Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Co to jest opłata adiacencka, kogo dotyczy i jak się przed nią bronić?


Recommended Posts

Coraz większa liczba właścicieli nieruchomości skarży się na konieczność uiszczania opłaty adiacenckiej, ustalonej przez gminę oraz sankcje w przypadku jej niezapłacenia. Oznaczają one bowiem ryzyko egzekucji administracyjnej, polegającej, np. na zajęciu wynagrodzenia za pracę. Co to jest opłata adiacencka, kogo dotyczy i jak się przed nią bronić?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/7386-co-to-jest-oplata-adiacencka-kogo-dotyczy-i-jak-sie-przed-nia-bronic

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 6 miesiące temu...
Gość Nienażarta gmina
Gmina podprowadziła media, utwardziła drogę, bo mieszkańcy płacą podatki od nieruchomości. Ponadto podłączyli się do wody i kanalizacji, wnieśli opłaty przyłączeniowe i wnoszą opłaty eksploatacyjne. Spółki gminne wodkan zarabiają na użytkownikach sieci to za co jeszcze jakieś podatki zwane adiacenckie?
W takim razie gmina niech mi zapłaci za to, że pozwoliła sąsiadowi wybudować blok 4-piętrowy, który zasłonił mi słońce od wschodu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rzeczoznawca majątkowy REE Real
Witaj Jolu. Opłata adiacencka jest lub MOŻE (nie musi w zależności od rodzaju o.a.) być nałożona na właściciela nieruchomości. Dobrze byłoby dowiedzieć się w urzędzie, czy teren na którym leży działka nie jest obiety jakimiś pracami które w efekcie spowodują nałożenie na Ciebie opłaty adiacenckiej lub "opłaty planistycznej", może też się zdarzyć sytuacja w której o Ty będziesz żądała odszkodowania w związku ze zmianą przeznaczenia terenu. Jak widzisz temat jest dość szeroki. W celu uzyskania dodatkowych porad zapraszam do kontaktu
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
 • 2 lata temu...
Gość Bożena Olejnik
A CZY KTOŚ WIE JAK MOŻNA UNIKNĄĆ OPŁATY ADIACENCKIEJ SKORO MINĘŁO 3 LATA OD STWORZENIA WARUNKÓW DO PODŁĄCZENIA A GMINA PO TYCH TRZECH LATACH I 10 MIESIĄCACH PRZYSŁAŁA DECYZJE MIESZKAŃCOM ULICY O OPŁATACH ADIACENCKICH ZA KANALIZACJE . DOKŁADNIE JEST TAK : dzień stworzenia warunków do podłączenia sama gmina w decyzji podaje za 15 )1. 2016 a decyzje dostarcza mieszkańcom w moim przypadku 13. 11. 2019
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 miesiące temu...
 • 5 miesiące temu...
Gość Jarosław
Czy jeżeli dzielę działkę na której stoi dom dwurodzinny (bliźniak) w celu rozdzielenia współwłasności miasto ma prawo naliczyć opłatę adiacencką?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
 • 5 tygodnie temu...
Gość Agnieszka
Działkę podzieliłam na dwie mniejsze w dokładnie w grudniu 2017 roku w marcu 2018 sprzedałam dwie działki tej samej osobie Dzisiaj otrzymałam pismo że będzie wszczęte postępowanie adiacenckie z tytułu wzrostu wartości nieruchomości Czy muszę to zapłacić czy mogę się odwołać ?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro działka została podzielona na dwie, a następnie dwie działki sprzedano tej samej osobie, to o czyjej własności mówimy?

Samej zapłaty opłaty adiacenckiej trudno uniknąć. Ale w pewnych sytuacjach jest to możliwe. Więcej informacji znajdzie Pani tutaj:

https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/7386-co-to-jest-oplata-adiacencka-kogo-dotyczy-i-jak-sie-przed-nia-bronic

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 5 miesiące temu...
Gość Bogdan
Witam Została wybudowana sieć wodno-kanalizacyjna i z została mi naliczona opłata adiacencka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowaną budową urządzeń infrastruktury technicznej. W weryfikacji uchwały wyczytałem: "Jeżeli np. gmina naliczyła opłatę w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej, a uchwała wyraźnie nie wspomina o opłacie z tego tytułu, lecz dotyczy jedynie wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej od podziału nieruchomości, nie będzie podstaw do obciążania właściciela nieruchomości kosztami ich wykonania." Uchwała Rady Miejskiej na którą się powołują jest "w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej". Co mogę zrobić żeby nie obciążali mnie tą opłatą?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Gość Jan
Jak wyglada sytuacja jeśli mój dom jest na działce końcowej i drogę mam z trzech stron.Zrobione zostały dwie natomiast przed domem nie i dostałem taką opłatę to czy jak zrobią drogę przed moim domem to dostanę kolejna opłatę czy nie?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Gość Jan napisał:

Jak wyglada sytuacja jeśli mój dom jest na działce końcowej i drogę mam z trzech stron.Zrobione zostały dwie natomiast przed domem nie i dostałem taką opłatę to czy jak zrobią drogę przed moim domem to dostanę kolejna opłatę czy nie?

Opłatę adiacencką dostajesz, gdy wartość twojej działki rośnie w wyniku jakichś działań gminy, np. zmiany w planach miejscowych, podłączenia sieci, budowy drogi. Ale mogą być pewne działania inwestycyjne, które obniżą wartość dzialki - wtedy nie ma opłaty, albo można się od niej odwołać, czy wręcz żądać odszkodowania za zmniejszenie wartości działki w wyniku takich zmian.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...
Gość Ela
Podzielilam nieruchomość budowlaną na działki wydzielają drogę wewnętrzną.Ża całą nieruchomość zapłaciłam więcej przed podziałem niż to określił rzeczoznawca do opłaty adiacenckiej.Czy mogę liczyć na zmianę wyceny? .
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...
Gość Teresa Maniak
Mam do podziału działkę rolną o powierzchni 3 ha na 6 części .Na jednym końcu działki przebiega gazociąg,na drugim przebiegają druty sieci energetycznej,działki będą miały powierzchnię od 80 ar do 45 ar i chce je przekazać w darowiźnie swoim dzieciom.Powiedziano mi ,że będzie opłata audiacencka ok 28-30 tyś,czy to jest zgodne z prawem?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jeśli tak jest - to powinno być ok. Choć nie wiem, po co wstawili te zbrojenia na ścianki - może po to by uzupełnić te przestrzenie między stropem a ścianką. Albo potraktowali te ścianki, jako dodatkową podporę, ale to może być błąd - bo płyta zwykle nie jest zbrojona na takie podpórki i mogą one szkodzić konstrukcji. Być może - jeśli są to ścianki niestabilne - np stojące samodzielnie, nie krzyżujące się - to chciał je związać ze stropem, żeby się nie przewrociły. W sumie to by trzeba spytać tego - co wykonywał ten strop - albo zobaczyć na projekt.  Jeśli wisi na tych sciankach 12 cm - to to, że stoi, nie znaczy - że się nie zwali. Kwestia czasu, wstrząsu, dociążenia stropu, itd... Przecież katastrofy budowlane b często nie następują od razu - zwykle stoi jakiś czas. Czasem nawet dość długo - takie trwanie na krawędzi.
  • Masz projekt zbrojenia stropu? Szczególnie nad tymi "wieńcami" na ściankach 12 cm...   Jak mocniej obciążysz strop w okolicy "poduszki betonowej" z wieńcem (oczywiście dalej od podparcia na nośnej, konstrukcyjnej ścianie), to przecież  i on - ten "wieniec" - się ugnie  i wtedy ściana może popękać... Nie musi... ale może...
  • A jakieś uzgodnienia, jakieś papiery masz, czy to poniekąd samowolka?   Trudno powiedzieć, że to TARAS NA GRUNCIE... chyba...
  • Hej wszystkim, w małym ogródku obok bloku chciałbym wykonać taras z deski kompozytowej. Grunt w ogródku to około 35-40cm, potem jest hydroizolacja i strop garażu podziemnego. W związku z tym że podłoże w mokre dni przesiąka "do dna" i robi się błoto taras trzeba chyba wykonać na słupach betonowych. Taras ma mieć wymiary 5m x2,2m (szer x xdl). Pierwotnie myślałem żeby na słupki betonowe położyć od razu legary WPC, ale wyszło mi że na tak mały taras musiałbym narobić z 70 słupków... Podłoże przesiąka więc pod tarasem będzie wilgotno - z tego względu wykluczyłem konstrukcję drewnianą i skupiłem się na zamkniętych profilach ze stali lub aluminium. Narysowałem konstrukcję którą chciałbym wykonać (załącznik). Okrągłe na rysunku to słupki betonowe, na biało legary 30x50x2 (aluminium lub stalowe). Rozstaw pomiędzy legarami co 45 cm, natomiast punkty podparcia co około 50cm. Na legary aluminiowe chcę położyć legary systemowe WPC (kolor czerwony). Ich rozstaw to 45cm, a punkt podparcia będą miały co 45cm. Do opracowania korzystałem z poradnika firmy GAMRAT, bo ich deski najbardziej mnie przekonują. Link do instrukcji: https://gamratwpc.pl/wp-content/uplo...Deski-2021.pdf Starałem się zastosować do wszystkich wytycznych producenta ale: Wg nich podparcie legara powinno być co 35cm (info na str.3) - tu trochę naciągam aby zmniejszyć ilość słupków, która jak na tak mały taras wydaje mi się spora. Próbowałem stawać na takich legarach podpartych co 50cm - ugięcie wydawało się minimalne. Podparcie legarów właściwych - tu znów odwrotnie - wg instrukcji pod konstrukcję kratową wystarczą punkty podparcia w postaci słupów co metr - tu wydaje mi się że profil aluminiowy na metrze ugnie się jednak dlatego dałem na środku podporę. Deska jaką planuję zastosować ma grubość 2.5cm. Prośba o opinię, czy to będzie ok czy za słabe czy może totalnie przesadzone?
  • O jakie zbrojenie góra ci chodzi A jak ścianka góra ma zalane 10 cm poduszki betonowej zbrojonej wieńcem,to też popęka .?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...