Skocz do zawartości

Co to jest opłata adiacencka, kogo dotyczy i jak się przed nią bronić?


Recommended Posts

Coraz większa liczba właścicieli nieruchomości skarży się na konieczność uiszczania opłaty adiacenckiej, ustalonej przez gminę oraz sankcje w przypadku jej niezapłacenia. Oznaczają one bowiem ryzyko egzekucji administracyjnej, polegającej, np. na zajęciu wynagrodzenia za pracę. Co to jest opłata adiacencka, kogo dotyczy i jak się przed nią bronić?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/7386-co-to-jest-oplata-adiacencka-kogo-dotyczy-i-jak-sie-przed-nia-bronic

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Gość Nienażarta gmina
Gmina podprowadziła media, utwardziła drogę, bo mieszkańcy płacą podatki od nieruchomości. Ponadto podłączyli się do wody i kanalizacji, wnieśli opłaty przyłączeniowe i wnoszą opłaty eksploatacyjne. Spółki gminne wodkan zarabiają na użytkownikach sieci to za co jeszcze jakieś podatki zwane adiacenckie?
W takim razie gmina niech mi zapłaci za to, że pozwoliła sąsiadowi wybudować blok 4-piętrowy, który zasłonił mi słońce od wschodu.
Link do komentarza
Gość Rzeczoznawca majątkowy REE Real
Witaj Jolu. Opłata adiacencka jest lub MOŻE (nie musi w zależności od rodzaju o.a.) być nałożona na właściciela nieruchomości. Dobrze byłoby dowiedzieć się w urzędzie, czy teren na którym leży działka nie jest obiety jakimiś pracami które w efekcie spowodują nałożenie na Ciebie opłaty adiacenckiej lub "opłaty planistycznej", może też się zdarzyć sytuacja w której o Ty będziesz żądała odszkodowania w związku ze zmianą przeznaczenia terenu. Jak widzisz temat jest dość szeroki. W celu uzyskania dodatkowych porad zapraszam do kontaktu
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 2 lata temu...
Gość Bożena Olejnik
A CZY KTOŚ WIE JAK MOŻNA UNIKNĄĆ OPŁATY ADIACENCKIEJ SKORO MINĘŁO 3 LATA OD STWORZENIA WARUNKÓW DO PODŁĄCZENIA A GMINA PO TYCH TRZECH LATACH I 10 MIESIĄCACH PRZYSŁAŁA DECYZJE MIESZKAŃCOM ULICY O OPŁATACH ADIACENCKICH ZA KANALIZACJE . DOKŁADNIE JEST TAK : dzień stworzenia warunków do podłączenia sama gmina w decyzji podaje za 15 )1. 2016 a decyzje dostarcza mieszkańcom w moim przypadku 13. 11. 2019
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
Gość Jarosław
Czy jeżeli dzielę działkę na której stoi dom dwurodzinny (bliźniak) w celu rozdzielenia współwłasności miasto ma prawo naliczyć opłatę adiacencką?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodnie temu...
Gość Agnieszka
Działkę podzieliłam na dwie mniejsze w dokładnie w grudniu 2017 roku w marcu 2018 sprzedałam dwie działki tej samej osobie Dzisiaj otrzymałam pismo że będzie wszczęte postępowanie adiacenckie z tytułu wzrostu wartości nieruchomości Czy muszę to zapłacić czy mogę się odwołać ?
Link do komentarza

Skoro działka została podzielona na dwie, a następnie dwie działki sprzedano tej samej osobie, to o czyjej własności mówimy?

Samej zapłaty opłaty adiacenckiej trudno uniknąć. Ale w pewnych sytuacjach jest to możliwe. Więcej informacji znajdzie Pani tutaj:

https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/7386-co-to-jest-oplata-adiacencka-kogo-dotyczy-i-jak-sie-przed-nia-bronic

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość Bogdan
Witam Została wybudowana sieć wodno-kanalizacyjna i z została mi naliczona opłata adiacencka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowaną budową urządzeń infrastruktury technicznej. W weryfikacji uchwały wyczytałem: "Jeżeli np. gmina naliczyła opłatę w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej, a uchwała wyraźnie nie wspomina o opłacie z tego tytułu, lecz dotyczy jedynie wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej od podziału nieruchomości, nie będzie podstaw do obciążania właściciela nieruchomości kosztami ich wykonania." Uchwała Rady Miejskiej na którą się powołują jest "w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej". Co mogę zrobić żeby nie obciążali mnie tą opłatą?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Jak wyglada sytuacja jeśli mój dom jest na działce końcowej i drogę mam z trzech stron.Zrobione zostały dwie natomiast przed domem nie i dostałem taką opłatę to czy jak zrobią drogę przed moim domem to dostanę kolejna opłatę czy nie?
Link do komentarza
3 godziny temu, Gość Jan napisał:

Jak wyglada sytuacja jeśli mój dom jest na działce końcowej i drogę mam z trzech stron.Zrobione zostały dwie natomiast przed domem nie i dostałem taką opłatę to czy jak zrobią drogę przed moim domem to dostanę kolejna opłatę czy nie?

Opłatę adiacencką dostajesz, gdy wartość twojej działki rośnie w wyniku jakichś działań gminy, np. zmiany w planach miejscowych, podłączenia sieci, budowy drogi. Ale mogą być pewne działania inwestycyjne, które obniżą wartość dzialki - wtedy nie ma opłaty, albo można się od niej odwołać, czy wręcz żądać odszkodowania za zmniejszenie wartości działki w wyniku takich zmian.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Podzielilam nieruchomość budowlaną na działki wydzielają drogę wewnętrzną.Ża całą nieruchomość zapłaciłam więcej przed podziałem niż to określił rzeczoznawca do opłaty adiacenckiej.Czy mogę liczyć na zmianę wyceny? .
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Teresa Maniak
Mam do podziału działkę rolną o powierzchni 3 ha na 6 części .Na jednym końcu działki przebiega gazociąg,na drugim przebiegają druty sieci energetycznej,działki będą miały powierzchnię od 80 ar do 45 ar i chce je przekazać w darowiźnie swoim dzieciom.Powiedziano mi ,że będzie opłata audiacencka ok 28-30 tyś,czy to jest zgodne z prawem?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
23 godziny temu, Gość Zbyszek napisał:

... a co jeśli jakaś inwestycja obniży wartość nieruchomości ? W drugą stronę oczywiście to nie działa .

Z tego, co wiem - to można skarżyć o odszkodowanie. Za utratę wartości działki - w wyniku inwestycji obok lub zapisów planu miejscowego.

Ale jest to długa droga przez sąd. I bez gwarancji powodzenia.

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Dobrze mówi - można :) I tu trop się urywa.

Może sie nie chwalą ci, co wygrali.

Ja znam przykład z Krakowa.

Co nie znaczy, że to częste.

Sądy są, jakie są, żeby wygrać, trzeba mieć czym płacić, bo prawnicy kosztują - a i świadomość prawna ludzi jest niska. Poza tym są to rzeczy niewymierne - więc jak napisałem: Da się - ale jest trudne.

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 8 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...