Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem wodym


genet

Recommended Posts

Witam.

Jestem na etapie tworzenia projektu budowlanego domku jednorodzinnego. Do ogrzewania planuję wybrać kominek z płaszczem wodnym połączony z piecem gazowym. Spotkałem się z opiniami, że przy takim rozwiązaniu, salon (w którym znajdowałby się kominek) zamieni się w drewutnio-kotłownię i palenie w kominku stanie się moim głównym zajęciem popołudniowo-wieczornym.
Moje pytanie sprowadza się do tego, czy rzeczywiście trzeba tak dużo czasu poświęcić na palenie w kominku? Jak często należy palić w kominku, żeby ogrzać 200 metrowy dom (nie licząc garażu)?

genet
Link do komentarza
Witam,
też zamierzam podobnie (zastąpić ogrzewanie gazowe kominkiem z płaszczem) na razie mam tylko przygotowane instalacje pozostaje zakup wkładu... icon_rolleyes.gif Po drodze też wysłuchiwałem dobrych rad na temat opłacalności tego rozwiązania...
Odnośnie Twojego pytania to wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju paliwa; zalecane są polana o wilgotności max 20% co odpowiada dwuletniemu sezonowaniu w miejscu przewiewnym i suchym i zwartej strukturze tzw. "twarde drewno" typu: grab, buk, dąb, jesion, klon, wiąz i brzoza. I badania stałopalności są przeprowadzane przez producentów w określonych warunkach dlatego wychodzi im wynik po jednorazowym założeniu wkładu do 10-14 h,a w życiu często spotyka się, że w kominkach palimy (mniej lub więcej świadomie) icon_razz.gif nie dostosowując się do tych wymagań a potem pojawiają się właśnie komentarze typu, że cały wkład jest spalony w ciągu 3 h.
Drewno możemy wnosić z zewnątrz w jednorazowych porcjach (np w koszykach które można wyszyć materiałem aby nie śmicić->wiem bo sam zajmuję się produkcją koszy wiklinowych... icon_biggrin.gif )co jest nie do końca wygodne lub obudowując wkład możemy przygotować sobie wnękę na zmagazynowanie niewielkiej ilości drewno. Warto zwrócić uwagę aby był to wkład umożliwiający pracę ciągłą i najlepiej posiadał szufladę na popiół. Samo rozpalenie zajmuje przecież kilka minut i jest to swego rodzaju frajda.
Pozdrawiam
Marek
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
dużo zależy też od kominka jaki zainstalujesz rozwiązań technicznych jakie są w nim zastosowane np najprostrzy i najtańszy kominek wodny wymaga poświęcenia przy eksplatacji dużo uwagi polegającej na sterowaniu dopływem powietrza i regulacją ciągu komiowego za pomocą szybra aby drewno spalało się optymalnie natomiast kominki droższe np byrski www.kominki.byrski.pl mają elektronikę połonczoną z przepustnicą powietrza sterującą dopływem powietrza do paleniska z zewnątrz budynku przezco można weliminować szyber na przewodzie kominowym no i nie musimy sterować ręcznie dopływem powietrza bo robi to za nas elektronika na podstawie tenperatury wody grzewczej mieżonej na płaszczu kominka co podnosi ekonomikę spalania drewna.Wiem bo zajmuję się instalowaniem kominków z płaszczem wodnym już kilka ładnych lat. icon_cool.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
http://www.allegro.pl/item220124004_makrot..._cenna_15_.html
Zajmujemy sie montazem i sprzedaza tych kominkow. Kominki ogrzewaly domy po 200m2 jako jedynie zrodlo energi. Kominek wystarczy zaladowac duzo iloscia drzewa a elektronika sama steruje dostepem powietrza aby utrzymac zadana temperature. Kominek dziala w ukladzie otwartym jak i zamknietym. Kozysta z ciekawych rozwiazan wiecej na aukcj
Pozdrawiam
hydro-ekonomik
Link do komentarza
Cytat

To na jaki okres jest gwaranja u Szanownego Pana , co ile wymiennik należy wymienić.? Czy koszty służby koniecznej przy kominku jako jedyne ogrzewanie domu Szanowny Pan wliczył?



- Gwarancja 3 lata
- wymiennika sie nie wymienia poniewaz jest z kwasowki
- sluzba konieczna? Moze Pan rozwinac?
Link do komentarza
Cytat

Służba konieczna! Dwu tygodniowy wyjazd na ferie, choroba, słuszny wiek,....


niestety tutaj musza nas poradzic albo sasiedzi albo znajomi icon_smile.gif Coz w piecach na drzewo czy wegiel mamy ta sama sytuacje. Niestety cos za cos.. Zawsze mozemy awaryjnie wprowadzic np piec gazowy czy elektryczny. Mozliwa jest nawet wspolpraca pieca z kominkiem. Gdy rozpalamy w kominki i w nim wygasa, piec gazowy (czy też inny) sam sie zalacza i zaczyna dogrzewac mieszkanie.

Cytat

Dlaczego 3 letnia gwarancja skoro jedyne możliwe uszkodzenie układu to rzszczelnienie, które nastąpić nie ma prawa????


Prosze zapytac producenta... Pozatym Makroterm jako jeden z nie licznych daje 3 lata (np. znana firma ULRICH daje tylko 2 lata). I nie znam producenta kominkow, ktory daja dozywotnia gwarancje...
Link do komentarza
Odpowiedź jest dość oczywista. Co 5-7 lat należy układ wymienić by nie ryzykować zalania.
Nie mogę jescze zrozumieć zwrotu "coś za coś" Dom 150 m2 ogrzewany wyłącznie elektrycznie (koszt założenia ogrzewania niecentralnego materiał + robocizna 5000zł grzejniki i podłogówka) Izolawany na poziomie BBR 2006 RT 2005... 40 kWh/m2 rocznie. Roczny (12 miesięcy)rechunek za prąd ( ogrzewanie , woda użytkowa, oświetlanie, tv, gotowania...) to 2400 zł maksymalnie. Za ile, drewna i prądu zużywa dom ogrzewany kominkiem rocznie? Ile kosztuje kompletna instalacja z grzejnikami i podłogówką (materiał + robocizna)?
Link do komentarza
WIdzia Pan akurat jestes synem wlasciciela ale odpowiem na Pana pytania tzn postaram sie icon_smile.gif wiec tak na poczatek maly wykres, ktory na pewno wieszkosc widzialo w tej czy innej formie :
http://www.vatra.pl/images/koszty1r.jpg
Jak wiadomo samo ogrzewanei elektryczne jest teraz najdrazsza energia.
Co do kosztow instalacji cennami mozna mocno manipolowac... zalezy od producenta materialow. Mozna zrobic miedzia, pexem czy czym sie tam chce. Koszty roznych rur sa na prawda bardzo rozne takze kompletny koszy trudno wyliczyc. A zwrot "cos za cos" niestety obowiazuje, w kazdej dziedzinie zycia i nie tylko hydraulice.
Link do komentarza
Cytat

Czy 2000 zł za 12 miesięcy w domu 150 m2 z 3 osobową rodziną ( ogrzewanie woda użytkowa oświetlenie tv...) to drogo? Ciekaw jestem ile Pan płaci za prąd i drewno w skali roku?



Prosze Pana z calym szacuniiem dla Pana osoby ale jakby nie brac nie ma cudow ogrzewanie drewnem bedzie zawsze tansze od pradu, ekonomi nie oszukamy. Na pewno ogrzewanie elektryczne jest wygodniejsze (ale tez sa ludzie, ktorym palenie w kominku sprawia przyjemnosc), moze nawet uzywajac taryf moze byc "tanie". Nie ma co porownac cen bo to znowu zalezy od tego jaka temperature trzymamy w domu, od temperatury wody i od tego jak czesto ja podgrzewamy i zurzywamy itp a rachunki za prad mozna placic 2000zl a mozna i 20000 zalezy od potrzeb.
Link do komentarza
Ależ to nieprawda! Koszt wytworzenia kWh nie przekłada się na koszt ogrzewania. Elektryczne systemy niecentralnego ogrzewania, nie mają strat w komin, nie ma też cyrkulacji ciepła. Oczywiście te straty to margines w domu źle izolowanym E>150kWh/m2 rocznie. Natomiast w domach izolowanych E<40kWh/m2 rocznie to ponad 50% całości. Przecież trudno sobie wyobrazić oświetlenie ,TV czy komputery na drewno.... więc grzejemy się prądem, a rolą izolacji i wentylacji jest we współczesnym budownictwie zapewnić by to co i tak zużywamy ( TV,pc, światło ,lodówka) wystarczyło. Mogę zapewnić, że najtańsze ogrzewanie jest w domach izolowanych, a tam nie da się zastosować centralnych systemów ogrzewania, więc i kominków z płaszczem.
Przykłady... http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie...nie.asp?ID=5060
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam.

Jestem na etapie tworzenia projektu budowlanego domku jednorodzinnego. Do ogrzewania planuję wybrać kominek z płaszczem wodnym połączony z piecem gazowym. Spotkałem się z opiniami, że przy takim rozwiązaniu, salon (w którym znajdowałby się kominek) zamieni się w drewutnio-kotłownię i palenie w kominku stanie się moim głównym zajęciem popołudniowo-wieczornym.
Moje pytanie sprowadza się do tego, czy rzeczywiście trzeba tak dużo czasu poświęcić na palenie w kominku? Jak często należy palić w kominku, żeby ogrzać 200 metrowy dom (nie licząc garażu)?

genet


Witam.Policz sobie koszty i odpowiedz na pytanie po co mi to?Brak ekonomicznego uzasadnienia dla takiego rozwiązania.Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam.

Jestem na etapie tworzenia projektu budowlanego domku jednorodzinnego. Do ogrzewania planuję wybrać kominek z płaszczem wodnym połączony z piecem gazowym. Spotkałem się z opiniami, że przy takim rozwiązaniu, salon (w którym znajdowałby się kominek) zamieni się w drewutnio-kotłownię i palenie w kominku stanie się moim głównym zajęciem popołudniowo-wieczornym.
Moje pytanie sprowadza się do tego, czy rzeczywiście trzeba tak dużo czasu poświęcić na palenie w kominku? Jak często należy palić w kominku, żeby ogrzać 200 metrowy dom (nie licząc garażu)?

genet


Witam.Połączenie takiego kominka z piecem gazowym wymaga sporych nakładów finansowych na automatykę.Obsługa
kominka czyli czyszczenie popielnika ,szyb,rusztu,okresowo paleniska powoduje powstawanie pyłu ,mało ciekawych zapachów.Pozdrawiam Bob
Link do komentarza
Cytat

Jak długo użytkujesz kominek z płaszczem wodnym?


Witam.Zeby napić się piwa nie muszę kupować browaru.Mam zwykły wkład z szybą w którym palę okazjonalnie ,dla przyjemności i wiem jle wymaga zachodu obsługa i konserwacja i czym pachnie.Do tego liczyłem nakłady na rozwiązanie
typu kominek z płaszczem i nie było to opłacalne przy połączeniu z gazem,chyba że grzejesz kominkiem a gazem czasami.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Też zastanawiałem się nad płaszczem wodnym w kominku.Głownym ogrzewaniem będzie piec kondensacyjny na gaz.
Jednak chyba zrezygnuje z płaszcza wodnego skoro nie mam zamiaru palić w kominku na codzien.
Mam tylko małe pytanie.
Czy mając kominek umiejscowiony po srodku domu gdzie komin styka się z kuchnią,holem i ogrzewa salon a u góry komin przechodzi przez 2 pokoje i hol http://www.archon.pl/index.php?act=33&...=m4108be00abcab domek 83m2 wiec mały,Czy sam komin robi się na tyle ciepły ze może ciut ogrzać górę,czyli te dwa pokoiki oczywiście nie zimą a jesienią i wiosną lub gdy temp. nie spada poniżej zera?
Link do komentarza
Cytat

Witam.Zeby napić się piwa nie muszę kupować browaru.Mam zwykły wkład z szybą w którym palę okazjonalnie ,dla przyjemności i wiem jle wymaga zachodu obsługa i konserwacja i czym pachnie.Do tego liczyłem nakłady na rozwiązanie
typu kominek z płaszczem i nie było to opłacalne przy połączeniu z gazem,chyba że grzejesz kominkiem a gazem czasami.
Pozdrawiam


Nie mam gazu, drugie źródło ciepła to kocioł elektryczny.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Jeżeli zrobisz komin tak, jak teraz sie robi, czyli z izolacją to zapomnij o tym, że komin będzie coś ogrzewał. Jak go dotkniesz to poczujesz, że jest cieplejszy od ścian ale na pewno nic nie będzie w stanie ogrzać. Nie izolowany będzie ogrzewał, ale pod warunkiem, że od warunkiem, że, jak powiedziano, będziesz palił cały czas.
Link do komentarza
Kominek z płaszczem wodnym jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że cały czas jest ktoś w domu i dokłada drewno.
Ale kominek brudzi - jest niebezpieczny - bo mozna sie zatruć czadem. Moje dzieci często zasuwają szyber - niechcący - np. opierając się o niego..... Ale gdy nie ma możliwości doprowadzenia gazu ziemnego - to jest to najtańszy sposób ogrzania domu (bardzo popularny wśród moich znajomych).
A Ja kupiłam sobie 1m3 drewna i codziennie wieczorem rozpalamy dla przyjemności w kominku na 2-3 godziny (drewno drogie -dąb 160zł - więc grzejemy gazem).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witajcie, nowy jestem. Mam pytanko do Jurka Z. Chciałbym zastosować taka instalację jak Ty tzn. kominek z PW + kocioł elektryczny(mam zniżkę na prąd). Jak ogrzewasz c.w.u.? Pewnie z inst. c.o., ale co kiedy wygaśnie w kominku. Wydaje mi się że podgrzanie zasobnika c.w.u. kokłem elektr. będzie nieekonomiczne.
Link do komentarza
Cytat

Też zastanawiałem się nad płaszczem wodnym w kominku.Głownym ogrzewaniem będzie piec kondensacyjny na gaz.
Jednak chyba zrezygnuje z płaszcza wodnego skoro nie mam zamiaru palić w kominku na codzien.
Mam tylko małe pytanie.
Czy mając kominek umiejscowiony po srodku domu gdzie komin styka się z kuchnią,holem i ogrzewa salon a u góry komin przechodzi przez 2 pokoje i hol http://www.archon.pl/index.php?act=33&...=m4108be00abcab domek 83m2 wiec mały,Czy sam komin robi się na tyle ciepły ze może ciut ogrzać górę,czyli te dwa pokoiki oczywiście nie zimą a jesienią i wiosną lub gdy temp. nie spada poniżej zera?


U mnie nie ma rozprowadzenia ciepła z kominka a mimo to gdy palimy w kominku (podobny układ pomieszczeń jak u ciebie) wszędzie oprócz łazienek - jest wtedy ciepło (w łazienkach są zamknięte drzwi dlatego jest tam chłodniej - ciepłe powietrze się tam nie dostaje). Mam piec gazowy ale czasem palimy w kominku - i jest bardzo ciepło.
Link do komentarza
Cytat

Jak ogrzewasz c.w.u.? Pewnie z inst. c.o., ale co kiedy wygaśnie w kominku. Wydaje mi się że podgrzanie zasobnika c.w.u. kokłem elektr. będzie nieekonomiczne


Pytanie co prawda nie do mnie,ale zaryzykuję.
Ogrzewanie c.w.u. z kominka jest bardzo dobrym rozwiązaniem.Trochę tu trzeba zainwestować (min.6tys.),ale,co kto lubi.
Potrzebne są dwie pompy,wymiennik ciepła,kupę zaworów,grupa bezpieczeństwa,elektrozawory,termostaty sterujące elektrozaworami,czujniki temp.o pasującej sterownikowi charakterystyce i jeszcze masę drobiazgów.Poza tym sterownik,który to wszystko ogarnie,i znalezienie którego jest największym problemem.
Kiedy wygaśnie w kominku czujnik temperatury zawiadomi o tym sterownik.Ten zatrzymuje pracę pompy po stronie kominka i jednocześnie podaje sygnał do elektrozaworu,który otwiera połączenie hydrauliczne dla kotła elektrycznego i podaje napięcie dla tegoż kotła uruchamiając kocioł jak i pompy (pompę) z nim współpracujące.Ten elektrozawór zamyka jednocześnie połączenie hydrauliczne od wymiennika z kominka i jednocześnie zatrzymuje pompę za wymiennikiem.
Oczywiście to wszystko ma działać także w drugą stronę,czyli kiedy rozpalimy w kominku kocioł elektryczny ma się wyłączyć i otworzyć układ hydraulicznie dla obiegu z kominka.
Proste,nie?A to i tak bardzo skrótowo. icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Pytanie co prawda nie do mnie,ale zaryzykuję.
Ogrzewanie c.w.u. z kominka jest bardzo dobrym rozwiązaniem.Trochę tu trzeba zainwestować (min.6tys.),ale,co kto lubi.
Potrzebne są dwie pompy,wymiennik ciepła,kupę zaworów,grupa bezpieczeństwa,elektrozawory,termostaty sterujące elektrozaworami,czujniki temp.o pasującej sterownikowi charakterystyce i jeszcze masę drobiazgów.Poza tym sterownik,który to wszystko ogarnie,i znalezienie którego jest największym problemem.
Kiedy wygaśnie w kominku czujnik temperatury zawiadomi o tym sterownik.Ten zatrzymuje pracę pompy po stronie kominka i jednocześnie podaje sygnał do elektrozaworu,który otwiera połączenie hydrauliczne dla kotła elektrycznego i podaje napięcie dla tegoż kotła uruchamiając kocioł jak i pompy (pompę) z nim współpracujące.Ten elektrozawór zamyka jednocześnie połączenie hydrauliczne od wymiennika z kominka i jednocześnie zatrzymuje pompę za wymiennikiem.
Oczywiście to wszystko ma działać także w drugą stronę,czyli kiedy rozpalimy w kominku kocioł elektryczny ma się wyłączyć i otworzyć układ hydraulicznie dla obiegu z kominka.
Proste,nie?A to i tak bardzo skrótowo. icon_cool.gif


Takie rozwiązanie znam. Ja chciałem tak: ogrzewanie z kominka c.o. i zasobnik c.w.u.. Gaśnie w kominku uruchamia się kocioł elektr. ale tylko do c.o., a w zasobniku c.w.u. włącza się grzałka elektr.. Czy to wykonalne?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...