Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Ile energii pochłania cyrkulacja?

Recommended Posts

Jesienią ubiegłego roku zamieszkaliśmy w domu wybudowanym przez dewelopera. Wiosną, kiedy wyłączyliśmy ogrzewanie, zaniepokoiło nas częste załączanie się kotła, który współpracuje z zasobnikiem ciepłej wody. W ramach reklamacji, przedstawiciel firmy stwierdził, że jest to normalne, bo w instalacji zamontowano cyrkulację ciepłej wody i kocioł musi ją co jakiś czas dogrzewać. Czy rzeczywiście instalacja pracuje prawidłowo i co ewentualnie trzeba by zmienić aby nie zużywać niepotrzebnie energii?


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/17406-ile-energii-pochlania-cyrkulacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jorik
Stosuję inne rozwiązanie, z którego jestem zadowolony. W pomieszczeniu odległym od kotłowni instaluję dodatkowy, niewielki podgrzewacz elektryczny (boiler) zasilany z przewodu ciepłej wody. Utrzymuje on temperaturę nieco niższą od temperatury wody w głównym zasobniku. Po otwarciu kranu niemal natychmiast płynie ciepła woda (odległość rzędu 0,5m). Porcja wychłodzonej wody wpływa do zbiornika ogrzewacza minimalnie wpływając na temperaturę wypływającej wody (nawet przy pojemności 5l). Po chwili napływa już ciepła woda, więc grzałka boilera pokrywa jedynie straty ciepła jego zbiornika. Oczywiście i tu ceną komfortu jest dodatkowy koszt inwestycji i eksploatacji, ale nie jest on wysoki.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość prostej adaptacji istniejącej instalacji cwu, bez konieczności ciągnięcia dodatkowych rur do cyrkulacji.

Rozwiązanie to stosowałem też z powodzeniem w mieszkaniu, w którym do zasilenia w cwu zastosowano centralnie umieszczony elektryczny podgrzewacz przepływowy.

Z kolei rozwiązaniem mogącym optymalizować pracę klasycznego układu cyrkulacji jest włączanie jej przez czujniku ruchu w łazienkach, które są nią zasilane. Niestety, raczej nie ma sensu próba zastosowania go w kuchni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×