Skocz do zawartości

Oczyszczalnie ścieków


Gość

Recommended Posts

Ścieki w nietypowy sposób
Chciałbym w nietypowy sposób rozwiązać odprowadzanie ścieków. Mam dość
sporą działkę (2,5 tys. m.kw.), ale nie można w prosty sposób wykonać
rozprowadzania ścieków z oczyszczalni przydomowej. Działka jest w
kształcie litery "L" i trzeba byłoby zrobić przepompownię i bardzo długie
rury (muszą dojść w drugi koniec działki).
Na działce są dwie szczelne szamba betonowe (po 3 m.kw. pojemności).
Chciałbym wkopać zbiornik od oczyszczalni ścieków o pojemności 3 m. kw. w
ziemię, włożyć kamienie do filtrowania i przefiltrowane ścieki odprowadzać
do tych betonowych szamb. Po jakimś czasie chciałbym oczyszczone ścieki
wypompować na nieużytkowaną łąkę.
Czy taki sposób wyprowadzania ścieków jest groźny dla środowiska?
Klubowicz
Link do komentarza
Po co tyle zachodu? Trzeba zaopatrzyć się w środek do rozkładania ścieków (np. Biolatrin-to są takie bakterie które przerabiają wszystko co w szambie) ,od czasu do czasu wypompować wodę z wierzchu szamba(woda jest bezpieczna-można nią podlewać ogródek a więc na łąkę też można wylać) a tak raz na rok wyczyścić osad z szamba mechanicznie.
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Samo zastosowanie preparatu do rozkładania ścieków nie zapewni ich wymaganej czystości. Preparaty te wspomagają jedynie funkcjonowanie oczyszczalni ścieków, ale jej nie zastępują. Nie można ich więc rozsączać na powierzchni gruntu, a zwłaszcza cudzego. Sposób zagospodarowania ścieków powinien być określony w pozwoleniu na budowę i w razie jakichkolwiek zmian, konieczne będzie zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia takich robót w starostwie powiatowym. Z podanych informacji trudno wywnioskować, czy rzeczywiście - ze względu na kształt działki - nie można będzie ułożyć drenażu rozsączającego. Przedstawione rozwiązanie z kamiennym złożem filtracyjnym również nie zapewni dostatecznej czystości ścieków, a także nie rozwiąże problemy opróżniania zbiornika, zwłaszcza zimą.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam Serdecznie!!!
Ja też mam pytanie odnośnie oczyszczalni ścieków!
Budujemy właśnie domek letniskowy, z możliwością całorocznego użytkowania. Zastanawimy się co zrobić ze ściekami????
Czy w przypadku domku letniskowego, także w pozwoleniu na budowę będzie określony sposób zagospodarowania ścieków???
Myśleliśmy o przydomowej oczyszczalni ścieków, ale teren jest mocno zadrzewiony i do tego są dość wysokie wody gruntowe ok. 1m.
Z tego co wiem drenaż rozsączający powinien iść na głębokości ok. 1,20m ??? Braliśmy pod uwagę także oczyszczalnię gruntowo-korzeniową, ale nie wiem czy ścieki uzdatniane w taki sposób mogą być odprowadzane bezpośrednio do gruntu??? czy koniecznie do cieku wodnego lub stawu??
W ostateczności zdecydujemy się na szambo szczelne i jego wywóz, ale to jest piekielnie droga inwestycja włączając w to koszty użytkowania!!!
Proszę o jakąś radę
Z góry dziękuję za pomoc
Grażyna
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków będzie znacznie droższa od szczelnego zbiornika, a opłacalność takiej inwestycji zależeć będzie od ilości odprowadzanych ścieków. Zatem trzeba rozważyć jak duże będzie zużycie wody w domku letniskowym i ile wyniosą koszty wywozu. Budowa oczyszcalni korzeniowej jest oczywiscie możliwa a oczyszczone scieki nadają sie do podlewania terenu, ale problem pojawia się w zimie, gdy trudno odprowadzić wodę na powierzchni.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Odpowiedź firmy Sotralentz:
Zaproponowane pierwsze rozwiązanie nie gwarantuje odpowiedniego
stopnia oczyszczania. Ponadto urządzenia stosowane do indywidualnej
asenizacji ścieków muszą posiadać dopuszczenia IOŚ.
Drugi sposób (z bakteriami) też nie jest prawidłowy.
Proces biologicznego oczyszczania ścieków składa się z dwóch etapów:
podczyszczania beztlenowego i doczyszczania tlenowego. Ścieki podczyszczone
w osadniku gnilnym obowiązkowo muszą być doczyszczone w warunkach tlenowych
(drenaż rozsączający, filtr piaskowy pionowy, złoże biologiczne).
Niedozwolone jest wykorzystanie ścieków oczyszczonych
jedynie w osadniku (a tym bardziej szambie) do podlewania ogrodów. Stosowanie biopreparatów wspomaga procesy biologiczne zachodzące w osadniku, co nie oznacza, że zwalnia z obowiązku zastosowania układu doczyszczającego.
Link do komentarza
Chciałbym odpowiedzieć na pierwszy post:
W tym przypadku nic nie wiemy o poziomie wody gruntowej ani o rodzaju gruntu, a to, że działka ma kształt litery "L", nie dyskwalifikuje jej do tego, aby można było w sposób bezpieczny rozprowadzać na niej ścieki.
Dwa istniejące szamba należy wykorzystać jako osadniki wstępne.
Za drugim szambem dobudowałbym z kręgów fi 600 małą przepompownię ścieków. Przewodem fi 25 doprowadziłbym ścieki do filtra gruntowo-roślinnego, który należy wykoanć w wykopie wyłożonym szczelną folią z wypełnieniem piaskowożwirowym z nasadzeniemi trzciny. Tak
przefiltrowane ścieki zbiera się w studzience, z której można podlewać w lecie tereny zielone, a w zimie woda odpływaja do gruntu.
Biopreparaty stosuje się oczywiście do wspomagania procesów oczyszczania w szambach.

Piszę to z własnego doświadczenia. Przez kilka lat wykonywałem oczyszczalnie przydomowe, pracowałem też w znanej firmie sprzedającej przydomowe oczyszczalnie.
Pozdrawiam
Maciej
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Mam szambo 10m3 i koszt wywozu to 130 zł na miesiąc.
Rachunki za energię elektryczną mam podobne a nawet czasami mniejsze.
Działka ma 600 m2 i oczyszczalnia podobno nie wchodzi w grę.
Czy to prawda i może ktoś ma jakiś pomysł na przeróbkę istniejącego szamba?
Pod humusem i piachem jest glina około 1 m od poziomu 0. Obok działki jest rów melioracyjny.
Proszę o sugestie i mądre rady może jest jakiś rozsądny sposób na ograniczenie wydatków.
Link do komentarza
Tu oczywiście ważne są odległości, które muszą być zachowane. Od instalacji rozsączającej do ujęć wody pitnej 30m, to bardzo ogranicza możliwości budowy takiej instalacji na mniejszych działkach. ale...
Jest jeszcze jedno wyśce choć pewnie trochę nielegalne.
Czytałem o takiej oczyszczalni gdzie rozsączanie odbywa się w wannie wyłożonej folią. Oczywiście przy wejściu jest studnia rozsączająca, a na końcu zbierająca ścieki po doczyszczeniu, złożem roślinnym może być (trzcina, wierzba,lub borówka kanadyjska), stąd ścieki trafiają do oczka wodnego z rzęsą wodną, a z niego nadmiar przesącza się w miarę podnoszonego poziomu do stawiku z rybkami. Mamy, masę roślinną, lub jagody borówki, rzęsę na kompost, bo przybywa jej sporo, bo się pasie na resztkach z odfiltrowanych ścieków.
I stawik z rybkami, których zdrowotność (czytaj żywotność) określa sprawność całej instalacji. Wymagana jest tu spora szczelność układu, ale myślę, że to może się czasem opłacać.

Pozdrawiam

zygmor@poczta.onet.pl
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Fima Nevexpol ma w swojej ofercie oczyszczalnię z filtrem bilogicznym, nie wymagającą drenażu rozsączającego. Produkt końcowy tej oczyszczalni można wpuść do rowu lub rzeki. Nie wymaga zasilania w energię elektryczną jak inne oczyszczalnie bezdrenażowe.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Proponuje zastosować oczyszczalnie ścieków w technologii osadu czynnego, przy takiej oczyszczalni wody guntrowe nie mają żadnego wpływu na jej montaż ponieważ całość oczyszczania odbywa się wewnątrz zbiorników

Najlepszym sposobem będzie adaptacja szamba na biologiczną oczyszczalnie ścieków w technologii osadu czynnego. Jednorazowy wydatek i spokój na zawsze.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Ja z innym pytaniem -nie potrafię wpisac nowego watku icon_sad.gif W projekcie mamy oczyszczalnię COMPACT FA1, ale nei umie znaleźć w internecie gdzei moge kupić zbiornik do takeij oczyszczalni. CZy to wszystko jedno jaki zbiornik kupię? czy ktos ma albo zna tego tpu oczyszczalnię? czy sie sprawdza na 4 osobową rodzinę i jaki jest koszt montażu? nas wyliczono na 15 tysiecy z zakupieniem rur do odprwodzanei wody do rowu. Dziekuję
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
    • Prawda jest taka, że natychmiast po zalaniu trzeba brać za ścierki, ręczniki, czy też odkurzacz przemysłowy i zbierać wodę i maksymalnie wysuszać...
    • Wiem że jest opis ale co innego opis a co innego praktyka. Znajomy położył winyle w przedpokoju i się zdarły po niecalych 2 latach i też pisało że są niezniszczalne :-)   
    • No to masz przecież charakterystykę techniczną.   Panele podłogowe Dąb Wolta o klasie ścieralności AC5 wyróżniają się odpornością na stojącą wodę przez 24 godziny. Wygląd o strukturze synchronicznej, charakteryzuje się wyczuwalnym i widocznym układem słojów jak w prawdziwej desce. Zastosowanie v-fugi sprawia wrażenie osobnych desek i znakomicie odzwierciedla naturalną drewnianą podłogę. Dodatkową zaletą są krawędzie zaimpregnowane wodoodpornym lakierem chroniącym przed wnikaniem wody i zapobiegającym ich pęcznieniu. Do wykończenia górnej warstwy paneli została użyta technologia LLT anti scratch zapewniająca niezwykłą odporność na zużycie i mikrozarysowania, dzięki czemu stopień połysku lub matu, w zależności wykończenia pozostaje taki sam przez cały okres. Panele zostały pokryte specjalną warstwą antystatyczną zapobiegającą powstawaniu ładunków elektrycznych, odpowiedzialnych za elektryzowanie podłóg i tym samym gromadzenie kurzu. Podłogę z paneli Dąb Wolta można układać na powierzchni z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Gwarancja wodoodporności przez 24 godziny   3 Myślę, że spokojnie spełnią Twoje potrzeby.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...