Skocz do zawartości

Hala warsztatowa pod domem


Recommended Posts

witam
od razu przepraszam jeżeli napisałem to w złym miejscu strony
a teraz do rzeczy , mam dopiero 17 lat ale już wiele wiele wczesniej nabrała mnie chęć zbudowania swojego wymarzonego domu gdy bede starszy, ostatnio wymyslałem nad układem mojego domu i moim pytaniem będzie pytanie odnośni jednej z warstw domu. Odnośnie chciałem to tak zrobic: hala warsztatowa > 2 piętra normalne > jakis maly strych czy poddasze ( ten nie konieczny ) . I odrazu mowie o co chodzi hale warsztatową chcialem usadowić całkowicie pod ziemią i ta hala była by ok. 12 m x 14 m i 3-3,5 m wysokości i dalej do gory te dwa pietra normalnie i wgl , i mam problem z mysleniem jak to zrobic bo przecież ta hala będzie tak jakby podstawa calego domu i moim pytaniem jest to : na ilu to kolumnach mniej wiecej trzeba bedzie to zrobic aby nie martwic sie o bezpieczenstwo domu ? bo ja najchętniej chcialbym żeby bylo 0 kolumn i byla pusta przestrzeń ale przecież tak sie nie da bo dom moze całkowicie legnąc w gruzach. Co o tym sądzicie ?
z góry dzięki
Link do komentarza
Cytat

witam
od razu przepraszam jeżeli napisałem to w złym miejscu strony
a teraz do rzeczy , mam dopiero 17 lat ale już wiele wiele wczesniej nabrała mnie chęć zbudowania swojego wymarzonego domu gdy bede starszy, ostatnio wymyslałem nad układem mojego domu i moim pytaniem będzie pytanie odnośni jednej z warstw domu. Odnośnie chciałem to tak zrobic: hala warsztatowa > 2 piętra normalne > jakis maly strych czy poddasze ( ten nie konieczny ) . I odrazu mowie o co chodzi hale warsztatową chcialem usadowić całkowicie pod ziemią i ta hala była by ok. 12 m x 14 m i 3-3,5 m wysokości i dalej do gory te dwa pietra normalnie i wgl , i mam problem z mysleniem jak to zrobic bo przecież ta hala będzie tak jakby podstawa calego domu i moim pytaniem jest to : na ilu to kolumnach mniej wiecej trzeba bedzie to zrobic aby nie martwic sie o bezpieczenstwo domu ? bo ja najchętniej chcialbym żeby bylo 0 kolumn i byla pusta przestrzeń ale przecież tak sie nie da bo dom moze całkowicie legnąc w gruzach. Co o tym sądzicie ?
z góry dzięki




kto powiedział że się nie da ????
są architekci robią projekty przęsła mostów mają więcej niż 14 m długości i 12 szerokości
czyli zamówisz to wylicza i zrobią ba najtańsze to nie będzie
stali i betonu pociągnie
jednak nie to jest dla mnie najistotniejsze
w hali chcesz plantacje konopi założyć ?
bo nie widzę innego sensu dla pozbawiania się światła dziennego przy produkcji czegokolwiek
pomijając dodatkowe izolacje / windy zjazdy i inne utrudnienia
Link do komentarza
Cytat

kto powiedział że się nie da ????
są architekci robią projekty przęsła mostów mają więcej niż 14 m długości i 12 szerokości
czyli zamówisz to wylicza i zrobią ba najtańsze to nie będzie
stali i betonu pociągnie
jednak nie to jest dla mnie najistotniejsze
w hali chcesz plantacje konopi założyć ?
bo nie widzę innego sensu dla pozbawiania się światła dziennego przy produkcji czegokolwiek
pomijając dodatkowe izolacje / windy zjazdy i inne utrudnienia



nie chcialem zadnej plantacji konopi hhahah chcialem zrobic cos typu takiego warsztatu połączonego z miejscami do rysowania cos typu moj wlasny kąt co mial bym tam moje hobby itd , co do wejsc to chcialem jedne schody i jeden wyjazd
Link do komentarza
Cytat

nie chcialem zadnej plantacji konopi hhahah chcialem zrobic cos typu takiego warsztatu połączonego z miejscami do rysowania cos typu moj wlasny kąt co mial bym tam moje hobby itd , co do wejsc to chcialem jedne schody i jeden wyjazd


nie neguję Twojego założenia
jednak
przekalkulowałbym to jeszcze raz
skazywanie się na samo światło elektryczne to nie jest najlepszy pomysł moim zdaniem
reszta to już tylko kwestia kosztów
Link do komentarza
Cytat

nie chcialem zadnej plantacji konopi hhahah chcialem zrobic cos typu takiego warsztatu połączonego z miejscami do rysowania cos typu moj wlasny kąt co mial bym tam moje hobby itd , co do wejsc to chcialem jedne schody i jeden wyjazd



Pięknie, ale to będzie kosztować więcej niż cała reszta domu wraz z meblami. Czyli ucz się, ucz, abyś na to zarobił.
Link do komentarza
Gość stach
Strasznie jestem ciekawy, skąd poderwałeś taki pomysł na SWÓJ DOM ...

Pomysł może ciekawy, ale aby go zrealizować, ucz się, studiuj budownictwo i... graj w totolotka, bo jak już zaprojektujesz DOM, to do realizacji "po taniości" parę baniek będzie Ci potrzebne.
Czy masz już działkę na której chcesz postawić swój DOM? i ona powoduje, że tak wymyśliłeś swój DOM? Czy po prostu chcesz schować halę przed oczami przechodniów? Motywacja musi być silna, skoro chcesz wchodzić w takie rozwiązania .

Tylko wiek i brak kontaktu ze sprawami budowlanymi i konstruktorskimi usprawiedliwia Twoje podejście do takiego układu DOMu i szukanie minimalnej ilości słupów, na których chcesz oprzeć strop hali, będący równocześnie fundamentem DOMu dwukondygnacyjnego.

Żeby taką halę o wysokości 3,5m schować pod ziemią trzeba by wykonać wykop o głębokości pewnie z 5-6 m, wykonać podbudowę, płytę fundamentową, stopy pod słupy, zabezpieczyć przed wodą gruntową, wykonać ściany, które wytrzymają napór ziemi, zaizolować te ściany termicznie, wykonać odpowiednio wytrzymały strop i dopiero nad nim stawiać część mieszkalną... Przy niekorzystnych warunkach wodnych trzeba zrobić izolacje prawie jak w basenie, a to generuje koszty... Sam wjazd z poziomu 0 na głębokość 3,5 m będzie kosztował tyle, co duży pokój w Twoim domu... A utrzymanie przyjaznej temperatury w podziemiu też będzie kosztować...

Jeśli chcesz uzyskać, jak piszesz "cos typu takiego warsztatu połączonego z miejscami do rysowania cos typu moj wlasny kąt co mial bym tam moje hobby" to po co Ci powierzchnia ponad 150 m2, chyba że chcesz mieć jakieś super stanowiska typu plotery, czy może Twoje hobby to wycinanie w stali WATER-JETem ... A może konstruowanie nowych samochodów .

Jeśli nie wygrasz (a może zdołasz legalnie zarobić - czego Ci życzę ) w totolotka, to dużo taniej wybudujesz sobie normalny dom z użytkowym poddaszem, na którym zrobisz sobie pracownię o powierzchni z 50 m2 ze światłem dziennym - ploter też tam się zmieści . Jeśli planujesz jakieś maszyny do wykonywania swojego hobby, wystawisz halę obok DOMu na poziomie 0 - odejdą wszystkie prace ziemne, izolacyjne, konstrukcyjne.

Ale skoro KONIECZNIE będziesz chciał budować wg Twoich założeń - to, tak jak pisze MTW Orle architekt-konstruktor wszystko Ci wyliczy i zaprojektuje, policzy za projekt i oszacuje koszt wykonania Twojego DOMu. A jak do niego przyjdziesz po odbiór projektu, to przed czytaniem szczegółów usiądź wygodnie, żebyś pod wpływem lektury nie zemdlał i się nie przewrócił
Link do komentarza
tak jak ty mówisz nie mam żadnego kontaktu z architektami czy z budowlańcami ani sie na tym nie za bardzo znam , juz bez twojego komentarza wiem że to troche nie realne wcześniej piszący tak jakby "wybili mi z głowy " bo to jednak jest nie mały koszt ale też niebezpieczeństwo.

Jestem też troche marzycielem i lubie dużo wymyślać lub jak coś zobacze potrafie to po dużej ilości zmienić na własny urzytek, i widzieć jak daną rzecz zmienić tak tez było z tym pomysłem. Lecz jednak ten pomysł o którym napisałem jest najwiekszy spośród tych które wymyśliłem / obmyśliłem i dlatego napisałem post z chęćią uzyskania pomysłów krytyki i wypowiedzi ekspertow z tej dziedziny .

Napisałem o tym tutaj ( szukałem jakiegos dobrego forum budowlanego ) z zamiarem uzyskania informacji od ekspertów lub specjalistów w tej dziedzinie, czy to w ogóle jest możliwe do zrealizowania? i tak jak mówiłem wcześniej to torche mi wybili z głowy ten pomysl bo jednak są duże koszty a po obmyśleniach doszedłem do wniosku ze moge zrobic to obok domu czy na jakieś działce

Piszesz że " po co mi powierzchnia 150 m2 , jak już mówiłem jestem troche marzycielem i chciałem zrobić coś typu pokoju marzeń w którym znajdowło by sie ogolna pracownia warsztat , mały parking na rzeczy ktore zrobie, miejsce na stoly kreslarskie ( lubie rysować ) i rozne inne połki i wgl , i nie wiem czy mi tego miejsca starczy icon_biggrin.gif a tak pozatym to 168 m 2 jak pisalem ale to narazie do obmyslaenia jest icon_biggrin.gif .

Dzięki za rade jak mówiłem szukałem pomocnej rady i wypowiedzi na ten temat innych
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...