Skocz do zawartości

Jak wykonać nadproże w remontowanym domu


Recommended Posts

Witam

Od razy mówie że jestem laikiem w sprawach obliczeń budowlanych.

Mam pytanie. Potrzebuję wykonać otwór (szer 1900) w ścianie pomiędzy kuchnią a jadalnia.
Sciana pokoju zbudowana jest z gazobetonu pełnego 24x24x48.
Nad pokojem jest strop 12 cm i jeszcze jeden pokój (w takim samym rozmiarze) ściana wykonana z pustaka żużlobetonowego 19x19x39, ze stropem z płyt g-k.

Chciałbym wykonać nadproże. I teraz zaplanowałem sobie to tak że wykonam go z dwóch ceowników 120 o długości 240 cm każdy, skręcone one będą 7 prętami M14, dodatkowa po wykuciu otworu pospawam je kilkoma płaskownikami (od dołu).
Każdy ceownik będzie podparty na każdej ze stron na dwóch cegłach pełnych zaprawionych na zaprawie cementowej M-15 na długości 25 cm.
Same cewniki również będa zarzucone zaprawa cementową M15.

Czy moja koncepcja cewników 120 na otwór o długości 190 cm jest prawidłowa?

Nie chce miec żadnych watpliwości, Mój kierownik budowy mówi że dwa cewniki 120 są Ok, ale nie wykonywał mi żadnych obliczeń więc nie wiem czy mam wierzyć jego "OK"

Pomóżcie mi proszę rozwiać moje wątpliwości.

Pozdrawiam

Poniżej zdjęcia
zdj 1
zdj 2
zdj 3


Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam

Od razy mówie że jestem laikiem w sprawach obliczeń budowlanych.

Mam pytanie. Potrzebuję wykonać otwór (szer 1900) w ścianie pomiędzy kuchnią a jadalnia.
Sciana pokoju zbudowana jest z gazobetonu pełnego 24x24x48.
Nad pokojem jest strop 12 cm i jeszcze jeden pokój (w takim samym rozmiarze) ściana wykonana z pustaka żużlobetonowego 19x19x39, ze stropem z płyt g-k.

Chciałbym wykonać nadproże. I teraz zaplanowałem sobie to tak że wykonam go z dwóch ceowników 120 o długości 240 cm każdy, skręcone one będą 7 prętami M14, dodatkowa po wykuciu otworu pospawam je kilkoma płaskownikami (od dołu).
Każdy ceownik będzie podparty na każdej ze stron na dwóch cegłach pełnych zaprawionych na zaprawie cementowej M-15 na długości 25 cm.
Same cewniki również będa zarzucone zaprawa cementową M15.

Czy moja koncepcja cewników 120 na otwór o długości 190 cm jest prawidłowa?

Nie chce miec żadnych watpliwości, Mój kierownik budowy mówi że dwa cewniki 120 są Ok, ale nie wykonywał mi żadnych obliczeń więc nie wiem czy mam wierzyć jego "OK"

Pomóżcie mi proszę rozwiać moje wątpliwości.

Pozdrawiam


Jest to na pewno ściana nośna więc włożenie dwóch sztuk ceowników bo cewniki to w szpitalu się zakłada icon_biggrin.gif jest jak najbardziej poprawne. Nie powinno się spawać, jedynie co powinno to się skręcać.
Co masz na myśli podając rozmiar ceownik 120 na otwór o długości 190 cm ??!!
Link do komentarza
Cytat

Jest to na pewno ściana nośna więc włożenie dwóch sztuk ceowników bo cewniki to w szpitalu się zakłada icon_biggrin.gif jest jak najbardziej poprawne. Nie powinno się spawać, jedynie co powinno to się skręcać.
Co masz na myśli podając rozmiar ceownik 120 na otwór o długości 190 cm ??!!



Ceowniki, oczywiście moje przeoczenie.

Mając na myśli ceownik 120 chodzi mi o ten jak w tabeli: ceownik tabela

Chciałbym żeby mi ktoś, z doświadczenia swojego lub wiedzy, powiedział mi czy dwa ceowniki 120 skręcone 7 prętami M14 wystarczą, sam tego nie potrafię obliczyć. Na forum pewnie są budowlańcy którzy potrafią to wyliczyć zgrubnie, na oko lub dokładnie. Jeżeli potrzebne są jeszcze jakieś dane to piszcie.

pozdrawiam
Link do komentarza
Gość mhtyl
Sorki, ale opis tej tabeli który zapodałeś to masakra, nic nie widać żadnego opisu tylko jasne niebieskie pola, natomiast cyfry widać ładnie.(bynajmniej u mnie tak jest)
Link do komentarza
A co tam jakaś tabela, gdziekolwiek w wyszukiwarce wpiszesz sobie "ceownik 120" to znajdzie Ci 1000 wyników i każdy budowlaniec będzie wiedział o co chodzi, ja dałem link akurat do pierwszego lepszego wyniku jaki mi wyskoczył żeby Ci wyjaśnić o jaki ceownik mi chodzi i tyle, nie będziemy sie tu zajmować czy kolor jest ładny czy brzydki.

Powiedzcie mi prosze jeszcze raz:

"Czy dwa ceowniki 120 skrecone 7 szpilkami M14 i zaprawione zaprawą cementową M15 nadają się na nadproże o długości 190 cm wykonane w ścianie nośnej..."

pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...