Skocz do zawartości

niepełna izolacja poddasza


Recommended Posts

Witam wszystkich
Proszę o radę w temacie izolacji poddasza. Kilka dni spędziłem na przewertowaniu informacji z tego forum (innych również) i zaczynam mieć wątpliwości co do mojego pomysłu.
Otóż, kupiłem w zeszłym roku dom w zabudowie szeregowej (rok budowy 1995) z poddaszem nieużytkowym całkowicie pozbawionym izolacji na połaci dachowej.
Dach o spadku ok 40-45 st, krokwie 12cm. Bezpośrednio na krokwiach rozwinięto papę tekturową która z braku wystarczającego podparcia jest w wielu miejscach między krokwiami pofałdowana (pomijam już liczne rozdarcia). Na papę przybito łaty (jako łaty wykorzystano zwykłe deski o różnej szerokości i długości) a na wierzchu blacha trapezowa.
Jestem laikiem w budowlance ale mogę śmiało stwierdzić, że dach został wykonany w sposób niechlujny i bardzo daleko mu do stwierdzenia „fachowa robota”.
Z braku dostatecznych funduszy na wykonanie izolacji zgodnej z normami i sztuką budowlaną, chciałem w własnym zakresie wykonać chociaż częściową izolację poddasza.
I teraz proszę o ocenę czy to ma sens.
Zamierzam wykonać sznurkowanie zostawiając 2 cm dylatacji a pomiędzy krokwie włożyć wełnę mineralną 10 cm. Kolejne sznurkowanie dla podparcia wełny i na to folia paroszczelna. Planuję, aby za 3-5 lat wykonać resztę izolacji i uzyskać docelową jej warstwę. Wiem, że robiąc resztę będę musiał zedrzeć folię ale ze względu na jej niski koszt nie jest to aż tak wielka strata a zabezpieczy przed pyleniem wełny i ochroni przed wiatrem.
Na ten moment chcę chociaż trochę obniżyć temperaturę poddasza w lecie bo nagrzewa się tak bardzo, że niektóre plastikowe przedmioty które tam były, uległy deformacji (chociaż żona jest zadowolona bo pranie schnie tam szybciej niż w suszarce icon_smile.gif ). Chcę też ograniczyć hulanie wiatru w zimie a każdy zatrzymany % ciepła to zysk. Dodam, że pomiędzy poddaszem a piętrem strop jest drewniany (pomiędzy legarami wypełnienie wełną 20 cm).
Czy warto zabierać się za taką pseudo izolację? Czy tak wykonana, jest w stanie chociaż trochę zabezpieczyć przed nadmiernym nagrzaniem w lecie i chociaż trochę ograniczyć stratę ciepła w zimie? Będę wdzięczny za każdą opinię, sugestię, poradę….
Pozdrawiam
Link do komentarza
Z opisu wynika, że izolacja ułożona jest na stropie poddasza nad ogrzewaną częścią domu, zatem ocieplenie połaci dachowej ma jedynie sens w celu zmniejszenia nagrzewania się nieużytkowego poddasza.

Poprawę ciepłochronności łatwiej będzie uzyskać układając dodatkową izolację na stropie. Co do zasady - na nieużytkowym poddaszu należy zapewnić wentylację - zimą uchroni przed ewentualną kondensacją pary wodnej przenikającej prze izolację termiczną stropu, a latem zapewni przewiew pod dachem zmniejszając w ten sposób nagrzewanie.

Planowany sposób "ocieplenia" może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli w wełnie pod połacią dachową zbierze się woda, to wilgotny "okład" na konstrukcji drewnianej przyczyni się do jej zagrzybienia.
Link do komentarza
Gość Strawman
Zacząłbym od sprawdzenia warstw izolacji stropu. Podstawą jest folia paroizolacyjna od strony pomieszczenia ciepłego.
Jeśli jej nie ma, to należy w pierwszym kroku uzupełnić.

Drugi etap to ocieplenie dachu. Zacząć trzeba od zewnątrz: zdjąć pokrycie i teraz są dwie opcje:
- tanie i niepopularne wśród fachowców położenie folii wstępnego krycia, przywrócenie pokrycia
- drogie i pracochłonne, ale trwałe: wykonanie pełnego deskowania, położenie papy podkładowej, przywrócenie pokrycia.

Trzeci etap to ocieplenie od wewnątrz połaci dachu (z zachowaniem we wszystkich warstwach poprzedzających możliwości wentylacji poddasza i pustki nad izolacją a pod deskowaniem).

Samo wykonanie ocieplenia w takim stanie jak masz aktualnie będzie skutkowało efektem opisanym przez poprzednika. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...