Skocz do zawartości

Pompa powietrzna do CWU Galmet czy Hevalex


Recommended Posts

Witam,
Konfiguruję kotłownię i potrzebuję pomocy w doborze pompy ciepła powietrze woda do CWU. Z uwagi na dłuższy czas funkcjonowania pompy w ciągu roku w porównaniu do solarów, zdecydowałem się na pompę. Nie chcę pompy wraz z zasobnikiem dlatego też znalazłem 2 modele pomp "solo". Jeden z nich to Galmet 09-242000 o mocy 1,9 kW, a druga to Hevalex PCWU 2,5kW. Instalator poleca mi Galmet, który jest droższy, natomiast z tego co widzę ma gorsze parametry od Hevalexa.
Czy moglibyście mi poradzić, który z tych modeli wybrać? Jak wygląda awaryjność? W ogóle jak się to sprawdza na co dzień?
A może jeszcze jakiś inny model? (tylko bez zasobnika icon_smile.gif )
Link do komentarza
Pytanie z serii co lepiej kupić - opla czy forda? Porównując parametry obu pomp trzeba sprawdzić dla jakich warunków zostały one podane (temp. powietrza i wody). Zasobnik oczywiście będzie niezbędny (chyba, że już masz), gdyż przy takiej mocy nie da się bezpośrednio umyć nawet rąk.

Co do porównania efektywności solar - pompa: z solara cała energia będzie niemal za darmo a przy pompie płacisz za prąd do pozyskania ok. 1/3 wykorzystanej energii.
Link do komentarza
Tyle że PPCi działa o każdej porze dnia i nocy, każdego dnia roku w którym temperatura graniczna jest przekroczona.
Solar działać może tylko kilka godzin na dobę, ale i tak musi być przekroczona jakaś konkretna wartość natężenia energii słonecznej.

To tak tylko w kwestii uzupełnienia możliwości działania kontekście kosztów... bo wszyscy właściwie o tym wiemy. icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Pytanie z serii co lepiej kupić - opla czy forda? Porównując parametry obu pomp trzeba sprawdzić dla jakich warunków zostały one podane (temp. powietrza i wody). Zasobnik oczywiście będzie niezbędny (chyba, że już masz), gdyż przy takiej mocy nie da się bezpośrednio umyć nawet rąk.

Co do porównania efektywności solar - pompa: z solara cała energia będzie niemal za darmo a przy pompie płacisz za prąd do pozyskania ok. 1/3 wykorzystanej energii.



Ja nie znam ogólnie pomp ciepła ani jednej, ani drugiej firmy dlatego pytam. Jeżeli rzeczywiście to jedna klasa, to wszystko jedno. Co do zbiornika to zamierzam wrzucić bufor 500 lub 300 L. Dlatego myślę o pompie, która podciągnie temperaturę wody, a resztę dogrzeje kocioł.

A co do pompy to tak jak napisał Jani_63 "Tyle że PPCi działa o każdej porze dnia i nocy, każdego dnia roku w którym temperatura graniczna jest przekroczona. Solar działać może tylko kilka godzin na dobę, ale i tak musi być przekroczona jakaś konkretna wartość natężenia energii słonecznej". I tego się trzymam. Poza tym, w lecie nie ma napinki, że coś się przegrzeje podczas dłuższej nieobecności.
Link do komentarza
A co Cię skłoniło do podjęcia takiej decyzji, żeby tylko dogrzewać kotłem a nie po prostu grzać kotłem zasobnika?

Ja ciągle się waham między zakupem pci z zasobnikiem i wężownicą a zakupem samego zasobnika z dwoma wężownicami.
Palenie w kotle wyjdzie symbolicznie drożej od grzania pci a na pci trzeba trochę kasy wydać.

Poza tym mam duży bufor i dodatkowo dylemat czy zasobnik 250L z dwiema wężownicami lepiej byłoby podłączyć np. szeregowo (dwie wężownice razem) i grawitacyjnie grzać z kotła czy górną wężownicę grzać z kotła a dolną z bufora?

Nie mogę się zdecydować w którą stronę iść.

Link do komentarza
Do takiego wyboru skłoniło mnie to, że chcę zamontować bufor 500 L i ogrzanie takiej ilości wody kotłem gazowym w lecie jest mało opłacalne. W zimie będzie mi chodził kocioł węglowy z którego naddatek ciepła będzie grzał tę wodę, więc nie będzie problemu, że gaz będzie szalał w liczniku. Akurat mam tak wyliczone zapotrzebowanie na ciepło, że kocioł 15 kW jest za słaby (więc odpada), a 20 kW za mocny, więc gdzieś będę musiał to ciepło władować - dlatego bufor.
Takie rozwiązanie podpatrzyłem u moich kumpli z tym, że mają oni solary zamiast pompy. Z solarami jak z solarami - nie zawsze dają tyle ciepła ile byśmy chcieli, a czasami dają go za dużo. Pompę zawsze mogę wyłączyć i jechać spokojnie na wakacje.

Jeżeli wybiorę rozwiązanie bez PC, to wtedy zamiast bufora dam zbiornik 200 L i tyle. Edytowano przez Nestorius (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Bo:
Jeśli nie zostało wykonane OZC.
1. Wykonać OZC
2. Na podstawie OZC dokonać wyboru mocy kotła.

Jak jest OZC:
1. Zrobić projekt ogrzewania.
2. Na podstawie pkt.1. dokonać wyboru elementów składowych ogrzewania C.O. i CWU.

Bo, bufor stosuje się tylko przy specyficznych instalacjach grzewczych i raczej CWU, nie ma z tym wiele wspólnego.
Link do komentarza
Cytat

..
Bo, bufor stosuje się tylko przy specyficznych instalacjach grzewczych i raczej CWU, nie ma z tym wiele wspólnego.


Chyba, że grzeje się z tegoż bufora.
Tylko 500L bufor to trochę mały - chyba, że to jakieś sprzęgło hydrauliczne ma być?

Ja coraz bardziej przechylam się w stronę zwykłego zasobnika z wężownicami.
Mogę zrobić układ grzejący awaryjnie grawitacyjnie gdyby była taka potrzeba.
Raz na dwa-trzy dnie mogę przepalić w kotle i tyle.
Link do komentarza
A ja jeszcze raz pytam - skąd ten bufor ?

Niech rzeczony zapoda, czym chce grzać "wiodąco" - bo jak rozumiem, to tylko CWU jest problemem, poza okresem grzewczym.
Niech zapoda również schemat (projekt) tej (takiej) instalacji - będzie łatwiej dyskutować.

Jak tam ma być np. kocioł z podajnikiem, to po kiego bufor?
Jaka rolę ma pełnić gaz ? (i ewentualnie po co gaz?).

Ps.
Tak mi się widzi, że w postaci takiej, jaką wymyślono, instrukcja obsługi takiego systemu, będzie liczyła kilkadziesiąt stron. icon_mrgreen.gif
A gdyby po schemacie instalacji, puścić dżdżownicę, to albo się połamie, albo zawiąże w supełek. icon_exclaim.gif
Link do komentarza
Cytat

A nie lepiej zrobić bufor z przepływowym grzaniem CWU tak jak pan Bóg przykazał i przepalać latem raz na tydzień?

PS.
Pewnie że 500L to nie oszałamiająca wielkość, ale PeZet ma tej wielkości Telimenę i popatrz jaki cały w skowronkach jak Telimena pracuje.
icon_biggrin.gif


Tak, tak, tak dokładnie jest. Od około tygodnia Telimenę podgrzewam paląc w kominku raz na dwa dni! Jedno załadowanie na dwa dni. Czyli dwie godziny palenia i ciepło przez dwa dni.
Telimena ma 500l.
Pojemność instalacji to 50l.
Pojemność Cezara (kominek) to 20l.
I około 10l zładu ma w środku 30-litrowy Dr Lecter (naczynie wzbiorcze).

CWU mam grzane osobno, termą 50l.
W wątku buforowym na FM jakoś leniwie odpowiadali mi buforowcy z wężownicą ile ich kosztuje cwu latem.
Moim zdaniem, wężownica niekoniecznie kalkuluje się finansowo - koszt rurki i robocizny. Ale tu mogę się mylić. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja nie mam już siły robić kolejnego bufora...
Może za kilka lat nabiorę ochoty.

Cytat

CWU mam grzane osobno, termą 50l.
W wątku buforowym na FM jakoś leniwie odpowiadali mi buforowcy z wężownicą ile ich kosztuje cwu latem.
Moim zdaniem, wężownica niekoniecznie kalkuluje się finansowo - koszt rurki i robocizny. Ale tu mogę się mylić.



Właśnie miałem o to zapytać, czy w buforze masz wężownicę icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

CWU mam grzane osobno, termą 50l.


Czekaj - to cwu to grzejesz jak - elektrycznie?
50L Ci wystarcza? Na ile osób?


Analizując jeszcze raz treść wypowiedź Nestorius-a "Co do zbiornika to zamierzam wrzucić bufor 500 lub 300 L. Dlatego myślę o pompie, która podciągnie temperaturę wody, a resztę dogrzeje kocioł." wydaje mi się, że on chce taki duży zasobnik na wodę cwu?

literowka Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czekaj - to cwu to grzejesz jak - elektrycznie?
50L Ci wystarcza? Na ile osób?


50L cwu jest akuratne dla półtorej osoby. Pół, bo 1 osoba bywa z doskoku. Ale zdarzają się okresy, kiedy jest tu 2 i pół osoby. Wtedy trzeba się zapisywać na wodę.
Na co dzień (półtorej osoby) terma załącza się dwa razy na dobę na około dwie godziny. Jak jest nas więcej, wtedy robię kombinacje albo terma sama się włącza i wyłącza.

Poza tym nie lubię się myć, nie piorę, nie zmywam, więc 50L to aż nadto.
I nie mam małych dzieci. W ogóle nie mam dzieci!
icon_biggrin.gif

Cytat

Czekaj - to cwu to grzejesz jak - elektrycznie?


Tak. Prądem. Prąd miesięcznie po całości - 80zł.

No, 80zł do 100zł (ostatnio).
Link do komentarza
Cytat

Tak. Prądem. Prąd miesięcznie po całości - 80zł.

No, 80zł do 100zł (ostatnio).



No to gratuluję oszczędności. Obecnie w starym domu mam termę 80 L. 4 osoby na pokładzie i rachunki za prąd (CWU) po ok. 200 zeta miesięcznie, a zimą nawet więcej.

Cytat

Obawiam się, że Nestoriusowi nie przypadnie do gustu Twoja wersja grzania wody icon_biggrin.gif



Zdecydowanie nie icon_smile.gif


Dobra, wrzucam Schemat kotłowni, bo chyba tak będzie prościej. Czekam na sugestie i propozycje, póki temat nie rozpoczęty w praktyce icon_lol.gif

Chcę bufor nie tylko do CWU, ale również do ogrzewania. Podpatrzyłem podobne rozwiązanie u mojego kumpla, który w miejsce kotła węglowego ma kominek (którego ja nie buduję) i solary w miejsce pompy. Sprawdza mu się to bardzo fajnie. Ja robię dwa obiegi grzewcze podłogówka i do tego częściowo grzejniki - nie pytać dlaczego i nie komentować, TAK MA BYĆ icon_lol.gif Edytowano przez Nestorius (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ja robię dwa obiegi grzewcze podłogówka i do tego częściowo grzejniki - nie pytać dlaczego i nie komentować, TAK MA BYĆ icon_lol.gif


Tak musi być icon_biggrin.gif icon_exclaim.gif
Uważam, że to jest dobre rozwiązanie, mam tak zrobione i se chwalę, znaczy się funguje dobrze. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Jak tam ma być np. kocioł z podajnikiem, to po kiego bufor?
Jaka rolę ma pełnić gaz ? (i ewentualnie po co gaz?).


Bufor to dobra rzecz, ale
... przy jakiejkolwiek wytwornicy ciepła z modulowaną mocą (kocioł z podajnikiem, kocioł gazowy, PCi) jego wpinanie w układ traci sens.
Choć są od tej reguły małe wyjątki.
- Jeśli jest daleko, często za daleko, posunięta dywersyfikacja źródeł ciepła, to bufor spina je w całość pełniąc po części rolę bufora, a po części rolę sprzęgła hydraulicznego.
- Jeśli PCi jest domontowana do domu który nie zastał na etapie budowy do niej dostosowany, wylewka zbyt mało akumuluje ciepła w stosunku do strat, to dodanie bufora może wydłużyć interwały między jej załączeniami, co przekłada się na mniejsze (wolniejsze) jej zużywanie.
- Jeśli instalacja solarna jest przewymiarowana, dla wspomagania dogrzewania w okresach przejściowych, to bufor pozwala przechwycić nadwyżki ciepła w okresach kiedy występuje jego nadprodukcja.


PS.
Wymienniki zbędne,
ba... bufor zbędny skoro kocioł jest z podajnikiem.
Link do komentarza
Cytat

PS.
Wymienniki zbędne,
ba... bufor zbędny skoro kocioł jest z podajnikiem.


Kocioł z podajnikiem też jest zbędny jak jest gaz ,a może jest jeszcze kominek w salonie icon_lol.gif

[Źródła ciepła (kocioł ,piec) na paliwa stale (węgiel drewno) w nowo budowanych domach powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.]
Cytat

i mam w zamiarze mieć kocioł węglowy i gazowy oraz ewentualnie PC do CWU?


Zamontuj :
-kocioł węglowy
-k.gazowy
-PC
-solary
-kominek
-panele fotowoltaiczne
-i co tam jeszcze :scratching:
:hahaha2: Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Miałem trochę czasu - wnioski:
- konia z rzędem temu, kto przyzna że zrozumiał ten schemat i napisze o co autorowi chodziło,
- jedna awaria jednego czujnika bądź siłownika i w domu zimnooooooooooo, a kąpiel bez CWU,
- zlokalizowanie ewentualnej usterki będzie graniczyło z cudem,
- każdy instalator, który będzie wzywany do ewentualnej usterki (a nie był autorem tego projektu), będzie dokładał swoje "patenty" aby układ uruchomić, a za kilka lat ktoś powie - trzeba robić od nowa.

Wnioski:
Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem dla tego przypadku będzie kotłownia oparta o:
- kocił na paliwo stałe (z podajnikiem) z zasobnikiem na CWU,
- kocił gazowy dwufunkcyjny np. ecoTEC VCW plus, z przepływowym grzaniem CWU, w okresie pozagrzewczym, oraz funkcją "awaryjną" i przejściowym dogrzewaniem pomieszczeń.

Dlaczego nie uwzględniłem PCi do CWU ?
Bo sumarycznie, straty (w proponowanym projekcie), mogą przewyższać zyski z eksploatacji PCi - już pomijając niedogodności obsługi proponowanego układu.

Oczywiście - moim zdaniem.

Ps. Oczywiście przy założeniu, że gaz jest z rury i w zasięgu działki (bez nadmiernych kosztów za przyłącz).
Link do komentarza
Cytat

Zamontuj :
-kocioł węglowy
-k.gazowy
-PC
-solary
-kominek
-panele fotowoltaiczne
-i co tam jeszcze :scratching:
:hahaha2:



Zapomniałeś dodać siebie w złotej klatce jako klauna - wtedy będzie komplet.


No cóż widzę, że ile ludzi na forum tyle opinii i rozwiązań. Mam jeszcze większy mętlik w głowie niż na początku icon_lol.gif Na szczęście mam jeszcze 3 miesiące na przemyślenie tematu i podjęcie decyzji. Dzięki wszystkim za pomoc icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

I tak mnie naszło.

Koszty inwestycyjne - toć wykonanie tej (takiej jak w projekcie) kotłowni nie będzie dużo niższe, niż wykonanie kotłowni w oparciu tylko o pompę ciepła (do CO i CWU)


Nareszcie! icon_smile.gif

Cytat

Zapomniałeś dodać siebie w złotej klatce jako klauna - wtedy będzie komplet.


No cóż widzę, że ile ludzi na forum tyle opinii i rozwiązań. Mam jeszcze większy mętlik w głowie niż na początku icon_lol.gif Na szczęście mam jeszcze 3 miesiące na przemyślenie tematu i podjęcie decyzji. Dzięki wszystkim za pomoc icon_smile.gif
Pozdrawiam


A coś Ty taki obraźliwy ,chciałem zwrócić uwagę na przeinwestowanie inwestycji tyloma źródłami ciepła , niepotrzebnymi dodatkami wyrywającymi kasę .

Schemat:
Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
A może Viessmann ? icon_smile.gif
Może warto zapoznać się z naszą ofertą. Pompa ciepła do cwu - vitocal 060-A.

Urządzenie to może zostać przeznaczone zarówno do nowo budowanego obiektu, jak i do budynku modernizowanego, czyli takiego, który posiada już najczęściej określony system grzewczy.

Pompa ciepła może pracować na powietrzu obiegowym, lub na powietrzu zewnętrznym.
Udogodnieniem jest nowy intuicyjny regulator, za pomocą którego można dostosować parametry pracy pompy do wymogów użytkownika. Pompa może pracować w trybie pracy automatycznej – regulator sam dobiera czy ma pracować drugie, szczytowe źródło ciepła, czy sama pompa ciepła wystarczy. Pompa posiada tryb pracy ekonomicznej – kiedy wykorzystujemy tylko pracę pompy ciepła. Funkcja Boost to funkcja podgrzewu maksymalnego, przy wykorzystaniu pracy wszystkich urządzeń.

Regulator pompy ciepła umożliwia współpracę urządzenia z instalacją fotowoltaiczną. W momencie kiedy uzyskujemy wystarczającą ilość energii elektrycznej, praca pompy ciepła jest wymuszana i przygotowywana jest ciepła woda.

Vitocal 060-A w wersji z zasobnikiem 251 litrów i wężownicą do podłączenia drugiego źródła ciepła dostosowana jest do wymogów programu Prosument.
Wykorzystując wężownicę o powierzchni 1 metra kwadratowego, pompę ciepła możemy podłączyć do urządzenia grzewczego o mocy nawet 35 kW i pompę wykorzystywać jako zasobnik na ciepłą wodę użytkową.


Jeśli jest więcej pytań - służę pomocą icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...