Skocz do zawartości

dobór grzejników i pieca


Recommended Posts

Witam, temat niby jasny... naczytałem sie sporo o tym temacie i nadal mam wiele pytań:
1) buduje dom bliżniak PU= 163 m2 wg metrażu domu potrzebuje piec 18 kW; wg znajomego instalatora to dla mojego domu (styropian 12cm z lambda 0,032 grafit, ocieplone fundamenty, 3 szyby, II strefa klimatyczna piec jakieś 12 kW
gdzie jest prawda ? jak to dokładnie przeliczyć aby piec był dobrze dobrany ?
2) czy dobrze rozumiem ze na moc pieca składa się moc wszystkich urządzeń w domu - tj podłogówka + grzejniki ? i jest sumą tej mocy? jak liczyć moc podłogówki ?
3) jak dobrać moc grzejnika ?
4) dla układu otwartego (taki najprawdopodobniej mi zrobi instalator) jaki typ grzejników wybrać ? aluminiowe czy stalowe-płytowe ?
Link do komentarza
Na forum nie ma jasnowidzów więc nikt rozsądny nie dobierze urządzeń do instalacji c. o. bez poznania parametrów domu. W projekcie powinna być zamieszczona charakterystyka energetyczna budynku i na tej podstawie dobiera się moc kotła. Z resztą na instalację c.o. należy opracować przynajmniej uproszczony projekt. Podłogówka musi pracować w obiegu zamkniętym (potrzebny wymiennik ciepła do zasilania z kotła), a wielkość grzejników zależy od przyjętych parametrów pracy układu (temp. zasilania i powrotu).
Link do komentarza
Cytat

Witam, temat niby jasny... naczytałem sie sporo o tym temacie i nadal mam wiele pytań:
1) buduje dom bliżniak PU= 163 m2 wg metrażu domu potrzebuje piec 18 kW; wg znajomego instalatora to dla mojego domu (styropian 12cm z lambda 0,032 grafit, ocieplone fundamenty, 3 szyby, II strefa klimatyczna piec jakieś 12 kW
gdzie jest prawda ? jak to dokładnie przeliczyć aby piec był dobrze dobrany ?
2) czy dobrze rozumiem ze na moc pieca składa się moc wszystkich urządzeń w domu - tj podłogówka + grzejniki ? i jest sumą tej mocy? jak liczyć moc podłogówki ?
3) jak dobrać moc grzejnika ?
4) dla układu otwartego (taki najprawdopodobniej mi zrobi instalator) jaki typ grzejników wybrać ? aluminiowe czy stalowe-płytowe ?


Chcesz dokładnie rób OZC.
Link do komentarza
Cytat

Podłogówka musi pracować w obiegu zamkniętym (potrzebny wymiennik ciepła do zasilania z kotła),


Podłogówka nie musi (a może) być w obiegu zamkniętym aby prawidłowo działa, tak samo z grzejnikami mogą ale nie musza pracować w obiegu zamkniętym.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...