Skocz do zawartości

Ogrodzenie wokół domu


Recommended Posts

Oto co mówi prawnik w tym temacie

Cytat

Budownictwo i zagospodarowanie przestrzenne
Działy tematyczne
Mur oporowy nie jest ogrodzeniem
Stępień Marcin, radca prawny
2011-07-19
Konstrukcje oporowe, w tym mury, mają przede wszystkim zabezpieczać teren przed osuwaniem się gruntu – nawet gdy jednocześnie oddzielają od siebie części terenu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w jednym ze swych niedawnych orzeczeń badał różnicę pomiędzy murem oporowym a ogrodzeniem. Dokonanie prawidłowego rozróżnienia tych obiektów ma istotne znaczenie praktyczne, gdyż określa niezbędne wymagania formalne przed rozpoczęciem robót. Otóż w przypadku muru oporowego niezbędne będzie uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku zaś ogrodzeń reżim ten może być złagodzony do procedury zgłoszeniowej a w niektórych wypadkach nawet i zgłoszenie nie będzie potrzebne.

W sprawie, która stanowiła kanwę ww. orzeczenia inwestorzy, bez żadnych uprzednich formalności, wykonali solidny, na fundamencie betonowym mur oporowy wzdłuż granicy ich działki. Mur ten stanowić miał także taras kwiatowy.

Inwestycja ta uznana została za samowolę budowlaną.

WSA w Opolu, dokonując rozróżnienia pomiędzy murem oporowym a ogrodzeniem wskazał m.in., iż ten pierwszy ma przede wszystkim za zadanie zabezpieczenie terenu, przed osuwaniem się gruntu, podczas gdy ogrodzenia oddzielają od siebie części terenu. Jeżeli zatem dominującą funkcją konstrukcji jest zabezpieczanie przed osuwaniem się ziemi, na co może wskazywać również charakter użytych do jej wzniesienia materiałów zapewniających stabilność - należy uznać, że stanowi ona mur oporowy.

Jednocześnie przyjęto, że mur, który pełni funkcję konstrukcji oporowej, zabezpieczającej przed osuwaniem się ziemi z terenu wyżej położonego, nie jest ogrodzeniem. Bez względu bowiem na to, czy znajduje się na granicy z nieruchomością sąsiednią, czy też w innym miejscu, nie ma charakteru ogrodzenia, jako obiektu odgradzającego poszczególne części terenu, skoro jego podstawową funkcją jest zabezpieczenie skarpy (nasypu, wzniesienia) przed osuwaniem się. To, że przy okazji mur taki może pełnić funkcję ogrodzenia nie definiuje go jako ogrodzenia, gdyż funkcja ogrodzeniowa jest funkcją dodatkową pełnioną niejako przy okazji zabezpieczania skarpy przed osuwaniem. Nie wyłącza ona tym samym kwalifikacji muru oporowego, jako obiektu budowlanego, którego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę (KWANTUM.110755).




A tu jest sławna historia pewnego murku zaporowego

https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrodzenia/a/10886-rozbiore-ten-mur-lyzeczka-a-nie-zaplace-za-legalizacje
Link do komentarza
Cytat

Tu jest odpowiedz innego uzytkownia : Murek oporowy to nie ogrodzenie. Wysokość płotu licz od poziomu ziemi na twojej działce. - to jak to jest liczone ?


A który to użytkownik tak powiedział?
W jednym ma rację, że mur oporowy to nie ogrodzenie icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...