Skocz do zawartości

Nietypowa izolacja poddasza - od wewnątrz, prośba o radę.


Recommended Posts

Jako, że to pierwszy post, witam serdecznie wszystkich.

Mam do zaadaptowania na pokój poddasze, nad garażem. Budynek nieocieplony z zewnątrz, fasada już wykończona tynkiem. Sciany z pustaka 25cm.
Dach blacha falista. Czy ma sens rozwiązanie takie jak na rysunku?! kiedy bym zaizolował ścianę od środka, folia, wełna, folia i na to PGK, następnie wylewka i ocieplenie dachu. Łady dachowe spierają sie na murze, jako, że blacha jest na nich, jest zostawiona dylatacja między murem a blachą kilka cm. Jak bym taką dylatację zastosował pomiędzy murem a ociepleniem udało by sie skutecznie ocieplic wnętrze i niezagrzybic pomieszczenia?!

A może coś jak płyta PIR firmy RECTICEL, a może zwyczajowy styropian klejony na grzebień?!

proszę o radę.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Czy ma sens rozwiązanie takie jak na rysunku?! kiedy bym zaizolował ścianę od środka, folia, wełna, folia i na to PGK, następnie wylewka i ocieplenie dachu.


Folia od strony ściany całkowicie zbędna, podobnie jak pustka wentylacyjna? jeśli przyjąć to rozwiązanie.
1- Izolacja termiczne dosunięta do ściany i od strony ciepłej (wnętrze) szczelnie odgrodzona folią paroizolacyjną
Można również pokusić się o drugie możliwe rozwiązanie, podobne do tego co narysowałeś, z tym że nie istnieje coś takiego jak wentylacja jednootworowa.
Więc:
2- Przestrzeń wentylacyjna musi mieć wlot powietrza w dolnej części i ujście pod dachem.
Link do komentarza
Cytat

Folia od strony ściany całkowicie zbędna, podobnie jak pustka wentylacyjna? jeśli przyjąć to rozwiązanie.
1- Izolacja termiczne dosunięta do ściany i od strony ciepłej (wnętrze) szczelnie odgrodzona folią paroizolacyjną
Można również pokusić się o drugie możliwe rozwiązanie, podobne do tego co narysowałeś, z tym że nie istnieje coś takiego jak wentylacja jednootworowa.
Więc:
2- Przestrzeń wentylacyjna musi mieć wlot powietrza w dolnej części i ujście pod dachem.



Nie chce popełnic błędu więc pytam icon_smile.gif może moje rozumowanie jest złe, Ale jak mam scianę z pustaka pianowego 25cm, przykeiłbym od środka styropian np 10cm i na to bloczki zwykłe np 5cm, sciana będzie wstanie zabsorbowac czesc wilgoci prawda?! Fajne są bloczki MULTIPOR ale są horrendalnie drogie.

A jaka kolejnośc? sciany najpierw?! potem sufit i podłoga?!
Link do komentarza
Źle kombinujesz.
Paroizolacja musi zabezpieczyć (odgrodzić) termoizolację i "zimną" ścianę zewnętrzną od dyfuzji pary wodnej.
Twój pomysł żeby nie doprowadził do wojny z grzybem o dominację na tej ścianie, wymagałby postawienia przedściany z bloczków przylegającej do paroizolacji chroniącej styropian. A to może być trudne ze względu na konieczność takiego przebiegu prac, aby nie dopuścić do uszkodzeń paroizolacji.

O ile sprawa sufitu jest prosta - robisz go po ścianach, to sprawa podłogi nie jest jednoznaczna.
Podłogę jako warstwę nośną robisz na samym początku... podłogę jako warstwę wykończeniową robisz na samym końcu.

PS.
MULTIPOR to trzecie rozwiązanie o którym nie wspomniałem właśnie ze względu na cenę... choć oczywiście możliwe do zastosowania.

Link do komentarza
Cytat

Źle kombinujesz.
Paroizolacja musi zabezpieczyć (odgrodzić) termoizolację i "zimną" ścianę zewnętrzną od dyfuzji pary wodnej.
Twój pomysł żeby nie doprowadził do wojny z grzybem o dominację na tej ścianie, wymagałby postawienia przedściany z bloczków przylegającej do paroizolacji chroniącej styropian. A to może być trudne ze względu na konieczność takiego przebiegu prac, aby nie dopuścić do uszkodzeń paroizolacji.

O ile sprawa sufitu jest prosta - robisz go po ścianach, to sprawa podłogi nie jest jednoznaczna.
Podłogę jako warstwę nośną robisz na samym początku... podłogę jako warstwę wykończeniową robisz na samym końcu.

PS.
MULTIPOR to trzecie rozwiązanie o którym nie wspomniałem właśnie ze względu na cenę... choć oczywiście możliwe do zastosowania.



Strop już jest, nad garażem, trzeba ją podłogę zwyczajnie ocieplić. Czyli na końcu, tak?! icon_smile.gif najrozsądniejsza jest chyba ta wełna co? no albo styropian. Planuję w pomieszczeniu drzwi balkonowe, dodatkowo mądrą wentylacje i może udało by się uniknąć grzyba, to dla córeczki pokoik. No pieniądze nie są najważniejsze, ale jak wyliczyłem multipor, 4 palety na 45m^2 to koszt ok 6-7tys. same bloczki. Zdecydowanie za dużo. a przy pustaku 25cm, jaka grubość izolacji była by sensowna?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...