Skocz do zawartości

Kupno domu w stanie surowym otwartym


Recommended Posts

Witam serdecznie
Planuję kupno domu jednorodzinnego na wsi w stanie surowym otwartym. Budowę rozpoczęto w latach 90 mam ksero pozwolenia na budowę podpisane przez wójta. I mam w związku z tym kilka pytań.
1. Pozwolenie wygasło jak je odnowić?
2. Właściciel nie posiada projektu bo mu zaginął, ale w pozwoleniu wpisany jest numer projektu tradycyjnego.
3. Ponieważ w domu nie ma wylewek i tynków czy muszę uruchamiać pozwolenie na budowę by wykonać te prace?
4. Słyszałem że w przypadku braku dokumentów można przeprowadzć inwentaryzację ale czy warto teraz czy lepiej później?
5. Czy brakujące dokumenty mogę otrzymać z gminy (odpis pozwolenia i projekt budowlany), czy jest sens o nie występować skoro pozwolenie wygasło.
6. Jakie inne dokumenty związane z budową powinien posiadać poprzedni właściciel.
Link do komentarza
W opisanej sytuacji istnieją dwie możliwości kontynuowania robót. Jeśli istnieje dziennik budowy, a przerwy w prowadzeniu robót nie trwały dłużej niż 2 lata można dokończyć budynek na warunkach starego pozwolenia na budowę, wykorzystując ewentualnie kserokopie planów złożone w urzędzie. Prawdopodobnie jednak budowa nie była prowadzona przez dłuższy czas, a więc i wygasło pozwolenie na jej kontynuowanie. W takim przypadku konieczne będzie wystąpienie o nowe pozwolenie na budowę na podstawie niezbędnych dokumentów, a więc aktualnych warunków zabudowy lub odpisu z planu zagospodarowania przestrzennego oraz nowego projektu, który może uwzględniać już istniejące elementy konstrukcyjne. W budynku, dla którego wygasło pozwolenie na budowę nie wolno prowadzić żadnych robót z wyjątkiem prac zabezpieczających przed zniszczeniem lub zagrożeniem dla otoczenia. Ponieważ formalnie działka na której prowadzona była budowa jest nadal uznawana za niezabudowaną, jej właściciel powinien dysponować jedynie wypisem z ksiąg wieczystych świadczącym o prawie własności do tej nieruchomości. Trzeba też upewnić się jak zakwalifikowany jest grunt, gdyż w przypadku gruntów rolnych (tzw. działka siedliskowa) konieczne będzie wystąpienie o jego odrolnienie.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Cytat

Mam bardzo podobną sytuację i mam pytanie. Mój dom jest wybudowany w stanie surowym i stoi dłużej niż 2 lata, jak odnowić projekt domu???
Czy muszę kupować nowy???
Mam oryginalny projekt domu, mam iść do architektów i powiedzieć im żeby mi narysowali taki sam dom???



Tu musisz ponownie przeczytać co napisała Redakcja "Jeśli istnieje dziennik budowy, a przerwy w prowadzeniu robót nie trwały dłużej niż 2 lata można dokończyć budynek na warunkach starego pozwolenia na budowę"

U ciebie trwały więcej niż dwa lata, więc musisz się postarać o nowe pozwolenie.

Jesli nie masz projektu to postaraj się go skopiować z achiwum w urzędzie.
Link do komentarza
Cytat

Tu musisz ponownie przeczytać co napisała Redakcja "Jeśli istnieje dziennik budowy, a przerwy w prowadzeniu robót nie trwały dłużej niż 2 lata można dokończyć budynek na warunkach starego pozwolenia na budowę"

U ciebie trwały więcej niż dwa lata, więc musisz się postarać o nowe pozwolenie.

Jesli nie masz projektu to postaraj się go skopiować z achiwum w urzędzie.



Ale ja mam oryginalny projekt. A czy plan zagospodarowania działki może stracić ważność???

Mam projekt budowy(1 oryginalny egzemplarz) , plan zagospodarowania działki, przydzieloną wodę, te wszystkie dokumenty są dość stare bo mają ponad 10 lat.

Czy muszę starać się o nowe??
Czy żeby odnowić pozwolenie na budowę muszę złożyć do gminy znów 4 projekty domu??
Wystarczą ksera??
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...