Skocz do zawartości

Dom za 180 Tyś Metoda Gospodarcza


Recommended Posts

Geodeta ma się odezwać w tym Tygodniu zobaczymy co wyjdzie z tego.

Wczoraj w końcu za transportowałem deski na budowę przechowuje je w garażu w sumie jest ich 4 kubiki, piękne suche deseczki ,aż się proszą by były szybko użyte icon_biggrin.gif W sumie , że mówiłem po kolei , że będę pisać o kosztach to za deski z transportem zapłaciłem 1000 zł

Wczoraj dostałem fakturę do zapłaty 50zł za decyzję za przyłącze z kanalizacji z Gziku icon_biggrin.gif Nie myślałem nawet , że za taką rzecz kasują i tyle trzeba było czekać hehe

Aktualnie nie mam czasu na nudy , Moja urocza żona mi wczoraj wręczyła listę zakupów ,która się mieści na trzech kartkach a4 ,rzeczy ,które są potrzeba dla Maksymilianka . Więc kilka dni jeżdżenia po sklepach przede mną icon_smile.gificon_smile.gif


Pozdrawiam Odezwę się jak geodeta da znać .
Link do komentarza
Cytat

Wczoraj dostałem fakturę do zapłaty 50zł za decyzję za przyłącze z kanalizacji z Gziku icon_biggrin.gif Nie myślałem nawet , że za taką rzecz kasują i tyle trzeba było czekać hehe


To jest decyzja czy zapewnienie podłączenia się do sieci kanalizacyjnej?
Za zapewnienia dostaw mediów się nie płaci (bynajmniej ja nie płaciłem).
Link do komentarza
Dokładnie Tak pisze( ZLECENIE ZAPEWNIENIA DOSTAWY WODY I ODPROWADZENIA ŚCIEKÓW Nazwa towaru lub usługi : uzgodnienie techniczne)

Widocznie u mnie trzeba płacić hehe

Dzisiaj płaciłem za deski i zapłaciłem 950 zł z transportem a nie 1000.

Geodeta chyba zapomniał znowu o mnie. Nie wiem jakim cudem ten dziwny podział bez niczego tyle trwa od 20 lutego . a obiecane miałem 3 tygodnie max.

Link do komentarza
Dzisiaj Geodeta przyjechał i przekazał mi Projekt podziału działki . Teraz mam to złożyć w urzędzie gminy, aby był prawomocny podział.

Oddam to zobaczymy co z tego wyjdzie tak to wygląda wszystko.

[attachment=21836:DSC_3337.jpg]

[attachment=21835:DSC_3339.jpg]

[attachment=21837:DSC_3340.jpg]

[attachment=21838:DSC_3341.jpg]

[attachment=21839:DSC_3343.jpg]

[attachment=21840:DSC_3344.jpg]

[attachment=21841:DSC_3345.jpg]

Co myślicie o tym On Twierdzi , że zawsze robi takie podziały według "(Podstawa prawna :Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Art.95 pkt.7)

Wujek Google mówi tak :













Przy podziale w trybie art.95 pkt 7 uogn warunki techniczno - budowlane usytuowania budynków nie mają zastosowania.
10 Styczeń 2009, 15:32 3672 Wyświetleń Ocena: 0 (0 ocen) Drukuj
Wyrok NSA w Warszawie z dnia 2 października 2009r..sygn. I OSK 5/09 Tekst wyroku: Baza orzeczeń NSA

"Zgodnie z brzmieniem art.95 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j.: Dz.U. z 2004r. Nr 261, poz.2603 ze zm.), niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego. Cytowany przepis posługuje się pojęciem "działki budowlanej", dlatego też konieczne jest przywołanie także jej ustawowej definicji. W świetle art.4 pkt 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami działką budowlaną jest zabudowana działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.

Na podstawie powyższego przepisu może zatem dojść do podziału nieruchomości, jeśli jego celem jest wydzielenie działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego. Podział taki może być dokonany niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Oznacza to, że w przypadku, gdy dotychczasowa, zabudowana już nieruchomość ma być przedmiotem podziału, podział taki jest możliwy, jeśli zmierza do wydzielenia tej części dzielonej nieruchomości, która - tworząc działkę budowlaną, w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami - zapewni zgodne z celem i przeznaczeniem korzystanie z posadowionych na niej budynków i znajdujących się na niej urządzeń. Przy podziale nieruchomości zabudowanej chodzi więc o zapewnienie prawidłowego (zgodnego z celem) i racjonalnego (zgodnego z przeznaczeniem) korzystania z budynków i urządzeń położonych na wydzielanej działce, przez co należy rozumieć podział w oparciu o kryteria faktyczne (dotychczasowa legalna zabudowa), który nie będzie sprzeczny ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem prawa własności. Innymi słowy, dokonywany w trybie art. 95 pkt 7 ustawy o gospodarce nieruchomościami podział nieruchomości nie może nastąpić, jeśli wydzielana działka budowlana uniemożliwiałaby zgodne z celem i przeznaczeniem korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce.

Toteż orzekające w sprawie organy administracji winny swoją uwagę skupić na tym, czy wydzielana działka budowlana ma odpowiednią wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej, by następnie pod tym kątem stwierdzić, czy projektowany podział umożliwi właścicielom prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynku mieszkalnego i urządzeń położonych na tej działce. Tego jednak w rozpoznawanej sprawie nie uczyniono. Również Sąd I instancji przyjął i zaakceptował błędne - co do zasady - stanowisko organów, że projektowany w niniejszej sprawie podział nieruchomości nie może być zatwierdzony, gdyż narusza §12 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz.690 ze zm.).

W myśl §2 ust.1 tegoż rozporządzenia podział nieruchomości dokonywany w trybie art.95 pkt 7 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie jest objęty zakresem jego regulacji. Przepisy tego aktu wykonawczego stosuje się tylko i wyłącznie przy projektowaniu i budowie, w tym także rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem §207 ust 2. Przepis §12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, odnosi się do budynków "sytuowanych", a więc zakres jego zastosowania dotyczy sytuacji projektowania i budowy nowych budynków lub innych działań określonych w §2 wskazanego rozporządzenia, tj. m.in. rozbudowy i przebudowy istniejącego budynku (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 listopada 2006r. o sygn. akt II OSK 1333/05, ONSAiWSA 2007/4/99)." Edytowano przez Przemek89 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jest Bardzo dobrze icon_smile.gif Pierwsze pozytywy.

Dzisiaj składałem wniosek o podział działki ,który otrzymałem od geodety. Przy okazji poszedłem do Pani u której wypełniałem WZ która myśli , że bez WZ nie mogę zrobić podziału działki . Zapytałem się jej co myśli o tych papierach . Razem z nią poszliśmy do geodezji i Okazuje się , że Godota ma rację . Istnieje prawo do wydzielenia pozostałej działki przy istniejącym budynku i podział jest dobrze zrobiony nie muszę mieć WZ na podział. Więc oddałem papiery do 1 miesiąca podział będzie prawomocny i mogę przepisać działkę na mnie. Mogliście widzieć dziwienie tej Pani , że jednak się da hehe.

Więc w równym Tempie mam załatwianą WZ i Robiony podział. Pani mnie pocieszyła , że nie ma przeciw wskazań na uzyskanie wz tylko i tak muszę czekać około 6 tygodni jeszcze.

icon_smile.gificon_smile.gif





Postanowiłem jutro wykopać samemu Studnie , dzisiaj zakupiłem 5 kręgów.
[attachment=21868:DSC_3351.jpg]
Link do komentarza
Cytat

Jest Bardzo dobrze icon_smile.gif Pierwsze pozytywy.

Dzisiaj składałem wniosek o podział działki ,który otrzymałem od geodety. Przy okazji poszedłem do Pani u której wypełniałem WZ która myśli , że bez WZ nie mogę zrobić podziału działki . Zapytałem się jej co myśli o tych papierach . Razem z nią poszliśmy do geodezji i Okazuje się , że Godota ma rację . Istnieje prawo do wydzielenia pozostałej działki przy istniejącym budynku i podział jest dobrze zrobiony nie muszę mieć WZ na podział. Więc oddałem papiery do 1 miesiąca podział będzie prawomocny i mogę przepisać działkę na mnie. Mogliście widzieć dziwienie tej Pani , że jednak się da hehe.

Więc w równym Tempie mam załatwianą WZ i Robiony podział. Pani mnie pocieszyła , że nie ma przeciw wskazań na uzyskanie wz tylko i tak muszę czekać około 6 tygodni jeszcze.

icon_smile.gificon_smile.gif





Postanowiłem jutro wykopać samemu Studnie , dzisiaj zakupiłem 5 kręgów.
[attachment=21868:DSC_3351.jpg]


Przemek, ile razy tu było pisane o WZiZT,a Ty dalej dajesz się nabierać na paplaninę jakieś babki. My tu mówimy o podziale działki na której Ty chcesz się budować.
Z jednej strony cieszę się razem z tobą a z drugiej strony mi Ciebie żal, że jesteś tak naiwny. Masz pozwolenie na wykonanie studni? Na pewno nie masz, więc się wstrzymaj dobrze Ci radzę.

A tak na marginesie się zapytam, kopałeś kiedyś studnię?
Link do komentarza
mhtyl Będzie pozytywnie co do tej Pani to też z kierowniczką rozmawiałem , która wystawia pozwolenie ;) Tak dosyć odległy czas ,ale wykopałem dwie studnie. Tylko mi nie mów , że jest wymagane pozwolenie na wykopanie studni ona ma być przeznaczona do podlewania ogrodu czy mycia samochodu.

Studnie trza zgłosić jak ma głębokości powyżej 30m a nie jak moja 4m. Edytowano przez Przemek89 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Chciałbym się upewnić czy coś mi nie umkneło . Jeżeli teraz dostanę pozytywne WZ i zrobię podział działki to następny krok do Pozwolenia na budowę będzie. Adaptacja projektu budowlanego i oddania papierów na Pozwolenie na budowę? To już załapię się na nowe prawo i po 30 dniach jeżeli nie będzie sprzeciwy to będę, mógł się budować czy pominąłem jeszcze jakiś fakt?
Link do komentarza
Władza gminy kończy się na wydaniu decyzji WZiZT.

Pozwolenie na budowę wystawia (a wg. nowego PB zgłoszenie budowy akceptuje) starostwo.
Pani z gminy to może się ........... icon_evil.gif

Studnię (w tym kopaną) można wybudować tylko na zgłoszenie (w starostwie) - przy czym zgłoszenie dotyczy wykonania obudowy studni.

Ps. I nie ciesz się tak z tego nowego PB, bo przy takim jak dotychczas podejściu Twoim i gminy do tematu, może okazać się, że starostwo będzie chciało wielu "wyjaśnień".

Ja życzę Ci wszystkiego dobrego.
Link do komentarza
Cytat

Kurcze ,ale tu widzicie wszystko w Ciemnych kolorach zobaczycie , że będzie dobrze do 4 miesięcy uzyskam PNB. Odezwę się jak będę mieć WZiZT ,albo podział a do tego czasu więcej pozytywizmu.


Popieram Twój optymizm i zapał do budowy wymarzonego domku, ale pamiętaj że lepiej się miło rozczarować niż głęboko zawieść.
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Witam Na wstępnie WZ ani podziału jeszcze nie mam czekam na decyzję.

Kolega zaproponował mi abym lepiej po wybudowaniu domu nie ocieplał go styropianem a abym przy budowie budował z szerszych pustaków i będzie efekt podobny w ociepleniu domu ? Szczerze pierwszy raz o takim czymś słyszę ,nie wiem skąd mu się takie coś wzięło. Słyszał coś ktoś o takiej metodzie zdaje to egzamin?

W projekcie mam ściany z bloczków gazobetonu 24cm

Szczerze wszędzie gdzie widuje buduje z pustaków Max co sądzicie o Tych Bloczkach z gazobetonu? Edytowano przez Przemek89 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam Na wstępnie WZ ani podziału jeszcze nie mam czekam na decyzję.

Kolega zaproponował mi abym lepiej po wybudowaniu domu nie ocieplał go styropianem a abym przy budowie budował z szerszych pustaków i będzie efekt podobny w ociepleniu domu ? Szczerze pierwszy raz o takim czymś słyszę ,nie wiem skąd mu się takie coś wzięło. Słyszał coś ktoś o takiej metodzie zdaje to egzamin?


Bo kolega wie, że dzwoni ale nie wie w którym kościele.
Kolega mówił Ci o ścianie 1W a Ty chcesz zrobić ścianę 2W. Zdaje egzamin ściana 1W.
Link do komentarza
Jeszcze chciałbym zapytać się dokładnie o fundamenty na jaką dokładnie głębokość muszę je kopać i stopy fundamentowe warunki na działce są takie :

20cm ziemia
10cm piasek zółty wręcz rdza
od 30cm do 90cm pasek normalny jak na zdjęciu
od 90cm do z 4m piasek jak na zdjęciu,albo wręcz biały idealny do tynkowania.
Poniżej 4m myślę że będzie sam żwir ,kiedyś miała być na naszym terenie żwirownia. Jak kopie poniżej 2,5m pokazują się kamyczki z 1cm grubości
lustro wody gruntowej obecnie jest na 2m pod ziemią. Piwnice Ojciec ma z 1m w ziemi nigdy nas nie zalało nawet przy dużych powodziach.

[attachment=21928:DSC_3353.jpg]

[attachment=21930:ssss.jpg]
Link do komentarza
Była dziura kopana ponieważ była potrzeba uzyskania trochę pisaku do tynkowania piwnicy u Ojca. dziura jest już zasypana studni narzazie nie kopię jak będę mieć PnB wtedy zgłoszę i będę kopać studnie. Jak nie dostanę PnB kupię działkę nie daleko i tam zrobię studnie. Więc na razie nie ma sensu kopać studni ani jej zgłaszać.

A co do fundamentów i stopy na takim terenie jaka musi być głębokość?
Link do komentarza
Cytat

Witam Na wstępnie WZ ani podziału jeszcze nie mam czekam na decyzję.

Kolega zaproponował mi abym lepiej po wybudowaniu domu nie ocieplał go styropianem a abym przy budowie budował z szerszych pustaków i będzie efekt podobny w ociepleniu domu ? Szczerze pierwszy raz o takim czymś słyszę ,nie wiem skąd mu się takie coś wzięło. Słyszał coś ktoś o takiej metodzie zdaje to egzamin?

W projekcie mam ściany z bloczków gazobetonu 24cm

Szczerze wszędzie gdzie widuje buduje z pustaków Max co sądzicie o Tych Bloczkach z gazobetonu?



Jak dasz bloczek komórkowy grubości 36cm to nie musisz już ocieplać - i masz ścianę 1W ( jednowarstwową),
gdybym teraz budował to zrobiłbym właśnie 1W.
tak poza tym to masz dokładnie taki sam grunt jak i ja mam.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Drodzy Państwo i wszyscy nie dowierzający icon_biggrin.gif W końcu Mam pozytywne wieści icon_smile.gificon_smile.gif Nie wierze , że Tak szybko się to stało myślałem , że decyzja będzie 13 czerwca , ale już dzisiaj dostałem decyzję mam mam WZ !!!!!! Huraaa icon_smile.gif


I co w tych WZ pisze?
Link do komentarza
To Jednak było za piękne na możliwe. Zostałem wprowadzony w błąd. Wczoraj jechałem do pracy nie sprawdziłem dokładnie pisma co rodzice dostali , a przekazali mi , że przyszła WZ a przyszło jednak od Starostwa Pszczyńskiego. Poniżej Test

DSC01446.jpg





Aleee Dzisiaj doszła decyzje od Wójta Podział działki skończony. Za dwa Tygodnie jadę do Notariusza przepisać działkę na mnie. Jak otrzymam WZ będę składać wniosek o PnB na działkę podzieloną . WZ zostanie przepisana z działki 1635/13 na aktualną 1968/13 . Tak dzisiaj Pani na Gminie mi powiedziała.

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam Działkę już mam przepisaną notarialnie czyli dało się zrobić podział i jest pozytywnie.

Teraz czekamy na WZ już wszystkie listy dostałem od rożnych instytucji i wszystkie pozytywnie.

Do 2 tygodni powinienem otrzymać WZ przynajmniej mam nadzieję ;)

Teraz wysyłam wniosek o Określenie przyłącza elektrycznego i zleciłem geodecie wykonanie mapy do celów projektowych na moją działkę.





Link do komentarza
Gość mhtyl
Jak odwrotnie? Czyli najpierw podział a potem WZ? Ja jak kupowałem działkę to najpierw właściciel musiał uzyskać WZ, a potem zrobił podział działki. Dla mnie jest to logiczne, bo co mi po działce jeżeli okaże się że nic tam nie będę mógł wybudować.

A przecież o WZ dla interesującej działki może występować każdy, prawda? i nie musi działki kupić aby dostać WZ.
Link do komentarza
1. Bo WZiZT może też być "podziałowe", aby umożliwić podział na działkę mniejszą niż 3.000m2.
2. Rzeczona działka niby była rolna, ale była mniejsza jak 3.000m2 i wcześniejszy podział "zrobił" z niej "budowlaną" i została zabudowana, a przez to była możliwość jej podziału - inna sprawa, że powinna odpowiadać minimalnej wielkości nowej działki budowlanej, określonej dla tego terenu.
3. Ta działka jest "uzupełnieniem" istniejącej zabudowy i w zasadzie jedyną (ewentualną) przeszkodą w otrzymaniu WZiZT jest jej wielkość i to tylko w przypadku oślego uporu urzędników, który wcześniej na taki podział wydali zgodę.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Tylko pytanie, urzędnicy wydali zgodę na podział ale czy wydadzą WZiT tak aby było można się na tej działce wybudować? mogą ale nie muszą.
Dlatego uważam, że wydanie WZiZT przed podziałem działki ma sens, bo wtedy już wiemy co i jak z daną działką po zakupie będzie można zrobić.

Rysiu, z tego co wiem co wszystkie działki są rolne. Nawet na terenie gdzie występuje plan, grunty pod zabudowę jednorodzinną występują jako "grunty orne". Miano działki budowlanej uzyskuje działka przy większym nakładzie starań inwestora. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zależy w jakim państwie (każda gmina i urzędnik to inne państwo i przepisy) starasz się o WZ. Ja na przykład musiałem podpisać umowę z PGE aby móc się ubiegać o WZ.



W każdej gminie to obowiązuje - Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu ............ art.61.1.3. i 61.5.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego uważam, że wydanie WZiZT przed podziałem działki ma sens, bo wtedy już wiemy co i jak z daną działką po zakupie będzie można zrobić.



Z tym, że po podziale może się okazać, że nowych WZ nie można wydać, a poprzednie przewidują np. że dom znalazł się teraz na granicy, gdzie kuchnia jest na jednej działce, a sypialnia z żoną już u sąsiada...
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Z tym, że po podziale może się okazać, że nowych WZ nie można wydać, a poprzednie przewidują np. że dom znalazł się teraz na granicy, gdzie kuchnia jest na jednej działce, a sypialnia z żoną już u sąsiada...


Jeżeli WZ były wydane dla działki, a potem ta działka zmieni swoją powierzchnię to tak, masz rację, ale dlaczego nowe WZ mogą być inne? No chyba że od wydania starych WZ upłynęło kilka lat.
Na moim przykładzie powiem, że WZiZT zostały przepisane z poprzedniego właściciela na mnie, co przyśpieszyło całą procedurę.

Cytat

Ale MPZP lub WZiZT zmieniają przeznaczenie gruntów - dopuszczając na nich zabudowę, oraz na podział mniejszy niż 3.000m2.


Przeznaczenie tak, czyli pod zabudowę jednorodzinną ale są to grunty orne. Bynajmniej ja tak miałem, i to w przypadku MPZP jak i bez niego.
A sprawę pamiętam bo gdy sprzedawałem swoja poprzednią działkę to kupujący zwrócił mi uwagę, że on chce kupić działkę budowlaną, a nie orną. Dopiero notariusz jego obawy rozwiał.
Link do komentarza
Cytat

Przeznaczenie tak, czyli pod zabudowę jednorodzinną ale są to grunty orne. Bynajmniej ja tak miałem, i to w przypadku MPZP jak i bez niego.



I się ciesz z tego, bo gdyby była oznaczona "B", to byś za działkę i podatku za grunt płacił - o ho hooooooooo, a może nawet więcej. icon_mrgreen.gif

Jako przykład z Przeworska:

Cytat

Do czasu przeprowadzenia aktualizacji grunty oznaczone były jako „B-R”, „B-PS” – czyli grunty rolne, pastwiska zabudowane, co powodowało, że podatek dla nich był naliczany wg stawek jak dla gruntów rolnych. Po aktualizacji, grunty na których znajdują się budynki mieszkalne i gospodarcze, oznaczone zostały w ewidencji budynków jako „B”, co oznacza, że podatek od nieruchomości dla nich liczony jest od 1 m2 powierzchni wg określonych stawek.

Jeżeli ktoś miał działkę o pow. do 1 ha, oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków jako B/R podatek liczony był jak dla gruntów rolnych w stawce 5q żyta, po przeliczeniu 5x55 zł=275 zł stawka, czyli przy powierzchni 10a podatek wynosił 27,50zł.
Po aktualizacji, działka oznaczona już jako „B”, budowlana, stawka liczona jest w kwocie 0,36 zł od 1 m², wówczas podatek od 10-arowej działki wynosi 360 zł.

Link do komentarza
Cytat

W każdej gminie to obowiązuje - Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu ............ art.61.1.3. i 61.5.


Myślę że wystarczyło przynieść zaświadczenie z PGE o możliwości podpięcia do sieci, a nie podpisanej umowy. W moim przypadku jeżeli WZ były by negatywne (zabudowa siedliskowa itp.) to PGE obciążyło by mnie kwotą ok 12tys. zł. (koszty projektowe i inne).
Tak samo jak bym miał zamiar kupić działkę - przecież logiczne jest to że najpierw chciałbym wiedzieć czy mogę na niej wybudować swój dom.
Link do komentarza
Cytat

Myślę że wystarczyło przynieść zaświadczenie z PGE o możliwości podpięcia do sieci, a nie podpisanej umowy.



Zamiast polemiki:
Cytat

Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;

5. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem.



Ten zapis obowiązuje od 2003r. Wcześniej wymagano tylko promesy. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
A dlaczego mieli by Cie obciążyć aż ponad 12 tys złotych?
Do wydania WZiZT jest potrzebne zapewnienie dostawy mediów, co najmniej prądu i wody, i te zapewnienia są wydawane bezpłatne (w większości są bezpłatne bo w niektórych rejonach życzą sobie za nie jakieś pieniążki, ale nie są to kwoty oszałamiające). Nie rozumiem o jakim projekcie piszesz.

Cytat

Myślę że wystarczyło przynieść zaświadczenie z PGE o możliwości podpięcia do sieci, a nie podpisanej umowy. W moim przypadku jeżeli WZ były by negatywne (zabudowa siedliskowa itp.) to PGE obciążyło by mnie kwotą ok 12tys. zł. (koszty projektowe i inne).
Tak samo jak bym miał zamiar kupić działkę - przecież logiczne jest to że najpierw chciałbym wiedzieć czy mogę na niej wybudować swój dom.


Link do komentarza
U mnie Pani zażądała podpisanej umowy. W PGE pytałem ile będzie kosztowało zerwanie umowy w razie niekorzystnych WZ i pan (konkretny facet - bardzo dobrze go wspominam) powiedział że coś ok 12000 - w zależności na jakim etapie będą prace. Mówił też że to nienormalne i mieli już problem z moją gminą. BETON.
Link do komentarza
Fakt BETON, tyle, że w PGE. icon_evil.gif

To PGE określa zapisy w umowie - a nie gmina.

W większości przypadków nie BETON-u, umowa zawiera odpowiednie klauzule - w tym związane z otrzymaniem (lub nie) WZiZT.

To tamtejszy PGE robi w bambkuko inwestorów - nie gmina.

Jest jeszcze inna możliwość.
Inwestor wystąpił do PGE z wnioskiem o zawarcie umowy w zakresie wykonania przyłącza.

A powinien złożyć WNIOSEK o zawarcie umowy na wykonanie uzbrojenia terenu (na podstawie art.61 ust.5 ustawy z dnia 07.03.2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).
Link do komentarza
Gość mhtyl
Chwilka, rozmawiamy o wydaniu WZiZT, a do tego wystarczy zapewnienie dostaw mediów, więc co ma do rzeczy wykonywanie przyłącza, zerwanie umowy, a ogólnie to co ma gmina do wody i prądu?
Umowę podpisuje się gdy staramy się o wykonanie przyłącza.
No chyba że ja czegoś nie wiem co Wy wiecie. icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

w formie umowy (wymóg ustawowy od 2003r).


Znowu pozwolę to przedstawić na swoim przykładzie. W 2008 roku podajże to było jak załatwiałem swoje formalności. Być może w formie umowy, ale bezpłatnej na pewno jeżeli chodzi o zapewnienie dostaw mediów.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli WZ były wydane dla działki, a potem ta działka zmieni swoją powierzchnię to tak, masz rację, ale dlaczego nowe WZ mogą być inne? No chyba że od wydania starych WZ upłynęło kilka lat.



Inne w szczegółach, albo np. działka nie pozwala już na zabudowę, gdyż odleglości zbytnio się zmniejszyły. Ale zgadzam się, to rzadkość.
Link do komentarza
Cytat

Znowu pozwolę to przedstawić na swoim przykładzie. W 2008 roku podajże to było jak załatwiałem swoje formalności. Być może w formie umowy, ale bezpłatnej na pewno jeżeli chodzi o zapewnienie dostaw mediów.



Bo chodziło w umowie o zabezpieczenie dostawy mediów, a nie wykonania przyłącza.
BIGL albo namieszał i wystąpił o wykonanie przyłącza, albo PGE jawnie zrobiło Go w bambuko.
Link do komentarza
Ja nic nie namieszałem. Warunkiem uzyskania WZ było dostarczenie podpisanej umowy z PGE o wykonanie przyłącza. Wcześniej zaniosłem dla Jaśnie Pani dokument z PGE o gotowości wykonania przyłącza do mojej działki.
Jaśnie pani kazała mi przynieść podpisaną umowę argumentując:
"A co jak ja wydam panu WZ, a pan się nie wybuduje?"
Byłem na skargę u wójta, ale on jest WF-istą podstawówki i umył ręce. Pomyślałem że na takich idiotów nie mam argumentów, siły i czasu (sprzedałem mieszkanie).
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ja nic nie namieszałem. Warunkiem uzyskania WZ było dostarczenie podpisanej umowy z PGE o wykonanie przyłącza. Wcześniej zaniosłem dla Jaśnie Pani dokument z PGE o gotowości wykonania przyłącza do mojej działki.
Jaśnie pani kazała mi przynieść podpisaną umowę argumentując:
"A co jak ja wydam panu WZ, a pan się nie wybuduje?"
Byłem na skargę u wójta, ale on jest WF-istą podstawówki i umył ręce. Pomyślałem że na takich idiotów nie mam argumentów, siły i czasu (sprzedałem mieszkanie).


Czyli trafiłeś na niekompetentnych urzędników, znaczy się głupich i nieprzyjaznych dla ludzi.
O WZ dla jednej działki może wystąpić kilka osób jednocześnie (i wg tej "mądrej" pani wszyscy musza się wybudować na tej działce? icon_biggrin.gif ), i nigdzie nie jest napisane że występując o WZ musisz się na tej działce wybudować.
A z drugiej strony, jak możesz podpisać umowę o wykonanie przyłącza dla danej działki jak działka nie jest Twoją własnością, bo starasz się o jej kupno.
Na takich "mądrych" urzędników jest jeszcze starostwo, i tam było trza się udać.
Dla jasności sytuacji podaj jaki to PGE działa na Twoim terenie.

I jeszcze jedno WZ są wydawane za darmo lub za symboliczna opłatą do 50 zł max.
Link do komentarza
Cytat

Czyli trafiłeś na niekompetentnych urzędników, znaczy się głupich i nieprzyjaznych dla ludzi.
O WZ dla jednej działki może wystąpić kilka osób jednocześnie (i wg tej "mądrej" pani wszyscy musza się wybudować na tej działce? icon_biggrin.gif ), i nigdzie nie jest napisane że występując o WZ musisz się na tej działce wybudować.
A z drugiej strony, jak możesz podpisać umowę o wykonanie przyłącza dla danej działki jak działka nie jest Twoją własnością, bo starasz się o jej kupno.
Na takich "mądrych" urzędników jest jeszcze starostwo, i tam było trza się udać.
Dla jasności sytuacji podaj jaki to PGE działa na Twoim terenie.

I jeszcze jedno WZ są wydawane za darmo lub za symboliczna opłatą do 50 zł max.


Działka była moja, a mi zależało na czasie. Wiem że mogłem się odwoływać i zapewne bym wygrał. Wiem że nawet sama Jaśnie Pani w pewnym momencie zrozumiała swój błąd, ale brnęła dalej aby jej majestat nie doznał uszczerbku.
Moja gmina to takie odrębne państewko gdzie pracują rodzinami osoby w ogóle niekompetentne. Taki mały folwark.
Średniowiecze. Aby coś załatwić to trzeba się ślinić, mieć plecy, albo ich totalnie zrugać icon_biggrin.gif.
PGE Białystok - akurat do nich nie mam żadnych pretensji, osoba która mnie obsługiwała szczerze chciała mi pomóc (telefon do gminy, kierowników itp.).

Nie ciągnijmy już dalej mego wątku w tym dzienniku.
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
... Co do tej działki Pani notariusz powiedziała , że ona ma już określone warunki zabudowy nie wiem jak to interpretować poczekam na wz do 12 czerwca powinna być decyzja.

Po za tym jak by ta działka nie mogła by dostać WZ to podział był by niemożliwy ,też tak usłyszałem.

Czas Pokaże Na razie Geodeta Magik miał rację icon_smile.gif

Moi Drodzy chciałbym się was zapytać czy ma ktoś jakieś swoje zdanie o ( gazobeton termalica) myślę aby z tego murować.

I czy fundamenty lepiej zalać czy murować z bloczków ? Edytowano przez Przemek89 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...