Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
aleksandra1

zapotrzebowanie mocy do zasilania placu budowy

Recommended Posts

Wymyśliłam sobie przyłacze kablowe do granicy działki. Nie przewidziałam tylko jednego, że Rejon Energetyczny daje sobie 15 miesięcy na realizację tego przyłącza. Muszę zatem wystąpić o przyłącze tymczasowe na potrzeby placu budowy. Na dom wiem, że potrzebuję 22kW mocy przyłączeniowej. A jaka moc potrzebna jest do zasilania placu budowy? icon_eek.gif Trzeba to podać we wniosku o warunki przyłączenia. Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moc przyłączeniowa do zasilenia placu budowy zależy od technologii budowy, jednocześnie pracujących urządzeń elektrycznych czy wykorzystania prądu na cele bytowe ekip budowlanych. W przeciętnych warunkach wystarczy 6 kW , przy czym trzeba pamiętać, że w przypadku przyłącza tymczasowego płaci się dość wysoką stawkę stałą za każdy kW mocy przyłączeniowej niezależnie od zużytej energii elektrycznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie mam innego wyjścia. Wolałabym od razu przyłącze docelowa i z niego zasilać najpierw plac budowy a potem dom, ale nie mam wpływu na terminy ZE, a nie chcę mieć wiszących nad głową kabli.
Jeszcze jedno pytanie. Czy przyłącze tymczasowe ma być 1- czy 3-fazowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gawel
Cóż wszystko zależy od zaplanowania budowy i terminu wprowadzki, jezli zamieżasz wprowadzić się w ciagu tych 15 miesiecy to niestety ale odradzam pożyczanie prądu, gdyż po pierwsze ten termin jest teoretyczny ( u mnie przeciągnął sie o rok :!:) , po drugie moze sie okazać że dom jest gotowy a nie ma prądu i nie mozna go zasiedlić dochodzi problem ew. sąsiada który pozyczy prąd i np monitoringu który wymaga zasilania, co bedzie jak sie rozmysli icon_rolleyes.gif ??? Co do kosztów ja mialem przyłącze napowietrzne które służyło 3 sezony jako docelowe a nadmieniam ze w domu mam wszystko na prąd tzn gotowanie, ogrzewanie i cuw i wytrzymało, po prostu trzeba zasugerowac wykonawcy aby dał zabezpieczenie 3x25A i po sprawie icon_wink.gif (i tu uwaga w przyłączu tymczasowym lepiej wziąć 3fazowe 400Volt). Po wykonaniu przez RE przyłącza ziemnego elementy lini tymczasowej odsprzedałem i odzyskałem 60% pieniedzy. Wybór co do tego przyłącza nie jest trudny to tylko kwestia ile ma potrwac cała inwestycja icon_wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moc na plac budowy faktycznie zależy od rodzaju urządzeń jakie będą pracowały w trakcie budowy. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę o mocy jaką będziemy dysponować na placu budowy (i nie tylko) decyduje wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego. Praktycznie we wszystkich zakładach energetycznych wielkość mocy limitowana jest wartością zabezpieczeń przedlicznikowych.
Jeszcze jedna uwaga w KE ENERGA SA a i zapewne w innych dostawców energii el. tzw. prąd budowlany na działce mamy do czasu zakończenia budowy, tzn do momentu uzyskania zaświadczenia z Nadzoru Budowlanego o tym, że budynek nadaje się do zamieszkania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...