Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
erol

Warunki zabudowy a garaż

Recommended Posts

Mam w WZ taki zapis - "Decyzja o warunkach zabudowy..." i dalej " Ustalam warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn: "Budowa budynku mieszkalnego, jednorodzinnego z garażem na terenie działki nr..."

Warunki mam sprzed półtora roku kiedy starałem się o kupno działki. Przez ten czas zmieniły się priorytety i chcę projekt domu bez garażu. Czy te warunki zabudowy na to pozwolą? Czy skoro jest zapis o budynku jednorodzinnym z garażem to MUSZĘ ten garaż postawić pomimo tego, że go nie chcę?

Drugie pytanie dotyczy szczegółowych punktów WZ. Mianowicie, mam zapis, że szerokość elewacji od strony frontowej ma wynosić 12m +- 2,5m. To znaczy, że dom z garażem ma mieć max 12m czy sam dom a na garaż jest 2,5m? Czy może te 2.5m jest na miejsce postojowe obok domu?

I jest jeszcze zapis o garażu - "Projektowany garaż wykonać w kubaturze budynku mieszkalnego lub jako dobudowany do budynku"

Nie ukrywam, że mam już upatrzony projekt bez garażu, ale zmartwiły mnie te zapisy w WZ. Co o nich sądzić? Czy muszę starać się o nowe WZ na dom bez garażu? A jeżeli postawię dom, zostanie mi parę groszy i będę chciał wtedy ten garaż postawić to nie będę mógł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zanim kupisz projekt spytaj miejscowego architekta czy odpowiada on warunkom zabudowy. I tak będziesz musiał mu zlecić opracowanie plan zagospodarowania działki jako załącznika do wniosku o pozwolenie na budowę.
 • Lubię to 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie ukrywam, że mam już upatrzony projekt bez garażu, ale zmartwiły mnie te zapisy w WZ. Co o nich sądzić? Czy muszę starać się o nowe WZ na dom bez garażu?Po pierwsze, to nie sądzę, żebyś miał problemy, a po drugie czemu nie skontaktujesz się z gminą lub z projektantem? Tak jak napisał @Sławomir, i tak będziesz musiał zlecić opracowanie planu zagospodarowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie ukrywam, że mam już upatrzony projekt bez garażu, ale zmartwiły mnie te zapisy w WZ. Co o nich sądzić? Czy muszę starać się o nowe WZ na dom bez garażu? A jeżeli postawię dom, zostanie mi parę groszy i będę chciał wtedy ten garaż postawić to nie będę mógł?Podejdź do gminy i zapytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze to decyzja o warunkach zabudowy nie narzuca inwestorowi co ma wybudować, natomiast mówi co może postawić na swojej działce. W tym przypadku budowa samego domu bez garażu mieści się w zakresie decyzji WZ. Zacytowane zapisy decyzji w sposób jednoznaczny wskazują możliwość dobudowania takiego obiektu. Problem pojawiłby się np. w sytuacji gdyby inwestor chciał drugi garaż albo jeszcze jakieś inne udziwnienia.
Inwestor po prostu ma się zmieścić w tym co określa decyzja WZ a jeśli akurat ma życzenie wybudować tylko dom to garaż zawsze możne sobie na podstawie tej decyzji dobudować jako np. II etap. I tyle.

Po drugie, nie jest w tym przypadku potrzebny żaden "miejscowy architekt" wystarczy taki co ma stosowne uprawnienia i umie czytać ze zrozumieniem, ponieważ i tak musi dostosować zakupiony projekt budowlany (zapewne projekt typowy) do warunków zawartych w decyzji WZ, który oczywiście będzie później potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę. Praktycznie nie jest możliwe aby projekt typowy spełniał warunki tej konkretnej decyzji. Może warto rozważyć projekt autorski inspirowany jedynie tym wcześniej wypatrzonym?

Po trzecie, w mojej ocenie nie jest dobrym pomysłem zawracanie głowy gminnym urzędnikom pytaniem "czy zakupiony przeze mnie projekt spełnia zapisy decyzji WZ którą mi wydaliście?". Spodziewałbym się raczej odpowiedzi w stylu "odejdź bracie w pokoju" gdyż z reguły mało kto ma czas i ochotę poza zakresem swoich służbowych obowiązków wczytywać się w decyzje sprzed 1,5 roku i sprawdzać czy zakupiony projekt jest z nią zgodny. No chyba że urzędnicy są nad wyraz dobrymi i pomocnymi ludźmi oraz mają nadmiar wolnego czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Po pierwsze to decyzja o warunkach zabudowy nie narzuca inwestorowi co ma wybudować

No właśnie nie do końca bo jeżeli mam zapis w WZ, że dach ma mieć więcej niż 28 stopni to nie mogę sobie postawić domu z dachem, który ma tych stopni 25. Tak samo mam zapis, że dom musi stać na płycie fundamentowej i nie można budować na tym terenie piwnic. Myślałem, że podobnie sprawa ma się z tym garażem, że skoro jest zapis - Budowa budynku mieszkalnego, jednorodzinnego z garażem na terenie działki nr..." to muszę ten garaż wybudować
Cytat

Po trzecie, w mojej ocenie nie jest dobrym pomysłem zawracanie głowy gminnym urzędnikom pytaniem "czy zakupiony przeze mnie projekt spełnia zapisy decyzji WZ którą mi wydaliście?"

Czyli przed zakupem projektu najlepiej umówić się z jakimś architektem i zapytać go co sądzi o tych WZ? Szkoda bo pewnie zgarnie 100PLN za dwa słowa odpowiedzi icon_confused.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przedkładając na nasze.
1. Na tej działce można postawić dom (z garażem lub bez) o szerokości elewacji frontowej nie mniejszej niż 9,5m i nie większej niż 14,5m.
2. Na tej działce nie przewidziano garażu wolno stojącego - garaż musi być w bryle budynku, lub być do niego "przytulony"
3. Miejsca postojowe nie są ani budynkiem, ani garażem i nie posiadają elewacji.
4. Jeśli projekt nie będzie spełniał warunków WZiZT, starostwo nie wyda pozwolenia na budowę.

Ps. Decydując sie na budynek bez garażu, należy pamiętać, że (ewentualne) późniejsze dostawienie garażu do budynku, będzie musiało spełnić warunek max. 14,5m dla całości elewacji (budynek + garaż) - oczywiście mając na uwadze minimalne odległości ścian od granicy działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

No właśnie nie do końca bo jeżeli mam zapis w WZ, że dach ma mieć więcej niż 28 stopni to nie mogę sobie postawić domu z dachem, który ma tych stopni 25. Tak samo mam zapis, że dom musi stać na płycie fundamentowej i nie można budować na tym terenie piwnic. Myślałem, że podobnie sprawa ma się z tym garażem, że skoro jest zapis - Budowa budynku mieszkalnego, jednorodzinnego z garażem na terenie działki nr..." to muszę ten garaż wybudować.Nie zrozumieliśmy się, zakres decyzji WZ to coś innego niż jej szczegółowe warunki, a więc jak np. wspomniałeś narzucenie konta nachylenia dachu. Zakres decyzji ustalającej warunki zabudowy to np. "Budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi na działkach... oraz przebudową zjazdu na działkach... itd."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Fajnie jakbyś jeszcze napisał jakie ma być pokrycie dachowe wg projektu. Założę się że ciężkie, dlatego takie przekroje.
  • Chyba sobie z jaja robisz albo co gorsze  jaja z ciebie zrobił fachowiec.
  • Spamerki post, śmierdzi tania reklama na kilometr!!!!!!!!
  • Gość Michał
   U mnie fachowiec załozyl rure kwasoodporna a potem zabezpieczył ja powertapem.
  • Część i czołem złote rączki!   Sytuacja wygląda następująco. Wynajmuję chałupę w bloku. Blok jak blok, postawiony w latach 60. Niby ocieplany jednak wątpię w to. Ściany okienne w domu są znacząco zimne. Ogólnie w mieszkaniu są "nowe" okna pcv. Jednak wstawiane pewno po taniości, przez co pianka montażowa była tak zabezpieczona, że jest ruda, krucha o nie izoluje. Same okna dają radę jednak wokoło nich przy ramie ciągnie zimno.   Jest to Nasza trzecia zima. Rok temu z zewnątrz przeleciałem pianką, tak co by to lekko uszczelnić jednak nic to nie dało. W tym roku wyregulowałem docisk skrzydeł, by szczelniej trzymały. Troszkę pomogło jednak dalej było zimno. W kuchni gdzie było najgorzej zakleiłem miejsce styku ramy okiennej ze ścianą taśmą bitumiczną (z tego co pamiętam tak to się nazywało). Przeleciałem 3/4 ramy i przestało wiać. Wcześniej grzejniki były rozkręcone na maksa i w ich okolicy czuć było ciepło, jednak reszta kuchni była zimna. Zresztą na trzecim zdjęciu widać jak to jest popękane.   Pojawił się jednak problem. Straciłem cug w wentylacji. Te wentylację "normalnie działają" dopiero jak otworzy się okno. Aktualnie nawet jak uchylam okno jakby cug był zbyt mały. Kuchnia ciepła, ściany przy oknie zimne i para skrapla się przy suficie. I wyłazi grzyb. Najgorsze jest to, że i w pokoju obok nad oknem zbiera się grzyb . Nie puszek tylko czarnawy nalot, który mogę zetrzeć ścierą. Dwa lata spokoju a teraz nawet nie pełne uszczelnienie wokoło okna i bam. No i w tym roku podłączyli ciepłą wodę z miasta. Junkersy (przez które wiało konkretnie mrozem) zlikwidowano, a w tych szybach po nich puścili instalację wodną. Więc dodatkowy otwór wentylacyjny został zaślepiony przez spółdzielnię.   No i w pokoju sąsiednim, dziennym wilgotność powietrza waha siię od 40 do 62% więc ni to susza ni to sauna rzymska.   Teraz pytania, konkrety: 1. Jak sprawdzić to, czy komin przy rozszczelniony oknie ciągnie? Jakoś tak domowo. Kominiarze niby raz do roku sprawdzają magicznym wiatraczkiem cug i zawsze narzekają na to, że ciągnie przy otwartym oknie dopiero.   2. Drugie pytanie, to jak dobrze umyję zapleśniałe miejsca to jest jakiś środek, spray może, którym warto potraktować takie miejsce? Tak co by grzyba dobić czy też zabezpieczyć takie miejsce?   3. Nad kuchenką nie ma okapu, czy też pochłaniacza. Czy wystarczyło by co bym przy kratce wentylacji dorobił wiatraczek, który by wyciągał powietrze? Czy lepiej jakimś sposobem "opcja bieda" umiejscowić pochłaniacz nad kuchenką, który by łączył się z kratką przy której był by wiatraczek?   Ogólnie właścicielka mieszkania mieszka w Niemczech. Pewno nie była by chętna na inwestowanie w te mieszkanie. Jej rodzice mieszkają obok. Starsi państwo, którzy w sumie też nie mają zbyt dużo do gadania. Ja w nie swoje nie chcę inwestować w sposób inny niż taki, by przeżyć jakkolwiek cywilizowanie. Więc patenty na coś z niczego co działa i nie wpływa na stan mieszkania oraz jest łatwe do demontażu to jest to, co mnie interesuje.   Pozdrawiam ciepło   Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka    
 • Popularne tematy

×