Skocz do zawartości

Dom za 180 Tyś Metoda Gospodarcza


Recommended Posts

Cytat

Wydaje mi się , że materiały budowlane od 5 lat albo stoją w miejscu , albo idą w dół



Prawda-z tego co pamiętam:
za siporex zwykły szary,taki jak za komuny w 2005 r płaciłem lekko ponad 6 zł a w zeszłym roku Termblog z PW ,biały kosztował mnie 7 zł 10 gr z transportem na budowę (partiami,w miarę potrzeb)
płyta g-k w tymże 2005 roku w markecie kosztowała 18 zł a rok temu kilka groszy poniżej czternastu złotych
cement z grubsza w tej samej cenie,blachodachówka też
więźba zdrożała z około 600 zł na ponad 800 zł (chyba 820 z ośmioprocentowym VAT-em w zeszłym roku)
Beton masz dosyć tani,rok temu obok mnie był po 250 zł za metr B20 a stal 310-330 zł za tonę.
Więcej "grzechów" nie pamiętam icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam czy może mi ktoś napisać jaka jest różnica między Pustakiem Leier a porotherm w sklepie różnica jest 1zł na sztuce ;)?


A dokładnie o jaki pustak z tego Liera Ci chodzi. Pototherm to tzw ciepły materiał.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dokładnie o te mi chodzi Thermopor Leier VS Porotherm Wienerberger ;)


No dobra, już zrobiliśmy krok do przodu icon_biggrin.gif Dokładnie, to mam na myśli rodzaj i wymiary, bo skąd mam niby wiedzieć o jakich pustakach piszesz?
Link do komentarza
Gość mhtyl

Jeżeli masz na myśli te pustaki gr 25 to wg danych niczym się nie różnią, płacisz tylko jak to mówią za firmę.

Dane techniczne pustaka Thermopor 25 P+W Leier
- Wymiary - 250 x 373 x 238 mm
- Masa - ok. 18 kg/szt
- Zużycie - 10,7 szt./m²
- Zużycie zaprawy - 16 l/m²
- Klasa wytrzymałości - 15
- Współczynnik przenikania ciepła - U=1,03 W/m²K

POROTHERM GR. 25 CM w technologii P+W

-Wymiary 250x373x238 mm
-Masa ok. 18 kg/szt.
-Zużycie 10,7 szt./m²
-Zużycie zaprawy 20 l/m²
-Klasa wytrzymałości 15
-Współczynnik przenikania ciepła - U=1,03 W/m²K

Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Wiem , że to zrobił tylko piszę , że różnica cenowa za ten sam materiał jest dramatyczna.


Materiał jest może i ten sam, ale jedna firma ma większą tradycję i mocniejszą pozycje na rynku. icon_biggrin.gif
To samo dotyczy bk, ten sam materiał a kupując bloczki bk różnych producentów ceny są różne, podobnie jak w przypadku ceramiki.
Link do komentarza
Cytat

Takie zapytanie mój Architekt , który ma być kierownikiem moim budowy powiedział mi , że raczej nie będę potrzebować wogóle kierownika budowy i nie muszę go brać o co chodzi nie rozumiem tego jak to bez Kierownika budowy ??



U mnie architekt był kierownikiem budowy.
Z tego co mi wiadomo - kierownik budowy jest wymagany przy wszystkich inwestycjach wymagających pozwolenia na budowę.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nie Wiem o co mu chodziło , gadał mi to przy wyjściu jak wychodziłem do domu ,jutro dokładnie się zapytam o co biega.


icon_biggrin.gif To faktycznie nie wiadomo o co chodzi bo do domu to przeważnie się wchodzi icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

W Sumie tutaj też nikt nie wiedział jak geodeta magik robi podział prawomocny a zrobił , może teraz będzie podobnie , że Architekt ma rację ;)



No widzisz, marne tu towarzystwo, aż nie wiadomo, czy warto tu zadawać pytania - nikt nie ma mocy wróża Macieja, czy innego jasnowidza...

Link do komentarza
Gość mhtyl
Nowe PB z tego co wiem to ma tylko uproszczone formalności przy załatwianiu PnB i krótsze terminy,co do stanowiska Kierbuda nic się nie zmieniło, musi być.

Cytat

W Sumie tutaj też nikt nie wiedział jak geodeta magik robi podział prawomocny a zrobił.


Bo poszedł po bandzie, na żywca i Twoje szczęście że tak się stało jak się stało bo mogło być bardziej nieprzyjaźnie dla Ciebie.
Link do komentarza
Witam więc tak u nas w Starostwie na druczkach , które oddajemy w zgłoszeniu piszę , że tylko budowa zbiorników gazowych wymaga Kierowania przez Kierownika.
Zakładam , że mają błędne druczki bo nigdzie na internecie nie pisze ,aby przy budowie domu jednorodzinnego , nie był potrzebny kierownik budowy koniec tego Tematu.
Link do komentarza
Czy mógł ,ktoś mi orientacyjnie powiedzieć ile będę potrzebował piasku oraz żwiru. Rozumiem , że granica błędu może być bardzo duża z 25% ,ale nie orientuje się na tym. Jestem zmuszony do zakupu teraz tych surowców , później nie będę mieć możliwości za domem rozładunku tego.

Surowce potrzebne do:
Zalewania schodów, dwóch słupów ,wieńca ,oraz nadproża.
Piasek potrzebny jeszcze do murowania ścian ,będę murować z pustaków leier

Rozmiary domu 9x8 , 100m użytkowych.
Link do komentarza
Żwiru nie będę zamawiać będę wieńce , schody zalewać gruszką. Piasku na razie 10 ton jak braknie wykopie.




Ogólnie zamierzam palić w piecu paliwem stałym węglem , ale zastanawiam się ile by mnie wyszło ogrzewanie gazowe według tej charakterystyki energetycznej , mógł by ktoś napisać miej więcej jaki koszt by był ogrzewania gazem na rok?? Nie wiem czy taki mały domek ma sens ogrzewać węglem w sumie chyba jeszcze nie byłem w domu ogrzewanym gazem dlatego moja skłonność do węgla.



Charakterystyka Energetyczna
Dla domu standardowego z wentylacją
grawitacyjną:
• Ep - 113,7 kWh/(m2)
• Ek - 103,4 kWh/(m2 rok)
• EUco - 81,09 kWh/(m2 rok)
Dla budynku z wentylacją mechaniczną i
rekuperacją:
• Ep - 93,28 kWh/(m2)
• EUco - 41,85 kWh/(m2 rok)
Link do komentarza
Kup sobie cztery piwa, poświęć wieczór i poszukaj. Dyskusji, tabel, zestawień jest na tym forum, na muratorze i w całym internecie jest tyle, że staniesz się bardziej oświecony niż Budda albo, jak kto woli dla lepszego zrozumienia, Neo z Matrixa. Sam sobie wnioski wyciągniesz. Mało tego, znajdziesz wypowiedzi ludzi, którzy nie tylko radzą, ale sami sami używają kilka sezonów.


Powodzenia! icon_biggrin.gif
Link do komentarza
PeZet czytam od dwóch dni i czym więcej czytam tym miej wiem. Już dostaję skręcenia kiszki . Według tej charakterystyki nie da się określić orientacyjnie jakie koszta by były ogrzewania gazowego??.

Może ktoś z was ma podobny mały dom i dobrze ocieplony i napisze jakie ma koszta ogrzewaniem gazem Pozdrawiam.

Charakterystyka Energetyczna
Dla domu standardowego z wentylacją
grawitacyjną:
• Ep - 113,7 kWh/(m2)
• Ek - 103,4 kWh/(m2 rok)
• EUco - 81,09 kWh/(m2 rok)
Dla budynku z wentylacją mechaniczną i
rekuperacją:
• Ep - 93,28 kWh/(m2)
• EUco - 41,85 kWh/(m2 rok) Edytowano przez Przemek89 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czy mógł ,ktoś mi orientacyjnie powiedzieć ile będę potrzebował piasku oraz żwiru. Rozumiem , że granica błędu może być bardzo duża z 25% ,ale nie orientuje się na tym.
Rozmiary domu 9x8 , 100m użytkowych.

Masz tu orientacyjnie ilości , dla otrzymania 1 m3 betonu klasy ok. B-20 należy użyć: około 600 kg piasku, około 1300 kg żwiru i gdzieś około 400 kg cementu(32,5)

Metr sześcienny to długość x szerokość x wysokość.
Wieńce to dla 100m2 ( 0,25 x 0,25 x 40 mb)
itd... Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Według tej charakterystyki nie da się określić orientacyjnie jakie koszta by były ogrzewania gazowego??.

Może ktoś z was ma podobny mały dom i dobrze ocieplony i napisze jakie ma koszta ogrzewaniem gazem Pozdrawiam.

Charakterystyka Energetyczna
Dla domu standardowego z wentylacją
grawitacyjną:
? Ep - 113,7 kWh/(m2)
? Ek - 103,4 kWh/(m2 rok)
? EUco - 81,09 kWh/(m2 rok)
Dla budynku z wentylacją mechaniczną i
rekuperacją:
? Ep - 93,28 kWh/(m2)
? EUco - 41,85 kWh/(m2 rok)


1. Znajdź wartość energetyczną gazu, czyli ile kWh energii otrzymasz z m3.
2. Znajdź cenę m3 gazu.
3. Weź którąś z podanych wyżej przez ciebie wartości - nie wiem którą, brałbym najwyższą.
4. Weź powierzchnię użytkową swojej chałupy.

5. Pomnóż pkt 3 * pkt 4 = otrzymasz roczne zapotrzebowanie chaty na ogrzewanie
6. Podziel wynik z pkt 5 przez pkt 1 = otrzymasz roczne zużycie gazu na ogrzewanie
7. Pomnóż wynik z pkt 6 * pkt 2 = otrzymasz roczny koszt gazu na ogrzewanie
8. Pomnóż miesięczny abonament na gaz * 12 miesięcy = otrzymasz koszt rocznego abonamentu na gaz

9. Dodaj wynik pkt 7 + wynik pkt 8 = otrzymasz szacunkowy całoroczny koszt gazu na ogrzewanie chaty.

Wg mnie to będzie - z palca biorąc - około 4000zł. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
To niech da B25, jest jeszcze lepszy, a różnica między B20 a B25 to kolejne 500 zł.
Pytania jakie zadaje autor co do budowy domu to ja odnoszę wrażenie, że buduje bez projektu.
Każdy nie chce jego krzywdy, ale widzę że sam sobie chce ją wyrządzić.
Sądzisz, że wykonanie szalunku na wys 80 cm będzie tańsze niż wymurowanie ścian fundamentowych z bloczków? Chyba ktoś nie ma wyobraźni jaki nacisk betonu przy takim czymś na ściany szalunku.

Cytat

Ławy lałem z B20. Ściany fundamentowe murowałem. Jednak gdybym lał i ściany, to też z B20. Ile oszczędzi człowiek na B15. 500zł? dec maj point ovju.


Mowa jest nie o ławach tylko o ścianach.
Co do zalewania ścian wypowiedziałem się wyżej.
Link do komentarza
Ławy i stopy będą lane betonem b20 na stopy 8 kubików na ściany 10 ściany wysokość 80cm

Co do styropianu w projekcie mam od zewnątrz 15cm i od środka 10cm .... a widzę , że ludzie albo nie dają albo 5cm i folia kubełkowa , ale chyba 5 to za mało..

208zł z Vatem z pompą z transportem mam beton b20

Szałować będę deskami. Koszta Kostki a Betonu wychodzą podobnie.
Link do komentarza
Cytat

Szałować będę deskami. Koszta Kostki a Betonu wychodzą podobnie.


Ok, ławy B20 może być.
Daj od zewnątrz 10 cm styro. Od środka ocieplając to przedrożenie inwestycji.
Ale co do lania ścian to policz sobie koszt desek, koszt wykonania szalunków, porządnych szalunków żeby pod naciskiem betonu Ci się one nie rozjechały to nie wiem czy wyjdzie taniej niż murowanie ścian z bloczków betonowych.

Od środka dobrze zaizoluj ściany jakimś środkiem np dysperbitem.
Link do komentarza
Po jakim czasie ściany fundamentowe lane można malować dysperbitem ?? wystarczą 96 godzin od zalania czy beton musi dłużej schnąć?

I Jeszcze jedna sprawa czy jak zrobię fundamenty zasypie piaskiem , zaleje wodą klika razy i zagęszczarką zagęszczę będę mógł wylać chudziaka 10cm czy lepiej odczekać zimę ?
Link do komentarza
Cytat

Po jakim czasie ściany fundamentowe lane można malować dysperbitem ?? wystarczą 96 godzin od zalania czy beton musi dłużej schnąć?

I Jeszcze jedna sprawa czy jak zrobię fundamenty zasypie piaskiem , zaleje wodą klika razy i zagęszczarką zagęszczę będę mógł wylać chudziaka 10cm czy lepiej odczekać zimę ?


Trzy tygodnie co najmniej.
Po co chcesz lać wodę? basen chcesz robić? Syp piach i co 20 cm ubijaj a potem możesz lać chudziaka.
Link do komentarza
Cytat

Tylko ja nie mam możliwości ubijać co 20cm piasku ,kopara przyjedzie wykopie piach obok budynku i od razu nasypie na fundamenty :/ czyli jakieś 70cm piachu będzie


Nie sypie się piasku, sypie się pospółkę.
Piasku niczym nie ubijesz, nie zagęścisz (spróbuj ubić piach na plaży).
Zrobisz sobie kuku wsypując piach.
Link do komentarza
Cytat

Nie sypie się piasku, sypie się pospółkę.
Piasku niczym nie ubijesz, nie zagęścisz (spróbuj ubić piach na plaży).
Zrobisz sobie kuku wsypując piach.




Troszkę za późno , ale kierownik budowy nic nie ma przeciw aby był piasek.
Od zewnątrz gadał że styropian 5cm starczy . Tylko potrzeba odczekać ,aby beton wysechł później można kleić. Ile tak najmniej czasu potrzeba , aby można było ocieplić ścianę zewnętrzną fundamentów?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...