Skocz do zawartości

Rysy na fundamencie z bloczków


Recommended Posts

Dzień dobry, 5 dni temu zagęszczałem piasek wysokość muru około 90 cm 6 warstw bloczków betonowych B15. zagęszczanie odbyło w trzech warstwach piachu maszyna 200 kg, kazałem to zrobić porządnie z obawy na zapadanie podłogi w przyszłości. Efekt tego, a może nie tego zagęszczania jest taki ze po pierwszym dniu pojawiła się jedna rysa do ławy a na drugi dzień tych rys jest juz trzy! po jednej na każdej ścianie.

Fundamenty nie są odsypane z zewnątrz ponieważ mam taras na 1/2 domku i nie kazałem tego obsypywać żeby później nie wybierać. Kierownik budowy powiedział ze można zagęszczać nic sie nie powinno stać.

Teraz tak, kierownika nie ma już od 4 dni wylaczony tel w domu go nie ma, dziś zalałem wylewka b20 na ten piasek, i teraz mam obawy czy tę pęknięcia sa groźne czy też nie? Bo dostaje do glowy a nie moge z nikim o tym po rozmawiac.





Edytowano przez szeregowy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kierownik budowy powiedział ze można zagęszczać nic sie nie powinno stać.


Tak nie wolno robić. Taki mur absolutnie nie przenosi obciążeń poziomych jednostronnie. Powiniem być zasypywany i zagęszczany równomiernie z obu stron. Teraz wszystko zależy - czy w ławach jest zbrojenie ? czy jest zbrojony wieniec górą? Jeżeli oba pytania - tak - to duża szansa, że będzie ok! W przeciwnym wypadku ... .
Bez względu na wszystko, opisz w dzienniku budowy problem i każ się do tego ustosunkować (;)) kierownikowi. W razie czego zapłaci za naprawy.
Link do komentarza
Ławy są 50 x 40 zbrojone f14 x4, strzemiona co 25 cm f6. Ja chciałem zalać to betonem b15, projekt ma b10, ale moj kierownik podczas własnie tej rozmowy co go się pytałem czy mogę zageszczać bez obsypanych zasugerował żeby zrobił tą wylewkę nawet B25. Dlatego zamówiłem B20, bo sam osłupiałem jak tak powiedział, tłumaczył to że gdyby coś osiadło ten beton lepiej wytrzyma, a i dodam ze ta wylewka jest jeszcze zbrojona siatka stalowa.

Jak tylko skontaktuję się z moim KB dowiem się co myśli o tych rysach i czy wieniec będzie potrzebny. Obecnie chcę jak najszybciej ocieplić i zasypać te fundamenty od zewnątrz. Mam nadzieje że nie bedzię gorzej.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Ławy są 50 x 40 zbrojone f14 x4, strzemiona co 25 cm f6. Ja chciałem zalać to betonem b15, projekt ma b10, ale moj kierownik podczas własnie tej rozmowy co go się pytałem czy mogę zageszczać bez obsypanych zasugerował żeby zrobił tą wylewkę nawet B25. Dlatego zamówiłem B20, bo sam osłupiałem jak tak powiedział, tłumaczył to że gdyby coś osiadło ten beton lepiej wytrzyma, a i dodam ze ta wylewka jest jeszcze zbrojona siatka stalowa.

Jak tylko skontaktuję się z moim KB dowiem się co myśli o tych rysach i czy wieniec będzie potrzebny. Obecnie chcę jak najszybciej ocieplić i zasypać te fundamenty od zewnątrz. Mam nadzieje że nie bedzię gorzej.

Pozdrawiam.


Zmień kierbuda, bo ten jakiś niedouczony, na chudą posadzkę B25 zalecał!!!! Toszto woła o pomstę do nieba. Ciekawe gdyby płacił ze swojej kasy to też by dał B25?
B10 nawet bez zbrojenia by wystarczył, a Ty dałeś zbrojenie to bez problemu B10 wytrzyma.
Co do pęknięć to uważam, że nie ma tragedii, te pęknięcia nie są niebezpieczne. Po prostu bloczki które były być może słabszej zaprawy przy wiązaniu zaprawy + drgania od zagęszczarki, pękły.

Żadnego wieńca bym nie robił, nie wpadaj w panikę.
Link do komentarza
I Może źle to napisałem ale to nie są tylko trzy rysy na trzech bloczkach tych rys jest trzy ale na każdej scianie po jednej! I one ida do ław fundamentowych. Ławy sprawdzałem i nie ma pęknięć na nich.


Czerwone kropki to miejsca w kturych są te mikro rysy!



Też mysle ze to od zageszczania ta maszyna na rope dudnila tak ze czuc było po ziemi 5 metrów od fundamentu jak ziemia drży.
Co do kierownika to chyba tak zrobie zobacze co powie na ten temat. Edytowano przez szeregowy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Masz tam chyba kilkaset bloczków,a na trzech masz rysy, więc o co biega?
Jak postawisz ściany to jeszcze nie jedna rysa może się pojawić o ile nie zakryjesz ścian fundamentowych styropianem, jak położysz styropian to żadnej rysy nie będziesz widział, a co oczy nie widza temu spokojna głowa icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Masz tam chyba kilkaset bloczków,a na trzech masz rysy, więc o co biega?
Jak postawisz ściany to jeszcze nie jedna rysa może się pojawić o ile nie zakryjesz ścian fundamentowych styropianem, jak położysz styropian to żadnej rysy nie będziesz widział, a co oczy nie widza temu spokojna głowa icon_biggrin.gif



Nie na trzech są rysy tylko w trzech miejscach one są i biegna od góry do dołu. Może faktycznie przesadzam ale spedzało mi to sen z powiek bo nie mogłem i nie moge dalej z KB się skontaktować. Edytowano przez szeregowy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie na trzech są rysy tylko w trzech miejscach one są i biegna od góry do dołu. Może faktycznie przesadzam ale spedzało mi to sen z powiek bo nie mogłem i nie moge dalej z KB się skontaktować.


Na zdjęcia które nam tu pokazałeś ja widzę pojedyncze pęknięcia na jednym bloczku.
Ława się trzyma, jak napisałeś, ściany się nie rozjeżdżają, ja tam nie widzę nic nie po kojącego.
Jak chcesz spokojnie spać to poproś jakiegoś innego, dobrego budowlańca aby obejrzał na miejscu te ściany i powiedział o co tym myśli.
Link do komentarza
zdjęcie nr 1
rysa od warstwy wierzchniej do ławy na przekroju muru
2 górne warstwy na spoinie
i warstwy licząc od góry 3 i 5 rysa przez bloczek
znaczy coś ebło
nie są one jakieś wielkie i w zasadzie mogły powstać przy zagęszczaniu ale mogły i z innych przyczyn
co bym zrobił ?
założył plomby i skontaktował się z konstruktorem tak na wszelki słucz
Link do komentarza
Cytat

zdjęcie nr 1
rysa od warstwy wierzchniej do ławy na przekroju muru
2 górne warstwy na spoinie
i warstwy licząc od góry 3 i 5 rysa przez bloczek
znaczy coś ebło
nie są one jakieś wielkie i w zasadzie mogły powstać przy zagęszczaniu ale mogły i z innych przyczyn
co bym zrobił ?
założył plomby i skontaktował się z konstruktorem tak na wszelki słucz



Dokładnie tak i podobnie jest jeszcze w dwóch innych miejscach, gdzie czerowne kropki na zdjeciu. Panowie co murowali twierdza ewidentnie że jest to wina mocnego zageszczania i nie ma szans żeby sam fundament tak pęk słaby ciężar, po rozmowach z kilkoma osobami dowiedziałem się że takie coś to "dzieci po dzieciach" i nie mam czym się martwić. Jak się skontaktuję z moim KB napiszę co zalecił i każe do dokładnie odnotować w dzienniku. Edytowano przez szeregowy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

....., ale moj kierownik podczas własnie tej rozmowy co go się pytałem czy mogę zageszczać bez obsypanych zasugerował żeby zrobił tą wylewkę nawet B25.



Kierbud jest tylko nadzorcą nad tym aby, roboty budowlane i budowa, były wykonane zgodnie z projektem.
Od zmiany i odstąpieniu od projektu, jest tylko projektant - każdej zmiany.

Teraz ta decyzja nie wpływa na "osłabienie" konstrukcji, a jedynie na "osłabienie" kieszeni.
A co będzie, jak dalej będzie wprowadzał swoje "wynalazki" w trakcie budowy ? A jak osłabią konstrukcję ?


Cytat

Bez względu na wszystko, opisz w dzienniku budowy problem i każ się do tego ustosunkować (;)) kierownikowi. W razie czego zapłaci za naprawy.



Zastosuj się do tej rady - nie zapominaj, że jako inwestor masz prawo wpisu do dziennika budowy.

dopisałem:

a kierbud ma obowiązek ustosunkowania się (wpisem w dziennik) do Twojego wpisu. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Udało mi się w końcu skontaktować z moim KB telefonicznie, przedstawiłem sytuacje i dowiedziałem się że mam spać spokojnie, te rysy powstały ponieważ mam wymurowany fundament zbyt mocna zaprawa był bardzo sztywny, że to nie była zaprawa z wapnem, do tego silne drgania od zageszczania i zbyt bliskie zagęszczanie przy murze. Efektem tego mogą być właśnie takie rysy i są one nie groźne, problem byłby wtedy gdyby winna była ława źle osiadała nie stabilny grunt itp, ale w moim wypadku i gruncie jest to nie możliwe. Mury wszystko docisną i jeśli ława będzie dobrze trzymać to te rysy są nie istotne i nie mają żadnego wpływu na budynek .
Zapytałem o wieniec na fundamencie i usłyszałem jeśli chce to mogę go zrobić ale jest on zbędny. Dobrze zasmarować i ocieplić fundament i ruszać z murami. Oczywiście jestem umówiony na oględziny i odpowiedni wpis w dzienniku.
Link do komentarza
Cytat

dowiedziałem się że mam spać spokojnie,




nikt tu nie napisał że jest inaczej , budynki stoją pomimo posiadania dużo większej ilości - dużo większych rys ,
ale plomby załóż tak na wszelki słucz
będziesz wiedział czy mur pracuje ( źle ) czy tylko się zarysował i tak mu zostało ( lepiej )
wyprzedzisz kierbuda o pół kroku i odzyskasz spokój
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...