Skocz do zawartości

Ciężar materiału a akustyka - POROTHERM 25 i 44.


Recommended Posts

Mnie się wydaje że nie jest odwrotnie chyba że błędnie czytam zamieszczoną tabele.
pozwolę sobie przytoczyć znalezioną w google definicję: "Zdolności absorpcyjnej sprzyja struktura materiału oraz możliwość penetracji powierzchni przez dźwięki. Waga przyczynia się do izolacji dźwięku. Zasada mówi, że podwojenie masy materiału (tj. podwójna grubość materiału) doprowadzi do obniżenia 6 dB. Waga może mieć również pozytywny wpływ na tłumienie drgań i wstrząsów."
Link do komentarza
Cytat

Z załączonej tabelki, jak dla mnie, to Porotherm 44 ma lepszą akustykę i lepszą mieć ją musi. Grubszy i cięższy pustak zawsze będzie lepiej tłumił dźwięki. Pustaki Porotherm akustykę mają w porządku. Te z serii dryfix są odrobinę lepsze. Najlepszą ma seria aku.

 


Nie do końca tak jest - izolacyjność akustyczna im wyższa tym lepsza. W przykładzie widąć, że PTH25 ma lepszą izolacyjność niż PTH44. To jest absurdalne, ale tylko na pierwszy rzut oka. Cała tajemnica tkwi w przeznaczeniu tych pustaków.

Porotherm 25 to pustak do budowy ścian dwuwarstwowych. Izolacyjność termiczna nie jest więc w tej kwestii kluczowa, bo "swoje" i tak zrobi docieplenie. Układ drążeń jest więc taki, że pustak miał jak najlepszą nośność i izolacyjność akustyczną. Drążenia są więc prostokątne, ułożone dłuższym bokiem prostopadle do lica pustaka.

Porotherm 44 to pustak na ścianę jednowarstwową, czyli musi mieć jak najlepsze właściwości termiczne. Osiąga się to trochę kosztem izolacyjności akustycznej. Drążenia mają kształt rombu. W takiej sytuacji ściany trochę gorzej przenoszą dźwięk, ale znacznie poprawia się ich izolacyjność termiczna ("U" przy PTH 44 Eko+ jest w granicach 0,2!).

Tyle ode mnie. Zachęcam do pooglądania sobie pustaków ceramicznych w różnych grubościach i zwrócenie uwagi metody drążenia.

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Przy betonie komórkowym też jest takie rozróżnienie. Te mniej gęste betony są świetne termicznie, ale koszmarne akustycznie. Z kolei te gęstsze są znośne akustycznie, ale trzeba na nich robić izolację termiczną. Z tych dwóch materiałów wydaje mi się, że w ceramice te różnice są jednak mniej dotkliwe dla inwestorów icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...