Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
erol

Warunki zabudowy a garaż

Recommended Posts

Mam w WZ taki zapis - "Decyzja o warunkach zabudowy..." i dalej " Ustalam warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn: "Budowa budynku mieszkalnego, jednorodzinnego z garażem na terenie działki nr..."

Warunki mam sprzed półtora roku kiedy starałem się o kupno działki. Przez ten czas zmieniły się priorytety i chcę projekt domu bez garażu. Czy te warunki zabudowy na to pozwolą? Czy skoro jest zapis o budynku jednorodzinnym z garażem to MUSZĘ ten garaż postawić pomimo tego, że go nie chcę?

Drugie pytanie dotyczy szczegółowych punktów WZ. Mianowicie, mam zapis, że szerokość elewacji od strony frontowej ma wynosić 12m +- 2,5m. To znaczy, że dom z garażem ma mieć max 12m czy sam dom a na garaż jest 2,5m? Czy może te 2.5m jest na miejsce postojowe obok domu?

I jest jeszcze zapis o garażu - "Projektowany garaż wykonać w kubaturze budynku mieszkalnego lub jako dobudowany do budynku"

Nie ukrywam, że mam już upatrzony projekt bez garażu, ale zmartwiły mnie te zapisy w WZ. Co o nich sądzić? Czy muszę starać się o nowe WZ na dom bez garażu? A jeżeli postawię dom, zostanie mi parę groszy i będę chciał wtedy ten garaż postawić to nie będę mógł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zanim kupisz projekt spytaj miejscowego architekta czy odpowiada on warunkom zabudowy. I tak będziesz musiał mu zlecić opracowanie plan zagospodarowania działki jako załącznika do wniosku o pozwolenie na budowę.
  • Lubię to 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie ukrywam, że mam już upatrzony projekt bez garażu, ale zmartwiły mnie te zapisy w WZ. Co o nich sądzić? Czy muszę starać się o nowe WZ na dom bez garażu?Po pierwsze, to nie sądzę, żebyś miał problemy, a po drugie czemu nie skontaktujesz się z gminą lub z projektantem? Tak jak napisał @Sławomir, i tak będziesz musiał zlecić opracowanie planu zagospodarowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie ukrywam, że mam już upatrzony projekt bez garażu, ale zmartwiły mnie te zapisy w WZ. Co o nich sądzić? Czy muszę starać się o nowe WZ na dom bez garażu? A jeżeli postawię dom, zostanie mi parę groszy i będę chciał wtedy ten garaż postawić to nie będę mógł?Podejdź do gminy i zapytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze to decyzja o warunkach zabudowy nie narzuca inwestorowi co ma wybudować, natomiast mówi co może postawić na swojej działce. W tym przypadku budowa samego domu bez garażu mieści się w zakresie decyzji WZ. Zacytowane zapisy decyzji w sposób jednoznaczny wskazują możliwość dobudowania takiego obiektu. Problem pojawiłby się np. w sytuacji gdyby inwestor chciał drugi garaż albo jeszcze jakieś inne udziwnienia.
Inwestor po prostu ma się zmieścić w tym co określa decyzja WZ a jeśli akurat ma życzenie wybudować tylko dom to garaż zawsze możne sobie na podstawie tej decyzji dobudować jako np. II etap. I tyle.

Po drugie, nie jest w tym przypadku potrzebny żaden "miejscowy architekt" wystarczy taki co ma stosowne uprawnienia i umie czytać ze zrozumieniem, ponieważ i tak musi dostosować zakupiony projekt budowlany (zapewne projekt typowy) do warunków zawartych w decyzji WZ, który oczywiście będzie później potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę. Praktycznie nie jest możliwe aby projekt typowy spełniał warunki tej konkretnej decyzji. Może warto rozważyć projekt autorski inspirowany jedynie tym wcześniej wypatrzonym?

Po trzecie, w mojej ocenie nie jest dobrym pomysłem zawracanie głowy gminnym urzędnikom pytaniem "czy zakupiony przeze mnie projekt spełnia zapisy decyzji WZ którą mi wydaliście?". Spodziewałbym się raczej odpowiedzi w stylu "odejdź bracie w pokoju" gdyż z reguły mało kto ma czas i ochotę poza zakresem swoich służbowych obowiązków wczytywać się w decyzje sprzed 1,5 roku i sprawdzać czy zakupiony projekt jest z nią zgodny. No chyba że urzędnicy są nad wyraz dobrymi i pomocnymi ludźmi oraz mają nadmiar wolnego czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Po pierwsze to decyzja o warunkach zabudowy nie narzuca inwestorowi co ma wybudować

No właśnie nie do końca bo jeżeli mam zapis w WZ, że dach ma mieć więcej niż 28 stopni to nie mogę sobie postawić domu z dachem, który ma tych stopni 25. Tak samo mam zapis, że dom musi stać na płycie fundamentowej i nie można budować na tym terenie piwnic. Myślałem, że podobnie sprawa ma się z tym garażem, że skoro jest zapis - Budowa budynku mieszkalnego, jednorodzinnego z garażem na terenie działki nr..." to muszę ten garaż wybudować
Cytat

Po trzecie, w mojej ocenie nie jest dobrym pomysłem zawracanie głowy gminnym urzędnikom pytaniem "czy zakupiony przeze mnie projekt spełnia zapisy decyzji WZ którą mi wydaliście?"

Czyli przed zakupem projektu najlepiej umówić się z jakimś architektem i zapytać go co sądzi o tych WZ? Szkoda bo pewnie zgarnie 100PLN za dwa słowa odpowiedzi icon_confused.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przedkładając na nasze.
1. Na tej działce można postawić dom (z garażem lub bez) o szerokości elewacji frontowej nie mniejszej niż 9,5m i nie większej niż 14,5m.
2. Na tej działce nie przewidziano garażu wolno stojącego - garaż musi być w bryle budynku, lub być do niego "przytulony"
3. Miejsca postojowe nie są ani budynkiem, ani garażem i nie posiadają elewacji.
4. Jeśli projekt nie będzie spełniał warunków WZiZT, starostwo nie wyda pozwolenia na budowę.

Ps. Decydując sie na budynek bez garażu, należy pamiętać, że (ewentualne) późniejsze dostawienie garażu do budynku, będzie musiało spełnić warunek max. 14,5m dla całości elewacji (budynek + garaż) - oczywiście mając na uwadze minimalne odległości ścian od granicy działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

No właśnie nie do końca bo jeżeli mam zapis w WZ, że dach ma mieć więcej niż 28 stopni to nie mogę sobie postawić domu z dachem, który ma tych stopni 25. Tak samo mam zapis, że dom musi stać na płycie fundamentowej i nie można budować na tym terenie piwnic. Myślałem, że podobnie sprawa ma się z tym garażem, że skoro jest zapis - Budowa budynku mieszkalnego, jednorodzinnego z garażem na terenie działki nr..." to muszę ten garaż wybudować.Nie zrozumieliśmy się, zakres decyzji WZ to coś innego niż jej szczegółowe warunki, a więc jak np. wspomniałeś narzucenie konta nachylenia dachu. Zakres decyzji ustalającej warunki zabudowy to np. "Budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi na działkach... oraz przebudową zjazdu na działkach... itd."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...