Skocz do zawartości

Pękające ściany z batonu komórkowego


Recommended Posts

Witam. Ok. 8 miesięcy temu zakończyłem budowę domu jednorodzinnego z batonu komórkowego odmiana 500. Od jakiegoś czasu zaczołem zauważać pojawiające się pęknięcia na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. Mam pytanie czy takie zjawisko jest normalną rzeczą czy nie. Zasięgałem informacji u wielu osób króte się buduję i twierdzą, że w nowych domach zjawisko pękania ścian jest normalnym zjawiskiem. Zresztą zdania są podzielone, ci którzy zbudowali z ceramiki nie wyobrażają sobie by ich ściany pękały. Proszę o szczerą informację.
Dziękuję
Link do komentarza
O ewentualnych zagrożeniach związanych z pękaniem ścian decyduje miejsce ich występowania, ukierunkowanie szczelin, ich szerokość oraz tendencja do powiększania się. W nowym domu mogą pojawiać się pęknięcia związane z osiadaniem budynku, które nie są groźne dla jego konstrukcji, ale trzeba je obserwować, czy z czasem nie powiększają się. W razie wątpliwości co do przyczyn ich powstawania warto wykonać ekspertyzę budowlaną.
Link do komentarza
Witam.
I dziękuję za dotychczasową poradę. Pęknięcia są pionowe a na jednej ścianie w jednym z pokoji zauważyłem również pęknięcia poziome. Na całej długości ściany, na fugach pomiędzy bloczkami. Pęknięcia w początkowej fazie wyglądały jako pajęczynki, z czasem nabrały wymiar ok 1-2milimetrów i tak zostały, lecz pojawiają się nowe. Kto może wykanać taką ekspertyzę budowlaną.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Powiem tak - jeśli masz pęknięcia rzędu 1-2 mm - to już jest bardzo poważny problem, powiedziałbym że to już jest nawet awaria budowlana.

Aby coś wiecej ci powiedzieć musiałbyś podać wiecej szczergółów !

- rysa pionowa - jest naprawdę pionowa - z góry na dół idzie po lini prostej, czy zygzakiem po spoinach - linia prosta sugeruje, że masz źle przewiązany mur (źle wymurowany) lub że pojawiły się tam tak duże siły, iż popękały bloczki.

- powodów może być mnóstwo
- najbardziej prawdopodobny - jak ktoś już wspomniał to fundamenty (czy robiłeś badania gruntowe? - jeśli tak to wrzuć je na forum i rzut fundamentów)
- brak wieńców, lub żle wykonane
- występowanie dużych sił skupionych (gazobeton 500 jest dość słabym materiałem - i często się
zdarza, że nawet w domkach trzeba wykonać kilka słupków żelbetowych - bo jest za słaby)
- i całe mnóstwo innych drobnych lub mało znaczących powodów na które czasem bardzo trudno wpaść (widziałem kiedś taki przypadek, że gość wyciął drzewo rosnące koło domu - i to spowodowało że mu popękały mury i to do 1cm)

- podaj więcej szczegółów - może zdjęcia - no i rzuty budynku to może podpowiem ci coś więcej.

pozdrawiam

Slawku
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam. Ok. 8 miesięcy temu zakończyłem budowę domu jednorodzinnego z batonu komórkowego odmiana 500. Od jakiegoś czasu zaczołem zauważać pojawiające się pęknięcia na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. Mam pytanie czy takie zjawisko jest normalną rzeczą czy nie. Zasięgałem informacji u wielu osób króte się buduję i twierdzą, że w nowych domach zjawisko pękania ścian jest normalnym zjawiskiem. Zresztą zdania są podzielone, ci którzy zbudowali z ceramiki nie wyobrażają sobie by ich ściany pękały. Proszę o szczerą informację.
Dziękuję


Dzień dobry, przeczytałem dzisiaj Pański tekst. Mam podobne problemy z domem z tego materiału. Chętnie bym bardziej bezpośrednio skonfrontował nasze doświadczenia. Proszę o odpowiedź na forum lub e-mailem.Pzdrewienia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...