. Rozumiem, że od stycznia do czerwca nie będę płacić za ten prąd?
4. Za prąd będę płacił automatycznie od czerwca 2016 ponieważ tak podałem we wniosku i nieważne czy zacznę budowę czy nie
5. Co w przypadku gdy rozpoczęcie budowy mi się opóźni np do czerwca 2017. Czy przez cały rok będę musiał płacić za prąd abonament mimo, że budowy nie zacznę?

Byłem w rejonie energetycznym ale pan tak mieszał, że sam chyba nie wiedział na co odpowiada, ewentualnie ja nie zrozumiałem icon_rolleyes.gif Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

1. We wniosku podaję moc przyłączeniową, zakładam, że na budowę wystarczy mi 8kW
2. Podaję date planowanego rozpoczęcia budowy ( np czerwiec 2016)


Ad1 Podajesz moc przyłączeniowa docelową. Na okres budowy i tak będziesz miał ja zmniejszoną, a płacić będziesz jak za docelową.
Ad2 Rozpoczęcie budowy nie ma tu za dużego wpływu na wykonanie przyłącza przez energetykę.




Cytat

Nie rozumiem jednak kilku kwestii.

1. Opłata za doprowadzenie kabla i ustawienie skrzyneczki jest stała? Pan w rejonie coś wspominał o jakimś ryczałcie. Nie potrafił mi konkretnie odpowiedzieć ILE
2. Dostawca energii musi mi doprowadzić ten prąd do działki, czyli wykopie rów, położy kabel i zamontuje skrzyneczkę na działce przed czerwcem 2016, tak?
3. Dostawca wykona przyłącze załóżmy w styczniu 2016. Rozumiem, że od stycznia do czerwca nie będę płacić za ten prąd?
4. Za prąd będę płacił automatycznie od czerwca 2016 ponieważ tak podałem we wniosku i nieważne czy zacznę budowę czy nie
5. Co w przypadku gdy rozpoczęcie budowy mi się opóźni np do czerwca 2017. Czy przez cały rok będę musiał płacić za prąd abonament mimo, że budowy nie zacznę?

Byłem w rejonie energetycznym ale pan tak mieszał, że sam chyba nie wiedział na co odpowiada, ewentualnie ja nie zrozumiałem icon_rolleyes.gif


Ad1 Opłata jest za przyłącze jest stała i liczona jest za każdy kW .
Ad2 Nie koniecznie wykonawca zrobi przyłącze podziemne, może być również napowietrzne. To zależy od projektu przyłącza. Termin wykonania przyłącza będzie określony gdy dostaniesz umowę do podpisania.
Ad3 Za prąd będziesz płacił czy go będziesz używał czy nie od momentu wykonania przyłącza wraz ze skrzynka ZK i licznikiem. Załóżmy jak pisze, że w styczniu 2016 będziesz miał wykonane przyłącze i podpiszesz umowę o dostawę energii i od wtedy będziesz płacił.
Ad 4 Jeżeli nie będziesz miał zrobionego przyłącza to za nic nie będziesz płacił.
Ad5 Tak, będziesz płacić mimo, że nie zużyjesz ani jednego kW.

Raczej wydaje mi się, że go nie zrozumiałeś icon_biggrin.gif bo ja miąłem podobnie. Jak zadzwoniłem po informacje do ZE to po rozmowie z doradcą byłem głupszy niż przed icon_biggrin.gif
W Twoim rejonie jaki ZE działa?
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Cytat

Ad2 Rozpoczęcie budowy nie ma tu za dużego wpływu na wykonanie przyłącza przez energetykę.

W jakim celu więc na wniosku muszę określić planowany termin poboru energii? A jeżeli nie chciałbym pobierać energii albo nie wiem kiedy zacznę? Albo chciałbym tylko uzbroić działkę tak aby lepiej ją sprzedać np za 3 lata
Cytat

Ad1 Opłata jest za przyłącze jest stała i liczona jest za każdy kW .

Czyli nie ma tutaj znaczenia, że działkę mam 100m w odległości od "słupa"? Wykonaliby przyłącz za taka samą kwotę nawet gdybym miał 1 km do słupa? Dlaczego więc nie powiedzieli mi w rejonie konkretnej kwoty tylko coś o ryczałcie nawijali icon_rolleyes.gif
Cytat

Ad2 Nie koniecznie wykonawca zrobi przyłącze podziemne, może być również napowietrzne. To zależy od projektu przyłącza.

Racja, nie wiem czy będzie to pod ziemią czy nad ziemią. A kto wykonuje taki projekt? Ja mam się tym zająć, czy wszystko robi ZE?
Cytat

Termin wykonania przyłącza będzie określony gdy dostaniesz umowę do podpisania.

Czyli ja składam wniosek i czekam? Gdy ZE zrobi przyłącz to przyśle mi umowę do podpisania? Chciałbym wiedzieć jak to łopatologicznie wygląda. Bo co np w sytuacji gdy ja złożę wniosek, ZE doprowadzi przyłącz np w styczniu 2016 a ja nie będę chciał podpisać umowy bo zamierzam się budować dopiero w czerwcu? Zabiorą skrzynkę i wykopią kabel?
Cytat

Jeżeli nie będziesz miał zrobionego przyłącza to za nic nie będziesz płacił.

Właśnie tego etapu nie rozumiem. Bo zanim zacznę płacić muszę podpisać umowę. A umowę podpisuję jak rozumiem dopiero po wykonaniu przyłącza.

Taka osobna kwestia - bardzo często takie skrzyneczki z doprowadzonym prądem widzę na pustych działkach jak i na działkach do sprzedaży. I nieraz takie działki ze skrzyneczkami stoją latami. Czy właściciele takich działek płacą co miesiąc opłaty za prąd nawet gdy nic tam nie ma ani prądu nie używają?

W moim rejonie działa PGE Zamość Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Planowany termin nie oznacza ostateczny.
Do 200 m oplata jest taka sama za 1 kW mocy przyłączeniowej. I płaciłbyś tyle samo gdy masz 1 m od słupa czy 100 m.
Zapytaj ile kosztuje 1 kW mocy przyłączeniowej.
Projekt przyłącza leży w gestii ZE.
Z podpisaniem umowy i wykonaniem przyłącza to nie jest tak różowo jak napisałeś, że ZE zrobi przyłącze a Ty nie podpiszesz umowy. Jeżeli nie podpiszesz umowy o wykonanie przyłącza to jego nie będziesz miał, mało tego, musisz jeszcze uiścić opłatę (przedpłatę) na wykonanie przyłącza, a jak już będziesz miał przyłącze to musisz bo jak nie to ZE krzywdy sobie nie zrobi icon_biggrin.gif ale Ty zapłacisz karę że Ci w pięty pójdzie.

Oczywiście, że są ZK-i na działkach które stoją latami i właściciele płacą. Jest tylko małe "ale" oni moc przyłączeniową mają wartości kilku kW aby opłaty były jak najmniejsze, a przy sprzedaży liczy się, że działka uzbrojona.
Link do komentarza
Dzięki, powoli mi się ta kwestia rozjaśnia. A tak średnio ile może kosztować 1 kW mocy przyłączeniowej. Orientacyjnie na jaką kwotę się nastawiać, 1000PLN, 5000PLN?
Cytat

Jeżeli nie podpiszesz umowy o wykonanie przyłącza to jego nie będziesz miał

Czyli na wykonanie przyłącza podpisuję jedną umowę, w której będzie zawarte i wykonanie przyłącza i termin rozpoczęcia opłat? Czy będą to dwie osobne umowy, najpierw o wykonanie a później o dostarczanie prądu?
Ta opłata co miesiąc to jest rozumiem opłata abonamentowa, stała niezależnie od tego czy biorę prąd czy nie? Duża taka opłata jest?
I jeszcze jedno - kiedy ta opłata znika? Bo przecież jak mam już dom i w nim mieszkam to abonamentu za prąd nie płacę, tylko za to co zużyję
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dzięki, powoli mi się ta kwestia rozjaśnia. A tak średnio ile może kosztować 1 kW mocy przyłączeniowej. Orientacyjnie na jaką kwotę się nastawiać, 1000PLN, 5000PLN?
Czyli na wykonanie przyłącza podpisuję jedną umowę, w której będzie zawarte i wykonanie przyłącza i termin rozpoczęcia opłat? Czy będą to dwie osobne umowy, najpierw o wykonanie a później o dostarczanie prądu?
Ta opłata co miesiąc to jest rozumiem opłata abonamentowa, stała niezależnie od tego czy biorę prąd czy nie? Duża taka opłata jest?
I jeszcze jedno - kiedy ta opłata znika? Bo przecież jak mam już dom i w nim mieszkam to abonamentu za prąd nie płacę, tylko za to co zużyję


Coś około 150 zł za 1 kW.
Opłata np w moim przypadku za moc przyłączeniowa 16 kW wynosi prawie 150 zł za dwa miesiące.
Opłata nie znika, tylko maleje z chwilą odbioru domu. wtedy zgłaszasz do ZE o zmianę taryfy z budowlanej na docelową.

Koszty przyłącza
takie coś znalazłem w necie.
Link do komentarza
Cytat

Coś około 150 zł za 1 kW.

Z tego linka który podałeś wychodzi, że to kwota 57PLN za 1kW więc jeszcze nie tak źle
Cytat

Opłata np w moim przypadku za moc przyłączeniowa 16 kW wynosi prawie 150 zł za dwa miesiące

A ty masz tzw prąd budowlany? W ogóle we wniosku podawać moc docelową domu czy podać np 8kW? Zakładam, że te 8 kW mi na budowę wystarczy a potem ewentualnie bym zwiększył
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Z tego linka który podałeś wychodzi, że to kwota 57PLN za 1kW więc jeszcze nie tak źle
A ty masz tzw prąd budowlany? W ogóle we wniosku podawać moc docelową domu czy podać np 8kW? Zakładam, że te 8 kW mi na budowę wystarczy a potem ewentualnie bym zwiększył


Ja płaciłem za 1 kW coś koło 150 zł, ale u mnie jest Enea to i mogą być inne opłaty.
We wniosku podajesz moc docelową a i tak na okres budowy będziesz miał zmniejszoną, bynajmniej ja tam mam. Więc jeżeli podasz te np 8 kW to będzie oznaczać jako docelową. Moc docelowa u mnie to 16 kW a na okres budowy było ograniczenie do 11 kW. Gdy już będziesz miał odbiór domu to dostaniesz moc taką o jaką wnioskowałeś bez żadnych dodatkowych opłat.
Zresztą już wiesz o co biega z tym przyłączem to teraz możesz spokojnie zadzwonić do operatora na infolinię i się dowiedzieć to o czym my tu piszemy, jak to wygląda w Twoim ZE, bo warunki mogą być inne niż u mnie.

Link do komentarza
Generalnie jestem na podobnym etapie, no może ciut dalej ale na bieżąco.
Na działce mam skrzynkę którą załatwił poprzedni właściciel (miał kilkanaście działek). Nie było w niej nic oprócz wyjścia kabla z ziemi. Wystąpiłem do ZE (u mnie PGE) o warunki przyłączenia. Dostałem je jakieś 3 tyg później z projektem umowy przyłączeniowej. Przyłączenie to w sumie formalność bo jako takie już istniało, ale trzeba było za to zapłacić. Za każdy kW mocy płaciłem coś koło 60 zł. I tu się pojawia haczyk. Pani podczas kiedy składałem wniosek zasugerowała wpisać moc przyłączeniową ok 10 kW. Niestety okazało się, że mój dom który wybrałem potrzebuje 14 kW. Niby niewielka różnica ale jednak. Instalator elektryczny musiał pokombinować z projektem elektryki w domu aby wyszło dobrze ;) Dlatego uczulam aby sprawdzić ile wymaga projekt waszego domu aby potem nie było niespodzianek. Potem oczywiście można zwiększyć moc ale trzeba najpierw rozpocząć odbiór prądu.
Gdy już mamy magiczną skrzyneczkę na działce staramy się o dobrego elektryka co to wszystko załatwi. Musimy połączyć skrzynkę ZE z naszą RBtką i to wszystko zgłosić do ZE. Potem pozostaje podpisanie umowy z ZE i mamy prąd budowlany.
Prąd budowlany niestety jest w innej taryfie niż ten do celów mieszkaniowych i za samą gotowość dostawy takiego prądu musimy płacić. U mnie min moc prądu budowlanego wynosi 7kW za co przyjdzie mi płacić ok 80 zł miesięcznie. Najlepsze jednak w tym wszystkim jest to, że wg mojego elektryka możemy przejść na tańszą taryfę (d/c mieszkaniowych) w momencie osiągnięcia SSZ z tym, że muszą być wstawione okna, za drzwi może służyć płyta OSB.
Dla potomnych mnie elektryk za taką przyjemność kasuje 800 zł i wymaga ode mnie jednego podpisu - na umowie o dostawę prądu (koszt RB, kabli itp rzeczy po jego stronie)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Witam. Kupilem dzialke ze znajdujaca sie skrzynka ZK 3 metry od granicy w glab dzialki. Stara skrzynka. Po wybudowaniu domu bedzie stala przed wejsciem do domu. I tu jest problem. Zglaszalem do energetyki i raz powiedzieli ze oni ja przeniosa na swoj koszt a drugim razem ze ja bede placil. Jak to dokladnie jest?dodam jeszcze ze kabel jest wywiniety dalej. Mialem problem przy kopaniu fundamentow.. Ale idzie przy samej ławie i sie cudem udalo zalac fundamenty. 

20170623_132241_HDR.jpg

Link do komentarza

Napisali ze skrzynke musze przeniesiesc na granice dzialki na swoj koszt. Ale nie wiem czy czasem nie chcą ze mnie zrobic Jelenia. Najpierw powiedzili ze oni przeniosa i założą mi odrazu zlacze gdzie później bede mogl sie podpiac do pradu. Ale gdy zacząłem kopac fundament to zglosilem kolizje bo kabel szedl przy samej lawie,chcialem jak najszybciej go przeniesc,w tedy mowili ze na wlasny koszt musze to zrobic jak chce szybko,ale ze mialem urlop i podwykonawca nie ruszyl by z tym wczesniej jak 2 tyg to sobie darowalem. Udalo mi sie kopac fundament ,kabel nie wchodzil pod lawe.  A im powiedzialem ze nie bede robil teraz tego na wariata bo to mi nic nie da. I myslalem ze zrobia to jak powiedzieli na samym poczatku. A tu mi przyszło pismo ze wszystkie koszty ja pokrywam

Czyli rozumiejąc ich wychodzilo na to ze oni maja czas najpierw powiedzieli do 4 miesiecy,pozniej do 14 miesiecy na ich koszt. A jezeli bym chcial szybko go przeniesc to ba wlasny koszt. I tu mi nie pasuje. Raz mowia tak a drugi inaczej. Wydaje mi sie ze chca mnie naciagnac. Prosze o informacje jezeli ktos moze pomoc. Z góry dziękuję

Link do komentarza

Dzieki za odpowiedz,ale nie bardzo rozumiem. Najpierw powiedzieli ze zrobią to na swoj koszt,ale to potrfa. A jak chce szybko skrzynke przeniesc to na swoj koszt. Wiec powiedzialem im ze niechce szybko na swoj koszt tego przenosic. Zeby sami to zrobili. Czyli zrozumialem ze zrobią to oni. A ty piszesz ze tak i tak na swoj koszt musze ja przeniesc. Wiec pytanie dlaczego zmienili zdanie?

Link do komentarza

Pytanie, czy występowałeś o zwiększenie mocy? bo zapewne w obecnej skrzynce masz moc przyłączeniowa małą. Jeżeli występowałeś o zwiększenie mocy przyłączeniowej to ZE pobiera opłaty za każdy kW i procedura jest taka jakbyś robił gdy przyłącza by nie było. Czyli ZE powinien zrobić projekt przyłącza i przyłącze wg projektu. Teraz jest tendencja aby ZKP robić w granicy działki.

Link do komentarza

W projekcie mam 13KW. A z tego co wiem ta skrzynka ma sile itd. Tam jest potezny prąd. Wlasnie chodzi o to ze oni przeniosą ja na granice dzialki tylko ze za moje pieniądze. To nie jest skrzynka przylaczeniowa tylko ZK. Ich skrzynka ktora powinna byc w granicy. Wiem ze w dzisiejszych czasach na granicach dzialek je stawiają. Wiec dlaczego na swoj koszt tego nie zrobia?

20170708_172152_HDR.jpg

Link do komentarza

Ale co za przeproszeniem obchodzi Cię ZK? po co masz je przenosić? jeżeli jak pisze, masz projekt na 13 kW to ZE przyjedzie i zrobi Ci przyłącze ZKP tam gdzie będzie wg projektu. Od ZKP do domu to już Twoja broszka aby doprowadzić kabel.  Po co Ci teraz przenosić tą skrzynkę? Masz przecież prąd.

Piszesz, ze obecnie ZK posiada "potężny prąd":icon_biggrin: ale jaki on jest potężny, bo wiesz jednemu wystarczy ćwiartka aby go sponiewierało a drugiemu potrzeba litra:D Kupiłeś działkę z ZK to musisz mieć umowę  jaka moc przyłączeniowa jest obecnie. Założę się, że kilka kW.

Link do komentarza

Nie rozumiemy sie :wallbash:.przeciesz ta skrzynka nie moze stac mi przed drzwiami domu. Trzeba ją wywalic. Tam sie schodzą kable z innch domow. W energetyce tez powiedzieli ze koniecznie trzeba ja przeniesc na granice. Jak ma ktos ochote wytlumaczyc mi telefonicznie to bardzo prosze . 792777144

Byl monter i powiedzial ze jest duzy prad. Za glowe sie zlapal. Tam sie schodza inne kable.  I 2 wychodza pod moj dom

I do tego wszystkiego ten kabel stwarza zagrożenie. Draplem go koparka i jeden zwoj jest bez izolacji. Rure na niego zalozylem

:zalamka:

Link do komentarza

Karol - nie rozumiemy się

5 godzin temu, Karol Wajda napisał:

Dzieki za odpowiedz,ale nie bardzo rozumiem. Najpierw powiedzieli ze zrobią to na swoj koszt,ale to potrfa. A jak chce szybko skrzynke przeniesc to na swoj koszt. Wiec powiedzialem im ze niechce szybko na swoj koszt tego przenosic. Zeby sami to zrobili. Czyli zrozumialem ze zrobią to oni. A ty piszesz ze tak i tak na swoj koszt musze ja przeniesc. Wiec pytanie dlaczego zmienili zdanie?

podejrzewam, że wyczuli, że ci zależy na czasie, więc po co mają ponosić koszty, skoro ty sam chcesz to zrobić jak najszybciej? A jak nie dali ci nic takiego na piśmie, to nie muszą...a nawet gdyby dali ci to na piśmie, to pewnie termin byłby bardzo odległy

czyli, tak jak napisałeś sam wyżej - chcą z ciebie zrobić jelenia...

 

spróbuj powołać się na kwestię bezpieczeństwa (ten uszkodzony kabel - ale nie wiem czy to wręcz nie będzie na twoją niekorzyść...

Link do komentarza
1 godzinę temu, Karol Wajda napisał:

Nie rozumiemy sie :wallbash:.przeciesz ta skrzynka nie moze stac mi przed drzwiami domu. Trzeba ją wywalic. Tam sie schodzą kable z innch domow. W energetyce tez powiedzieli ze koniecznie trzeba ja przeniesc na granice. Jak ma ktos ochote wytlumaczyc mi telefonicznie to bardzo prosze . 792777144

Byl monter i powiedzial ze jest duzy prad. Za glowe sie zlapal. Tam sie schodza inne kable.  I 2 wychodza pod moj dom

I do tego wszystkiego ten kabel stwarza zagrożenie. Draplem go koparka i jeden zwoj jest bez izolacji. Rure na niego zalozylem

:zalamka:

Pisałeś o przesunięciu skrzynki ZK a nie o kablach które idą w ziemi, ale to szczegół, może nie mały ale szczegół. Otóż co do kabli, to jeżeli idą zgonie z projektem to powinieneś mieć je naniesione na mapce do celów projektowych  i ten kto zrobił Ci projekt i usytuował dom w tym miejscu wiedząc o przebiegu tych kabli popełnił babola. Za uszkodzenie kabla ZE może Cie obciążyć, bo na niego powinno założyć się mufę, takie uszkodzenie izolacji stwarza zagrożenie życia i zdrowia.  Jeżeli tych kabli nie ma na mapce w tym miejscu co teraz przebiegają  to ZE może się  cmoknąć.

Co do skrzynki to ZK jest na czasz budowy, to nie jest przyłącze docelowe, więc jak pisałem ZE ma zrobić ZKP wg projektu a na pewno projekt nie przewiduje tego przyłącza naprzeciw Twojego domu tylko jak już pisaliśmy w granicy działki aby ZE miał do niego swobodny dostęp.

1 godzinę temu, Karol Wajda napisał:

Nie rozumiemy sie :wallbash:.przeciesz ta skrzynka nie moze stac mi przed drzwiami domu. Trzeba ją wywalic. Tam sie schodzą kable z innch domow. W energetyce tez powiedzieli ze koniecznie trzeba ja przeniesc na granice. Jak ma ktos ochote wytlumaczyc mi telefonicznie to bardzo prosze . 792777144

Byl monter i powiedzial ze jest duzy prad. Za glowe sie zlapal. Tam sie schodza inne kable.  I 2 wychodza pod moj dom

I do tego wszystkiego ten kabel stwarza zagrożenie. Draplem go koparka i jeden zwoj jest bez izolacji. Rure na niego zalozylem

:zalamka:

Pisałeś o przesunięciu skrzynki ZK a nie o kablach które idą w ziemi, ale to szczegół, może nie mały ale szczegół. Otóż co do kabli, to jeżeli idą zgonie z projektem to powinieneś mieć je naniesione na mapce do celów projektowych  i ten kto zrobił Ci projekt i usytuował dom w tym miejscu wiedząc o przebiegu tych kabli popełnił babola. Za uszkodzenie kabla ZE może Cie obciążyć, bo na niego powinno założyć się mufę, takie uszkodzenie izolacji stwarza zagrożenie życia i zdrowia.  Jeżeli tych kabli nie ma na mapce w tym miejscu co teraz przebiegają  to ZE może się  cmoknąć.

Co do skrzynki to ZK jest na czasz budowy, to nie jest przyłącze docelowe, więc jak pisałem ZE ma zrobić ZKP wg projektu a na pewno projekt nie przewiduje tego przyłącza naprzeciw Twojego domu tylko jak już pisaliśmy w granicy działki aby ZE miał do niego swobodny dostęp.

Link do komentarza

Wlasnie ! Oni powiedzieli ze projektant zrobil babola,bo kabel jest na mapce. A ja głupi laik myslalem ze tak bedzie szedł pozniej do mnie ten  kabel. Dopiero gdy na niego natrafiłem i do nich jeździłem to zrozumialem wszystko. Zglosilem u nich kolizje. I przyszlo mi wlasnie ze na wlasny koszt mam to wszystko zrobic. A mam skrzynke zaprojektowaną na granicy dzialki. W energetyce ludzie są w porzadku bo niechca mi robic problemów. Pokazywalem im zdjecia i powiedzialem ze uszkodzilem go trochę. A moj projektant bronil sie i kazal mi sie zapytac czy ten kabel idzie w ziemi legalnie. Ja wiem ze teraz rece myje. Teraz już wiecie jaka jest sytuacja I moje znowu pytanie: czy oni powinni na swoj koszt zabrac skrzynke na granice tak jak wstepnie powiedzieli?pominmy juz ten kabel. Wiadomo ze go zabiorą razem ze skrzynką. Czy to w moim zakresie jest?

ZE zrobi ZKP wedlug projektu na wlasny koszt?czy moj koszt? O.o

Edytowano przez Karol Wajda (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Śmieszny ten projektant, pyta czy kabel był położony legalnie. Jeżeli był na mapce a był zaznaczony to odpowiedź sama ciśnie się na usta. Jedynie czego można się czepić to ułożenie kabla czyli odległość od granicy działki i głębokość.

Jeżeli podpisałeś umowę na wykonanie przyłącza to Ty płacisz opłatę zryczałtowaną za 1 kW za przyłącze , nie za przeniesienie ZK.

 

Link do komentarza

Jeszcze jedno w sprawie układania kabli. Kable elektryczne powinny być ułożone na głębokości 80 cm i powinien być oznaczony niebieska folią umieszczona ponad ułożonym i przysypanym kablem. Od fundamentu powinien kabel przebiegać nie bliżej jak 0,5 m.

Link do komentarza
4 godziny temu, mhtyl napisał:

Jeszcze jedno w sprawie układania kabli. Kable elektryczne powinny być ułożone na głębokości 80 cm i powinien być oznaczony niebieska folią umieszczona ponad ułożonym i przysypanym kablem. Od fundamentu powinien kabel przebiegać nie bliżej jak 0,5 m.

Wszystkie te "powinny" i "powinien" bierz zawsze z dużą ostrożnością, bo mój pierwszy układany kabel przykrywało się (oznaczało) cegłami a nie folią i było to zupełnie zgodnie z przepisami. Ówczesnymi przepisami.

Link do komentarza

Ta kolizja to oczywiście owa skrzynka ZK. Nie dziwię się, że każą sobie za to płacić, ale w takiej sytuacji będziesz płacił dwa razy, pierwszy raz za przełożenie skrzynki ZK a drugi raz za wykonanie przyłącza ZKP.

Na mój gust dałbym spokój z przeniesieniem tej skrzynki ZK a podpisał umowę na wykonanie ZKP. Przecież logiczne że przy wykonaniu ZKP  skrzynkę ZK będzie ZE musiał odłączyć od napięcia.

Co z prawidłowością ułożenia i przebiegu tych kabli co je odkopałeś? Czy to na papierku jest tak jak w realu? I jeszcze ważna rzecz, czy ZE ma podpisaną jakąś umowę o zezwoleniu na przebieg kabli na Twojej działce?

Link do komentarza

Ten kabel nie jest przerwany. Dziala normalnie i oni go jak przeniosą to skrucą odrazu. To niewiem jakie koszta ma poniesc projektant. Chyba ze za przeniesienie skrzynki na granice :1_grinning:. Wszedzie pisze ze ja kryje koszty :zalamka:

Niewiem czy maja zezwolenie wlasnie

Daje zdjecie mapki

1501926150572-1036078365.jpg

Zjechalem na lykend do domu i mogę przeslac i pokazac jakies dokumenty

1501926304972-1853748741.jpg

Widac jak projektant zrobil ten projekt

Link do komentarza

Chyba coś mu zrobiłeś bo przyłącza zrobił Ci specjalnie po złości. Przyłącze wody można było zrobić prościej a nie z takimi zygzakami i wszystkie przyłącza się krzyżują co raczej powinno się unikać takiego układu. Co do kabla prądowego (to ten czerwony?) to wg tej mapki przebiega w odpowiedniej odległości od fundamentów domu, ale tu jednego nie rozumiem, dlaczego nie ma ciągu dalszego gdzie te kable idą, bo pisałeś że od twojej skrzynki są podłączeni jeszcze inni. No i powinien wchodzić do budynku w miejsce gdzie jest wyjście/wiatrołap a nie gdzieś z boku w połowie szerokości ściany domu.

kanalizacja (to chyba ta gruba, czarna przerywana linia) tez zrobiona po złości.

Po mojemu zrobiłbym bym tak. Kabel od ZKP wpuścił do domu na wysokości wiatrołapu, tak aby w nim umieścić rozdzielnię.

Przyłącze wody doprowadziłbym do kotłowni, nie wiem gdzie masz ją umiejscowiona w domu.

Kanalizacje wypuściłbym ze ściany frontowej z prawej strony lub lewej. To co opisałem o przyłączach są możliwie położone w prostej linii i po jak najmniejszej odległości.

Codo mapki do celów projektowych, Ty pokazałeś mi już mapkę z adaptacją domku i przyłączami, mi chodziło o gołą mapkę tą którą dostarczałeś architektowi aby wykonał adaptację. Będzie chyba bardziej przejrzysta od tej na której projektant narysował kresek, kreseczek i liczb . Na nie powinny być zaznaczone to co przechodzi przez Twoją działkę wraz z tą skrzynka ZK.

Link do komentarza

Szkoda, że nie zrobiłeś sobie ksero. I jeszcze dopytam, z tego co napisałeś to działkę kupiłeś już z istniejącą skrzynka ZK czyli po mojemu Ty z nimi wcześniejszej umowy nie podpisywałeś tylko poprzedni właściciel. Ty teraz chcesz mieć wykonane przyłącze i tyle w temacie, co ZE zrobi ze starą infrastrukturą to ich problem, na pewno nie mogą tak zostawić samopas bo to będzie stwarzało zagrożenie życia i zdrowia, więc uważam że samoprzezsie ZE będzie musiał ją usunąć.

Link do komentarza

Tak ,dzialke kupilem ze skrzynka ZK. Tej pani ktora mi sprzedała dzialke to jej ojciec kiedys tez kupil of kogos tą dzialke i ta skrzynka tez tam stala. Nikt niema umowy. Moze kiedys kiedys ktorys tam wlasciciel mial umowe z ZE na tą skrzynke . najwyżej pojade do energi i powiem ze kable nie podchodza pod fundament i ze niema kolizji. I ze rezygnuje. A zgloszone przylacze juz mam.jak sie wybuduje to powiem zeby mnie podlaczyli pod prad i w tedy może przeniosą ja sami

Link do komentarza
46 minut temu, Karol Wajda napisał:

Ciekawi mnie tez po jaki gwint ten kabel idzie tak daleko od skrzynki w gląb dzialki? Od drogi az het na dzialke lukiem wraca do skrzynki. I to dwa kable. Moze lepiej jak wynajme prawnika?

Być może jest to zapas aby w przyszłości nie było trzeba sztukować kabla przy przeniesieniu skrzynki w inne miejsce, ale trudno to jednoznacznie stwierdzić nie będąc na miejscu i tego nie widząc.

jak rozliczasz się teraz za zużytą energię? gdzie masz licznik.

Link do komentarza

To po co jest ta skrzynka ZK na Twojej działce? Po mojemu wychodzi na to, że to poprzedni właściciel podłączył się od np sąsiada aby mieć prąd. Wygląda mi to jak teraz napisałeś, że nie masz prądu na samowolkę a to zmienia bardzo dużo w tej sprawie.  Nie ma prądu to ja bym powiedział w ZE aby brali to badziewie z Twojej działki czym prędzej a jak nie to odkop kable wraz ze skrzynka i wywal ja na granicę, niech sobie leży i czekaj aż ZE zrobi Ci przyłącze docelowe.

Link do komentarza

Screenshot_2017-08-05-22-12-14.thumb.png.c8739f337369956d83a24a507340242f.pngTo ja na samym poczatku im powiedzialem zeby zabierali ją bo to ich urządzenie. Napoczatku taki pan z energi powiedzial ze przeniosą. A później przyszedl jakis wyzszy rangą pan i powiedzial ze raczej na wlasny koszt ja musze przenieść. Wynajac od nich podwykonawcow i dzialac. Nie byli co do tego pewni. A przyszły mi papiery i pisze ze mam placic wszystko. Powiedzieli tez ze kupiłem dzialke ze skrzynka i to moj problem. Ta dzialka jest miedzy dwoma budynkami. Tam nigdy nie stal dom. Tylko ze to byly dwie dzialki jednego wlasciciela. I obok stoi sasiadki dom. Ona mi odsprzedala jakby połowę dzialki. Ale miala na nie dwie ksiegi wieczyste. Czyli tamten dom ma swoj licznik. No Nie wiem wlasnie po co tą skrzynke na tej dzialce kiedys postawili. Ten kabel jest wypuszczony jak by pod podlaczenie przyszlego domu. Moze kiedys tak robili. A pozniej wywalali na granice. A ze moja byla nie zabudowana to tak zostalo. Wlasnie chce sie tu dowiedzieć od was czy oni we wlasnym zakresie maja zrobic czy ja.?

Screenshot_2017-08-05-22-12-14.png

 

U

Screenshot_2017-08-05-22-08-55-1.png

Edytowano przez Karol Wajda (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
17 minut temu, Karol Wajda napisał:

To ja na samym poczatku im powiedzialem zeby zabierali ją bo to ich urządzenie. Napoczatku taki pan z energi powiedzial ze przeniosą. A później przyszedl jakis wyzszy rangą pan i powiedzial ze raczej na wlasny koszt ja musze przenieść. Wynajac od nich podwykonawcow i dzialac. Nie byli co do tego pewni. A przyszły mi papiery i pisze ze mam placic wszystko. Powiedzieli tez ze kupiłem dzialke ze skrzynka i to moj problem. Ta dzialka jest miedzy dwoma budynkami. Tam nigdy nie stal dom. Tylko ze to byly dwie dzialki jednego wlasciciela. I obok stoi sasiadki dom. Ona mi odsprzedala jakby połowę dzialki. Ale miala na nie dwie ksiegi wieczyste. Czyli tamten dom ma swoj licznik. No Nie wiem wlasnie po co tą skrzynke na tej dzialce kiedys postawili. Ten kabel jest wypuszczony jak by pod podlaczenie przyszlego domu. Moze kiedys tak robili. A pozniej wywalali na granice. A ze moja byla nie zabudowana to tak zostalo. Wlasnie chce sie tu dowiedzieć od was czy oni we wlasnym zakresie maja zrobic czy ja.?

 

Jak pisałem wyżej, najprawdopodobniej jest to samowola, więc za co masz płacić? umowy na dostawę energii z ZE nie podpisałeś, prądu nie masz a ta skrzynka jak jest postawiona bezprawnie to nie Twój problem, jej tam fizycznie nie powinno być. Niech Ci jakiś porządny elektryk sprawdzi czy jest w niej prąd, jeżeli  ie ma to tnij to w pizd... i wywal a w razie czego powiesz że złodzieje w nocy ukradli:icon_biggrin:

Nie dziw się że w ZE siedzą tacy ludzie, zresztą nie tylko tam w innych instytucjach tez są tacy niedoinformowani/niedouczeni.

Poczekaj jeszcze co bajbaga na to, ma już bardzo dużo informacji na temat tej sprawy więc coś konstruktywnego na pewno Ci napisze.

Link do komentarza

Dzieki. Prąd w niej jest. Sprawdzałem prubowką. W tej skrzynce jest pare kabli przykreconych do takiej listwy jakby. I ten monter jak byl ogladac to powiedzial ze dwa ostatnie w tej skrzynce to od moich kabli sa. Ale reszta to niewiem. 

W tej skrzynce sa BEMY

Teraz rozmawiam z kolegą przez tel. Pokazywalem mu kiedys ta skrzynke

Link do komentarza
11 godzin temu, Karol Wajda napisał:

 

Tam prąd musi bym duzy bo ten kabel zasila chyba wszystkie domy. 

Na spokojnie się dowiedz na 200% co to jest, abyś wiedział na czym stoisz. przede wszystkim sprawdź dokładnie czy ta skrzynka stoi legalnie na Twojej działce.

Link do komentarza

Tak na szybko.

1. Do geodezji po mapkę dla celów projektowych:
- i tak będzie potrzebna dla projektu przyłącza,
- odpowie na pytanie czy projektant dał ciała (bardzo ważne, bo jak dał to sprawa prosta co do tego na czyj koszt),
- teoretycznie można będzie negocjować z ZE jeśli stan faktyczny odbiega od tego na mapie, 
- teoretycznie, w takim przypadku jak wyżej, działka mia wadę ukrytą i coś, być może, można będzie uszczknąć od poprzedniego właściciela.

  
2. Pkt. 1. istotny, bo nawet jak teraz nic się nie dzieje (prąd niby jest), to uszkodzenie kabla może w przyszłości odbić się czosnkiem i pójdzie w p........ np. nawierzchnia utwardzona brukiem.

3. Bez względu na to kto i kiedy kładł ten kabel, za wszelkie "straty" związane z uszkodzeniem kabla, odpowiada obecny właściciel, który może regresem, przed sądem, dochodzić kosztów od "winowajców" pierwotnych.

4. Jak najszybciej wystąpić do ZE o wykonanie przyłącza - bo najszybciej wyjaśni to zastaną sytuację.

Link do komentarza

Dziekuje za odpowiedzi. Pojde do geodezji po mapke. Juz zglosilem prozbe o wykonanie przylacza. Podjade jeszcze do ZE i bede od nich żądał jakiejs umowy na tą skrzynke . ale na mapach ona jest . Czyli wiedza jak idzie i chyba to legalne. Oni sami nie powiedzą a ja zielony jestem w tych sprawach. Ale bede żądał jakiejs umowy 

Link do komentarza

Przecież nawet jeżeli ta skrzynka jest legalnie to autor pytania/obecny właściciel działki nie podpisywał umowy i nie płaci żadnych opłat dla ZE, a ktoś musi za to płacić więc należy odnaleźć właściciela tego przyłącza i nakazać mu aby zabrał swoją zabawkę.

Dlaczego tak piszę? Bo na ten przykład kupując działkę z przyłączem po kupnie podpisuje się umowę z ZE z nowym właścicielem. W omawianym przypadku takie czegoś przecież nie było.

Link do komentarza

Tiiiaaa.

Kupiłeś zabudowaną działkę (w dobrej wierze). Okazało się, że zabudowa jest samowolą budowlaną. Zgadnij  - kto za to zapłaci (poniesie konsekwencje) ?

Ps. Ta skrzynka nie jest problemem - ale kable w działce już są/mogą być dużym problemem, zarówno teraz jak i w przyszłości

16 godzin temu, Karol Wajda napisał:

Powiedzieli tez ze kupiłem dzialke ze skrzynka i to moj problem.

mają rację (w zgodzie z prawem) + ewentualne kłopoty z uszkodzonym kablem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...