Skocz do zawartości

Ganek - murowany czy z drewna


Recommended Posts

Cytat

Ganek przed wejściem do domu. W projekcie jest ganek murowany.
Chcę go jednak zbudować z drewna.
Czy taką zmianę muszę gdzieś uwzględnić czy może jest na tyle nieistotna, że nie ma znaczenia, z czego go postawię?

Pozdrowienia
PeZet



Hmmm .... na chłopski rozum ganek to integralna część domu jeśli masz go w projekcie .... zmiana o której piszesz to zmiana materiału z którego budowany jest dom (to nic że tyko część) -na pewno kierbud musi zatwierdzić , wpis w dzienniku budowy. A czy coś więcej .... hmmmm... może mądrzejsze głowy poradzą.
Link do komentarza
Projektant nanosi zmianę na projekcie, ewentualnie opisuje i (obowiązkowo) podpisuje - oczywiście, jeśli uzna (projektant) że to zmiana nieistotna.

Tak to wygląda ze strony obowiązującego prawa.

Ps. Kierbud nie ma ustawowych uprawnień do zmieniania projektu.
Ustawowo ma budować zgodnie z projektem - co potwierdza w oświadczeniu o zakończeniu budowy (jak były zmiany, oświadczenie podpisuje również projektant).
Link do komentarza
Cytat

Projektant nanosi zmianę na projekcie, ewentualnie opisuje i (obowiązkowo) podpisuje - oczywiście, jeśli uzna (projektant) że to zmiana nieistotna.

Tak to wygląda ze strony obowiązującego prawa.

Ps. Kierbud nie ma ustawowych uprawnień do zmieniania projektu.
Ustawowo ma budować zgodnie z projektem - co potwierdza w oświadczeniu o zakończeniu budowy (jak były zmiany, oświadczenie podpisuje również projektant).



No widzisz, Rysiu - u mnie projektant był jednocześnie kierbudem (nie wiem czy to dobre rozwiązanie, czy złe , nie wnikam) ... ale pewnie dlatego mi się nasunęło że to kierbuda brocha icon_wink.gif

Link do komentarza
Cytat

Chwilunia - mowa tylko o posadzce, czy o całym ganku ?



Stan obecny:


W projekcie jest tak:


Projekt podoba mi się, jak najbardziej. Myślałem jedynie o tym, by konstrukcję podłogi zrobić na legarach, a nie na murku. I tego w istocie dotyczy pytanie: czy zastąpienie murka = ściany fundamentowej słupami fundamentowymi jest istotną zmianą.
Link do komentarza
Trochę chyba pozamiatane, bo słupy na jakiejś "podwalinie" (fundamencie?) już stoją.
Wszelkie oznaki na ziemi i w przestworzach, wskazują na kierunek, że zmiana nie jest istotna (ale to broszka projektanta).

Raczej nie "legalizował" bym tego (rzadko tak piszę icon_redface.gif ) - zwłaszcza jak kierbud tej (takiej) zmiany "nie zauważył".
W zasadzie jest to tylko zmiana pokrycia "podłogi" tarasu. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Hahhahaa ... sądząc po opisie ja miałam przed oczyma cały wymurowany łącznie ze ścianami zabudowany ganek icon_lol.gif


Faktycznie. Przeczytałem pierwszy wpis i wynika z niego budowa całego pomieszczenia... icon_biggrin.gif

Rzut fundamentów:



Słupy fundamentowe są. Na nich stoją słupy więźby. Sprawa dotyczy ścian fundamentowych ganku.

OK. Dzięki.
Link do komentarza
Zamiast ścianki fundamentowej po całym obwodzie myślałem o postawieniu słupków fundamentowych w narożnikach.
Na słupkach położyłbym poziomo "w powietrzu" legary, a na nich ułożyłbym podłogę.

Miałoby być prościej = mniej kopania, mniej lania w grunt betonu, mniej murowania.
Do tego pod podłogą powstałaby pustka powietrzna, w której pies się mieszcząc w ziemi pod gankiem swobodnie by sobie wykopał wielkości dowolnej jamę.

Tylko widzę kolejną trudność: schody.
Więc pozostanę przy oryginalnym pomyśle, czyli zgodnie z projektem. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...