Skocz do zawartości

Dom za 180 Tyś Metoda Gospodarcza


Recommended Posts

Gość arturo72
Cytat

Węgiel Drogi w Moim przypadku najtańsze źródło ciepła, 280zł za tone ,miału ,jak spale 4 tony za cały rok to max .

Nie wiem co to jest Ten OZC


Ja do projektu miałem dokupiony, pakiet kotłownia na paliwo stałe i tam są wyliczane wszystkie wartości jakie potrzebuje i wyszło , że taki piec.


To Według was droga wycena ??

Ja tak orientacyjnie przepuszczałem , że wyjdzie za to 22-25tys max

Taka realna cenna według was jaka powinna być ?


Co do podlogowki i sterowania podlogowka już Ci pisałem.
Od OZC powinieneś zacząć zastanawiając się nad systemem grzewczym a nawet nad samą budowa:
http://pl.sankom.net/programy/audytor-ozc

Co do ogrzewania mówisz,że syf mialowy najtańszy ? I to za 15tys.zł ? Ja w większym domu i to bez syfu węgielnego czy mialowego zuzywam rocznie 3300kWh czyli ok.1000zl za niewiele więcej w inwestycji niz masz w wycenie za węgiel. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Według Projektu mam tak

Zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP)113,7kWh (ROK*m2)
Zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP)budynek wg WT 2014 120,0 kWh/(rok*m2)
Zapotrzebowanie na energię końcową (EK)103,4 kWh/(rok*m2)


Tak Szczerze nic mi te wartości nie mówią nie jest to moja dziedzina , wiem , że dom będzie dobrze ocieplony na chudy beton daje styropian 20cm dom też będę ocieplać styropianem grafitowym 20cm.

Jaka jest Alternatywa do mojego Domku co byście Radzili na co zwrócić uwagę nad czym się zastanowić ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Według Projektu mam tak

Zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP)113,7kWh (ROK*m2)
Zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP)budynek wg WT 2014 120,0 kWh/(rok*m2)
Zapotrzebowanie na energię końcową (EK)103,4 kWh/(rok*m2)


Tak Szczerze nic mi te wartości nie mówią nie jest to moja dziedzina , wiem , że dom będzie dobrze ocieplony na chudy beton daje styropian 20cm dom też będę ocieplać styropianem grafitowym 20cm.

Jaka jest Alternatywa do mojego Domku co byście Radzili na co zwrócić uwagę nad czym się zastanowić ?


Skoro twierdzisz,że dom będzie dobrze ocieplony to powyższe EK i EP mają się nijak do tego i są to wartości sądzę,że czysto z projektu gotowego a nie po lepszym doizolowaniu a więc po będą to wartości mniejsze zdecydowanie.
E to ilość energii cieplnej jaką potrzebuje dom na potrzeby grzewcze w sezonie grzewczym czyli jeśli jest EK 103 to w domu 100m2 dom będzie potrzebował 103kWh*100m2=10300kWh w sezonie grzewczym ale jak pisałem jest to wartość znacznie zawyzona i bez OZC po doizolowaniu odpowie Ci dokładnie ile tej energii dom faktycznie będzie potrzebował.Sądzę,że będzie to wartość ok.5000-6000kWh za sezon grzewczy.
Następnie tą wyliczona potrzebna energię mnozysz przez cenę jednostki energii kWh i wychodzi Ci rachunek za ogrzewanie.
Koszt kWh z:
-ekogroszku przy odpowiednim doborze kotła to 0.15-0,17zl
-gazu ziemnego 0,22-0,25zl
-prądu ok.0,30zl
-pelletu 0,20-0,22zl
-miału przy odpowiednio dobranym kotle 0,10zl
-pompy ciepła 0,10zl

Co do alternatyw dla tego domu to na pewno nie węgiel i jego pochodne bo nie ma na rynku odpowiednich kotłów wg potrzeb takiego domu. Ty będziesz potrzebował Max.5kW w największe mrozy i każdy będzie mocno przewymiarowany czyli sprawność będziesz miał katastrofalna i większość energii wyrzucisz kominem i z kosztu 1kWh dla miału z 0,10zl zrobi Co się 0,20zl czyli za połowę kasy będziesz grzal powietrze wokół domu.
Masz koszt 1kWh poznaj koszt inwestycji w różne źródła i wybieraj ale w każdym razie 15tys.zł na węgiel to kosmos bo za 3tys.zl masz prąd a za 20tys.zl masz pompę.

Jak widzisz przy inwestycji w prąd 3tys.zl rachunki za ogrzewanie za sezon wyniosą Cię wg mnie:
5000kWh*0,30zl=1500zl a Ty chcesz wpakować 15tys.zl w miał i to w kocioł znacznie przewymiarowany czyli 5000kWh*0,20zl=1000zl.
I do czego komin był potrzebny ? icon_smile.gif

Mój dom większy ale tak samo izolowany na ogrzewanie potrzebuje ok.5500kWh. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Budowa tarasu wymaga pozwolenia na budowę.

Elementy konstrukcyjne możesz zamontować, ale dla wiaty, która nie wymaga nawet zgłoszenia.

Jeśli gdziekolwiek pojawi się termin (określenie) taras - masz przechlapane.



Mówisz poważnie?
Ja właśnie chciałem taras przed domem zrobić.
To co mam robić "przedłużenie schodów"?
Link do komentarza
Artur , ale w sumie czy będę mieć kotłownie na gaz czy na węgiel to instalacja chyba jest taka sama ? Czym się różni instalacja chyba tylko piecem Nie znam się na tej dziedzinie.


Co do komina musiał bym założyć wkład o mniejszej średnicy.

Nie rozumiem tego Ty chcesz wpakować 15tys.zl w miał. W gaz też bym musiał.



Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Artur , ale w sumie czy będę mieć kotłownie na gaz czy na węgiel to instalacja chyba jest taka sama ? Czym się różni instalacja chyba tylko piecem Nie znam się na tej dziedzinie.


Co do komina musiał bym założyć wkład o mniejszej średnicy.

Nie rozumiem tego Ty chcesz wpakować 15tys.zl w miał. W gaz też bym musiał.


No niestety instalacja nie jest taka sama i rozni sie diametralnie.Przy kotle na węgiel dochodzi Ci mnóstwo dodatkowego i drogiego oprzyrządowania m.in pompki obiegowe,mieszacz,zawory zwrotne itp.
Przy pompie ciepła tudzież prądzie czy gazie jest to zbędne,oba źródła ciepła podłączasz bezpośrednio do rozdzielacza podlogowki bez w/w oprzyrządowania bo to wsxystko maja w sobie gdzie przy węglu sądzę że w koszcie 2tys.zł będzie to dodatkowo zresztą masz to ujęte w wycenie.

Widzisz różnicę między bezobsugowym gazem ziemnym a syfiastym węglem ?
Widzisz różnicę między bezobslugowym prądem w cenie inwestycji 3tys.zl a syfiastym węglem w cenie inwestycji 15tys.zl ?

Co do komina to gdybyś zrobił to przed budową nie musiałbyś go wogole stawiać czy kupować wkładu bo komin również byłby zbędny czyli znowu kasa w kieszeni icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Artur dałeś mi do myślenia z Tym Gazem wiesz ciężko się przedstawić bo u nas wszyscy mają piece na węgiel i po za tym codziennie go fedruje ;)

Po za tym z projektu wykreślony mam gaz i czy bez niczego mógłbym teraz to zmienić. ?

Ale ogólnie według Ciebie drogo tą wycenę mi zrobili ?

Przemyśle to z tym gazem.


Ps wczoraj tynkarze mi skończyli Tynki robić w sumie 350m2.


DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg

Link do komentarza
Gość arturo72
Ale ja nie polecam gazu ziemnego icon_smile.gif
Mam gaz ziemny przy działce ale zdecydowałem się na ogrzewanie prądem a mamy podobne domy izolacyjnie a ja mam większy dodatkowo.
Gaz ziemny jest droższy nawet od prądu biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji.
Czyli w takim domu sprawdzilby się prąd jako najtańszy inwestycyjnie lub pompa ciepła jako najtańsza eksploatacyjne.
Ale nigdy węgiel jako najdroższy i najbardziej syfiasty. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Podlogowka na bardzo dobrych materiałach powinna wynieść 70zl/m2 tobie wychodzi 100zl/m2 i to netto a to z tego względu,że firma na Tobie zarabia nie tylko na robocizne ale też i na materiałach.
Niech Ci dadzą zestawienie materiałów,kupisz je sam o wiele taniej a od nich weź jedynie robocizne i po sprawie.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Tylko , że Oni mają swój sklep z materiałami i na innych materiałach nie pracują ...


Zobacz ile na samej rurze jesteś do przodu:
http://allegro.pl/roth-rura-grzewcza-x-per...5629037412.html
Jeśli będziesz miał cywilizowane źródło ciepła mieszasz jest Ci nie potrzebny a masz 2 szt w wycenie. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Postępy Mam podłączoną Wodę i Kanalizację trochę roboty było bo rurę , którą miałem przeznaczoną do tego celu użyję do studni głębinowej. Więc skułem chudy beton i przepchałem rurę niebieską fi40 sdr11. Koszt całkowity podłączenia i roboty. wyszedł 1300zł.

Aktualnie kładę styropian pod podłogówkę.

Pozdrawiam Pana Grzegorza i jego uroczą małżonkę, Którym chciało się przejechać ćwierć Polski by zobaczyć domek ;))
Zapraszam do obejrzenia domku na żywo zainteresowanych projektem przygoda.

A to takie przemyślenia Kuchni

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



Wersja 2

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg





Link do komentarza
Styropian pod podłogówkę ułożony grubość na parterze 20cm na piętrze 8cm , sporo czasu mi zajęło ,aby go ułożyć kładłem go na kleju do styropianu poszło ponad 30 worków . Nie równości wyrównałem różnymi grubościami styropianem i klejem ^^

Doszliśmy z żoną do porozumienie co do sposobu ogrzewania domku i zdecydowaliśmy się na gaz ^^ w kotłowni zrobimy pralnie.


Aby zmienić projekt na gaz , który docelowo był na gaz^^ tylko go anulowaliśmy ,muszę znowu oddać projekty do gminy i teraz zrobić to na pozwoleniu na budowę przy okazji projektant zaprojektuje mi taras.


Łazienka zaprojektowana płytki będą Biało czarne.

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Zdjęcia z Realizacji

Woda Kanalizacja

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



Styropian położony.

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg




Jenak zmiana koncepcji nad łazienką na dole mamy prysznic więc na górze będzie tylko wanna.

Łazienka będzie tak wyglądać.

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg




Wczoraj odwiedziłem gazownie i architekta Dzisiaj rano gazownia przysłała mi warunki przyłączeniowe do sieci gazowej, oraz zajmuje się robieniem projektu przyłączeniowego gazu do granicy działki.

Architekt nanosi zmiany na projekcie , że będzie piec gazowy ,oraz zaprojektował taras. pójdzie to w trybie pozwolenia na budowę.

Od dzisiaj przychodzi firma kłaść podłogówkę , a ja od Poniedziałku uciekam do szwagierki robić jej elewację budynku. Edytowano przez Przemek89 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wczoraj odwiedziłem gazownie. Dzisiaj rano gazownia przysłała mi warunki przyłączeniowe do sieci gazowej, oraz zajmuje się robieniem projektu przyłączeniowego gazu do granicy działki.



Daj znać jaki będzie kosztorys i termin ewentualny dla wykonania przyłącza.
Bardzo mnie interesuje, a potem coś Ci podpowiem ważnego.
Pozdro.
Walcz - idziesz jak huragan, mocno Ci wszyscy kibicujemy.
Powklejaj jak kiedyś koszta aktualne w dniu dzisiejszym i jak to wygląda do tych 188 tysiaków

Edit:
specjalnie te 8 tysiaków już dołożyłem icon_smile.gif Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Termin jest pół roku , ale Pan już zabrał moje mapy do celów projektowych i będzie szybciej po za tym ja w drodze mam gaz nawet widać na zdjęciu z rurami z kanalizacji tam idzie ta rura z gazu. Więc oni mają trzy metry na prosto poprowadzić rurkę i zamontować skrzynkę z gazu.], będzie ona 70cm obok skrzynki z prądem.

Cenowo 2480 zł za Projekt przyłączeniowy do granicy działki oraz wykonanie przyłącza. w sumie to wychodzi 1500zł za projekt a resztę za przyłącze.

Po wylewkach zrobię kosztorys ;)
Link do komentarza
Dzisiaj byłem na budowie i podłogówka skończona w sumie dwie osoby położyły ją w 8 godzin. Robiła ją ta firma z wyceny.

Firma od wylewek , może zjawi się u mnie w przyszły poniedziałek.

Grubość wylewek
parter 8-9cm
piętro 6-7,5cm

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg




Gęstość podłogówki jest dobra?

Czy ja potrzebuję valvex zestaw mieszający do podłogówki jak będę mieć piec na gaz? Nie moja dziedzina nie orientuje się.
Link do komentarza
Przemo, rozstaw rurek...
Ogrzewanie podłogowe to jest taki wieeeelki kaloryfer, schowany w podłodze. W każdym pokoju masz kaloryfer. Jeśli do pokoju trzeba dostarczać więcej ciepła, bo to jest dajmy na to zimny pokój, północny, to kaloryfer dajesz większy, wówczas rurki są gęściej, a jak potrzeba mniej ciepła, to rurki są w większym rozstawie.
W łazience zazwyczaj wychodzi rozstaw 10cm plus drabinka, żeby sprostać zapotrzebowaniu łazienki na ciepło.
Ale w innych pomieszczeniach różnie bywa. U mnie są pokoje gdzie mam rozstaw 25cm, a mogło być i 30cm.
Tak jak masz, to będzie grzało, tyle że masz pewnie więcej rurek niż potrzeba. To tak jakbyś dał w każdym pokoju po wypasionym ogromnym kaloryferze, choć nie wszędzie taki wielki kaloryfer jest potrzebny.
Animus zapytał o izolację, ponieważ pod rurkami musisz dać gruuuubo ocieplenia. Jak dasz cienką warstwę ocieplenia, to ciepło będzie ci spierniczać do ziemi zamiast ogrzewać dom.
Fachmani położyli ci gęsto rurek. Ciekawe ile masz izolacji pod rurkami.
Masz projekt tej podłogówki?
Znasz moc pompy jaką ta podłogówka będzie kręcona?
Link do komentarza
Cytat

Izolacji jest bardzo dużo na parterze 20cm styropian dawany dwa razy po 10cm a na piętrze 10cm dwa razy 5 dana Parametry styropianu bardzo dobre eps 100 , 036


Skoro tak, to możesz spać spokojnie. Masz wypasioną podłogówkę, nada się do każdego sposobu ogrzewania, nawet pompą ciepła, niskotemperaturowo. Na pewno będzie grzać.
Link do komentarza
Gość arturo72
Jak PeZet dałby sobie kiedyś na zasilanie pompę ciepła lub kondensat to przy jego rozstawie sprawność czyli COP będzie mizerny także ciesz się,że tak masz jak masz icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Trochę mało na gruncie czy piwnica.
A co pod styropianem?


animus już nie przesadzaj ;) 20cm od gruntu jest ok, tym bardziej,że do gruntu straty ciepła nie są aż tak wielkie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość arturo72
Cytat

Właśnie dzisiaj dostałem rachunek za podłogówkę i nie ma źle w sumie wyszła 7200zł z vat czyli 68zł za 1m2 Robocizna 2,5 tyś 4,7tys materiał wraz z kablami do rozdzielaczy, do sterowników.


No i jest ok. To jest realna wycena icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Powklejaj jak kiedyś koszta aktualne w dniu dzisiejszym i jak to wygląda do tych 188 tysiaków

Edit:
specjalnie te 8 tysiaków już dołożyłem icon_smile.gif




Ok Koszta znacznie wzrosły ;) Poszło ponad 112 tyś do dzisiejszego dnia , ale sporo już zrobione, po za tym też kilka rzeczy zrobione o których nie wspominałem przy pierwszym wpisie na forum np rolety zewnętrzne czy robienie projektów wnętrz przez projektantkę. planuje zrobić ogrodzenie i zmieścić się w tej sumie 180tyś


Wydatki , które mnie czekają

Uzbrojenie kotłowni z piecem 10tyś
Ogrodzenie 7 tyś również nie było wcześniej w planach
Ocieplenie budynku 6tyś
Ocieplenie poddasza i sufity na poddaszu 5tyś


=28tyś



28+112 udane
140zł

zostaje 40 tyś do sumy 180tyś

myślę , że 40 tyś wystarczy mi na farby płytki panele oraz meble do kuchni.
Meble do salonu czy pokoi posiadam.

Planuje się wprowadzić do nowego domku Czerwiec 2018.







DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam zaczynam szukać wełny do ocieplenia poddasza zastanawiam się nad wełną ISOVER wełna mineralna SUPER-MATA

Tylko mam wątpliwości czy 0,33 cena 23zł 1m2 przy grubości 150 albo 0,35 cenna 17zł za m2

Szukam na internecie jaka jest to różnica miedzy 035 a 033 ale nie potrafię znaleźć może się ktoś orientuje??
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Witam zaczynam szukać wełny do ocieplenia poddasza zastanawiam się nad wełną ISOVER wełna mineralna SUPER-MATA

Tylko mam wątpliwości czy 0,33 cena 23zł 1m2 przy grubości 150 albo 0,35 cenna 17zł za m2

Szukam na internecie jaka jest to różnica miedzy 035 a 033 ale nie potrafię znaleźć może się ktoś orientuje??


Na necie nie znajdziesz tego ile energii pójdzie Ci w powietrze przez wełnę ze współczynnikiem 0,033 a ile z 0,035.
Od tego jest OZC i wariacje na temat tych współczynników.

Wiadomo,że im niższy współczynnik tym mniej energii wypłynie z domu czyli niższe rachunki za ogrzewanie. Ile i o ile OZC Ci na to odpowie. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Arturo wiadomo czym więcej tym lepiej krokwie mam 18cm myślę , aby taką grubość wełny dać , ale nie będzie nic luzu następnie ,aby do krokwi przykręcić stelaż i dodać poziomo wełnę 5cm . Na jętki dać wełnę grubość 18cm i pod stelaż 10cm wełny w sumie by wyszła grubość 51cm , ale jak bym takdawał to parametry wełny dał bym chyba 0,39. Nie mam dużej powierzchni dachu do ocieplenia więc może pobawię się i tak ułożę co myślicie o tym ?
Link do komentarza
Cytat

krokwie mam 18cm myślę , aby taką grubość wełny dać , ale nie będzie nic luzu następnie ,aby do krokwi przykręcić stelaż i dodać poziomo wełnę 5cm . Na jętki dać wełnę grubość 18cm i pod stelaż 10cm wełny w sumie by wyszła grubość 51cm , ale jak bym takdawał to parametry wełny dał bym chyba 0,39. Nie mam dużej powierzchni dachu do ocieplenia więc może pobawię się i tak ułożę co myślicie o tym ?


Jak żyje nie widziałem wełny 18 cm. Nie wiem jak ty liczysz, że wyszło ci 51 cm?
Daj wełnę 15 cm wzdłuż krokwi i w poprzek po zamontowaniu stelażu 10 cm a najlepiej 15 cm o wsp 0,039 i będzie dobrze. Czyli grubość ocieplenia wyjdzie 25 lub w najlepszym wypadku 30 cm.
Link do komentarza
Cytat

I przez te 2 lata masz zamiar malować wnętrze? icon_eek.gif To chyba w salonie sobie strzelisz panoramę racławicką a na suficie inne freski icon_lol.gif




e tam jest dużo innych rzeczy do zrobienia , aktualnie wykańczam się u szwagierki przy ociepleniu, ale na szczęście ostatni tydzień i idę do siebie robić taras i ocieplać poddasze.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Skończyłem Ocieplać dom u Szwagierki, więc wracam na moją budowę Plany na ten rok.

1 Przygotować grunt pod taras oraz zrobić konstrukcję drzewiną.
2 Zamontować drzwi.
3 Ocieplić Poddasze.
4 Zrobić Ogrodzenie (firma)
5 Ocieplić dom.
6 Skończyć kotłownie zrobić podejścia gazowe w domu (firma)


Zdjęcia z wylewek

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg






Planuję miedzy krokwie zastosować wełnę o grubości 18cm( mhtyl Jest taka grubość wełny ) następnie zamontować stelaż i pomiędzy dać poziomo wełnę o grubości 10cm


Na jętki planuję dać wełnę o grubości 15cm a na stelaż pod jętkami dać wełnę o grubości 10cm


Co myślicie o takim ociepleniu ?



DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Zdjęcia z wylewek

[attachment=25126:DSC_5779.jpg]


Nie za gruba ta wylewka na poddaszu? Styro chyba jest pod pod ta wylewką, jeżeli tak to jest ok icon_biggrin.gif

Cytat

Planuję miedzy krokwie zastosować wełnę o grubości 18cm( mhtyl Jest taka grubość wełny ) następnie zamontować stelaż i pomiędzy dać poziomo wełnę o grubości 10cm


Na jętki planuję dać wełnę o grubości 15cm a na stelaż pod jętkami dać wełnę o grubości 10cm


Co myślicie o takim ociepleniu ?


Ok, jest 18 cm. Tylko założę się, że jak zmierzysz wełnę po rozpakowaniu 15 cm to ona będzie miała około 18 cm.
Krokwie masz 18 cm, położona membranę i chcesz wpychać na siłę (czytaj na styk) wełnę 18 cm? Wystarczy jak dasz 15 cm między krokwie, a jak już bardzo zależy Ci na dobrym ociepleniu do daj zamiast 10 cm wzdłuż profili 15 cm wełny, tym rozwiązanie możesz mniej szkody wyrządzić niż poprzednim (znaczy się twoim).
A dlaczego jętki chcesz odchudzić z ociepleniem? Grubość na całym obwodzie powinna być taka sama, ba ja nawet na jętki dałbym więcej niż na skosy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...