Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady   Witam. Chodzi o komin wentylacyjny w układzie dwurzędowym. Otwór do kanału został przebity na polecenie kominiarza na przestrzał. W łazience jest piec gazowy z zamkniętą komora spalania. Wiem, że jak kanały są w jednym rzędzie obok siebie to robi się wyloty w bocznych ściankach, a w układzie dwurzędowym obok siebie powinny być w górę wyprowadzone - każdy osobno. Z kanału zasysa mi powietrze do łazienki, czuję nikotynę i zapachy z łazienki sąsiada. Kominiarz mówi, że jest ok. Nie wiem co robić. Nadzór ignoruje problem i mówi, że to nie ich sprawa. Kominiarz mówi, że jest ok, a ja szmatami musiałem zatkać wentylację.   Będę wdzięczny za wszelkie sugestie
    • Bez bliższych informacji o konstrukcji ścian i użytych materiałach  trudno wskazać jakie zabiegi pozwolą na uniknięcie zawilgocenia konstrukcji ścuian i podłóg. Wskazane jjest przeprowadzenie ekspertyzy na miejscu.
    • Czy ten problem jest tylko z jednym grzejnikiem, czy kilkoma w instalacji? Być może przepływ wody w grzejniku jest nadmiernie zdławiony? Może to być zła nastawa wstępna zaworu pod głowicą termostatyczną, nadmiernie przymknięty zawór na powrocie (ew. na rozdzielaczu) albo jakieś ograniczenie przepływu spowodowane np. nagromadzeniem osadów pobliżu zaworów.  Być może też po prostu zbyt niska nastawa (bieg) pompy obiegowej i przez to zbyt mały przepływ. To akurat najłatwiej sprawdzić.  
    • Bloczki z ozdobną fakturą to ciekawe rozwiązanie. Podmurówkę często buduje się z takich samych materiałów, które nadają się na ogrodzenie murowane lite (kamien, cegła, bloczki). Warto jednak, by materiał nawiązywał wyglądem np. do cokołu budynku.
    • Zmniejszenie przepływu zmniejsza moc grzejników. Wtedy spada średnia temperatura grzejnika, bo temperatura zasilania jest ta sama, ale obniża się temperatura powrotu. Przecież właśnie to zjawisko wykorzystujemy używając zaworów i głowic termostatycznych na grzejnikach. Do sprawdzenia lub zmiany jest kilka rzeczy. Jaka jest temperatura na powrocie z grzejników? To można przynajmniej w przybliżeniu sprawdzić używając termometru przylgowego założonego na rurce powrotnej.  Czy podłogówka grzeje wystarczająco? Czy po zamknięciu przepływu przez podłogówkę temperatura grzejników rośnie?  Jeśli tak to czy przepływ przez grzejniki nie jest nadmiernie zdławiony przez nastawy wstępne zaworów lub samą konstrukcję grzejnika? Po zdjęciu głowicy widać jaka jest nastawa wstępna zaworu. Ewentualnie przepływ może być zdławiony zaworem na powrocie z grzejnika. Po zdjęciu nakrętki na zaworze regulujemy go kluczem imbusowym (6-kątnym). Na którym biegu pracuje pompa c.o.? Wymuszenie szybszego przepływu może pomóc. Jeżeli zmiana przepływu nie wystarczy, to pozostaje podniesienie temperatury wody w obiegu. Za maksimum dla ogrzewania podłogowego uznaje się 55°C. Ale nawet podniesienie jej z 45 do 50°C powinno dać odczuwalną różnicę.   
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...