Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cytat

Aaaaaaaaaaaaaa.

A to wiesz - rożnie bywa.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie:

1. Przy dużym zużyciu CWU (np. min. 200l/dobę), PCi powietrze woda, dedykowana do CWU, grzana do około 40 stopni (z wysokim COP), a w punktach poboru CWU elektroniczne przepływowe podgrzewacze małej mocy.

2. Przy bardzo dużym poborze CWU (powyzej 300l/dobę) j.w.wspomaganie solarami.

3.Przy małym zużyciu CWU (np. do 100l/dobę) elektroniczny przepływowy podgrzewacz CWU.



ja mam zawsze mieszane uczucia z łączeniem pompy ciepła do cwu z solarami. po co inwestować w dwie technologie z podobnym skutkiem, skoro można dobrac odpowiednio pompę - istnieją urządzenia, gdzie w przypadku zwiększonych potrzeb zużycia cwu można zmienić profil obciazen na wyzszy i produkuje wtedy tyle ciepłej wody ile potrzebujemy Edytowano przez kaiser (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Przy ogrzewaczu elektrycznym zawsze mamy dwa istotne ograniczenia:
- przydział mocy z sieci - zwykle zbyt mały i czasem nie do zwiekszenia;
- brak mozliwości zrobienia cyrkulacji.
To ostatnie jest problemem tylko przy jednym podgrzewaczu centralnym.



Dlatego napisałem, ze to zależy od zapotrzebowania - a skoro przy dużym zuzyciu dobowym mamy ograniczenia w sprzęcie/przydziale mocy to zamiast korzystać z poboru 1:1 - stawiamy na PC i mamy 1:3 (COP) lub więcej.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego napisałem, ze to zależy od zapotrzebowania - a skoro przy dużym zuzyciu dobowym mamy ograniczenia w sprzęcie/przydziale mocy to zamiast korzystać z poboru 1:1 - stawiamy na PC i mamy 1:3 (COP) lub więcej.



lub wspomagamy się instalacją fotowoltaiczną i mamy własny prąd do pompy ciepła Edytowano przez kaiser (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

tak, oczywiście miałam na myśli te które są 'dedykowane' do wspołpracy z fotowoltaiką. na rynku są pompy, które posiadają specjalnie złącza do łatwego "wpięcia" PV



Tak, coraz więcej urządzeń jest przystosowanych do współpracy z inteligentnymi sieciami. Ta pompa o której wcześniej pisałem (nowy vitocal 060A) ma właśnie takie rozwiązanie - system SG Ready - jest przystosowana do współpracy z falownikiem od instalacji fotowoltaicznej.
Nie trzeba się też obawiać uszkodzenia sprężarki - wszystko dzieje sie automatycznie i jeżeli nagle fotowoltaika nie daje nam wystarczającej ilości energii - pobieramy ją wtedy z sieci.
Link do komentarza
Cytat

Czyli trzeba będzie czekać na wyklarowane się sytuacji z produkcją energii elektrycznej przez Klientów Indywidualnych zanim ktos zacznie się rozglądać za urządzeniami dedykowanymi do tego typu zasilania.


Mówisz o ustawie o OZE? Czy o programie Prosument? Z czego chciałbyś skorzystać?
Wiesz.... w ciągu ostatnich dwóch tygodni sytuacjia z ustawą bardzo się zmieniła... chcąc poważnie podejść do tematu trzeba bardzo uważnie śledzić to co się dzieje...
Link do komentarza
Cytat

Mówisz o ustawie o OZE? Czy o programie Prosument? Z czego chciałbyś skorzystać?
Wiesz.... w ciągu ostatnich dwóch tygodni sytuacjia z ustawą bardzo się zmieniła... chcąc poważnie podejść do tematu trzeba bardzo uważnie śledzić to co się dzieje...



Dobre pytanie. Z punktu widzenia Klienta, chcę kupić tanio urządzenie, które potem chcę zasilać własnym prądem.

Tanio kupić, tanio zasilać, i leżeć potem w wannie pełnej ciepłej wody, która mnie nie kosztuje prawie nic.

I teraz pytanie - jaki program mi to zapewni??
Link do komentarza
Cytat

Dobre pytanie. Z punktu widzenia Klienta, chcę kupić tanio urządzenie, które potem chcę zasilać własnym prądem.

Tanio kupić, tanio zasilać, i leżeć potem w wannie pełnej ciepłej wody, która mnie nie kosztuje prawie nic.

I teraz pytanie - jaki program mi to zapewni??


Jeśli tak, to ustawa o OZE Cię nie interesuje icon_smile.gif
Pozostają nam programy dotacyjne, których jest całkiem sporo.
Najpopularniejszy, (ale czy najlepszy?)jest prosument i dedykowany jest właśnie inwestorom prywatnym - możesz z niego sfinansować zarówno fotowoltaikę jak i pompę ciepła - nabór trwa już w województwie zachodniopomorskim i pewnie po kolei będą uruchamiane kolejne województwa.
Jest jeszcze szereg programów ograniczających niską emisją - RYŚ (termomodernizacja domór jednorodzinnych), czy KAWKA.
Ale warto też zobaczyć, jakie regionalne programy operacyjne będą realizowane w Twoim województwie - cała lista programów na 2016 rok jest już dostępna na stronach Ministerstwa Gospodarki i na innych portalach zajmujących się OZE.
Przed wyborem urządzenia warto sprawdzić, czy są one przystosowane do wymogów poszczególnych programów - np prosument na specyficzne wymagania zarówno dla instalatorów jak i dostawców i samych urządzeń.
(nasza pompa vitocal o któej wcześniej pisałem spełnia akurat wymagania dot. prosumenta. ) - warto takie rzeczy sprawdzić, zeby się później nie rozczarować.
Link do komentarza
Cytat

A który z wymienionych programów polega na dopłacie bezpośrednio do inwestycji bez konieczności zaciągania kredytu?



Z ogólnokrajowych, realizowanych przez NFOiGW, niestety żaden. Musisz wziąć kredyt, niekoniecznie na całą inwestycję, może być na samą kwotę dotacji, resztę finansujesz jak chcesz, choćby gotówką z własnej kieszeni. Lista banków kredytodawców jest ograniczona, bo to tylko te, które współpracują z Funduszem w ramach danego programu. Od dotacji płacimy niestety podatek dochodowy i ponosimy koszty obsługi kredytu.
Rozmawiałem kiedyś z ludźmi z Funduszu. Mówią, że mają zbyt mało własnych pracowników, żeby to samodzielnie obsługiwać. No i kwestia ich kompetencji, szczególnie w sprawach technicznych. To generalnie typowi urzędnicy.
Link do komentarza
Cytat

Z ogólnokrajowych, realizowanych przez NFOiGW, niestety żaden. Musisz wziąć kredyt, niekoniecznie na całą inwestycję, może być na samą kwotę dotacji, resztę finansujesz jak chcesz, choćby gotówką z własnej kieszeni. Lista banków kredytodawców jest ograniczona, bo to tylko te, które współpracują z Funduszem w ramach danego programu. Od dotacji płacimy niestety podatek dochodowy i ponosimy koszty obsługi kredytu.
Rozmawiałem kiedyś z ludźmi z Funduszu. Mówią, że mają zbyt mało własnych pracowników, żeby to samodzielnie obsługiwać. No i kwestia ich kompetencji, szczególnie w sprawach technicznych. To generalnie typowi urzędnicy.



choć co do kosztów obsługi kredytu nie są one aż tak bardzo wysokie, tak mi sie wydaje
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...