Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów,

dość często pojawiają się pytania o to, jak zadbać o okna dachowe. W odpowiedzi na Wasze wątpliwości zebrałem najważniejsze porady na temat konserwacji i właściwego użytkowania okien dachowych Velux. Zapraszam do lektury, a jeżeli chcecie o coś dopytać – zachęcam do dyskusji icon_smile.gif

DSC01446.jpg



Zadbane okna dachowe Velux w pięciu prostych krokach:

1. Konserwujemy:
Elementy drewniane okna dachowego są fabrycznie zabezpieczone impregnatem oraz powłoką lakierniczą i mogą być czyszczone odpowiednimi środkami chemicznymi. Co jakiś czas powłoka lakiernicza powinna być odnawiana. Jak to zrobić? Używając papieru ściernego usuń stary lakier. Powierzchnia drewna powinna być czysta, sucha i zaimpregnowana. Połóż warstwę akrylowego lakieru na bazie wody (zawsze przestrzegając instrukcji producenta). Możesz również wykorzystać zestawy naprawcze Velux, zwłaszcza do okien pokrytych poliuretanem.

2. Czyścimy filtr powietrza:
Filtr powietrza można wyjąć i wyczyścić przy użyciu ogólnodostępnych środków czyszczących. Jak to zrobić? Otwórz i zablokuj skrzydło w pozycji odwróconej (do mycia), a następnie wyciągnij filtr z uchwytu. Jeżeli po wielu latach użytkowania filtr będzie bardzo zabrudzony i trudny do wyczyszczenia, można go wymienić na nowy.

DSC01446.jpg



3. Wymieniamy drobne części zamienne:
Aby jak najdłużej cieszyć się estetycznym wyglądem okien dachowych i zapewnić ich prawidłowe działanie należy, co jakiś czas sprawdzać stan części zamiennych, szczególnie: gąbki w oknach z klapą wentylacyjną, uszczelek, zamków i zawiasów. Można je wymienić nawet w przypadku okien z poprzednich generacji. Pamiętajmy też o regularnym smarowaniu zawiasów.

4. Czyścimy kołnierz:
W celu zapewnienia swobodnego odpływu wody, przynajmniej raz w roku powinniśmy usuwać liście i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się w kołnierzu dookoła okna dachowego. Jest to o tyle ważne, że zablokowana przez, np. liście woda zacznie przedostawać się pod pokrycie dachowe i dalej szukając ujścia przez elementy okna do środka pomieszczenia.

5. Usuwamy śnieg i lód:
Usuń śnieg i lód nagromadzony wokół okna dachowego, aby umożliwić odpływ wody z topniejącego śniegu. Pobierz pdf: Jak uniknąć problemów spowodowanych przez zalegający śnieg i lód

Jeśli interesuje Was ten temat i chcielibyście wiedzieć jeszcze więcej, zachęcam do posłuchania porad naszego architekta na temat ograniczenia zużycia energii na poddaszu: https://www.youtube.com/watch?v=591SRL_SbzQ


Pozdrawiam
Paweł, Doradca Velux
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Co jakiś czas powłoka lakiernicza powinna być odnawiana. Jak to zrobić? Używając papieru ściernego usuń stary lakier.


To jakiś absurdalny pomysł żeby "co jakiś czas" usuwać stary lakier. A jeżeli faktycznie okno w wykonaniu VELUXA tego wymaga, to znaczy że ten lakier jest do d"upy i należy od zaraz stosować inne lakiery, lub zmienić technologię konserwacji tych okien, tak by zachować ciągłość izolacji przed penetracją wody, a nie lakierować porządnie, wielowarstwowo - tylko tam gdzie widać.
Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

To jakiś absurdalny pomysł żeby "co jakiś czas" usuwać stary lakier. A jeżeli faktycznie okno w wykonaniu VELUXA tego wymaga, to znaczy że ten lakier jest do d"upy i należy od zaraz stosować inne lakiery, lub zmienić technologię konserwacji tych okien, tak by zachować ciągłość izolacji przed penetracją wody, a nie lakierować porządnie, wielowarstwowo - tylko tam gdzie widać.



Witaj demo,
To są zalecenia Producenta odnośnie konserwacji okien drewnianych, aby każdy z Użytkowników mógł cieszyć się sprawnie działającymi oknami przez wiele lat. Kwestia lakierowania i częstotliwości zależy indywidualnie od okna i warunków w jakich jest użytkowane i nie jest to spowodowane słabej jakości lakierem jak sugerujesz. W jednym przypadku będzie to na przykład raz na 4 lata a w innym ten okres się wydłuży. I nie dotyczy to tylko okien VELUX, a wszystkich okien, także innych producentów, które są wykonane z drewna.
A jeśli ktoś nie chce pamiętać o konserwacji okna i mieć takie, że po wstawieniu w dach nic z nim nie trzeba robić to polecamy okna w technologi rdzenia drewnianego zatopionego w białym poliuretanie czyli np. okno GGU.

Pozdrawiam,
Paweł
Doradca VELUX
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

Witam wszystkich Forumowiczów,

dość często pojawiają się pytania o to, jak zadbać o okna dachowe. W odpowiedzi na Wasze wątpliwości zebrałem najważniejsze porady na temat konserwacji i właściwego użytkowania okien dachowych Velux. Zapraszam do lektury, a jeżeli chcecie o coś dopytać – zachęcam do dyskusji icon_smile.gif

[attachment=21289:115203_01_XXL.png]

Zadbane okna dachowe Velux w pięciu prostych krokach:

1. Konserwujemy:
Elementy drewniane okna dachowego są fabrycznie zabezpieczone impregnatem oraz powłoką lakierniczą i mogą być czyszczone odpowiednimi środkami chemicznymi. Co jakiś czas powłoka lakiernicza powinna być odnawiana. Jak to zrobić? Używając papieru ściernego usuń stary lakier. Powierzchnia drewna powinna być czysta, sucha i zaimpregnowana. Połóż warstwę akrylowego lakieru na bazie wody (zawsze przestrzegając instrukcji producenta). Możesz również wykorzystać zestawy naprawcze Velux, zwłaszcza do okien pokrytych poliuretanem.

2. Czyścimy filtr powietrza:
Filtr powietrza można wyjąć i wyczyścić przy użyciu ogólnodostępnych środków czyszczących. Jak to zrobić? Otwórz i zablokuj skrzydło w pozycji odwróconej (do mycia), a następnie wyciągnij filtr z uchwytu. Jeżeli po wielu latach użytkowania filtr będzie bardzo zabrudzony i trudny do wyczyszczenia, można go wymienić na nowy.

[attachment=21290:105285_01_XXL.png]

3. Wymieniamy drobne części zamienne:
Aby jak najdłużej cieszyć się estetycznym wyglądem okien dachowych i zapewnić ich prawidłowe działanie należy, co jakiś czas sprawdzać stan części zamiennych, szczególnie: gąbki w oknach z klapą wentylacyjną, uszczelek, zamków i zawiasów. Można je wymienić nawet w przypadku okien z poprzednich generacji. Pamiętajmy też o regularnym smarowaniu zawiasów.

4. Czyścimy kołnierz:
W celu zapewnienia swobodnego odpływu wody, przynajmniej raz w roku powinniśmy usuwać liście i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się w kołnierzu dookoła okna dachowego. Jest to o tyle ważne, że zablokowana przez, np. liście woda zacznie przedostawać się pod pokrycie dachowe i dalej szukając ujścia przez elementy okna do środka pomieszczenia.

5. Usuwamy śnieg i lód:
Usuń śnieg i lód nagromadzony wokół okna dachowego, aby umożliwić odpływ wody z topniejącego śniegu. Pobierz pdf: Jak uniknąć problemów spowodowanych przez zalegający śnieg i lód

Jeśli interesuje Was ten temat i chcielibyście wiedzieć jeszcze więcej, zachęcam do posłuchania porad naszego architekta na temat ograniczenia zużycia energii na poddaszu: https://www.youtube.com/watch?v=591SRL_SbzQ


Pozdrawiam
Paweł, Doradca Velux



mam nadzieję, że na dach nie muszę wychodzić??
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Kolejnym śmiechu wartym zaleceniem jest #5 o usuwaniu lodu i śniegu.
Ciekawe też jak mam usuwać ten śnieg i lód wokół okna dachowego, umiejscowionego tak jak np. u mnie na wysokości 5 m.
Z drabiny, czy też budować rusztowanie ?. Potem mam otworzyć przysypane okno i wsypać sobie do chaty ten śnieg ?.
A może mam w zimę włazić na ten pochyły dach zasypany śniegiem i zmrożony lodem ?.
To te okna Veluxa są tak zbudowane że bez usunięcia z nich śniegu i lodu, zaczną przeciekać ?, czy jak ?.
Panie doradco, czy to możliwe ?. icon_lol.gif
Mam wasze okna 30 lat i nigdy w zimie ich nie otwierałem, nigdy.
Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Mam wasze okna 30 lat i nigdy w zimie ich nie otwierałem, nigdy.



Jesteś zatem świadkiem, że zalecenia sobie a życie sobie. Tu chyba raczej chodzi o warunki gwarancji. Widać jednak, że w Twoim przypadku nie będize o tym mowy.

Okna działają od 30 lat i nic się nie dzieje. I chyba o to w tym wszystkim chodzi ? icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Jesteś zatem świadkiem, że zalecenia sobie a życie sobie.
Okna działają od 30 lat i nic się nie dzieje. I chyba o to w tym wszystkim chodzi ? icon_cool.gif


Bo głupich zaleceń się nie wykonuje. Pisałem dlaczego.
Działają 30 lat ale nie te same, raz były wymieniane niestety z powodu kiepskiej ciągłości izolacji lakierniczej, czy jakoś tak. icon_lol.gif
Ale trzeba przyznać że robią coraz lepiej, też pisałem o co chodzi. Da się zauważyć postęp i widać że w fabryce ktoś wyciąga wnioski z opinii użytkowników, lub na podstawie reklamacji, chyba. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Bo głupich zaleceń się nie wykonuje. Pisałem dlaczego.
Działają 30 lat ale nie te same, raz były wymieniane niestety z powodu kiepskiej ciągłości izolacji lakierniczej, czy jakoś tak. icon_lol.gif
Ale trzeba przyznać że robią coraz lepiej, też pisałem o co chodzi. Da się zauważyć postęp i widać że w fabryce ktoś wyciąga wnioski z opinii użytkowników, lub na podstawie reklamacji, chyba.



Czyli wszystko sprowadza sie do ogólnej zasady, że o okna trzeba przede wszystkim dbać i wszelkie usterki na bieżąco usuwać.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Czyli wszystko sprowadza sie do ogólnej zasady, że o okna trzeba przede wszystkim dbać i wszelkie usterki na bieżąco usuwać.



Oczywiście, że do tego wszystko się sprowadza, ale nie zalecam wychodzić na dach bez asekuracji. Systemy otwierania oferowane przez czołowych producentów umożliwiają mycie z dwóch stron bez zbytnie akrobacji i narażania zdrowia. No chyba, że ktoś ma wysokie poddasze i bezmyślnie buja się na drabinie bo zapomniał, ze istanie coś takiego jak teleskopowe rękojeści o sporym wysięgu icon_cool.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam,

Widzę, że wywiązała się dyskusja nad zasadnością stosowania się do wskazówek Producenta odnośnie użytkowania produktów.

Wskazówki są, jak już wcześniej podkreślałem, zbiorem porad dla użytkowników, aby jak najdłużej cieszyli się z poprawnego działania okien. To są zawsze indywidualne wybory czy użytkownik będzie się stosował do zaleceń Producenta dla użytkowników czy też nie. Sam zakup i montaż okna oraz udzielona przez Producenta gwarancja, nie zwalnia żadnego użytkownika z późniejszych czynności, takich jak konserwacja i dbałość o poprawne funkcjonowanie okna. Oczywiście można przez lata nic nie robić, a potem próbować przerzucać na Producenta winy za ewentualne własne uchybienia w tym temacie. To trochę tak jak jechać samochodem bez wymiany oleju i dziwić się, że silnik się zatarł, bo pewnie był wadliwy icon_smile.gif

Potwierdzam, że czynności konserwujące wykonujemy z pomieszczenia lub w pomieszczeniu. Jeśli sytuacja tego wymaga to można do tego celu wyjąć skrzydło okienne.

Natomiast w przypadku obfitych opadów śniegu na połaci dachu mogą się gromadzić znaczne ilości śniegu i lodu, które mogą pokryć także okno dachowe.
Ważne jest wtedy dopilnowanie, aby topniejąca woda zawsze swobodnie mogła spływać z dachu. W skrajnych wypadkach, kiedy mamy ograniczony dostęp do okien (bo są np. zamontowane na wysokości) a ilość zalegające śniegu jest znaczna ( ilości opadu zależą od stref klimatycznych) to warto zamówić ekipę zajmującą się odśnieżaniem dachu. Ma to na celu uniknięcie poważnych kłopotów związanych z penetracją wody z topniejącego śniegu i lodu na dachu. W dachach o małym spadku połaci zalegający śnieg może przedostać się pod folię wstępnego krycia i jeśli natrafi na zawiniętą lub uszkodzoną membranę, wówczas woda będzie wnikać pod kolejne warstwy, szukając ujścia do wnętrza każdym możliwym elementem, również drążąc okno dachowe. I to nie dotyczy tylko okien marki VELUX, a każdego producenta.

A tak na marginesie okna VELUX na rynku polskim są dostępne od 26 lat icon_smile.gif

Pozdrawiam,
Paweł
Doradca VELUX Edytowano przez Eksperci Velux - okna dachowe (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zamiast rad z wynajmowaniem ekip do odśnieżania dachu, pomyślcie lepiej jak efektywniej zabezpieczać drewno na styku z szybą i uszczelką, oraz standardowo stosować tylko i wyłącznie ramki ciepłe, a nie jak do tej pory aluminiowe, które świetnie przewodzą temperaturę i powodują wkraplanie wody na całym obwodzie okna.
Link do komentarza
Okno ma służyć domowi i jego mieszkańcom, a nie odwrotnie. Nie może być tak że dom i jego właściciel mają stwarzać super luksusowe warunki dla waszych okien i latać wkoło nich jak na zesranie, bo się okienko rozsypie, przemoczy albo obrazi.
Jeżeli jest tak że zalegający, topniejący śnieg może spowodować penetrację wody w niepożądane przestrzenie, to należy przekonstruować okno jak najszybciej, a nie doradzać usuwanie go z dachu wynajętymi ekipami.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

1. Konserwujemy:
Co jakiś czas powłoka lakiernicza powinna być odnawiana. Jak to zrobić? Używając papieru ściernego usuń stary lakier. Powierzchnia drewna powinna być czysta, sucha i zaimpregnowana. Połóż warstwę akrylowego lakieru na bazie wody (zawsze przestrzegając instrukcji producenta).



Witam,

posiadam okna Velux które nabyłem wraz z niedokończoną budową domu (po poprzednim Właścicielu). Lakier na ramach okien jest w dobrym stanie (brak pęknięć, złuszczeń itp.) lecz już nieco zmatowiały upływem czasu stad myślę o niewielkiej renowacji.

Moje pytanie dotyczy konieczności usunięcia starej powłoki lakierniczej - czy z uwagi na brak poważnych uszkodzeń wystarczy przeszlifowanie papierem ściernym o wysokiej gramaturze - czy też muszę usunąć stary lakier do "gołej deski"? Drugie pytanie dotyczy nanoszenia lakieru czy lepiej pędzlem czy wałkiem?

Pozdrawiam:

Paweł
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Zamiast rad z wynajmowaniem ekip do odśnieżania dachu, pomyślcie lepiej jak efektywniej zabezpieczać drewno na styku z szybą i uszczelką, oraz standardowo stosować tylko i wyłącznie ramki ciepłe, a nie jak do tej pory aluminiowe, które świetnie przewodzą temperaturę i powodują wkraplanie wody na całym obwodzie okna.



Witaj demo,

Dziękujemy za sugestie, ale ramki ciepłe VELUX stosuje od wprowadzenia do oferty okien generacji V21, czyli od ok. 16 lat

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł
Doradca VELUX
Link do komentarza
Cytat

Moje pytanie dotyczy konieczności usunięcia starej powłoki lakierniczej - czy z uwagi na brak poważnych uszkodzeń wystarczy przeszlifowanie papierem ściernym o wysokiej gramaturze - czy też muszę usunąć stary lakier do "gołej deski"? Drugie pytanie dotyczy nanoszenia lakieru czy lepiej pędzlem czy wałkiem?



Witaj creati,
w oferowanych na www.veluxshop.pl zestawach naprawczych ZZZ 176 oprócz samego lakieru znajdują się 3 rodzaje gradacji papieru ściernego 80 / 120 / 240 oraz pędzel, za pomocą którego lakier jest nanoszony.
Przy braku poważnych uszkodzeń można delikatnie przeszlifować papierem 240 i nanieść lakier za pomocą pędzla.

Pozdrawiam,
Paweł
Doradca VELUX

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witaj demo,

Dziękujemy za sugestie, ale ramki ciepłe VELUX stosuje od wprowadzenia do oferty okien generacji V21, czyli od ok. 16 lat


Noooo, to ja chyba miałem V1 lub V2.
Ale pisałem że powinniście standardowo do wszystkich, a nie do wybranych i za dopłatą. icon_idea.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Raczej odróżniam plastik od aluminium czy innej stali, więc proszę powiedzieć jakiego koloru są te ramki plastikowe przez was produkowane. A może to nie plastik tylko jakaś odmiana aluminium lub stali szlachetnej udającej ciepłą ramkę.
Dodam jeszcze że wiem o tym iż są producenci robiący ramki właśnie ze stali szlachetnej i w swej niczym nie skrępowanej fantazji , nazywają je właśnie - ciepłymi. icon_confused.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
"Co ty chciałeś dzieciaku"..........
Tworzywo gorzej przewodzi niż metal stosuje się go przecież w drzwiach i oknach aluminiowych jako przekładkę termiczną .

"Ciepła ramka" to przecież sama z siebie się nie nagrzeje,a cieplejsza jest ramka aluminiowa w pakiecie szybowym , bo bardziej przewodzi ciepło.Czyli ramkę masz ciepłą . icon_lol.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...